*

Αποστολέας Θέμα: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!  (Αναγνώστηκε 38301 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:21:24 μμ »
δυστυχώς, υπάρχουν μόνιμοι, που λένε πως αφού είναι υποχρεωμένοι στα δημοτικά να μένουν ως τις 2, και όχι να φεύγουν από τις 1230, θα δεχτούν τις υπερωρίες για τα χρήματα! ποιος πιστεύετε ότι θα μας συμπαρασταθεί?

κανείς...  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2010, 12:23:20 μμ από Beth »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:20:49 »

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:24:50 μμ »
Οσον αφορα τη νεα κατασταση πραγματων, προσωπικη μου αποψη ειναι η εξης
Η διαμαντω δεν προκειται να διορισει αλλο κοσμο φετος - εννοειται θα γινει μπαχαλο. Ηδη τα τριανταρια τμηματα κ το κλεισιμο σχολειων ειναι γεγονος. Κατευθειαν γλιτωνει διορισμους απο εκει. Επισης θα βαλει αγγλικους της δευτεροβαθμιας με υποχρεωτικη συμπληρωση ωραριου σε δημοτικα και ολοημερα. Για τις περιοχες που εχουν πολλες υπεραριθμιες θα μετακινησει κοσμο υποχρεωτικα σε αλλα πυσδε/πυσπε. Μην ξεχνατε επισης και τις 5 ωρες υποχρεωτικης υπερωριας για καθε εκπαιδευτικο! Οι οποιες φυσικα θα μεινουν απληρωτες κ θα γινουν σιγα σιγα μερος του κανονικου μας υποχρεωτικου ωραριου. Και επεται συνεχεια...
Παντως μην απογοητευεστε. Το θετικο ειναι οτι η σχολη μας εχει πολλες διεξοδους. Κ οσον αφορα τους αναπληρωτες κ οσους εχουν μπει σε σειρα για διορισμο - ΚΑΝΤΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΑΣ! Μπορει να κλεινει η διαμαντω τις πορτες, αλλα ελπιζω κ πιστευω οτι καποια στιγμη συντομα θα παρει ποδι κ θα αλλαξουν τα δεδομενα. Μπορει σε 3-4-10 χρονια η προυπηρεσια που αποκτησατε να πιασει τοπο. Τιποτα δεν παει χαμενο. Απλα θελει ατσαλινα νευρα κ εναλλακτικες διεξοδους εργασιας. Ετσι κ αλλιως, πλεον οι διορισμενοι ζουμε με τα ψιχουλα - κ επονται νεες μειωσεις!

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:28:21 μμ »
Καταρχήν όντως και εγω βλέπω μια τρομερή ασυνέχεια ως προς την ποσότητα των διορισμών στον κλάδο πε06 (εγω είμαι πε03) σε σχέση με προηγούμενες χρονιές.
Βλέπω απή τα ποστ που έχετε γράψει ότι σε μερικές περιοχες υπάρχει υπεραριθμία συναδέλφων αγγλικής και σε άλλες έλλειψη.
Άρα συμπεράσματα σαφή για τις ανάγκες διορισμών με βάση τα στοιχεία και φυσικά το σκεπτικό του υπουργείου δεν μπορούμε να βγάλουμε.
Εδώ και τις ακριβείς ελλείψεις να είχαμε πάλι δεν μπορουμε να ξέρουμε πως διάολο σκέφτονται στο ΥΠΕΠΘ.

Το μόνο το οποίο μπορώ να προσθέσω είναι ότι πέρσι Κεφαλονια διόρισε 11 ή 12 αγγλικής αν θυμαμαι καλά και 1 μαθηματικό.
Βγαίνοντας Πριν τις εκλογές οι αποσπάσεις σχεδόν όλοι της αγγλικής είχαν φύγει. Άρα ίσως δεν τους χρειάζονταν για εκεί τουλάχιστον.

Αποσυνδεδεμένος aphrodite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση! ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:31:06 μμ »
@vivi06: Αν και δεν είμαι διορισμένη, έχω ακούσει ιστορίες για γέλια και για κλάματα από συναδέλφους και όντως έχω καταλάβει ότι το «ό,τι του φανεί του λολοστεφανή» συνεχίζεται και μετά το διορισμό!! Αυτό μεν με απογοητεύει αλλά και από την άλλη με πεισμώνει να συνεχίζω να προσπαθώ μπας και μπορέσω με τον τρόπο μου να αλλάξω κάτι-έστω και λίγο!!

Τώρα, όσον αφορά τους διορισμούς και τις προσλήψεις αναπληρωτών. Ας είμαστε λογικοί! Δεν φταίει ούτε η Αννούλα, ούτε ο Γιωργάκης... Όλοι μας φταίμε που έχουμε φτάσει σ' αυτήν την κατάσταση. Και όταν ο άλλος σού λέει ότι δεν υπάρχουν χρήματα, πώς να προβεί σε διορισμούς και προσλήψεις; Επίσης, (υπενθυμίζω ότι κι εγώ αδιόριστη είμαι και καιρό στην ωρομισθία) θεωρώ ότι είναι καλύτερο να μην κάνει διορισμούς για ένα διάστημα προκειμένου να εξομαλυνθεί η κατάσταση (δεδομένου ότι υπάρουν τόσοι υπεράριθμοι) αλλά να είναι σίγουροι ότι όλοι θα πάνε στις θέσεις τους και δεν θα μείνει κανένα σχολείο με κενό, κανένα παιδάκι που θα παίζει μπάλα αντί να κάνει αγγλικά και καμία δασκάλα που στο τέλος της χρονιάς θα τολμήσει να βάλει εικονικό βαθμό στα αγγλικά έτσι για το «φαίνεσθαι» του ελέγχου (ιστορία βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα). Όσο για τις φετινές αποσπάσεις, δεν ξέρω στατιστικά ποιες αναλογίες κρατήθηκαν και πόσες αιτήσεις στους ΠΕ06 ικανοποίησε αλλά εγώ είδα γνωστά μου άτομα να ξαναπαίρνουν αποσπάσεις-χωρίς βέβαια να πληρούν προϋποθέσεις και γι' αυτό το αναφέρω άλλωστε!
Τέλος, το έχω ξαναπεί και έχοντας γνώση του πόσο ουτοπικό ακούγεται. Ας μην πάει κανένας ωρομίσθιος ή ΑΜΩ (εξάλλου περί της ίδιας-ίσως και μεγαλύτερης-κοροϊδίας πρόκειται)!! Τότε θα μείνουν σίγουρα κενά-λειτουργικά κενά. Αναλογιστείτε πόσες θέσεις καλύπτουμε κάθε χρονιά. Ουσιαστικά σε μας στηρίζονται και σε κάτι τυπάκια (για αυτούς) σαν τη vivi06 που είναι πρόθυμοι να προσφέρουν έργο. Οι λοιποί «ξεσκονίζουν» γραφεία και φτιάχνουν καφέδες στους προϊσταμένους. Σκεφτείτε το...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:20:49 »

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:41:03 μμ »
@vivi06: Αν και δεν είμαι διορισμένη, έχω ακούσει ιστορίες για γέλια και για κλάματα από συναδέλφους και όντως έχω καταλάβει ότι το «ό,τι του φανεί του λολοστεφανή» συνεχίζεται και μετά το διορισμό!! Αυτό μεν με απογοητεύει αλλά και από την άλλη με πεισμώνει να συνεχίζω να προσπαθώ μπας και μπορέσω με τον τρόπο μου να αλλάξω κάτι-έστω και λίγο!!

Τώρα, όσον αφορά τους διορισμούς και τις προσλήψεις αναπληρωτών. Ας είμαστε λογικοί! Δεν φταίει ούτε η Αννούλα, ούτε ο Γιωργάκης... Όλοι μας φταίμε που έχουμε φτάσει σ' αυτήν την κατάσταση. Και όταν ο άλλος σού λέει ότι δεν υπάρχουν χρήματα, πώς να προβεί σε διορισμούς και προσλήψεις; Επίσης, (υπενθυμίζω ότι κι εγώ αδιόριστη είμαι και καιρό στην ωρομισθία) θεωρώ ότι είναι καλύτερο να μην κάνει διορισμούς για ένα διάστημα προκειμένου να εξομαλυνθεί η κατάσταση (δεδομένου ότι υπάρουν τόσοι υπεράριθμοι) αλλά να είναι σίγουροι ότι όλοι θα πάνε στις θέσεις τους και δεν θα μείνει κανένα σχολείο με κενό, κανένα παιδάκι που θα παίζει μπάλα αντί να κάνει αγγλικά και καμία δασκάλα που στο τέλος της χρονιάς θα τολμήσει να βάλει εικονικό βαθμό στα αγγλικά έτσι για το «φαίνεσθαι» του ελέγχου (ιστορία βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα). Όσο για τις φετινές αποσπάσεις, δεν ξέρω στατιστικά ποιες αναλογίες κρατήθηκαν και πόσες αιτήσεις στους ΠΕ06 ικανοποίησε αλλά εγώ είδα γνωστά μου άτομα να ξαναπαίρνουν αποσπάσεις-χωρίς βέβαια να πληρούν προϋποθέσεις και γι' αυτό το αναφέρω άλλωστε!
Τέλος, το έχω ξαναπεί και έχοντας γνώση του πόσο ουτοπικό ακούγεται. Ας μην πάει κανένας ωρομίσθιος ή ΑΜΩ (εξάλλου περί της ίδιας-ίσως και μεγαλύτερης-κοροϊδίας πρόκειται)!! Τότε θα μείνουν σίγουρα κενά-λειτουργικά κενά. Αναλογιστείτε πόσες θέσεις καλύπτουμε κάθε χρονιά. Ουσιαστικά σε μας στηρίζονται και σε κάτι τυπάκια (για αυτούς) σαν τη vivi06 που είναι πρόθυμοι να προσφέρουν έργο. Οι λοιποί «ξεσκονίζουν» γραφεία και φτιάχνουν καφέδες στους προϊσταμένους. Σκεφτείτε το...

Ω ρε παιδιά, ποιος θα μου εξηγήσει να καταλάβω; Τελικά ήταν υποχρεωμένοι ΑΠ'ΤΟΝ ΝΟΜΟ να πάρουν συγκεκριμένο ποσοστό από κάθε κατηγορία και ειδικότητα ή δεν ήταν; Ναι ή όχι;  ??? ??? ???






Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:44:25 μμ »
ναι ήταν και είναι Joanna για το 60-40 αλλά αυτό μπορεί να γίνει και του χρόνου, αφού είχαν πει οτι θα σπάσουν τον αριθμό των διοριστέων σε 2 χρονιές

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:45:32 μμ »
παιδια, παντως στην δικη μου περιοχη υπήρχαν παντα υπεραριθμοι αγγλικοι που τους εκανε πασα η δευ/θμια στην πρωτο/θμια και παλι δεν μπορουσε να τους τοποθετησει καπου. Υπήρχαν/Υπαρχουν 3-4 αγγλικοι σε γραφεια της δευτ/ θμιας της περιοχης και καθονται και μαλίστα περυσι εσταλησαν ακομα και στη δημ βιβλιοθηκη για να καλυψουν ωραριο. επισης να θυμησω - το εχω ξαναγραψει - ο διευθυντης της δευ/θμις της περιοχης μας , εβγαζε κενα αγγλικων χωρις να υπαρχουν για να εξυπηρετησει το κομμα!!! αν εχει γινει αυτο γενικως......, και αν εχει συμμαζεψει - λεω τωρα εγω- αυτα που τοσα χρονια , ηταν ασυμαζευτα, τοτε ειναι δυσκολα τα πραγματα για μας!!!

Τι μου θυμιζεις κατγουμαν!!!
Νεοδιοριστη το 2007 στο νησι σου με 15 (!!!) ωρες στην πρωτοβαθμια (ενω είμαι δευτεροβαθμια βεβαίως βεβαίως), οι περισσότερες ώρες στο ολοήμερο (σαν ωρομίσθια). Εγώ ήμουν από τις τυχερές. Από τα 22 άτομα (!!!) αγγλικής, 2 κοπέλες σφάχτηκαν στην κυριολεξία στο γραφείο δευτεροβάθμιας κ πήραν ώρες σε γυμνάσια, 5-6 κάναμε βόλτα στην πρωτοβάθμια κ ουσιαστικά τρώγαμε τα λεφτά του ελληνικού κράτους (γιατι με 15 ώρες διακοπές λέγεται, όχι εργασία κ μάλιστα νεοδιόριστου!). Όλες οι υπόλοιπες ξεσκόνιζαν τα ράφια της θρυλικής βιβλιοθήκης! Και φυσικά κ τις επόμενες 2 χρονίες που κοίταζα διορισμούς στο νετ εβγαζε σωρηδον θέσεις το γραφείο δευτεροβάθμιας! Σημειωτέον ότι συναδέλφισσες 6 χρόνια στο νησί δεν είχαν πάρει οργανική, κ πολλές μάλιστα δεν είχαν μπει σε τάξη! Από ξεσκόνισμα πάντως, τα πήγαιναν περίφημα!
Αυτό μια μικρή παράθεση για να δείτε ότι κ μετά το διορισμό, βγαίνουν άλλα στη φόρα! Πάντως την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια ευτυχώς πήρα με μετάθεση γιατι θα είχα σαλέψει! Και με την κατάσταση στο γραφείο (που ο προιστάμενος το έπαιζε θεός) και με την αναδουλειά!
Τι να πω, ρε παιδιά, εγώ πάντως αυτά δεν τα έχω ζήσει, ειδικά με άτομα της ειδικότητάς μας...
Και τι δηλαδή, στις άλλες ειδικότητες δεν συμβαίνουν;
Έχω δει λουφαδόρους άλλων ειδικοτήτων πάντως, απίστευτους! Που μπαίνουν μεν μέσα σε τάξη, αλλά και τι πως μπαίνουν... Μου'λεγε φέτος ένας μαθητής μου σε ΓΕΛ ότι η φιλόλογός τους αρνιόταν να κάνει μάθημα μέσα στην τάξη. Καλά, του λέω, και τι έκανε; Ε, λέει, μίλαγε με τους μαθητές... Κι όταν της είπε ότι εκείνος ήθελε να μάθει Αρχαία, του απαντά εκείνη, ε, μα ξέρεις, δεν μπορώ να προχωρήσω μόνο εσένα, τι θα κάνω με τους άλλους μετά κ.τ.λ.!!!
Ακούτε, μωρέέέέέέέέ;! Ακούτε πώς έχουμε καταντήσει την παιδεία μας, την εκπαίδευσή μας;
Αλλά τι λέω, οι ξενόγλωσσοι τα φταίνε, ειδικά αυτοί της Αγγλικής! Βρε, δεν πάμε καλάάά!!!


μα joanna τα κοριτσια δεν λενε οτι δεν ηθελαν οι συναδελφοι να δουλεψουν, ηθελαν αλλα δεν υπηρχαν θεσεις κ ως υπεραριθμοι τους εστελναν κ στη βιβλιοθηκη ως προσωπικο αφου δεν υπηρχαν θεσεις ουτε σε σχολεια ουτε στο γραφειο. γνωστη μου 4 χρονος διορισμου κ ακομα σε σχολειο δεν εχει μπει (ουτε στην πρωτη περιοχη διορισμου της ουτε στην επομενη της μεταθεσης της)
αυτο λεμε οτι ειναι το παραλογο. να βλεπεις περιοχες με υπεραριθμους κ αλλες που δουλευουν ωρομισθιοι με μηδενικη προυπηρεσια κ φουλ ωραριο απο τον οκτωβρη. κ καθε χρονο στους διορισμους αν εχετε προσεξει παντα μα παντα σε ποσοστο 80% τις ιδιες περιοχες βγαζαν.

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:45:46 μμ »
@vivi06: Αν και δεν είμαι διορισμένη, έχω ακούσει ιστορίες για γέλια και για κλάματα από συναδέλφους και όντως έχω καταλάβει ότι το «ό,τι του φανεί του λολοστεφανή» συνεχίζεται και μετά το διορισμό!! Αυτό μεν με απογοητεύει αλλά και από την άλλη με πεισμώνει να συνεχίζω να προσπαθώ μπας και μπορέσω με τον τρόπο μου να αλλάξω κάτι-έστω και λίγο!!

Τώρα, όσον αφορά τους διορισμούς και τις προσλήψεις αναπληρωτών. Ας είμαστε λογικοί! Δεν φταίει ούτε η Αννούλα, ούτε ο Γιωργάκης... Όλοι μας φταίμε που έχουμε φτάσει σ' αυτήν την κατάσταση. Και όταν ο άλλος σού λέει ότι δεν υπάρχουν χρήματα, πώς να προβεί σε διορισμούς και προσλήψεις; Επίσης, (υπενθυμίζω ότι κι εγώ αδιόριστη είμαι και καιρό στην ωρομισθία) θεωρώ ότι είναι καλύτερο να μην κάνει διορισμούς για ένα διάστημα προκειμένου να εξομαλυνθεί η κατάσταση (δεδομένου ότι υπάρουν τόσοι υπεράριθμοι) αλλά να είναι σίγουροι ότι όλοι θα πάνε στις θέσεις τους και δεν θα μείνει κανένα σχολείο με κενό, κανένα παιδάκι που θα παίζει μπάλα αντί να κάνει αγγλικά και καμία δασκάλα που στο τέλος της χρονιάς θα τολμήσει να βάλει εικονικό βαθμό στα αγγλικά έτσι για το «φαίνεσθαι» του ελέγχου (ιστορία βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα). Όσο για τις φετινές αποσπάσεις, δεν ξέρω στατιστικά ποιες αναλογίες κρατήθηκαν και πόσες αιτήσεις στους ΠΕ06 ικανοποίησε αλλά εγώ είδα γνωστά μου άτομα να ξαναπαίρνουν αποσπάσεις-χωρίς βέβαια να πληρούν προϋποθέσεις και γι' αυτό το αναφέρω άλλωστε!
Τέλος, το έχω ξαναπεί και έχοντας γνώση του πόσο ουτοπικό ακούγεται. Ας μην πάει κανένας ωρομίσθιος ή ΑΜΩ (εξάλλου περί της ίδιας-ίσως και μεγαλύτερης-κοροϊδίας πρόκειται)!! Τότε θα μείνουν σίγουρα κενά-λειτουργικά κενά. Αναλογιστείτε πόσες θέσεις καλύπτουμε κάθε χρονιά. Ουσιαστικά σε μας στηρίζονται και σε κάτι τυπάκια (για αυτούς) σαν τη vivi06 που είναι πρόθυμοι να προσφέρουν έργο. Οι λοιποί «ξεσκονίζουν» γραφεία και φτιάχνουν καφέδες στους προϊσταμένους. Σκεφτείτε το...

Ω ρε παιδιά, ποιος θα μου εξηγήσει να καταλάβω; Τελικά ήταν υποχρεωμένοι ΑΠ'ΤΟΝ ΝΟΜΟ να πάρουν συγκεκριμένο ποσοστό από κάθε κατηγορία και ειδικότητα ή δεν ήταν; Ναι ή όχι;  ??? ??? ???







ποσοστο ΝΑΙ και ΤΟ ΈΚΑΝΑΝ 60-40. Αυτό που ίσως θες να ρωτήσεις είναι αν σύμφωνα με νόμο έπρεπε να πάρουν συγκεκριμένο αριθμό συναδέλφων. Σε αυτη την περίπτωση ΟΧΙ

Αποσυνδεδεμένος aphrodite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση! ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:47:24 μμ »
Χωρίς να είμαι ειδικός, πρόσφατες συζητήσεις μού άφησαν την εντύπωση ότι οι νόμοι υπάρχουν για να ψηφίζονται από τους αντιπροσώπους μας στη βουλή και οι υπουργικές αποφάσεις για να τους τροποποιούν από μόνοι τους εν μία νυκτί!! (Χα! Κάνει και ρίμα!!) Και ναι, όπως λέει και ο miltos74, την αναλογία την κράτησαν.
ΥΓ. Αν όντως ισχύει αυτό, όταν μεγαλώσω, θέλω να γίνω υπουργός!!

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:49:24 μμ »
Χωρίς να είμαι ειδικός, πρόσφατες συζητήσεις μού άφησαν την εντύπωση ότι οι νόμοι υπάρχουν για να ψηφίζονται από τους αντιπροσώπους μας στη βουλή και οι υπουργικές αποφάσεις για να τους τροποποιούν από μόνοι τους εν μία νυκτί!! (Χα! Κάνει και ρίμα!!) Και ναι, όπως λέει και ο miltos74, την αναλογία την κράτησαν.
ΥΓ. Αν όντως ισχύει αυτό, όταν μεγαλώσω, θέλω να γίνω υπουργός!!

lol κι αυτός δημόσιος υπάλληλος είναι - έκανε και απογραφή  ;)

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:52:29 μμ »
Πείτε με χαζή, αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω...

Πώς τήρησαν, ρε παιδιά, την αναλογία 60-40; Και τους βγήκαν 13 άτομα;
Η αναλογία, άμεση σχέση με τα άτομα δεν έχει;
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:52:39 μμ »
Χωρίς να είμαι ειδικός, πρόσφατες συζητήσεις μού άφησαν την εντύπωση ότι οι νόμοι υπάρχουν για να ψηφίζονται από τους αντιπροσώπους μας στη βουλή και οι υπουργικές αποφάσεις για να τους τροποποιούν από μόνοι τους εν μία νυκτί!! (Χα! Κάνει και ρίμα!!) Και ναι, όπως λέει και ο miltos74, την αναλογία την κράτησαν.
ΥΓ. Αν όντως ισχύει αυτό, όταν μεγαλώσω, θέλω να γίνω υπουργός!!


Αυτο ακριβως γινεται! Ο καθε υπουργος αποφασιζει να ερμηνευσει το νομο αναλογα με το συμφερον του. Θυμηθειτε την νομοθεσια περι 'κολλεγιων' κσι τις χιλιες δυο τροπολογιες πριν κ μετα τις εκλογες! Το σιγουρο ειναι παντως οτι οι ασεπιτες με φεκ δεν κινδυνευουν. Το ποτε θα διοριστουν κ κατω απο ποιες συνθηκες, εκει ειναι το υποπτο! Δεν θα μου φανει παραξενο να διοριζουν τους αμοιρους β φουρνιας για τα επομενα 5 χρονια... με το σταγονομετρο, για να μην παιρνουν κ τα μυαλα τους αερα!!!

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:55:47 μμ »
Πείτε με χαζή, αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω...

Πώς τήρησαν, ρε παιδιά, την αναλογία 60-40; Και τους βγήκαν 13 άτομα;
Η αναλογία, άμεση σχέση με τα άτομα δεν έχει;

Θεωρησε το υπουργειο οτι μονο... 13 (χαχαχα) αγγλικοι χρειαζονται στη χωρα. Επρεπε να παρει τον ενα τριανταμηνιτη και δυο 24μηνιτες (αν δεν κανω λαθος). Εμεναν 10 ολοκληρες θεσεις κενες. Επομενως, πηρε το 40% των 10 απο τον ενιαιο πινακα (δηλ 4) κ το αλλο 60% (δηλ 6) απο τους ασεπιτες. Ειναι καθολα νομοταγης.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:56:55 μμ »
Δηλαδή, Μίλτο και Βιβή,
τώρα που το ξανασκέφτομαι, η αναλογία 60-40 σημαίνει, ας πούμε,
ότι του χρόνου μπορεί να πάρουν 1 ΑΣΕΠίτη και ...μισό περίπου απ'το 40%;!  :-\

Και να είναι και νόμιμοι!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2010, 12:59:03 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160805
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 779
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 677
Σύνολο: 677

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.