*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2682859 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6048 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 12:41:16 πμ »
  Τι να πει κανείς;
Όταν μπαίνουν στη μέση συμφέρονται ο καθένας υποστηρίζει το συμφέρον του και επικαλείται διάφορους λόγους..
 


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:30:23 »

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6049 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 09:10:58 πμ »
Καλημέρα, τελικά τίποτα δεν είναι τυχαίο, τα ΙΕΚ εχουν καταντήσει shelter αποφοίτων ΤΕΙ , για αυτό το επίπεδο τους .....να γιατί αφήνουν τις προσλήψεις στα κομματόσκυλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2015, 09:32:45 πμ από MUSTANG »

Αποσυνδεδεμένος παπαπαστ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6050 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 09:23:12 πμ »
Καλή και απαραίτητη η πιστοποίηση Εκπαιδευτών, αλλά η μικροδιδασκαλία διδάσκεται και στην ΑΣΠΑΙΤΕ ,δεν χρειάζεται να δώσουμε άλλα 120 ευρώ στον ΕΟΠΕΠ.Επίσης όσοι έχουν πολύωρα  σεμινάρια Εκπαίδευσης ενηλίκων και πολλές ώρες εκπαίδευσης ,δεν χρειάζεται να πληρώσουν το χαράτσι στον ΕΟΠΕΠ.Οι καθηγητές στο Πανεπιστήμιο δεν χρειάζονται πιστοποίηση στην εκπαίδευση Ενηλίκων γιατί ?Οι Διευθυντές Ιεκ δεν έχουν ως απαραίτητο προσόν στην προκήρυξη την πιστοποίηση γιατί?
Με το ίδιο σκεπτικό δηλαδή των πολλών ώρών μαθημάτων αλλά και των πιστοποιημένων σεμιναρίων, δεν χρειάζεται όλοι να δίνουμε τα 120 ευρώ, προκειμένου να μπούμε σε μια ακόμη διαδικασία, με εμφανή  εισπρακτική διάθεση για να απομυζήσει χρήματα από τον εργαζόμενο στα ΙΕΚ που πολλές φορές παραμένει και απλήρωτος για πολύ καιρό  για αυτό που κάνει.

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6051 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 09:37:48 πμ »
Καλή και απαραίτητη η πιστοποίηση Εκπαιδευτών, αλλά η μικροδιδασκαλία διδάσκεται και στην ΑΣΠΑΙΤΕ ,δεν χρειάζεται να δώσουμε άλλα 120 ευρώ στον ΕΟΠΕΠ.Επίσης όσοι έχουν πολύωρα  σεμινάρια Εκπαίδευσης ενηλίκων και πολλές ώρες εκπαίδευσης ,δεν χρειάζεται να πληρώσουν το χαράτσι στον ΕΟΠΕΠ.Οι καθηγητές στο Πανεπιστήμιο δεν χρειάζονται πιστοποίηση στην εκπαίδευση Ενηλίκων γιατί ?Οι Διευθυντές Ιεκ δεν έχουν ως απαραίτητο προσόν στην προκήρυξη την πιστοποίηση γιατί?

Συγκρίνεις τώρα τα κομματόσκυλα με την συντεχνία των πανεπιστημίων? Γνωρίζεις τι εστί ΙΕΚ...μερικοί εδω πέρα λενε κάτι απίθανα πράγματα, δηλώνουν οτι δουλευουν χρονια και οτι τα ξέρουν όλα και προσπαθούν να μας κάνουν το μαυρο ασπρο..
Τα ΙΕΚ ειναι απατη για χιλιοεικοστή φορά . Εχουν καταντήσει καταφύγιο για ανεργους αποφοιτους ΤΕΙ. Κλεισιμο τώρα, καταστρεφουν κόσμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2015, 09:47:26 πμ από MUSTANG »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:30:23 »

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6052 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 10:36:38 πμ »
Εμπειρία θέλει και στη δική σου ειδικότητα...όπου δεν αρκεί το πτυχίο ΠΕ19/ΠΕ20 για να διδάξεις 3D γραφικά, 3D games ή mobile apps...ΠΡΕΠΕΙ να είσαι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ. Πώς θα τους μάθεις να σχεδιάζουν σε 3DSMax, C4D, Maya, Blender ή ακόμα περισότερο σε Android SDK, Unity3D και Unreal DK αν δεν έχεις κάνει εφαρμογές και δουλειές? Μόνο με tutorials? Θα τα κάψεις τα παιδιά... ΠΡΕΠΕΙ να έχεις βγάλει αντίστοιχες παραγωγές και δουλειές. .+-
Δηλαδή θες να με κανείς να πιστέψω ότι με τόση πληροφορία που υπάρχει στο internet δεν μπορεί ένας εκπαιδευτής που θέλει να ασχοληθεί πραγματικά με το αντικείμενο να φτιάξει 14μαθηματα και να τα διδάξει στα ΙΕΚ αν δεν έναι επαγγελματίας. Επίσης ανέφερες τα tutorial εσύ τα  εργαλεία που ξέρεις σου τα έμαθαν ή χρειάστηκε να ασχοληθείς και μόνος σου? Δεν διαφωνω ότι σε μερικές ειδικότητες είναι απαραίτητη η εμπειρία αλλά πληροφορικος που σέβεται την επιστήμη του και τον εαυτό του αν ασχοληθεί σοβαρά μπορεί να διδάξει οποιοδήποτε εργαλείο του ανατεθεί.

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6053 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 10:39:10 πμ »
Καλή και απαραίτητη η πιστοποίηση Εκπαιδευτών, αλλά η μικροδιδασκαλία διδάσκεται και στην ΑΣΠΑΙΤΕ ,δεν χρειάζεται να δώσουμε άλλα 120 ευρώ στον ΕΟΠΕΠ.Επίσης όσοι έχουν πολύωρα  σεμινάρια Εκπαίδευσης ενηλίκων και πολλές ώρες εκπαίδευσης ,δεν χρειάζεται να πληρώσουν το χαράτσι στον ΕΟΠΕΠ.Οι καθηγητές στο Πανεπιστήμιο δεν χρειάζονται πιστοποίηση στην εκπαίδευση Ενηλίκων γιατί ?Οι Διευθυντές Ιεκ δεν έχουν ως απαραίτητο προσόν στην προκήρυξη την πιστοποίηση γιατί?
Με το ίδιο σκεπτικό δηλαδή των πολλών ώρών μαθημάτων αλλά και των πιστοποιημένων σεμιναρίων, δεν χρειάζεται όλοι να δίνουμε τα 120 ευρώ, προκειμένου να μπούμε σε μια ακόμη διαδικασία, με εμφανή  εισπρακτική διάθεση για να απομυζήσει χρήματα από τον εργαζόμενο στα ΙΕΚ που πολλές φορές παραμένει και απλήρωτος για πολύ καιρό  για αυτό που κάνει.
Μπορείς να μου εξηγήσεις τι σχέση έχει η μικροδιδασκαλια που κανείς στην ασπαιτε με αυτό που πρέπει να κανείς στην εκπαίδευση ενηλίκων και κατ'επεκταση στις εξετάσεις του εοππεπ?

Αποσυνδεδεμένος σισσυ4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6054 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 11:13:33 πμ »
Kαλημερα!

Σας διαβαζω , σας διαβαζω μεχρι που αποφασισα να πω και γω το προβλημα μου!

Λοιπον, συνοπτικα, διδακτορικο, μεταπτυχιακο, 3500 ωρες σε ιεκ, 3000 σε ΑΕΙ-ΤΕΙ, προυπηρεσια με συμβασεις, 4 παιδια, ολα τα χει ο μπαξες...Περαν τουτου οπου και να εχω διδαξει, ολοι οι εκπαιδευομενοι μου λενε ποσο κατανοητα τους τα εξηγω κλπ κλπ

Παρα την ελλειψη χρονου και χρηματων , πηγα το καλοκαιρι εδωσα εξετασεις (διαβαζοντας σε καφετεριες γιατι ΔΕΝ γινοταν στο σπιτι με τα παιδια!) και εγραψα18!  Μεχρι εδω ολα καλα...

Πηγα και στη μικροδιδασκαλια και με το που τελειωσα μου ειπαν οι συναδελφοι - συνυποψηφιοι οτι με κοιτουσε η εξεταστρια με μισο ματι...πηγα μετα στη συνεντευξη και μου ειπε η εξεταστρια να προσεχω πως ντυνομαι στα ιεκ  για να μην προκαλω τους υποψηφιους...κλπ κλπ και..ΜΕ ΕΚΟΨΕ.

Επειδη λοιπον, φορουσα βερμουδα κι επειδη μπορει να μη γεμιζα το ματι της "εξεταστριας" πρεπει να ξανααγχωθω και να δω τι θα κανω, οταν στη μικροδιδασκαλια κοπηκαν μονο ελαχιστες περιπτωσεις...

Α! Επισης ειχα δωσει και αλλα ευρω για ιδωτικο πιστοποιητικο , οπου ειχα κανει την ιδια μικροδιδασκαλια και μου ειχαν πει συγχαρητηρια...

Συγνωμη για το τεραστιο  μηνυμα μου, αλλα επειδη ακομη δεν μπορω να το χωνεψω, μπορω να κανω αραγε κατι τωρα? Να ζητησω το βιντεο? Να παω στον εοππεπ? Κατι τελος παντων?
 

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6055 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 11:15:14 πμ »
Διαβάζω 4 σελίδες του forum χωρίς να έχω βγάλει συμπέρασμα .........
Θα πρέπει σε αυτή τη χώρα να υπάρχουν κανόνες ή πρέπει να μετονομαστεί σε Ελλαδισταν
Με προϋπηρεσία στα ΙΕΚ και ΔΙΕΚ απο το 1996 (πάνω από 2100 ώρες ) με μεταπτυχιακό στο Τομέα μου και επαγγελματική προϋπηρεσία επίσης στο τομέα μου  από το 1994 (Πληροφορική) στρώθηκα, διάβασα, πλήρωσα (120€) και πέρασα τη πιστοποίηση.

Όλα τα άλλα είναι μα......ς  πρέπει κάποια στιγμή να γίνουμε σοβαροί πολίτες και να εφαρμόζουμε τη Νομοθεσία ... (με πρήξατε!!)

5 σελίδες μπλα μπλα και μπιρι μπιρι κράτησα μονο το σχόλιο σου. Τα είπες όλα συνάδελφε.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6056 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 11:26:03 πμ »
Kαλημερα!

Σας διαβαζω , σας διαβαζω μεχρι που αποφασισα να πω και γω το προβλημα μου!

Λοιπον, συνοπτικα, διδακτορικο, μεταπτυχιακο, 3500 ωρες σε ιεκ, 3000 σε ΑΕΙ-ΤΕΙ, προυπηρεσια με συμβασεις, 4 παιδια, ολα τα χει ο μπαξες...Περαν τουτου οπου και να εχω διδαξει, ολοι οι εκπαιδευομενοι μου λενε ποσο κατανοητα τους τα εξηγω κλπ κλπ

Παρα την ελλειψη χρονου και χρηματων , πηγα το καλοκαιρι εδωσα εξετασεις (διαβαζοντας σε καφετεριες γιατι ΔΕΝ γινοταν στο σπιτι με τα παιδια!) και εγραψα18!  Μεχρι εδω ολα καλα...

Πηγα και στη μικροδιδασκαλια και με το που τελειωσα μου ειπαν οι συναδελφοι - συνυποψηφιοι οτι με κοιτουσε η εξεταστρια με μισο ματι...πηγα μετα στη συνεντευξη και μου ειπε η εξεταστρια να προσεχω πως ντυνομαι στα ιεκ  για να μην προκαλω τους υποψηφιους...κλπ κλπ και..ΜΕ ΕΚΟΨΕ.

Επειδη λοιπον, φορουσα βερμουδα κι επειδη μπορει να μη γεμιζα το ματι της "εξεταστριας" πρεπει να ξανααγχωθω και να δω τι θα κανω, οταν στη μικροδιδασκαλια κοπηκαν μονο ελαχιστες περιπτωσεις...

Α! Επισης ειχα δωσει και αλλα ευρω για ιδωτικο πιστοποιητικο , οπου ειχα κανει την ιδια μικροδιδασκαλια και μου ειχαν πει συγχαρητηρια...

Συγνωμη για το τεραστιο  μηνυμα μου, αλλα επειδη ακομη δεν μπορω να το χωνεψω, μπορω να κανω αραγε κατι τωρα? Να ζητησω το βιντεο? Να παω στον εοππεπ? Κατι τελος παντων?
 
Βρε σισσυ, είναι δυνατόν να πήγες με βερμούδα;;; Είπαμε είναι τουρίστες οι μαθητές,ok, αλλά και οι καθηγητές; Δε σε είδε κανένας να σου πει: "Πού πας παιδάκι μου έτσι;;" Πάντως το ότι πήγες στη μικροδιδασκαλία με βερμούδα (έχοντας σίγουρα υπόψη σου ότι οι γυναίκες της εκπαίδευσης  κοιτάζεστε μεταξύ σας με μισό μάτι) μου φαίνεται σαν ανέκδοτο. Μήπως μας δουλεύεις;.... Εγώ δε θα σε έκοβα για τη βερμούδα αλλά μια γυναίκα θα σε έκοβε σίγουρα. Δεν το ήξερες αυτό;

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6057 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 11:31:13 πμ »
Kαλημερα!

Σας διαβαζω , σας διαβαζω μεχρι που αποφασισα να πω και γω το προβλημα μου!

Λοιπον, συνοπτικα, διδακτορικο, μεταπτυχιακο, 3500 ωρες σε ιεκ, 3000 σε ΑΕΙ-ΤΕΙ, προυπηρεσια με συμβασεις, 4 παιδια, ολα τα χει ο μπαξες...Περαν τουτου οπου και να εχω διδαξει, ολοι οι εκπαιδευομενοι μου λενε ποσο κατανοητα τους τα εξηγω κλπ κλπ

Παρα την ελλειψη χρονου και χρηματων , πηγα το καλοκαιρι εδωσα εξετασεις (διαβαζοντας σε καφετεριες γιατι ΔΕΝ γινοταν στο σπιτι με τα παιδια!) και εγραψα18!  Μεχρι εδω ολα καλα...

Πηγα και στη μικροδιδασκαλια και με το που τελειωσα μου ειπαν οι συναδελφοι - συνυποψηφιοι οτι με κοιτουσε η εξεταστρια με μισο ματι...πηγα μετα στη συνεντευξη και μου ειπε η εξεταστρια να προσεχω πως ντυνομαι στα ιεκ  για να μην προκαλω τους υποψηφιους...κλπ κλπ και..ΜΕ ΕΚΟΨΕ.

Επειδη λοιπον, φορουσα βερμουδα κι επειδη μπορει να μη γεμιζα το ματι της "εξεταστριας" πρεπει να ξανααγχωθω και να δω τι θα κανω, οταν στη μικροδιδασκαλια κοπηκαν μονο ελαχιστες περιπτωσεις...

Α! Επισης ειχα δωσει και αλλα ευρω για ιδωτικο πιστοποιητικο , οπου ειχα κανει την ιδια μικροδιδασκαλια και μου ειχαν πει συγχαρητηρια...

Συγνωμη για το τεραστιο  μηνυμα μου, αλλα επειδη ακομη δεν μπορω να το χωνεψω, μπορω να κανω αραγε κατι τωρα? Να ζητησω το βιντεο? Να παω στον εοππεπ? Κατι τελος παντων?
Sissy μην ακούς κανέναν, μακάρι εγω να ειχα τετοιες καθηγητριες, ευγε

Αποσυνδεδεμένος σισσυ4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6058 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 11:41:26 πμ »
Δεν ειναι ανεκδοτο pipis75...ομως οντως τα λογια σου και η θεση σου ενισχυουν αυτο που ειπα...

Βλεπεις κρινω τους αλλους βασει αλλων κριτηριων...



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2015, 11:43:09 πμ από σισσυ4 »

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6059 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 12:52:09 μμ »
Καλημέρα, τελικά τίποτα δεν είναι τυχαίο, τα ΙΕΚ εχουν καταντήσει shelter αποφοίτων ΤΕΙ , για αυτό το επίπεδο τους .....να γιατί αφήνουν τις προσλήψεις στα κομματόσκυλα.

 Τι εννοείς professor ?
 

Αποσυνδεδεμένος Evip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6060 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 01:03:57 μμ »
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους. Βάση εγκυκλίου κάτοχοι διδακτορικού με προϋπηρεσία στην τριτοβάθμια εκπαίδευση εξαιρούνται από τις εξετάσεις πιστοποίησης εκπαιδευτικων ενηλίκων.  Εσύ γιατί συμμετείχες;

Αποσυνδεδεμένος σισσυ4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6061 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 01:08:05 μμ »
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους. Βάση εγκυκλίου κάτοχοι διδακτορικού με προϋπηρεσία στην τριτοβάθμια εκπαίδευση εξαιρούνται από τις εξετάσεις πιστοποίησης εκπαιδευτικων ενηλίκων.  Εσύ γιατί συμμετείχες;

Αληθεια???????????? !!!!!!!

Μηπως εννοεις μελη δεπ? γιατι εγω εχω διδαξει ως λεκτορας πδ407 κλπ και δεν ειμαι μελος δεπ

Μπορεις να μου πεις που ειναι η εγκυκλιος γιατι με ενδιαφερει πολυ? Σ' ευχαριστω!

Οκ...μπηκα και ειδα μονη μου...αυτο που λες evip ισχυει μονο στην περιπτωση που εχεις διδακτορικο στην εκπαιδευση ενηλικων
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2015, 01:20:28 μμ από σισσυ4 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160224
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 748
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 738
Σύνολο: 749

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.