*

Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών  (Αναγνώστηκε 288489 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #462 στις: Ιούνιος 05, 2016, 12:26:18 μμ »
αρα συμφωνεις οτι παμε στον 3848...οτι ελεγα τοσο καιρο.........
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:51:27 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4045
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #463 στις: Ιούνιος 05, 2016, 12:27:27 μμ »
Δεν είναι θέμα ανωτερότητας ή κατωτερότητας. Πρέπει να ισχύει ό,τι είναι συνταγματικό.

Αυτός που έγραψε 60 και έχει 60 μήνες προϋπηρεσίας, θα καταταγεί στον πίνακα του ΑΣΕΠ με 60+16,80=76,80.
Εκείνος που έγραψε 75 και δεν έχει προϋπηρεσία, θα καταταγεί στον πίνακα του ΑΣΕΠ με 75.

Όπως βλέπεις ακόμα και αυτός που έγραψε υψηλή βαθμολογία, αλλά έχει χρόνια προϋπηρεσίας, έχει τις ευκαιρίες του.
Το θέμα, όμως, δεν είναι να δίνονται ευκαιρίες στους παλιούς και να αδικούνται οι νέοι.
Το θέμα είναι να τηρείται η νομιμότητα και φυσικά οι νόμοι να μην είναι αντισυνταγματικοί!

Νομίζω τσάμπα τα λες. Καλά κάνεις φυσικά και τα λες. Όσοι ήθελαν να τα καταλάβουν, μέχρι τώρα θα τα είχαν καταλάβει. Όλοι οι υπόλοιποι ψάχνουν για ανώτερους/κατώτερους, για παραθυράκια, για "να εφαρμοστεί αυτό εννοείται, ΑΛΛΑ αφού πάρουν εμάς", για πολιτική βούληση κλπ κλπ. Η συζήτηση θα είχε κλείσει στο 3λεπτο αν όλοι συμφωνούσαν στο αυτονόητο, να κρίνει η δικαιοσύνη τί είναι σωστό και τι όχι και να σεβαστούν όλοι τις αποφάσεις της. Αλλά δε συμφέρει...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10838
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #464 στις: Ιούνιος 05, 2016, 12:38:49 μμ »
Συμφωνώ και με τους δύο!

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #465 στις: Ιούνιος 05, 2016, 01:18:30 μμ »
Το βιογραφικό του αναπληρωτή εκπαιδευτικού αποκλειστικά στο alfavita

https://www.alfavita.gr/arthron/viografiko-toy-anapliroti-ekpaideytikoy-apokleistika-sto-alfavita

Παράθεση
* Πάντως φέτος με αναπληρωτές θα συνεχίσουμε. Για πόσους μιλάμε;
Θα είναι χιλιάδες οι αναπληρωτές με βάση τις ανάγκες των σχολείων. Ακόμη στοιχεία δεν υπάρχουν, τέλος Ιουνίου θα τελειώσει ο προγραμματισμός και αναμένεται να είναι ανάλογος ο αριθμός με εκείνον των περασμένων χρόνων. Ξεκινάμε παράλληλα και διάλογο για τον διoρισμό του μόνιμου προσωπικού θέλοντας να ικανοποιήσουμε το αίτημα όσων εκπαιδευτικών δούλευαν για χρόνια, δίνοντας όμως την ευκαιρία και σε πτυχιούχους των τελευταίων ετών να δοκιμαστούν μέσα στις τάξεις.

Διαβάστε περισσότερα: http://xenesglosses.eu/2016/06/ti-eipe-o-ypourgos-paideias-poia-nom/
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2016, 01:46:58 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:51:27 »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #466 στις: Ιούνιος 05, 2016, 01:32:40 μμ »
Δεν είναι θέμα ανωτερότητας ή κατωτερότητας. Πρέπει να ισχύει ό,τι είναι συνταγματικό.

Αυτός που έγραψε 60 και έχει 60 μήνες προϋπηρεσίας, θα καταταγεί στον πίνακα του ΑΣΕΠ με 60+16,80=76,80.
Εκείνος που έγραψε 75 και δεν έχει προϋπηρεσία, θα καταταγεί στον πίνακα του ΑΣΕΠ με 75.

Όπως βλέπεις ακόμα και αυτός που έγραψε υψηλή βαθμολογία, αλλά έχει χρόνια προϋπηρεσίας, έχει τις ευκαιρίες του.
Το θέμα, όμως, δεν είναι να δίνονται ευκαιρίες στους παλιούς και να αδικούνται οι νέοι.
Το θέμα είναι να τηρείται η νομιμότητα και φυσικά οι νόμοι να μην είναι αντισυνταγματικοί!
αυτό κι αν είναι αντισυνταγματικό: εξακολουθεις να μιλάς ερήμην των νόμων,του Συντάγματοςκαιτων αποφάσεων του ΣτΕ (4303)δηλαδή όχι μόνο θα βγουν οι μη έχοντες ασεπαπό τους πίνακες , κάτι για το οποίο ούτε το ΣτΕ καν υπαινίχθηκε μετην 4303,αλλά θα αλλάξουν και οι πίνακες αναδρομικά με άλλη πριμοδότηση και βάσει παλαιώτερης επίδοσης :o :o :o :o :o :o καλά μιλάμε πολύ προχωρημένο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! στο μεταξύ το ΣτΕ δέχθηκε πως το υπάρχον σύστημα πριμοδότησης
Το εφαρμοζόμενο μεταβατικό σύστημα στηρίζεται σε προκαθορισμένα και αντικειμενικά ουσιαστικά κριτήρια επιλογής των προσλαμβανομένων, τα οποία συνάδουν, κατ’ αρχήν, προς τις προαναφερθείσες συνταγματικές αρχές της ισότητας και της αξιοκρατίας, όπως τα κριτήρια της προϋπηρεσίας (βλ. ΣΕ 527/2015 ολομ., 3593/2008 ολομ.) και της λήψεως της βαθμολογικής βάσεως σε διαγωνισμούς του Α.Σ.Ε.Π., με αθροιστικό μάλιστα υπολογισμό μορίων σε περίπτωση σωρευτικής συνδρομής των κριτηρίων τούτων (άρ. 6 παρ. 5 ν. 3255/2004).
κατά τ'αλλα λες ότι επειδή εμένα βολεύει, όταν εγώ σου παράθεσε το σκεπτικό βήμα-βημα του ΣτΕ και την τεκμηρίωσή του...Μα δεν είδα νομική τεκμηρίωση για αναδρομική εφαρμογή σε παλαιότερα αποτελέσματα άλλου τρόπου αθροιστικού υπολογισμού επίδοσης σε ασεπ και προϋπηρεσίας :o :o :o :o :o Αν ζητήσετε κάτι τέτοιο θα ξεσηκώσετε όχι τους μη έχοντες ασεπ μόνο αλλά και τους ασεπιτες του 08....και παλιοτέρων ετών,τουλάχιστον του 06....και ναι μεν μόνιμοι διορισμοί απαγορεύονται από τους πίνακες όπως η 527 ορίζει αλλά και θέτει και η 4303 αλλά επιτρέπει την πρόσληψη αναπληρωτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2016, 01:34:21 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #467 στις: Ιούνιος 05, 2016, 01:39:17 μμ »
Δεν είναι θέμα ανωτερότητας ή κατωτερότητας. Πρέπει να ισχύει ό,τι είναι συνταγματικό.

Αυτός που έγραψε 60 και έχει 60 μήνες προϋπηρεσίας, θα καταταγεί στον πίνακα του ΑΣΕΠ με 60+16,80=76,80.
Εκείνος που έγραψε 75 και δεν έχει προϋπηρεσία, θα καταταγεί στον πίνακα του ΑΣΕΠ με 75.

Όπως βλέπεις ακόμα και αυτός που έγραψε υψηλή βαθμολογία, αλλά έχει χρόνια προϋπηρεσίας, έχει τις ευκαιρίες του.
Το θέμα, όμως, δεν είναι να δίνονται ευκαιρίες στους παλιούς και να αδικούνται οι νέοι.
Το θέμα είναι να τηρείται η νομιμότητα και φυσικά οι νόμοι να μην είναι αντισυνταγματικοί!
ναι, ε; λέει το Σύνταγμα ας πουμε πως εσύ με το 75 σκέτο θα είσαι κάτω από εμένα που έχω 76,80 (με 60+16,80)κι ενώ εγώ θα εξακολουθώ να δουλέυω αναπληρωτής δεν θα προχωράω στον πίνακα αλλά θα μένω  καθηλωμένος ,κι εσύ με το 75 +10 μετά μερικά χρόνια θα πας 85 κι εγώ θα είμαι στάσιμος; ωραία αξιοκρατία....μπραβο!!!! συγχαρητήρια... ;D ;D ;D ;D ;D
μην μας δίνεις τόσες πολλές ευκαιρίες...δεν θα έχουμε πως να τις αξιοποιήσουμε....
την πρόταση σας αυτή να την αναρτήσετε στο  Θέμα: εκμετάλλευση εκπαιδευτικών-εργαζομένων    http://www.pde.gr/index.php?topic=31427.msg929962;topicseen#new
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2016, 01:42:50 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4045
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #468 στις: Ιούνιος 05, 2016, 01:48:51 μμ »
ναι, ε; λέει το Σύνταγμα ας πουμε πως εσύ με το 75 σκέτο θα είσαι κάτω από εμένα που έχω 76,80 (με 60+16,80)κι ενώ εγώ θα εξακολουθώ να δουλέυω αναπληρωτής δεν θα προχωράω στον πίνακα αλλά θα μένω  καθηλωμένος ,κι εσύ με το 75 +10 μετά μερικά χρόνια θα πας 85 κι εγώ θα είμαι στάσιμος; ωραία αξιοκρατία....μπραβο!!!! συγχαρητήρια... ;D ;D ;D ;D ;D
μην μας δίνεις τόσες πολλές ευκαιρίες...δεν θα έχουμε πως να τις αξιοποιήσουμε....
την πρόταση σας αυτή να την αναρτήσετε στο  Θέμα: εκμετάλλευση εκπαιδευτικών-εργαζομένων    http://www.pde.gr/index.php?topic=31427.msg929962;topicseen#new

Εσύ που ξες αν το λέει ή όχι; Ας κριθεί από το ΣτΕ και αν δεν το λέει, να αποσυρθεί μια και καλή

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #469 στις: Ιούνιος 05, 2016, 01:52:05 μμ »
Εσύ που ξες αν το λέει ή όχι; Ας κριθεί από το ΣτΕ και αν δεν το λέει, να αποσυρθεί μια και καλή
δεν ξέρω τι  λέει, εμένα μου προκαλει αλγεινή εντύπωση που υπάρχουν εκπαιδευτικοί που θέλουν τη θεσμοποίηση της υποβάθμισης της προϋπηρεσίας και της απαξίωσής της με πλαφόν, και χαμηλό συντελεστή...μπράβο μπράβο καινοτόμες ιδέες...είσθε στο σωστό δρόμο... ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4045
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #470 στις: Ιούνιος 05, 2016, 01:58:43 μμ »
δεν ξέρω τι  λέει, εμένα μου προκαλει αλγεινή εντύπωση που υπάρχουν εκπαιδευτικοί που θέλουν τη θεσμοποίηση της υποβάθμισης της προϋπηρεσίας και της απαξίωσής της με πλαφόν, και χαμηλό συντελεστή...μπράβο μπράβο καινοτόμες ιδέες...είσθε στο σωστό δρόμο... ;D ;D ;D ;D

Εφαρμογή του συντάγματος λέω. Αν για την τήρηση του, χρειάζεται να θεσμοποιηθεί αυτό, τότε ναι, το θέλω. Εσύ θες αυτό που βολεύει εσένα, άσχετα με τις συνέπειες

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10838
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #471 στις: Ιούνιος 05, 2016, 03:43:29 μμ »
Στο troktiko απάντησα και εκείνος κατάλαβε τι είπα. Εσύ γιατί επεμβαίνεις; Ρώτα το troktiko να σου εξηγήσει αυτό που είπαμε!

Θέλεις να εξελίξεσαι στους πίνακες με την προϋπηρεσία σου ε; Μπες στη μηχανή του χρόνου και ταξίδεψε στο παρελθόν.
Από εδώ και πέρα αυτό δεν μπορεί να γίνει. Η προϋπηρεσία δεν είναι βασικό κριτήριο επιλογής. Μια προσαύξηση δίνει με πλαφόν!
Αυτό λέει ο 3848, αυτό έλεγε και το 2010 που εσύ βρισκόσουν μακριά από το πλαφόν. Αλλά τώρα που το έφτασες έπαθες αλλεργία
και θες να το πάνε πιο μακριά και να το ξαναφτάσεις και μετά να ζητήσεις να το ξαναμετακινήσουν! Εύγε!!!

Κοίτα ρε συ που έφτασα στο σημείο να συμφωνώ με τον γυμναστή troktiko και να διαφωνώ με τον θεολόγο portokali. ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2016, 03:45:53 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #472 στις: Ιούνιος 05, 2016, 04:08:21 μμ »
Στο troktiko απάντησα και εκείνος κατάλαβε τι είπα. Εσύ γιατί επεμβαίνεις; Ρώτα το troktiko να σου εξηγήσει αυτό που είπαμε!

Θέλεις να εξελίξεσαι στους πίνακες με την προϋπηρεσία σου ε; Μπες στη μηχανή του χρόνου και ταξίδεψε στο παρελθόν.
Από εδώ και πέρα αυτό δεν μπορεί να γίνει. Η προϋπηρεσία δεν είναι βασικό κριτήριο επιλογής. Μια προσαύξηση δίνει με πλαφόν!
Αυτό λέει ο 3848, αυτό έλεγε και το 2010 που εσύ βρισκόσουν μακριά από το πλαφόν. Αλλά τώρα που το έφτασες έπαθες αλλεργία
και θες να το πάνε πιο μακριά και να το ξαναφτάσεις και μετά να ζητήσεις να το ξαναμετακινήσουν! Εύγε!!!

Κοίτα ρε συ που έφτασα στο σημείο να συμφωνώ με τον γυμναστή troktiko και να διαφωνώ με τον θεολόγο portokali. ::)
κάνε υπομονή και θα δεις το καλοκαίρι, όταν ξεκινήσει ο διάλογος για την αλλαγή του  3848  πόσοι θα διαφωνισουν με τον 3848... 8)
μέχρι τότε μεταβατική και για το 16-17, αν  δεν γίνει ασεπ βάσει του 3848 μην περιμένεις να αλλάξουν αναδρομικά τίποτα όσο και να σε βολεύει τo αναδρομικό ταξιδάκι και οι επιλεκτικές αναδρομικές εφαρμογές νόμων 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2016, 04:24:13 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #473 στις: Ιούνιος 05, 2016, 04:10:46 μμ »
Εφαρμογή του συντάγματος λέω. Αν για την τήρηση του, χρειάζεται να θεσμοποιηθεί αυτό, τότε ναι, το θέλω. Εσύ θες αυτό που βολεύει εσένα, άσχετα με τις συνέπειες
ο 3848 στο γράμμα του δεν υποστασιοποιεί τη συνταγματικότητα, αλλίως δεν θα αλλάζαμε τους νόμους υπάρχουν και άλλες εκδοχές συστημάτων διορισμού που πάλι συνταγματικές μπορεί να είναι.. με πιο πάνω από 60 μήνες και άλλους συντελεστές...

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #474 στις: Ιούνιος 05, 2016, 04:19:03 μμ »


Θέλεις να εξελίξεσαι στους πίνακες με την προϋπηρεσία σου ε; Μπες στη μηχανή του χρόνου και ταξίδεψε στο παρελθόν.

αυτή την αντίληψη έχουν κάποιοι για τους κόπους σας κύριοι συνάδελφοι που έχετε μαζέψει πάνω από 60 μήνες προϋπηρεσίας ή πρόκειται να μαζέψετε....καμαρώστε τους ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4045
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #475 στις: Ιούνιος 05, 2016, 05:01:13 μμ »
ο 3848 στο γράμμα του δεν υποστασιοποιεί τη συνταγματικότητα, αλλίως δεν θα αλλάζαμε τους νόμους υπάρχουν και άλλες εκδοχές συστημάτων διορισμού που πάλι συνταγματικές μπορεί να είναι.. με πιο πάνω από 60 μήνες και άλλους συντελεστές...

Ας το ξαναπώ για 39403943094η φορά σε απλά (ελπίζω) ελληνικά: Ας φέρει όποιο νόμο θέλει, αρκεί να είναι συνταγματικός. Είπα αν το σύνταγμα (υποθετικό αν) επιτάσσει να θεσμοποιηθεί κάτι τέτοιο, τότε να θεσμοποιηθεί. Νομίζω πιο απλά δε μπορώ να το πω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161420
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 408
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 349
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.