*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 769450 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1652 στις: Απρίλιος 04, 2013, 05:48:48 μμ »
μου  μεταφέρθηκε  από  αιρετό  του  ΚΥΣΔΕ  πως
15-17/4  συζητώνται  οι  ειδικές  κατηγορίες
20  περίπου  και  μετά  τα  μουσικά-καλλιτεχνικά-διαπολιτισμικά,
αμέσως  μετά  γενικές  μεταθέσεις  που  θα  κινηθούν    -όπως  μου  είπε-  στο ίδιο  πνεύμα  με  πέρισυ, αν  κ  υπάρχει  η βούληση  εκ  μέρους  τους  τους  να  πιέσουν  για  πιο  πολλές.
κοντός  ψαλμός.....   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:19:35 »

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1653 στις: Απρίλιος 04, 2013, 05:58:36 μμ »
Αυτοί οι αιρετοί όλο καλές προθέσεις έχουν αλλά από πράξεις τίποτα....

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1654 στις: Απρίλιος 04, 2013, 06:01:40 μμ »
Αυτοί οι αιρετοί όλο καλές προθέσεις έχουν αλλά από πράξεις τίποτα....
ούτε  και  εγω  πιστεύω  πως  θα  καταφέρουν  τίποτε. απλώς  μεταφέρω  την  πληροφορία.

Αποσυνδεδεμένος vaggis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1138
  • Φύλο: Άντρας
  • i love education
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1655 στις: Απρίλιος 04, 2013, 06:07:10 μμ »
να δουμε την αντιδραση τους για αυτα που ερχονται....

500 λιγότερες οργανικές στην Α' Αθήνας, το σχέδιο του Υπουργείου Παιδείας. Δείτε αναλυτικά πώς υπολογίζει τις οργανικές στα δημοτικά και νηπιαγωγεία τις Α' Αθήνας

Διαβάστε περισσότερα: 500 λιγότερες οργανικές στην Α' Αθήνας, το σχέδιο του Υπουργείου Παιδείας!!! Δείτε αναλυτικά πώς υπολογίζει τις οργανικές στα δημοτικά και νηπιαγωγεία τις Α' Αθήνας, Σύλλογος Εκπαιδευτικών Π.Ε. ''Ο Αριστοτέλης''
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2013, 06:42:08 μμ από Stelios »
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:19:35 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1656 στις: Απρίλιος 04, 2013, 06:12:19 μμ »
Μεγάλος φωστήρας, όποιος το σκέφτηκε. Δηλαδή αναφέρω ένα ακραίο παράδειγμα:
Α δημοτικού 18 μαθητές -->1 δάσκαλος με οργανική μέχρι σήμερα
Β δημοτικού 32 μαθητές --> 2 δάσκαλοι με οργανική μέχρι σήμερα

Από σήμερα: Α+Β δημοτικούή 50 μαθητές --> από σήμερα και πέρα 2 οργανικές;;;

Ένα επαρχιακό δημοτικό μπορεί να έχει 75 μαθητές (12-13 ανά τάξη) και να είχε 6 οργανικές δασκάλων.
Από αύριο το σχολείο θα έχει 3 οργανικές και η εκπαίδευση θα αναβαθμιστεί επανερχόμενο το παλιό εξ' ανάγκης σύστημα των συνδιδασκαλιών διαφορετικών τάξεων; Μήπως οι δάσκαλοι να βάζουν τους μεγαλύτερους μαθητές να διδάσκουν στους μικρότερους;
Μου θυμίζει ατάκα από γνωστή τηλεοπτική σειρά "εμπρός πίσω".

Αποσυνδεδεμένος vaggis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1138
  • Φύλο: Άντρας
  • i love education
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1657 στις: Απρίλιος 04, 2013, 06:18:02 μμ »
αρα με τετοιες μεταβολες προβλεπονται κι ελαχιστες μεταθεσεις
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1658 στις: Απρίλιος 04, 2013, 06:25:52 μμ »
Χιλιοπαιγμένο το έργο. Λέω θα τα γκρεμίσω όλα, γκρεμίζω τα μισά και μου λένε κι ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1659 στις: Απρίλιος 04, 2013, 07:07:54 μμ »
Συνάδελφοι το θέμα δεν αφορά φυσικά μόνο δημοτικά και νηπιαγωγεία της Α Αθήνας, σε έγγραφο της διεύθυνσης διοικητικών υποθέσεων ΠΕ και ΔΕ του ΥΠΑΙΘΠΑ προς τους περιφερειακούς διευθυντές ΠΕ και ΔΕ με ημερομηνία 2/4/2013 και θέμα τις μεταβολές σχολικών μονάδων ΠΕ και ΔΕ για το σχολικό έτος 2013-2014 αναφέρεται ότι
από ελέγχους που έχουν διεξαχθεί στα καταχωρημένα στοιχεία του Survey ΠΕ και ΔΕ  διαπιστώθηκε ότι μεγάλος αριθμός σχολικών μονάδων διατηρεί αυξημένη οργανικότητα, η οποία είναι δυσανάλογη με το μαθητικό δυναμικό που έχει στο ενεργητικό της, και ότι επειδή επίκειται η έκδοση για τις σχολικές μεταβολές ΠΕ αποστέλλονται πίνακες των Δημοτικών Σχολείων και Νηπιαγωγείων των περιοχών ευθύνης των περιφερειακών διευθυντών πανελλαδικά προκειμένου αυτοί να αναφέρουν στο υπουργείο και τις απόψεις τους σχετικά με την οργανικότητα των σχολείων της περιοχής ευθύνης τους.
Είναι γνωστό ότι  ανάλογη διαδικασία θα ακολουθηθεί και για τη ΔΕ, το σχετικό έγγραφο είναι:
 http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/sxoleia_afximeni_organikotita_dysanalogi_mathitiko_dynamiko
και
http://www.pde.gr/index.php?page=6190
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2013, 07:44:08 μμ από Stelios »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος tarara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1660 στις: Απρίλιος 04, 2013, 09:46:05 μμ »
συναδελφοι καλησπερα. θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας καποιες σκεψεις οι οποιες κοντευουν να με τρελλανουν..  και καποιες πληροφοριες βεβαια.
εχω 10 χρονια περιπου στην εκπαιδευση εχω φθασει 40 με οικογενεια  και εχω γυρισει σχεδον οποιο νησι μπορειτε να φανταστειτε σαν μονιμος. ακομα εκει βοσκω με πιθανοτητα να ερθω @@##$$##@. νομιζω οτι η παραιτηση ειναι κοντα πια. εχω παρει θεση ευθυνης, εχω δουλεψει σε γραφεια κλπ και θεωρουσα οτι ηξερα πως λειτουργει πανω κατω το συστημα...  λοιπον καταρχην η πληροφορια που δεν χαιρει καμιας αμφισβητησης..  οι πιο πολλες δδε εχουν στειλει τα θελω τους στο υπουργειο.. τονιζω τη λεξη θελω και οχι τα πραγματικα κενα. επισης απο πυσδε του λεκανοπεδιου το πυσδε αυτο ΔΕΝ εδωσε τα πραγματικα κενα τουλαχιστον της ειδικοτητας μου. 100% εγκυρο. για την ακριβεια δεν θα δωσει κανενα ενω υπαρχουν!!!  ερωτηση λοιπον.. γιατι γινεται αυτο;
απαντησεις δικες μου και παρακαλω για τις δικες σας αποψεις.
α) καποιοι δδε θελουν να καβατζοσουν τους δικους τους παλαιους και γραφουν στα @@@@@ τους ολα τα αλλα. αλλωστε πιθανα κενα θα καλυφθουν ρε αδερφε απο πιθανον αποσπασεις.. χεστηκαμε αν ο αλλος υπηρετει 10 χρονια στο καστελοριζο.. κατσε να ερθει το φιλαρακι στα 5 λεπτα απο το σπιτι του.
β) το survey ειναι διακοσμητικο;;; αφου θα επρεπε να ενημερωνετε καθε 15 μερες και με βαση αυτο να γινουν οι μεταθεσεις,πως αυτο παρακαμπτεται;ποσον μαλλον οταν το υπουργειο ζητησε ενημερωση survey μεχρι τελος μαρτιου για να γινουν οι μεταθεσεις. δηλαδη στο survey τα κενα φαινονται, αλλα οι δδε δεν τα δινουν στο υπουργειο;;;;;; ΑΙΣΧΟΣ . κατι πρεπει να γινει τωρα, πριν ξεκινησει η διαδικασια, που ξεκιναει μεσα σε 10 με 15 μερες.
η πλακα ειναι οτι γνωριζω καλα πως λειτουργουν και σκεφτονται οι δευτεροβαθμιες και το υπουργειο και ποια ηταν η διαδικασια της γραφειοκρατειας για να βγουν οι μεταθεσεις οπως εβγαιναν και με την αννουλα και μετα.. αλλα πραγματικα τωρα εχω χασει την μπαλα....

για σχολιαστε ρε παιδια......

Αποσυνδεδεμένος mafits

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1661 στις: Απρίλιος 04, 2013, 10:08:45 μμ »
Να μιλήσω για τις μεταθέσεις της προηγούμενης σχολικής χρονιάς...Ένω μας τρέλαναν για την ενημέρωση του survey και ότι κάποιες σχολικές μονάδες έπρεπε να ενημερώσουν πάσει θυσία το σύστημα γιατί δεν μπορούσαν κ καλά να βγάλουν τις μεταθέσεις, στο τέλος στηρίχθηκαν στον πίνακα με τα ελλείμματα και πλεονάσματα που έστειλε η κάθε Δ/νση.Τα νούμερα φάνηκαν καθαρά με την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων!!!!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1662 στις: Απρίλιος 05, 2013, 01:18:47 πμ »
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ικανοποιείται μεγάλος αριθμός μεταθέσεων αφού δεν κοστίζει στο ελληνικό κράτος και όπως λέει νοιάζεται για τον εκπαιδευτικό;;

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1663 στις: Απρίλιος 05, 2013, 04:46:45 πμ »
οι πελατειακες σχεσεις, οι εξυπηρετησεις μας εχουν θαψει εδω κ πολλα χρονια. διδε πειραια 1988 πρωτη μου αιτηση για ωρομισθια κ ο υπαλληλος μπροστα μου κανονισε τηλεφωνικα ο ταδε που θα παει, σε ποιο σχολειο!!! και εμεις τι κανουμε εδω ;; του λεω . καταδεχτηκε με κοιταξε αλλα δεν μου απαντησε. ειμαστε ζωα ομως, τα καλα παιδια παντα. να σταθουμε στην ουρα στις σκαλες να μαζεψουμε καθε φορα ολη τη χαρτουρα και καποιοι να πατανε στα κεφαλακια των προβατων κ να τους βλεπεις μπροστα σου.
οχι, εγω ποτε δεν καταλαβα πως δουλευει το συστημα.
δεν ειχα γνωστο κ ουτε εχω, διοριστηκα 48 χρονων με Ασεπ κ προυπηρεσια (οχι ολη). στο σχολειο εχουμε μια λιστα ατελειωτη συναδερφων που πληρωνονται απο εδω αλλα εμεις ουδεποτε γνωρισαμε. καποιοι εχουν κ οργανικες θεσεις!ειναι ντροπη μεγαλη κ ενα παιχνιδι που καλα κρατει κ εξυπηρετει. ομως ξεχασα:
οτι ειναι νομιμο ειναι κ ηθικο.
αααχ βρε ταραρα με ταραξες πρωι πρωι!!!
καλημερα σας

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1665 στις: Απρίλιος 05, 2013, 02:15:25 μμ »
οι πελατειακες σχεσεις, οι εξυπηρετησεις μας εχουν θαψει εδω κ πολλα χρονια. διδε πειραια 1988 πρωτη μου αιτηση για ωρομισθια κ ο υπαλληλος μπροστα μου κανονισε τηλεφωνικα ο ταδε που θα παει, σε ποιο σχολειο!!! και εμεις τι κανουμε εδω ;; του λεω . καταδεχτηκε με κοιταξε αλλα δεν μου απαντησε. ειμαστε ζωα ομως, τα καλα παιδια παντα. να σταθουμε στην ουρα στις σκαλες να μαζεψουμε καθε φορα ολη τη χαρτουρα και καποιοι να πατανε στα κεφαλακια των προβατων κ να τους βλεπεις μπροστα σου.
οχι, εγω ποτε δεν καταλαβα πως δουλευει το συστημα.
δεν ειχα γνωστο κ ουτε εχω, διοριστηκα 48 χρονων με Ασεπ κ προυπηρεσια (οχι ολη). στο σχολειο εχουμε μια λιστα ατελειωτη συναδερφων που πληρωνονται απο εδω αλλα εμεις ουδεποτε γνωρισαμε. καποιοι εχουν κ οργανικες θεσεις!ειναι ντροπη μεγαλη κ ενα παιχνιδι που καλα κρατει κ εξυπηρετει. ομως ξεχασα:
οτι ειναι νομιμο ειναι κ ηθικο.
αααχ βρε ταραρα με ταραξες πρωι πρωι!!!
καλημερα σας
Συγνώμη συνάδελφε,αλλά δεν τα λες καλά, γιατί το νόμιμο είναι ηθικό.Το θέμα είναι πως όταν βλέπεις το παράνομο και δεν αντιδράς,τότε με δική σου ευθύνη νομιμοποιείς την παρανομία.Όταν λοιπόν απεμπολείς με δική σου ευθήνη τα δικαιώματα σου,τότε δεν γίνεται ηθικό το ανήθικο;Γιατί γίνεται αυτό,γιατί ο καθένας λέει:"εγώ θα βγάλω το φίδι απο την τρύπα;".Κι όμως,αν δεν το βγάλει ο καθένας απο εμάς το φίδι απο την τρύπα μην περιμένεις τον απο μηχανής θεό!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160787
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 428
Σύνολο: 445

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.