*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 768700 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2240 στις: Ιούνιος 01, 2013, 09:58:34 μμ »
Ειδα κενα σε καποιες ειδικοτητες στην α αθηνας. Μηπως μπορεί να μου εξηγησει καποιος πως είναι δυνατόν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:09:03 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2241 στις: Ιούνιος 01, 2013, 10:06:17 μμ »
το έχω ήδη εξηγήσει : αυτά τα κενά δεν είναι παρά εκτιμήσεις των ΠΥΣΔΕ. Τι θα εκτιμήσει αντιστοιχα η Περιφέρεια και φυσικά τι θα υπολογίσει το Υπουργείο που έχει και την τελευταία λέξη σε όλο αυτό  δεν μπορουμε να το ξέρουμε.
είναι σα να έρχεται ο γονιός και να σε ρωτάει "θα μείνει το παιδι μου απο απουσίες;" και συ να του λες ένα ναι ή ένα όχι αλλά τελικά στην παιδαγωγική συνεδρίαση να αποφασιστεί κάτι εντελώς αντίθετο.


στις ειδικότητες της α' αθήνας συμβαίνει ( και θα το περιγράψω χοντρικά προφανώς)  το εξής : τα περισσότερα απο τα κενά αυτά προέκυψαν απο περσινές συνταξιοδοτησεις που φέτος δίνονται ως κενά. Αν συνδυάσεις ότι στις ειδικότητες αυτές όμως πέρισυ δεν υπήρξαν μεταθέσεις, είναι εμφανές ότι καίτοι κάποια θα καλυφθούν  με τους απο διάθεση κάποια παρέμειναν κενά- ακόμα και με την αύξηση ωραρίου- και άρα ήταν δυνατό να δοθουν για μετάθεση.



Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2242 στις: Ιούνιος 01, 2013, 10:25:14 μμ »
αυτοι που ειναι με αποσπαση νοουνται ως υπηρετουντες στην αρχικη τους θεση, ετσι δεν ειναι; εφοσον οι αποσπασεις γινονται στη συνεχεια, θεωρουνται στην αρχικη δυναμη.
Π¨ως εμφανιζονται λοιπον τόσοι πολλοι και τόσες υπεραριθμιες; τι γινόταν με τους χιλιαδες αναπληρωτες ή ωρομισθιους που έπαιρναν τόσα χρόνια; ειναι δυνατον αυτο το 2ωρο ναχει σηκωσει τοσο κουρνιαχτο;
Μήπως κατι δεν παει καλα;
 δειτε και τα "κενα":
δειτε, να χαρειτε κενα - πλεονασματα:
http://agonsysp.blogspot.gr/2013/05/blog-post_8930.html
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2013, 10:28:32 μμ από asterix »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2243 στις: Ιούνιος 01, 2013, 10:28:59 μμ »
προφανώς και νοούνται ως υπηρετούντες. Αλλά ακριβώς επειδή λόγω απόσπασης τελικά δεν υπηρετούν , εξ ου και θέλουμε πάντα αναπληρωτές.
για τις μεταθέσεις όμως δεν υπάρχει ένα +- για τις αποσπάσεις : να πεις δηλαδή έχω 100, κατά μέσο όρο μου φεύγουν οι 20 με απόσπαση οπότε διαχειρίζομαι το προσωπικο΄μου σα να έχω 80. Και καλώς δε γίνεται έτσι γιατί κατ' αρχάς οι δεν ειναι σίγουρο ότι κάποιος που θέλει απόσπαση θα την πάρει αλλά και γιατί αν τελικά αυτός που παίρνει απόφαση αποφασίσει να κάτσει στην οργανική του τι θα γίνει αυτός που θα μετατεθεί στη θέση του....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:09:03 »

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2244 στις: Ιούνιος 01, 2013, 10:33:30 μμ »
απλα bitch κανω μια χαζη σκεψη. Μήπως τους υπολογίζουν δυο φορές;
Το λεω γιατι ειδα κατι χαρτια στο σχολειο που δουλευω και ανεφεραν  τους εχοντες οργανικη. Εριξα μια ματια και ειδα ονοματα ΑΓΝΩΣΤΑ και πολλά. αυτοι τωρα που παιζουν μπαλα σε εμας "θεωρητικα" μήπως τους θεωρουν επίσης και παικτες και στην αλλη ομαδα;; Μηπως εχει γινει κατι λαθος;;

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2245 στις: Ιούνιος 01, 2013, 10:35:55 μμ »
Μια υποθεση τρελλη βεβαια σε μια θεοπαλαβη πραγματικοτητα.
ΓΙΑΤΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΠΕΡΙΣΣΕΥΟΥΜΕ απο ΠΑΝΤΟΥ;
Μου θυμιζει την παροιμια, : απο εκει που μας χρωστουσανε μας πηραν και το βοδι

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2246 στις: Ιούνιος 01, 2013, 10:47:38 μμ »
Πώς γίνεται να βγαίνουν υπεράριθμοι φυσικοί και χημικοί και να βγαίνουν κενά σε φυσιογνώστες και βιολόγους και γεωλόγους καμία φορά. Στους πε04 δεν βγαίνουν ενιαία οι υπεραριθμίες;

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2247 στις: Ιούνιος 01, 2013, 10:50:34 μμ »
μα πες μου Πόση Γεωλογία κάνουν πια στα σχολεια;;; και σε ποια ταξη Γυμνασιου ή λυκειου;
Φυσιογνωστες εχουν να βγουν απο τον καιρο του Νωε, πού τους θυμηθηκαν και τους λειπουν κιολας....Θα Μας Τρελλα΄νουν!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2248 στις: Ιούνιος 01, 2013, 10:55:51 μμ »
όχι , δεν τους υπολογίζουν διπλά αλλά δεν σε αδικώ που το σκέφτηκες.
Αυτό που συμβαίνει επιδέχεται διπλής ανάγνωσης :  πρώτον η εγκύκλιος δεν ειναι όσο "αθώα" νομίσαμε στην αρχή. Δεύτερον εφόσον πρώτη φορά φέτος διασταυρώνονται ηλεκτρονικά τα στοιχεία και έτσι το υπουργείο έχει μια εικόνα των υπαλληλων του, οι παρεμβάσεις τύπου "αμαρτωλής Πιερίας" περιορίζονται σε μεγάλο βαθμό με αποτέλεσμα βέβαια να αναδεικνύεται  και το μπάχαλο που επικρατούσε για πάρα πολλά χρόνια  όταν πχ θέλαμε να μεταθέσουμε τον Μήτσο που ήταν στην 26η σειρά και έτσι αναγκαστικά μεταθέταμε και τους προηγούμενους 25. Φαίνεται επίσης, αυτό που ήταν γνωστό σε όλους : οι παλαιότεροι κυριως, σπάνια συμπληρωναν τις 16 ώρες τους....

debio τώρα υπολογίζουμε κενά για μεταθέσεις και όχι για υπεραριθμίες ώστε να τους κρίνουμε ενιαία. Βέβαια το μπέρδεμα με τους ΠΕ04 είναι όντως περιεργο και η εγκύκλιος δεν ξεκαθαριζει και πολλά πράγματα.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2249 στις: Ιούνιος 01, 2013, 11:00:05 μμ »


debio τώρα υπολογίζουμε κενά για μεταθέσεις και όχι για υπεραριθμίες ώστε να τους κρίνουμε ενιαία. Βέβαια το μπέρδεμα με τους ΠΕ04 είναι όντως περιεργο και η εγκύκλιος δεν ξεκαθαριζει και πολλά πράγματα.
Δηλαδή μπορεί να βγάλουν κενό για γεωλόγο σε ένα γυμνάσιο, γιατί έχει 12 ώρες γεωγραφίας και να μείνουν χωρίς ώρες κάποιοι πε04 που ήδη υπάρχουν;Γιατί αν οι υπεραριθμίες βγουν ενιαία, ο γεωλόγος θα πάει στο σχολείο λόγο 12 ωρών και θα βγει αμέσως υπεράριθμος.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3188
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2250 στις: Ιούνιος 01, 2013, 11:06:54 μμ »
μα πες μου Πόση Γεωλογία κάνουν πια στα σχολεια;;; και σε ποια ταξη Γυμνασιου ή λυκειου;
Φυσιογνωστες εχουν να βγουν απο τον καιρο του Νωε, πού τους θυμηθηκαν και τους λειπουν κιολας....Θα Μας Τρελλα΄νουν!!
Πρέπει να μιλήσω; Βαρέθηκα να τα λεω.
Τέλως πάντων. Τα κενά βιολογίας είναι γνωστά χρόνια (για αρκετούς νομούς).
1) τη βιολογία στα γυμνάσια την έκαναν άλλες ειδικότητες. Ο αλγόριθμος του υπουργείου βλέπει τις ώρες βιολογίας σαν α ανάθεση και δεν τις δίνει στις άλλες ειδικότητες (ακόμα, θα γίνει όμως) και βγάζει υπεράριθμους (μάλλον) αυτούς που τις έκαναν
2) Φυσιογνώστες είναι βιολόγοι. Νομίζω ότι δηλώνουν τα κενά σαν φυσιογνώστες μήπως και δωθούν σε άλλη ειδικότητα (κομμάτι δύσκολο, αλλά μες στην αναμπουμπούλα και τα μυστικά, δεν ξέρεις).
Θέλω να δημοσιοποιούνται όλες οι διαδικασίες, bitch. Ξέρω ότι τα πράγματα θα γίνουν όπως γίνονταν μεχρι τώρα. Αλλά τώρα έχω και απόδειξη. Θέλω να φύγω με αξιοπρέπεια. Δεν ανέχομαι τόσα χρόνια να με αντιμετωπίζουν σαν βάρος, σαν να περισσεύω.
Ένα ευχαριστώ και ένα έχεις δίκιο ίσως μου είναι αρκετό. Κάντε ότι θέλετε στο μαγαζί.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2251 στις: Ιούνιος 01, 2013, 11:11:17 μμ »
μα πες μου Πόση Γεωλογία κάνουν πια στα σχολεια;;; και σε ποια ταξη Γυμνασιου ή λυκειου;
Φυσιογνωστες εχουν να βγουν απο τον καιρο του Νωε, πού τους θυμηθηκαν και τους λειπουν κιολας....Θα Μας Τρελλα΄νουν!!
οι γεωλόγοι έχουν α ανάθεση τη γεωγραφία του γυμνασίου. Είναι όσες ώρες ακριβώς είναι και η φυσική και η βιολογια στο γυμνάσιο. Απλά τις γεωγραφίες τις κάνουν και οι μαθηματικοί και όλοι οι πε04, με β ανάθεση.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1717
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2252 στις: Ιούνιος 01, 2013, 11:11:56 μμ »
Το κενό Φυσιογνώστη βγαίνει γιατί έχει Α Ανάθεση Βιολογία (αν δεν κάνω λάθος) οπότε για τις ειδικότητες που έχουν ίδιες πρώτες αναθέσεις τα κενά μοιράζονται ισοδύναμα. Δηλαδή αν υπάρχουν στην ομάδα 30 ώρες αυτές μοιράζονται σε Βιολόγο και Φυσιογνώστη.

Εγώ για πρώτη φορά θα πω ένα μπράβο σε αυτούς που σχεδίασαν και υλοποίησαν το plan και μιλάω σε τεχνικό επίπεδο. Έχει κάποια λαθάκια κι επίσης δεν μπορεί να πιάσει όλες τις περιπτώσεις αλλά είναι λογικό με την πολυπλοκότητα που υπάρχει. Δυστυχώς ήταν αναγκαίο αυτό γιατί τα ΠΥΣΔΕ "κόβανε και ράβανε" τόσα χρόνια. Αυτή είναι η πικρή αλήθεια και ας είμαστε ειλικρινείς μεταξύ μας.

Γενικά νομίζω γίνεται πολλή φασαρία για το τίποτα. Αυτό που τώρα λέμε "πλεονάζοντες" είναι όσοι είναι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ κάτι που συνέβαινε πάντα. Ίσως να αυξήθηκαν λίγο τα νούμερα αλλά μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Απλά τώρα πέσανε και τα κανάλια (άσχετοι) κι έγινε αυτό γνωστό και στην υπόλοιπη κοινωνία. Οι συνδικαλιστικές παρατάξεις (σχετικοί υποτίθεται) το εκμεταλλεύονται πολιτικά και τρομοκρατούν τον κόσμο χωρίς πραγματικές αποδείξεις, μόνο εικασίες.

Υ.Γ. Δεν έχω οργανική και έχω λιγότερα από 12 έτη.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2253 στις: Ιούνιος 01, 2013, 11:15:50 μμ »
Το κενό Φυσιογνώστη βγαίνει γιατί έχει Α Ανάθεση Βιολογία (αν δεν κάνω λάθος) οπότε για τις ειδικότητες που έχουν ίδιες πρώτες αναθέσεις τα κενά μοιράζονται ισοδύναμα. Δηλαδή αν υπάρχουν στην ομάδα 30 ώρες αυτές μοιράζονται σε Βιολόγο και Φυσιογνώστη.

Εγώ για πρώτη φορά θα πω ένα μπράβο σε αυτούς που σχεδίασαν και υλοποίησαν το plan και μιλάω σε τεχνικό επίπεδο. Έχει κάποια λαθάκια κι επίσης δεν μπορεί να πιάσει όλες τις περιπτώσεις αλλά είναι λογικό με την πολυπλοκότητα που υπάρχει. Δυστυχώς ήταν αναγκαίο αυτό γιατί τα ΠΥΣΔΕ "κόβανε και ράβανε" τόσα χρόνια. Αυτή είναι η πικρή αλήθεια και ας είμαστε ειλικρινείς μεταξύ μας.

Στο plan υπολογίστηκαν και οι δεύτερες ειδικότητες;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160550
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 653
Σύνολο: 665

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.