*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 769478 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2310 στις: Ιούνιος 02, 2013, 11:50:03 μμ »
Να ρωτήσω λίγο κάτι: Αν υποθέσουμε ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί αύριο κάνουν 4 παιδιά, τι θα γίνει; Θα πάνε όλοι Αθήνα και Θεσσαλονίκη; Όχι βέβαια.
Τι σχέση έχει η πολυτεκνία με την τοποθέτηση; Εντάξει, αν υπάρχει θέση, οκ να την πάρει. Εδώ έχουμε φτιάξει θέσεις μόνο για τους πολύτεκνους.
Εγώ βρίσκω εξίσου αστείο να παίρνει κάποιος μόρια επειδή είναι παντρεμένος! Δηλαδή ποιο το νόημα;
Τέλος πάντων, μεγάλη συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:52:14 »

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2311 στις: Ιούνιος 02, 2013, 11:55:55 μμ »
δεν διορίζονται όμως βάσει πτυχίου. Οι υπόλοιποι ( ομοίως με πτυχίο) διορίζονται είτε γιατί πέτυχαν στον ΑΣΕΠ είτε γιατί έχουν προυπηρεσία αρκετή που να τους επιτρέπει κατά νόμο τον διορισμό. Δεν διορίστηκαν με βάση το πόσα παιδιά έχουν. Νομίζω;
Και πάλι σου λέω, η ένστασή μας ειναι στο "μοναδικό" και όχι στο "κριτήριο".


Για το διορισμό διαφωνώ κι εγώ.Για την τοποθέτηση μιλούσα.Δεν μπορεί να πάρει τέσσερα παιδιά και να περιοδεύει στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2312 στις: Ιούνιος 02, 2013, 11:59:41 μμ »
Να ρωτήσω λίγο κάτι: Αν υποθέσουμε ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί αύριο κάνουν 4 παιδιά, τι θα γίνει; Θα πάνε όλοι Αθήνα και Θεσσαλονίκη; Όχι βέβαια.
Τι σχέση έχει η πολυτεκνία με την τοποθέτηση; Εντάξει, αν υπάρχει θέση, οκ να την πάρει. Εδώ έχουμε φτιάξει θέσεις μόνο για τους πολύτεκνους.
Εγώ βρίσκω εξίσου αστείο να παίρνει κάποιος μόρια επειδή είναι παντρεμένος! Δηλαδή ποιο το νόημα;
Τέλος πάντων, μεγάλη συζήτηση.


Το νόημα είναι συνάδελφε, πως είναι πολύ πιο εύκολο ο ελεύθερος να πάρει τη βαλιτσούλα του και να πάει κάπου μακριά.

Τα αυτονόητα πρέπει να αναλύσουμε;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2313 στις: Ιούνιος 03, 2013, 12:04:23 πμ »

Για το διορισμό διαφωνώ κι εγώ.Για την τοποθέτηση μιλούσα.Δεν μπορεί να πάρει τέσσερα παιδιά και να περιοδεύει στην Ελλάδα.

αγνοείς κατι σημαντικό : ο πολύτεκνος διορίζεται εκεί που δηλώνει και όχι όπου να ναι. Αν τύχει και δηλώσει πχ δύο νομούς και διοριστεί στον δεύτερο, ναι μεν θα υπηρετήσει μιά χρονιά ως οφείλει αλλά την επομενη θα μετατεθεί ούτως ή άλλως στην περιοχή που θέλει. Επομένως το "περιοδεύει όλη την Ελλάδα" δεν ισχυει στην περίπτωσή του.
Για τοποθέτηση τώρα, προφανώς και θεωρούμε όσοι είμαστε αυτού του σκεπτικού ότι δεν δικαιούται να επιλέγει κατά προτεραιότητα εξαιτίας και μόνο του γεγονότος ότι ειναι πολύτεκνος. Πολλώ δε μάλλον όταν υπάρχουν άλλοιι προς τοποθέτηση που έχουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ περιοδεύσει ανά την Ελλάδα σέρνοντας τα - λιγότερα των 4 - παιδιά τους απο βραχονησίδα σε βραχονησίδα και απο κατσάβραχο σε κατσάβραχο!!

Να υπάρχει κοινωνικό κράτος αλλά όχι σε βάρος των υπολοίπων.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:52:14 »

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2314 στις: Ιούνιος 03, 2013, 12:06:08 πμ »
Πάντως, στον ΑΣΕΠ όταν κάνεις αίτηση για μια θέση στο δημόσιο, εκτός εκπαίδευσης, βγαίνει ένα ποσοστό των θέσεων για πολύτεκνους (20% αν θυμάμαι καλά) και συναγωνίζονται μεταξύ τους για αυτές τις θέσεις οι πολύτεκνοι. Όποιοι από τους πολύτεκνους δεν πάρουν τη θέση, συναγωνίζονται ισότιμα με τους υπόλοιπους για το υπόλοιπο 80% (δεν υπάρχουν μόρια πολυτεκνίας). Τώρα γιατί στην εκπαίδευση ισχύει κάτι διαφορετικό δεν ξέρω!
Το ίδιο δύσκολα φεύγει και κάποιος που δεν έχει παιδιά, γιατί είναι άνθρωπος και δεν θα έχει τίποτα να κάνει σε ένα μικρό νησί που δεν γνωρίζει κανένα. Γνωστοί μου πήγαν σε μικρό νησί με ένα παιδί και έκαναν και δεύτερο:έμειναν στο μικρό νησί 7 χρόνια μέχρι να μεγαλώσουν τα παιδιά τους, γιατί είχε ιδανικές συνθήκες ασφάλειας για παιδιά. Είναι πολύ ρατσιστικό αυτό με τα παιδιά. Δηλαδή όποιος πρόλαβε να κάνει πολλά παιδιά να πάει στο σπίτι του, ενώ ο άλλος να περιμένει μήπως κάποτε ανοίξει θέση να βρεθεί σπίτι του;

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2315 στις: Ιούνιος 03, 2013, 12:13:29 πμ »
Εγώ θα έλεγα πως όποιος έχει παιδιά πρέπει να βρίσκεται σπίτι του.Απλώς για κάθε παιδί που προστίθεται η δυσκολία μεγαλώνει.

Δηλαδή στις μεταθέσεις, να προηγούνται όσοι έχουν παιδιά και τις θέσεις που απομένουν να τις διεκδικούν οι υπόλοιποι.

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2316 στις: Ιούνιος 03, 2013, 12:15:56 πμ »
Το ίδιο δύσκολα φεύγει και κάποιος που δεν έχει παιδιά, γιατί είναι άνθρωπος και δεν θα έχει τίποτα να κάνει σε ένα μικρό νησί που δεν γνωρίζει κανένα.


Με άλλα λόγια,το ίδιο είναι μια βαλίτσα με μια παιδική ψυχούλα!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2317 στις: Ιούνιος 03, 2013, 12:16:09 πμ »
Μια συμβιβαστική λύση θα ήταν να μπορεί ο πολύτεκνος να έρχεται δίπλα στο σπίτι του, αλλά να μπορεί να απασχοληθεί στις διευθύνσεις ή και να μεταταχθεί σε άλλη δημόσια υπηρεσία και να μην καθιστά έναν άλλο συνάδελφό του εκεί που τοποθετείται υπεράριθμο. Σε κάποιον που έχει παιδιά βολεύει φυσικά το εργασιακό ωράριο του εκπαιδευτικού, αλλά θα μπορούσε να ρυθμίσει η πολιτεία έτσι τα πράγματα, ώστε να διευκολύνεται, ειδικά η πολύτεκνη μητέρα που επωμίζεται και το μεγαλύτερο βάρος.

Βέβαια, ο μισθός του εκπαιδευτικού είναι πια τόσο πενιχρός, που άνετα μπορεί να γίνει μια ισόβια σύνταξη για την  πολύτεκνη μητέρα ή έστω να κάνει κάποιες ελάχιστες ώρες στο σχολείο για να "ξελαμπικάρει" και λίγο από την ολοήμερο και καθημερινό αγώνα... Ψιλά γράμματα όλα αυτά φυσικά για μια πολιτεία με τους πολιτευτές και τους πελάτες τους που αναλώνουν όλη τους την ενέργεια στο μεταξύ τους αλισβερίση…

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2318 στις: Ιούνιος 03, 2013, 12:18:38 πμ »
Το ίδιο δύσκολα φεύγει και κάποιος που δεν έχει παιδιά, γιατί είναι άνθρωπος και δεν θα έχει τίποτα να κάνει σε ένα μικρό νησί που δεν γνωρίζει κανένα.


Με άλλα λόγια,το ίδιο είναι μια βαλίτσα με μια παιδική ψυχούλα!

Και επειδή το θέμα είναι τα παιδιά και το καλό των παιδιών, να θίξουμε και το θέμα της ψυχοσύνθεσης του παιδιού που γεννιέται για να διοριστεί/πάρει μετάθεση ο γονιός (και αργά ή γρήγορα το μαθαίνει) και της ψυχοσύνθεσης αυτών που τεκνοποιούν για τέτοιους λόγους.
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2319 στις: Ιούνιος 03, 2013, 12:22:35 πμ »
ΜΗΧΜΗΧ ούτε αυτο που λες πιστεύω ότι είναι δίκαιο. Ο καθένας που θελει να πάρει μετάθεση δεν το κάνει πάντα επειδή υπάρχει ένας (ας μου επιτραπεί η έκφραση ) γκόμενος να περιμενει... Υπάρχουν περιπτώσεις γονεών ή αδελφών με σοβαρά προβλήματα υγείας, υπάρχουν τεράστια οικονομικά ζητήματα, υπάρχει ισως ένα δεύτερο πτυχιο που περιμένει, ένα σωρό πράγματα δηλαδή.

Έχοντας μάλιστα μεγαλώσει μόνη μου την κόρη μου, θα πω πως παρόλα αυτά θεωρώ απείρως δυσκολότερη την περίπτωση συναδέλφου  που ο πατέρας της ζει τις τελευταίες του στιγμές στο νοσοκομείο και η οποία λόγω επίταξης (εκπαιδευτικός εκείνη, με απόσπαση)  δεν μπορεί να πάρει άδεια, απο εμένα που κατάφερα να φτάσω την κόρη μου στην ηλικία που την έφτασα.
Θεωρώ επισης πως όπως εγώ ως μονογονεϊκή οικογένεια δεν ανήκω σε ειδική κατηγορία - και καλώς δεν ανήκω διότι ήταν επιλογή μου το διαζύγιο και δεν χρωστάει τίποτα ο συνάδελφός μου να "φάει τη σκόνη μου" εξαιτίας αυτής μου της επιλογής -με τον ίδιο τρόπο δεν πρέπει να νοούνται ειδικές κατηγορίες οι πολύτεκνοι.

Θεωρώ επίσης ότι όλοι ( εκαπιδευτικοί και μη ) έχουμε αυξημένες ευαισθησίες απέναντι στις ειδικές κατηγορίες  - εξ ου και δεν παραπονιέται κανείς για τις υπόλοιπες ειδικές κατηγορίες ( που παρεμπιπτοντως πρεπει να διευρυνθούν ).

english006 ανοιγεις τώρα ένα τεράστιο θέμα!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2013, 12:27:24 πμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2320 στις: Ιούνιος 03, 2013, 12:29:08 πμ »
Το ίδιο δύσκολα φεύγει και κάποιος που δεν έχει παιδιά, γιατί είναι άνθρωπος και δεν θα έχει τίποτα να κάνει σε ένα μικρό νησί που δεν γνωρίζει κανένα.


Με άλλα λόγια,το ίδιο είναι μια βαλίτσα με μια παιδική ψυχούλα!
πού είδες τη βαλίτσα στο μήνυμά μου; Το ίδιο είναι η ψυχούλα του πολύτεκνου εκπαιδευτικού με την ψυχούλα του άτεκνου ή του εκπαιδευτικού με δύο ή τρία παιδιά. Αυτό είπα! Φίλος μου θεολόγος είναι 6 χρόνια σε νησί, γιατί κάθε χρόνο κάλυπταν τις θέσεις πολύτεκνοι στην περιοχή του, και καλύφθηκαν τα κενά για τα επόμενα 20 χρόνια. Λες το πρόβλημα του να είναι οι βαλίτσες του τα έξι προηγούμενα χρόνια και τα επόμενα Χ χρόνια;

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2321 στις: Ιούνιος 03, 2013, 12:29:44 πμ »
Το ίδιο δύσκολα φεύγει και κάποιος που δεν έχει παιδιά, γιατί είναι άνθρωπος και δεν θα έχει τίποτα να κάνει σε ένα μικρό νησί που δεν γνωρίζει κανένα.


Με άλλα λόγια,το ίδιο είναι μια βαλίτσα με μια παιδική ψυχούλα!

Και επειδή το θέμα είναι τα παιδιά και το καλό των παιδιών, να θίξουμε και το θέμα της ψυχοσύνθεσης του παιδιού που γεννιέται για να διοριστεί/πάρει μετάθεση ο γονιός (και αργά ή γρήγορα το μαθαίνει) και της ψυχοσύνθεσης αυτών που τεκνοποιούν για τέτοιους λόγους.

Σε κάποιον αγράμματο εικοσάχρονο ίσως να δικαιολογούσα τέτοια άποψη. Αν βλέπετε την απόκτηση ενός παιδιού τόσο πεζά και υπολογιστικά ,τότε πάτε να ψωνίσετε κανένα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2322 στις: Ιούνιος 03, 2013, 12:34:37 πμ »
φυσικός, ετών 46 (τότε) το έλεγε ευθαρσώς : πάω για τέταρτο να πάρω οργανική δίπλα στο σπίτι μου.
(για την ιστορία ...το κατάφερε)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2323 στις: Ιούνιος 03, 2013, 12:36:05 πμ »
Το ίδιο δύσκολα φεύγει και κάποιος που δεν έχει παιδιά, γιατί είναι άνθρωπος και δεν θα έχει τίποτα να κάνει σε ένα μικρό νησί που δεν γνωρίζει κανένα.


Με άλλα λόγια,το ίδιο είναι μια βαλίτσα με μια παιδική ψυχούλα!
πού είδες τη βαλίτσα στο μήνυμά μου; Το ίδιο είναι η ψυχούλα του πολύτεκνου εκπαιδευτικού με την ψυχούλα του άτεκνου ή του εκπαιδευτικού με δύο ή τρία παιδιά. Αυτό είπα! Φίλος μου θεολόγος είναι 6 χρόνια σε νησί, γιατί κάθε χρόνο κάλυπταν τις θέσεις πολύτεκνοι στην περιοχή του, και καλύφθηκαν τα κενά για τα επόμενα 20 χρόνια. Λες το πρόβλημα του να είναι οι βαλίτσες του τα έξι προηγούμενα χρόνια και τα επόμενα Χ χρόνια;


Δεν κατάλαβες.Να το πω ποιο απλά;

Και αριθμητικά μόνο να το δεις,ο φίλος σου είναι μια ψυχή και οι υπόλοιποι από τρεις και πάνω.Και προφανώς δε βάζω σε ζυγαριά την ψυχή του θεολόγου φίλου σου με αυτές των παιδιών.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160794
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 411
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.