*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε Φορείς  (Αναγνώστηκε 868554 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2002 στις: Αύγουστος 10, 2014, 04:00:09 μμ »
Καλοπροαίρετα, να σημειώσω πως μια εξήγηση είναι πως η πολιτεία, στην Ελλάδα, θα πρέπει πάντα να πριμοδοτεί -με διάφορους τρόπους- τη γέννηση όσων περισσότερων παιδιών γίνεται, σε μια οικογένεια. Και αυτό εντάσσεται σ' αυτή τη λογική.
Επίσης, όταν γίνονται συγκρίσεις, θα πρέπει να συγκρίνονται όμοια μεταξύ τους πράγματα και καταστάσεις, για καλύτερη κατανόηση. Επομένως, σύμφωνα με το παράδειγμά σου, κάποιος που μένει στο ενοίκιο και έχει άνεργο σύζυγο και δύο π.χ. παιδιά, όντως έχει λιγότερη ανάγκη με κάποιον αντίστοιχο που έχει τρία παιδιά, κ.ο.κ.

Πάντα καλοπροαίρετα με ανθρώπους που έχουν όρεξη για διάλογο και επιχειρήματα.
Πάμε τώρα να δεις...

1) Γιατί πριμοδοτείται διαφορετικά το 2; από το 1ο; το 3; από το 2ο; και πάει λέγοντας? Και αυτό όχι πάντα. Π.χ.

Στις μεταθέσεις όποιος έχει 1 παιδί = +4, όποιος 2 = +8 (2*4) και όποιος έχει τρία = 14 (αντί για 3*4=12).

2) Αλλο πριμοδοτώ την γέννηση παιδιών και άλλο πριμοδοτώ διαφορετικά την γέννηση παιδιών πάνω από 3 (μιας και γίνεται για λόγους υπογεννητικότητας και μην ξεχνάς ότι οι τρίτεκνοι και οι πολύτεκνοι είχαν και έχουν ευνοικό καθεστως ακόμα και στις προσλήψεις σε όλο το δημόσιο.

3) Οταν δίνεις κοινωνικά κριτήρια τα δίνεις για λόγους κοινωνικούς. Π.χ. πριμοδοτείται η συνυπηρέτηση αλλά όχι η ανεργία? Μιλάμε για κάτι διαφορετικό? (Φυσικά και έχεις δίκιο ότι συγκρίνω διαφορετικά και ίσως είναι λάθος απλά ήθελα να δείξω την μέριμνα της πολιτείας προς την μία κατεύθυνση σε σχέση με την άλλη)

ΥΓ. Επαναλαμβάνω αναδεικνύω το στρβλό σύστημα της μοριοδότησης που διαμορφώθηκε βάσει πιέσεων από διάφορες ομάδες και δεν στοχεύω τους πολύτεκνους - τρίτεκνους που όντως έχουν αυξημένο κόστος ζωής. Διότι και μόνο ότι μοριοδοτώ τρίτεκνους και αποσπώ κατά προτεραιότητα άλλες "ευγενείς" ομάδες μαζί με πολύτεκνους και ανθρώπους με προβλήματα υγείας μόνο ασχολίαστο μπορεί να μείνει...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2014, 04:54:23 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:49:31 »

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2003 στις: Αύγουστος 10, 2014, 04:08:14 μμ »
Εγώ από την πλευρά μου θέλω να διευκρινήσω ότι δεν έχω κάτι προσωπικό ούτε με τους εκλεγμένους, ούτε με συζύγους στρατιωτικών κ.α ούτε και με τους τρίτεκνους!!!!
Σαφώς και ο καθένας θα ήθελε να πάρει απόσπαση με τα κριτήρια που τον συμφέρουν(και λογικό είναι).
Αν είδατε και τα προηγούμενα σχόλια μου, θέλησα απλά να πω ότι δεν πρέπει να ασχολούμαστε ποιοι.πόσοι και πώς πήραν απόσπαση σε φορείς και σε σχολεία , αλλά να μας νοιάζει πώς μπορεί να βελτιωθεί η κατάσταση και αν είναι δυνατόν να είμαστε υπηρεσίας.στα σπίτια μας.Τώρα γιατί δεν παραιτούμαι;Μια κουβέντα είναι και αυτή !Έχω δουλέψει και στον ιδιωτικό τομέα και ξέρω τι γίνεται.Και σε τελική ανάλυση δεν θα χαλαλίσω και  14 χρόνια σε βουνά και νησιά. Το χρωστάω στην κόρη μου που  από 2,5 χρονών την τραβολογούσα μαζί μου, μακριά από τον πατέρα της και τους φίλους τη και με ένα ατύχημα στο δρόμο που παραλίγο να μας στοιχίσει ακριβά . Εδώ θα μείνω να προσπαθώ και ας γκρινιάζω και ας στεναχωριέμαι.
Καλή δύναμη σε όλους μας!!


Προφανώς guestteacher, δεν αρέσει σε πολύ κόσμο και σε μας τους ίδιους, να βλέπουμε τον εαυτό μας στον καθρέφτη....και εγώ, όπως έγραψα παραπάνω, το ίδιο επιμένω να λέω...όλοι γνωρίζουμε τι γίνεται, πολλοί συμμετέχουμε...κανείς δεν ξέρει τίποτα για τον...φόνο και όλοι διαμαρτυρόμαστε, την ίδια ώρα που πολλοί εξ ημών σπεύδουμε να τηλεφωνήσουμε στο μέσο μας...οι ίδιοι που φωνάζουμε  για τις σκανδαλώδεις αποσπάσεις σε φορείς, είμαστε οι ίδιοι που θα συγχαρούμε τον συνάδελφο που πήρε απόσπαση για να κάνει τον βοηθό του μητροπολίτη της περιοχής του!!!!!!...είμαστε οι ίδιοι που όταν κατέβαιναν προ ετών οι βάσεις μεταθέσεων για να εξυπηρετηθεί το βύσμα...χαιρόμασταν και εμείς, γιατί με την...κάθοδο της βάσης βολεύονταν μαζί με το βύσμα εμείς και αρκετοί άλλοι...τι και αν δεν υπήρχαν οργανικά κενά κλπ...λεπτομέρειες....απλά μας είναι δύσκολο να γράψουμε δημόσια ότι κάνουμε αυτό που κατακρίνουμε...vikiteacher ίσως τα πράγματα αλλάξουν όταν θα έρθει στο προσκήνιο η γενιά της κόρης σου...οι υπόλοιποι, όσοι είμαστε μεταξύ 20 με 50...δεν το συζητώ για τους μεγαλύτερους.....δεν πρόκειται να αλλάξουμε...οι νοοτροπίες δύσκολα μεταβάλλονται...και πάντα guest....θα πέφτουμε, τουλάχιστον δημοσίως, από τα...σύννεφα...και πάντα κάποιοι άλλοι θα παίρνουν απόσπαση στην...Αρχιεπισκοπή...αλλά ποτέ εμείς....που κάνουμε το ίδιο απλά δημοσίως πώς να πεις ότι έχεις βύσμα τον τάδε...υπουργό και τον δείνα...επίσκοπο....προφανώς δεν ισχύουν για όλους αυτά...αλλά ισχύουν  για πάρα πολλούς από εμάς... και θα επιμείνω σε αυτό..

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2004 στις: Αύγουστος 10, 2014, 04:17:59 μμ »
Πάντα καλοπροαίρετα με ανθρώπους που έχουν όρεξη για διάλογο και επιχειρήματα.
Πάμε τώρα να δεις...

Οι απαντήσεις σου πρέπει να βρίσκονται στις αιτιολογικές εκθέσεις του κάθε νομοσχεδίου που τα προβλέπει!  ;D

Πέρα, όμως, από την πλάκα, συμφωνώ μαζί σου και με κάθε "ψαγμένο" πως θα πρέπει -επιτέλους- να θεσμοθετηθούν απλούστεροι και δικαιότεροι κανόνες, σε κάθε δικαιοπραξία του κλάδου μας, αφού όλα ήταν στημένα για ένα ρουσφετολογικό περιβάλλον, το οποίο -να μη γελιόμαστε- λειτουργούσε τέλεια, Φυσικά, μόνο για τους εμπλεκόμενους και όχι για τους "αξιοπρεπείς" (όπως χαρακτηρίστηκαν οι απ' έξω του συστήματος).  ;)
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2005 στις: Αύγουστος 10, 2014, 04:22:27 μμ »
Το ότι πριμοδοτεί με +2 μόρια το τρίτο παιδί δεν μπορείς να το συκρίνεις με τις κατά προτεραιότητα αποσπάσεις των πολύτεκνων, αιρετών ΟΤΑ, συζύγων στρατιωτικών, αστυνομικών, λιμενικών, δικαστικών, συζύγων μελών ΔΕΠ κλπ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:49:31 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2006 στις: Αύγουστος 10, 2014, 04:49:53 μμ »
Το ότι πριμοδοτεί με +2 μόρια το τρίτο παιδί δεν μπορείς να το συκρίνεις με τις κατά προτεραιότητα αποσπάσεις των πολύτεκνων, αιρετών ΟΤΑ, συζύγων στρατιωτικών, αστυνομικών, λιμενικών, δικαστικών, συζύγων μελών ΔΕΠ κλπ.

Το είπαμε αυτό.



Αποσυνδεδεμένος karpe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2007 στις: Αύγουστος 10, 2014, 10:07:31 μμ »
να ρωτήσω κάτι:
όσοι κάναμε αίτηση και για φορέα φέτος μετά την περσινή ταλαιπωρία (και φυσικα δεν πήραμε!!) πρέπει να κάνουμε τώρα αίτηση επανεξέτασης για β φάση φορέα ή μπορούμε να περιμένουμε τα σχολεία και να κάνουμε μετά αφού αναγράφονται στην ίδια αίτηση όλα?μήπως θα έχουν παρέλθει οι μέρες μέσα στις οποίες μπορούμε να κάνουμε αίτηση επανεξέτασης?σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2008 στις: Αύγουστος 10, 2014, 10:21:13 μμ »
να ρωτήσω κάτι:
όσοι κάναμε αίτηση και για φορέα φέτος μετά την περσινή ταλαιπωρία (και φυσικα δεν πήραμε!!) πρέπει να κάνουμε τώρα αίτηση επανεξέτασης για β φάση φορέα ή μπορούμε να περιμένουμε τα σχολεία και να κάνουμε μετά αφού αναγράφονται στην ίδια αίτηση όλα?μήπως θα έχουν παρέλθει οι μέρες μέσα στις οποίες μπορούμε να κάνουμε αίτηση επανεξέτασης?σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει!

Φίλε/η δεν έχω κάνει ποτέ αίτηση απόσπασης οπότε για να σε βοηθήσω βοήθα με και εσύ.
Επειδή οι αποσπάσεις σε σχολεία ήταν άλλη εγκύκλιος από αυτήν σε φορείς είσαι σίγουρος ότι η αίτηση ήταν η ίδια.
Σε ρώτώ γιατί αν η αίτηση δεν είναι ίδια προφανώς μιλάμε για δύο διαφορετικά πράγματα που το καθένα αντιμετωπίζεται διαφορετικά ως προς τις ενστάσεις.
Αν πάλι δεν θυμάσαι μίλα με την Δ/νση σου και πες έχω κάνει αίτηση για φορείς και δεν με πήραν μπορώ να κάνω αίτηση επανεξέτασης ενώ εκκρεμεί και η αίτηση μου για σχολεία ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2009 στις: Αύγουστος 10, 2014, 10:53:55 μμ »
Όντως η αίτηση απόσπασης σε φορείς και σε σχολεία, για φέτος, είχε τον ίδιο αριθμό πρωτοκόλλου. Ωστόσο, αίτηση επανεξέτασης κάνει κάποιος εφόσον δεν ήταν σε αυτή τη φάση των αποσπάσεων, άσχετα με το αν οι αποσπάσεις σε σχολεία δεν έχουν βγει. Αυτές ούτως ή άλλως βγαίνουν-για να μην πω Σεπτέμβρη-τελευταία μέρα του Αυγούστου στην καλύτερη.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2010 στις: Αύγουστος 10, 2014, 10:56:25 μμ »
Όντως η αίτηση απόσπασης σε φορείς και σε σχολεία, για φέτος, είχε τον ίδιο αριθμό πρωτοκόλλου. Ωστόσο, αίτηση επανεξέτασης κάνει κάποιος εφόσον δεν ήταν σε αυτή τη φάση των αποσπάσεων, άσχετα με το αν οι αποσπάσεις σε σχολεία δεν έχουν βγει. Αυτές ούτως ή άλλως βγαίνουν-για να μην πω Σεπτέμβρη-τελευταία μέρα του Αυγούστου στην καλύτερη.

Ok.
Αυτό με τις προβλέψεις ρε παιδιά πάλι τι κακό είναι.
Είπαμε ο Θεός και ο Μπράτης. Τελεία και παύλα.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2011 στις: Αύγουστος 10, 2014, 10:58:15 μμ »
δεν υπάρχει ακριβώς χρονικό όριο μέσα στο οποίο γίνεται η αίτηση απόσπασης στη β, γ, κλπ φάση για φορείς καθώς όπως έχει αναφερθεί σε ολους τους τόνους δεν υπάρχει μετρήσιμο μέγεθος έναντι του οποίου ενίστασαι
απλα κατάθετεις μια αίτηση που υπολογιζεις/ελπίζεις/γνωρίζεις οτι προηγείται των ανακοινώσεων του υπουργείου, μάλιστα πέρυσι παρατηρήθηκε το φαινόμενο να δίδονται αποσπάσεις και σε φορείς για τους οποιους ο αποσπασμένος δεν είχε κανει αίτηση  :o (και φυσικά ουτε γι αυτό άνοιξε ρουθούνι, μύτη ή άνω χείλος)

για πυσπε/πυσδε και πάλι πρέπει να κατατεθεί νέα αίτηση

το συντομότερο είναι και το καλύτερο, ανάλογα και τι θέλεις βέβαια

για όλα όσα εχεις αμφιβολίες ή θέλεις δεύτερη γνώμη ή αν απλα θέλεις να μιλήσεις με εναν ανθρωπο που ξερει κι αλλους ανθρωπους σαν και σενα και δεν θα σε παρεξηγήσει (πολύ), παίρνεις το τηλ που γράφει στην εγκύκλιο αποστάσεων, πρωτη σελιδα, πανω αριστερά,

(επίσης, πέρυσι έγιναν αιτήσεις β φάσης πριν εξεταστούν οι αιτήσεις α φάσης, για την ιστορία δεν ελήφθησαν υπόψιν καθόλου, τώρα που το σκέφτομαι και τι δεν έγινε πέρυσι, ο πήχης είναι πολύ ψηλά)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2014, 11:03:14 μμ από ernie »
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2012 στις: Αύγουστος 10, 2014, 11:02:34 μμ »
δεν υπάρχει ακριβώς χρονικό όριο μέσα στο οποίο γίνεται η αίτηση απόσπασης στη β, γ, κλπ φάση για φορείς καθώς όπως έχει αναφερθεί σε ολους τους τόνους δεν υπάρχει μετρήσιμο μέγεθος έναντι του οποίου ενίστασαι
απλα κατάθετεις μια αίτηση που υπολογιζεις/ελπίζεις/γνωρίζεις οτι προηγείται των ανακοινώσεων του υπουργείου, μάλιστα πέρυσι παρατηρήθηκε το φαινόμενο να δίδονται αποσπάσεις και σε φορείς για τους οποιους ο αποσπασμένος δεν είχε κανει αίτηση :o (και φυσικά ουτε γι αυτό άνοιξε ρουθούνι, μύτη ή άνω χείλος)

για πυσπε/πυσδε και πάλι πρέπει να κατατεθεί νέα αίτηση

το συντομότερο είναι και το καλύτερο, ανάλογα και τι θέλεις βέβαια

για όλα όσα εχεις αμφιβολίες ή θέλεις δεύτερη γνώμη ή αν απλα θέλεις να μιλήσεις με εναν ανθρωπο που ξερει κι αλλους ανθρωπους σαν και σενα και δεν θα σε παρεξηγήσει (πολύ), παίρνεις το τηλ που γράφει στην εγκύκλιο αποστάσεων, πρωτη σελιδα, πανω αριστερά,

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αυτό δεν το ήξερα!
Και δεν μου λες πήγε ο εκπαιδευτικός ή έκανε ένσταση να μην πάει γιατί δεν το ήξερε?
Βρε μπας και την έκανε ο άλλος του εαυτός? Μήπως ήταν δίδυμος στο ζώδιο?

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2013 στις: Αύγουστος 10, 2014, 11:05:33 μμ »
Χρονικό όριο δεν υπάρχει για να κάνεις αίτηση θεραπείας, όπως λέγεται. Γιατί όμως να περιμένεις εφόσον δεν ήσουν εντός της λίστας; Τώρα για το άλλο που λες, να πήραν απόσπαση άτομα που δεν έκαναν εκ νέου αίτηση, δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω, αλλά το ακούω πρώτη φορά.
Προφανώς αυτοί το είχαν "σίγουρο" και δεν έκαναν καν τον κόπο.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2014 στις: Αύγουστος 10, 2014, 11:10:19 μμ »
σαν να κερδίσεις λαχείο χωρίς να παίξεις ενα πράμα, η αίτηση ήταν περιττό διαδικαστικό ζήτημα που το προσπέρασαν

υπο κανονικές συνθήκες αν δεν κανεις νέα αίτηση, δεν υπάρχει περίπτωση, συμφωνώ

εδώ μιλάμε για ειδικές περιπτώσεις που δεν ξέρω σε ποια φαση έκαναν αίτηση αλλά πήγαν σε φορέα για τον οποίο δεν αιτήθηκαν απόσπαση
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2014, 11:14:24 μμ από ernie »
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2015 στις: Αύγουστος 10, 2014, 11:14:45 μμ »
σαν να κερδίσεις λαχείο χωρίς να παίξεις ενα πράμα, η αίτηση ήταν περιττό διαδικαστικό ζήτημα που το προσπέρασαν

Μπράβο τους!
Δεν βραβεύτηκαν? Σκέψου δεν χάλασαν χαρτί και μελάνι για την εκτύπωση της αίτησης ούτε απασχόλησαν υπάλληλο για ανούσια πράγματα.
Αμα παιδί μου έχουν σφυρηλατηθεί σχέσεις εμπιστοσύνης τι να λέμε τώρα.
Αρκεί ο λόγος της τιμής.

- Θα με πάρεις και του χρόνου;
- Θα σε πάρω.
-Σίγουρα;
- Ε, τώρα παιδιά είμαστε.

Ξηγημένα πράγματα.

YΓ. Για να σοβαρευτούμε τώρα... η αίτηση έγινε αφού πήγαν .... π.χ. ήταν να πάνε αλλού, πήγε κάποιος άλλος εκεί, τους είπαν θέλεις αντί εκεί να πας εκεί... είπαν οκ...πήγαν και έκαναν αίτηση μετά ή διόρθωσαν ήδη υπάρχουσα... θα μου πείτε γίνεται; χμμμμ εξαρτάται ποιος παίρνει τηλέφωνο. (το τελευταίο ίσως να εξηγεί γιατί κάποιες αποσπάσεις ήταν, είναι και θα είναι στο μιλητό, ή συνεργάζεσαι ή σε τρώει η μαρμάγκα - black list ).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2014, 11:26:11 μμ από guestteacher »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 592
Σύνολο: 603

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.