*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4353991 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Λυδία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6888 στις: Αύγουστος 23, 2013, 02:15:14 μμ »
Και εγώ,μετά από το ψυχοβγάλσιμο όλων αυτών των ημερών,σκέψεις,συζητήσεις κλπ,τελικά ΔΕΝ έκανα αίτηση!Παρόλο που πιστεύω ότι θα την έπαιρνα..Και ο Θεός βοηθός!!Ο χρόνος θα δείξει αν είναι η σωστή απόφαση.. :-\

Εύχομαι για όλους πραγματικά το καλύτερο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:14:34 »

Αποσυνδεδεμένος razor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6889 στις: Αύγουστος 23, 2013, 02:16:12 μμ »
ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ και τώρα ηρέμησα. Μου φυγε ένα βάρος!

Εγώ έχω χαλαρώσει τελείως μιλάμε..............

@ razor
νομίζω ότι παράταση μπορεί να δοθεί (μαζί με διευκρινήσεις) και τη Δευτέρα (τι τους εμποδίζει?)

έλα ντε!...ό,τι θέλουν κάνουν...

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6890 στις: Αύγουστος 23, 2013, 02:19:14 μμ »
Παράθεση
ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ και τώρα ηρέμησα. Μου φυγε ένα βάρος!
Και εγω ακριβως τα ιδια!Μαλιστα εμενα η αγωνια μου ειχε ληξει απο πριν απο τις 10.00 καθως εδω που μενω ειναι ημιαργια λογω τοπικης εορτης,οποτε η β/θμια θα εκλεινε στις 11.00

Θελω πραγματικα μεσα απο την καρδια μου να ευχηθω σε ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ,ειτε καναμε αιτηση ειτε οχι,το καλυτερο πραγματικα!
Να ειμαστε ολοι ενωμενοι παιδια μου.
Ειναι καταννοητο να τσακωνομαστε για καποια πραγματα,διοτι ο καθενας εχει την ζωη του και τις δικες του ιδιαιτεροτητες,συνθηκες ζωης κλπ.Αλλα ας ειμαστε αξιοπρεπης και ΕΝΩΜΕΝΟΙ.Και να μην κοιταμε να ψοφησει ο γαιδαρος του διπλανου,αλλα πως να σωσουμε ολους τους γαιδαρους! :)

Τωρα λοιπον που σχεδον ολοι καναμε οτι καναμε...ας απολαυσουμε το αγγουρι! ;D ;D ;D
Λεω μαλιστα να βαλω και ενα τσιπουρακι...να το γλεντησω λιγο βρε αδελφε.Αμα πια...πεθαναμε ολο το καλοκαιρι..

ΥΓ.Το..γαιδαρους,το εγραψα απο το γνωστο ρητο...μην το παρεξηγησει κανεις..και αρχισουμε παλι να τρωγομαστε.. ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2013, 02:21:43 μμ από Γατόπαρδος »

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6891 στις: Αύγουστος 23, 2013, 02:21:24 μμ »
Παράθεση
ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ και τώρα ηρέμησα. Μου φυγε ένα βάρος!
Και εγω ακριβως τα ιδια!Μαλιστα εμενα η αγωνια μου ειχε ληξει απο πριν απο τις 10.00 καθως εδω που μενω ειναι ημιαργια λογω τοπικης εορτης,οποτε η β/θμια θα εκλεινε στις 11.00

Θελω πραγματικα μεσα απο την καρδια μου να ευχηθω σε ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ,ειτε καναμε αιτηση ειτε οχι,το καλυτερο πραγματικα!
Να ειμαστε ολοι ενωμενοι παιδια μου.
Ειναι καταννοητο να τσακωνομαστε για καποια πραγματα,διοτι ο καθενας εχει την ζωη του και τις δικες του ιδιαιτεροτητες,συνθηκες ζωης κλπ.Αλλα ας ειμαστε αξιοπρεπης και ΕΝΩΜΕΝΟΙ.Και να μην κοιταμε να ψωφησει ο γαιδαρος του διπλανου,αλλα πως να σωσουμε ολους τους γαιδαρους! :)

Τωρα λοιπον που σχεδον ολοι καναμε οτι καναμε...ας απολαυσουμε το αγγουρι! ;D ;D ;D
Λεω μαλιστα να βαλω και ενα τσιπουρακι...να το γλεντησω λιγο βρε αδελφε.Αμα πια...πεθαναμε ολο το καλοκαιρι..

μαζί σου και εγώ... Εύχομαι το καλύτερο για όλους....
ΥΓ Εγώ τα τσιπουράκια τα χτυπάω από τις 12.30............
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:14:34 »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6892 στις: Αύγουστος 23, 2013, 02:24:34 μμ »
Παράθεση
ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ και τώρα ηρέμησα. Μου φυγε ένα βάρος!
Και εγω ακριβως τα ιδια!Μαλιστα εμενα η αγωνια μου ειχε ληξει απο πριν απο τις 10.00 καθως εδω που μενω ειναι ημιαργια λογω τοπικης εορτης,οποτε η β/θμια θα εκλεινε στις 11.00

Θελω πραγματικα μεσα απο την καρδια μου να ευχηθω σε ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ,ειτε καναμε αιτηση ειτε οχι,το καλυτερο πραγματικα!
Να ειμαστε ολοι ενωμενοι παιδια μου.
Ειναι καταννοητο να τσακωνομαστε για καποια πραγματα,διοτι ο καθενας εχει την ζωη του και τις δικες του ιδιαιτεροτητες,συνθηκες ζωης κλπ.Αλλα ας ειμαστε αξιοπρεπης και ΕΝΩΜΕΝΟΙ.Και να μην κοιταμε να ψωφησει ο γαιδαρος του διπλανου,αλλα πως να σωσουμε ολους τους γαιδαρους! :)

Τωρα λοιπον που σχεδον ολοι καναμε οτι καναμε...ας απολαυσουμε το αγγουρι! ;D ;D ;D
Λεω μαλιστα να βαλω και ενα τσιπουρακι...να το γλεντησω λιγο βρε αδελφε.Αμα πια...πεθαναμε ολο το καλοκαιρι..

μαζί σου και εγώ... Εύχομαι το καλύτερο για όλους....
ΥΓ Εγώ τα τσιπουράκια τα χτυπάω από τις 12.30............
χαχαχααχχαχα,πιο σκληροπυρηνικος απο μενα ναι;;
Ελα να αποκαλυπτονται σιγα σιγα ολα τα γερα ποτηρια!!!!!! ;D ;D ;D
Αντε,στην υγεια μας συντροφια!! :D
Πρωτα την υγεια αμς να εχουμε,και μετα να δουνε πως θα τους κανονισουμε. ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6893 στις: Αύγουστος 23, 2013, 02:29:59 μμ »
τικ τοκ τικ τοκ

Ο χρόνος κυλάει αμείλικτα

(εκτός από το Γατόπαρδο που πάει τρεις ώρες μπροστά - έχει ώρα Ινδίας)
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6894 στις: Αύγουστος 23, 2013, 02:33:34 μμ »
Καλή τύχη σας εύχομαι και εγώ με τη σειρά μου.
Θέλω όμως να κάνω μια ερώτηση τώρα που η ιστορία της υποβολής αιτήσεων σχεδόν τελείωσε.
Σε αυτές τις αιτήσεις μοριοδοτούσαν την οικογενειακή κατάσταση αλλά, δεν λαμβάνονταν πουθενά υπόψη το κριτήριο της συνεξέτασης ή της συνυπηρέτησης. Αναρωτιέμαι λοιπόν πόσοι από εσάς που κάνατε αίτηση είστε παντρεμένοι με ή όχι εκπαιδευτικό? Πόσοι ρισκάρατε να βρεθείτε ή να παραμείνετε μακριά από την οικογένεια σας προς χάρη της διατήρησης της εργασίας σας?
(Για να μην παρεξηγηθώ οι απορίες μου δεν έχουν καθόλου επικριτικό χαρακτήρα)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος ken

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6895 στις: Αύγουστος 23, 2013, 02:34:24 μμ »


Πάντως νομίζω ότι οι συγχωνεύσεις, γίνονται αιτία απώλειας οργανικών αλλά όχι τόσο πολλών όσο φαίνεται με την πρώτη ματιά (εκτός αν συγχωνευτούν 2 σχολεία με 12αρια τμήματα που κάνουν ένα τμήμα). Μην ξεχνάτε ότι οι οργανικές (έτσι κι αλλιώς) βγαίνουν σε ομάδες σχολείων.
[/quote]

Μπορείτε παρακαλώ να μου εξηγήσετε γιατί νομίζετε ότι "οι συγχωνεύσεις, γίνονται αιτία απώλειας οργανικών"; Ποιος νόμος ορίζει κάτι τέτοιο;
Λέτε "Μην ξεχνάτε ότι οι οργανικές (έτσι κι αλλιώς) βγαίνουν σε ομάδες σχολείων." Δεν γνωρίζω αυτήν την πατέντα. Ίσως μου διέφυγε παλαιότερα, ίσως να είναι καινούργια. Μπορείτε να μου εξηγήσετε περί τίνος πρόκειται και να μου αναφέρετε κι εδώ το σχετικό νόμο;


Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6896 στις: Αύγουστος 23, 2013, 02:36:26 μμ »
Καλή τύχη σας εύχομαι και εγώ με τη σειρά μου.
Θέλω όμως να κάνω μια ερώτηση τώρα που η ιστορία της υποβολής αιτήσεων σχεδόν τελείωσε.
Σε αυτές τις αιτήσεις μοριοδοτούσαν την οικογενειακή κατάσταση αλλά, δεν λαμβάνονταν πουθενά υπόψη το κριτήριο της συνεξέτασης ή της συνυπηρέτησης. Αναρωτιέμαι λοιπόν πόσοι από εσάς που κάνατε αίτηση είστε παντρεμένοι με ή όχι εκπαιδευτικό? Πόσοι ρισκάρατε να βρεθείτε ή να παραμείνετε μακριά από την οικογένεια σας προς χάρη της διατήρησης της εργασίας σας?
(Για να μην παρεξηγηθώ οι απορίες μου δεν έχουν καθόλου επικριτικό χαρακτήρα)

Νομίζω ότι ήταν μια πολύ βασική παράμετρος που δεν αναφέρθηκε καθόλου αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ βρίσκονταν στο μυαλό των περισσότερων για το αν θα κάνουν ή όχι αίτηση.... Εγώ πάντως που έχω και παιδιά ΔΕΝ έκανα αίτηση πιστεύοντας ότι έτσι έχω περισσότερες πιθανότητες να μείνω στον τόπο μου
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος ken

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6897 στις: Αύγουστος 23, 2013, 02:37:04 μμ »

Οκ. Πάντως νομίζω ότι οι συγχωνεύσεις, γίνονται αιτία απώλειας οργανικών αλλά όχι τόσο πολλών όσο φαίνεται με την πρώτη ματιά (εκτός αν συγχωνευτούν 2 σχολεία με 12αρια τμήματα που κάνουν ένα τμήμα). Μην ξεχνάτε ότι οι οργανικές (έτσι κι αλλιώς) βγαίνουν σε ομάδες σχολείων.
Μπορείτε παρακαλώ να μου εξηγήσετε γιατί νομίζετε ότι "οι συγχωνεύσεις, γίνονται αιτία απώλειας οργανικών"; Ποιος νόμος ορίζει κάτι τέτοιο;
Λέτε "Μην ξεχνάτε ότι οι οργανικές (έτσι κι αλλιώς) βγαίνουν σε ομάδες σχολείων." Δεν γνωρίζω αυτήν την πατέντα. Ίσως μου διέφυγε παλαιότερα, ίσως να είναι καινούργια. Μπορείτε να μου εξηγήσετε περί τίνος πρόκειται και να μου αναφέρετε κι εδώ το σχετικό νόμο;

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6898 στις: Αύγουστος 23, 2013, 02:41:22 μμ »
Αριθμός πρωτοκόλλου 15561 πριν από δέκα λεπτά

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6899 στις: Αύγουστος 23, 2013, 02:45:17 μμ »


Πάντως νομίζω ότι οι συγχωνεύσεις, γίνονται αιτία απώλειας οργανικών αλλά όχι τόσο πολλών όσο φαίνεται με την πρώτη ματιά (εκτός αν συγχωνευτούν 2 σχολεία με 12αρια τμήματα που κάνουν ένα τμήμα). Μην ξεχνάτε ότι οι οργανικές (έτσι κι αλλιώς) βγαίνουν σε ομάδες σχολείων.

Μπορείτε παρακαλώ να μου εξηγήσετε γιατί νομίζετε ότι "οι συγχωνεύσεις, γίνονται αιτία απώλειας οργανικών"; Ποιος νόμος ορίζει κάτι τέτοιο;
Λέτε "Μην ξεχνάτε ότι οι οργανικές (έτσι κι αλλιώς) βγαίνουν σε ομάδες σχολείων." Δεν γνωρίζω αυτήν την πατέντα. Ίσως μου διέφυγε παλαιότερα, ίσως να είναι καινούργια. Μπορείτε να μου εξηγήσετε περί τίνος πρόκειται και να μου αναφέρετε κι εδώ το σχετικό νόμο;
[/quote]

Αν και είμαστε οφ τόπικ στο εξηγώ: αν ενωθούν δύο σχολεία (χωριών) που είχαν τρια συνολικά τμήματα με λιγότερους από 13 μαθητές το καθένα δημιουργείται ένα νέο σχολείο με 3 τμήματα (μάξιμουμ 26 μαθητών το καθένα) άρα: απώλεια ωρών άρα (δυνάμει) απώλεια οργανικών. Αυτά τα χωριά όμως τα "φάγανε" ήδη.
Αν συγχωνευτούν 2 σχολεία που έχουν 12 τμήματα έκαστο, το νέο σχολείο θα έχει μίνουμουμ 21 τμήματα (αν πραγματικά σταθούν ΠΟΛΥ τυχεροί με τους αριθμούς) άρα οι απώλειες ωρών είναι αναλογικά αλλά και πραγματικά πολύ λιγότερες.

Όσον αφορά την ομάδα σχολείων: Κανένας (σχεδόν) Μουσικός (για παράδειγμα) στην επαρχία δεν θα είχε οργανική αν οι οργανικές δε βγαίναν κατά ομάδα. Π.Χ. 1ο Γυμνάσιο Κωλοπετινίτσας 9 τμήματα Χ1 ώρα 9 ώρες (Γιοκ οργανική) Επειδή όμως το 1ο και το 2ο Γυμνάσιο Κωλοπετινίτσας αποτελούν μια ομάδα (παράδειγμα) 9Ω το ένα + 6Ω το άλλο 15 ώρες: να μια οργανική....

Τον αντίστοιχο νόμο να σε παραπέμψω δεν ξέρω αλλά τα ξέρω από πρώτο χέρι γιατί έχω κάνει αρκετά χρόναι προγραμματιστής σε σχολείο και τα έχω μάθει....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2013, 02:51:33 μμ από ΙΓΝΑΤΙΟΣ »
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6900 στις: Αύγουστος 23, 2013, 02:45:28 μμ »
http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bbb19498-1ec8-431f-82e6-023bb91713a9/8153071.pdf

Β. ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΗ ΡΥΘΜΙΣΗ
Άρθρο 1
Τροποποίηση διατάξεων του ν.4172/2013

1. Η παράγραφος 4 του άρθρου 82 του ν.4172/2013(Α' 167) αντικαθίσταται ως εξής :
"4. Οι εκπαιδευτικοί της προηγούμενης παραγράφου μετατάσσονται υποχρεωτικά με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, απο την 22η Ιουλιου 2013, στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης στην οποία υπάγονται ή στην εγγύτερη αυτής, εντός της οικείας Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης, σε συνιστώμενες με την πράξη μετάταξης προσωποπαγείς θέσεις διοικητικού προσωπικού, της ίδιας κατηγορίας, με το βαθμό και το Μ.Κ. που κατέχουν, με ταυτόχρονη κατάργηση ισάριθμων κενών ή κενούμενων, εφόσον δεν υπάρχουν, οργανικών θέσεων της αυτής, ανώτερης ή και κατώτερης κατηγορίας"
συνάδελφε το έχεις ξαναποστάρει και είναι εντελώς άσχετο με το θέμα μας (αυτό αφορά τους συναδέλφους μας που εξαιρέθηκαν της διαθεσιμότητας)
μην προσπαθείτε να συνδέσετε  την παράνομη σειρά διεύθυνση/περιφέρεια/επικράτεια των υποχρεωτικών μετατάξεων που συζητάμε εδώ με τη σειρά διεύθυνση/περιφέρεια με την οποία μετατάχθηκαν οι εξαιρέσεις της διαθεσιμότητας.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2013, 02:48:50 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6901 στις: Αύγουστος 23, 2013, 02:46:28 μμ »
Κανένας δεν υπάρχει μέσα σε κάποια Βθμια να μας πει τί παιζει; Πάει κόσμος την τελευταία στιγμη, ή κάποιοι ελάχιστοι. Έτσι για την ιστορία δηλαδή και για τις 500 σελίδες που έχουμε ποστάρει...
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 349
Σύνολο: 357

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.