*

Αποστολέας Θέμα: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010  (Αναγνώστηκε 90988 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 12, 2014, 03:00:07 μμ »
Ας επιλέγονται πρώτα οι αναπληρωτές και στη συνέχεα όταν κάποιος είναι πρόθυμος να μεταναστεύσει για 7 μήνες ας μην στερεί την θέση στον ντόπιο, τι σημασία έχει για έναν ξένο αν αντί για νησί των Κυκλάδων βρεθεί στα Δωδεκάνησα ?


Λυπάμαι αλλά για κάποιους έχει μεγάλη σημασία. Αλλά ας μου λύσει κάποιος την απορία... Ο Λοβέρδος είπε "όταν θέλει κάποιος από τη Σάμο να πάει να διδάξει στο Αγαθονήσι που δεν πάει κανένας άλλος, να προηγείται στην επιλογή του ακόμη κι αν υπολείπεται σε μόρια". Η απορία μου είναι: το Αγαθονήσι πχ δεν είναι ξεχωριστός δήμος? Πώς κάποιος απ τη Σάμο θεωρείται "ντόπιος" δηλαδή και θα προηγείται?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 12, 2014, 03:11:19 μμ »
πόσο δύσκολο είναι να αποκτήσεις βεβαίωση εντοπιότητας?
Σχετικά με αυτό, η εντοπιότητα αποκτάται αν κατάλαβα καλά αν είσαι ήδη εγγεγραμμένος στο δημοτολόγιο τα τελευταία 2 χρόνια. Συνεπώς, ακόμα και τώρα να εγγραφεί κάποιος θα μπορεί να κάνει χρήση της εντοπιότητάς του σε 2 χρόνια. Αυτό τουλάχιστον καταλαβαίνω εγώ, που το έψαξα όχι γιατί είμαι πλούσια και έχω ένα σπίτι παντού, αλλά γατί θέλω να μείνω εδώ που είμαι.
http://www.ypes.gr/el/Ministry/FAQ/ethnikodim/entopiotita/
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2014, 03:13:07 μμ από lillie »

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 12, 2014, 03:13:09 μμ »
Ο Λοβέρδος είπε ότι θα προηγούνται όσοι έχουν εντοπιότητα και όσοι από επιλογή δηλώνουν τέτοιες περιοχές... Άρα και όσοι από εσάς δηλώνετε Δωδεκάνησα ή Σάμο ή τέτοιες περιοχές πάλι θα προηγείστε! Επίσης προσέξτε ότι λέει και για χωριά σε ορεινούς όγκους! Εμένα αυτό μου λέει ότι θα πρέπει να αλλάξουν πάλι οι περιοχές που δηλώνουμε. Διότι ναι μεν στα νησιά έχει διατηρηθεί ο χωρισμός σε Α, Β, Γ, Δ, στην στεριά όμως δεν ισχύει.... έτσι ένας που δηλώνει Άρτα μπορεί να πάει από μέσα στην πόλη μέχρι σε ένα ορεινό (η παλιά Δ άρτας). Αρα αν ισχύσει αυτό με την εντοπιότητα και για εκεί πρέπει να βρεθεί τρόπος να σιγουρέψουν ότι αυτός θα πάει όντως στο ορεινό αυτό χωριό..... Θα δείξει..... θα φανεί από τις καινούριες αιτήσεις που λένε ότι θα γίνουν από το τέλος της ερχόμενης εβδομάδας!
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 12, 2014, 03:20:58 μμ »
Μα δεν έσυραν κανέναν απ'το μαλλί να πάει! Υποτίθεται ότι για να πας κάπου αναπληρωτής, το έχεις δηλώσει ή τουλάχιστον σημείωσες το κουτάκι. Άρα βρίσκεσαι όπου βρίσκεσαι από επιλογή. Εκτός αυτού, τουλάχιστον στην Πρωτοβάθμια δεν υπάρχει κανένας διαχωρισμός Α,Β,Γ, Δ για Κυκλάδες και Δωδεκάνησα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 12, 2014, 03:32:17 μμ »
μάλλον τότε θα υπάρξει μια τροποποίηση με το κουτάκι, για να προηγούνται όσοι το δηλώνουν από μόνοι τους αυτές τις περιοχές και όχι να βρεθούν εκεί τυχαία!
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 12, 2014, 03:35:57 μμ »

 Η απορία μου είναι: το Αγαθονήσι πχ δεν είναι ξεχωριστός δήμος? Πώς κάποιος απ τη Σάμο θεωρείται "ντόπιος" δηλαδή και θα προηγείται?
Το Αγαθονήσι ανήκει στο Νομό Δωδεκανήσου, Το νησί διατηρεί συγκοινωνιακή σύνδεση με την άγονη δωδεκανησιακή γραμμή ή με τοπικά δρομολόγια από Λέρο και Κάλυμνο καθώς επίσης και από το Πυθαγόρειο Σάμου. Στο Αγαθονήσι υπάγονται και οι μικρονησίδες Ψαθονήσι, Στρογγυλή, Γλάρος, Κουνέλι και Μέρα
Ο Νομός Σάμου ανήκει στην περιφέρεια Βορείου Αιγαίου και περιλαμβάνει τα νησιά:
Σάμος, Ικαρία, Φούρνοι
Σχετικά με αυτό, η εντοπιότητα αποκτάται αν κατάλαβα καλά αν είσαι ήδη εγγεγραμμένος στο δημοτολόγιο τα τελευταία 2 χρόνια. Συνεπώς, ακόμα και τώρα να εγγραφεί κάποιος θα μπορεί να κάνει χρήση της εντοπιότητάς του σε 2 χρόνια.
Ποιος θα ελέγξει τον δήμαρχο αν κάνει σωστά την δουλειά του? Θα είναι ακατόρθωτο να την πάρει κάποιος που δεν πρέπει? Δεν βρήκα τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για να αποκτήσεις την βεβαίωση Π.χ για αγροτικές άδειες σε φαντάρους δεν ελέγχουν τίποτα….

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 12, 2014, 03:36:14 μμ »
νομίζω ότι χάνουμε την ουσία...η ουσία είναι ότι αν εφαρμοστεί αυτό ΚΑΤΑΣΤΡΑΤΗΓΕΙΤΑΙ η σειρά στον πίνακα αναπληρωτών, άρα δεν έχει ΚΑΜΙΑ αξία τι θέση έχειςι στον πίνακα...
δεύτερον, μιλά για διπλασιασμό των μορίων, σε Πίνακες που είναι κλειδωμένοι....τι νόημα έχει λοιπον ; ...τι θέλει να πει ή να κάνει ο ποιητής;
τρίτον, τι εννοούμε όταν λέμε εντοπιότητα; μόνο σε παραμεθόριες; σε όλες τις περιοχές; μόνο σε δυσπρόσιτα; ...
πάλι εχω την εντύπωση οτι θα έχουμε ασχημο καλοκαίρι...
αλλος ένας μαθητευόμενος μάγος....

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 12, 2014, 03:46:27 μμ »
μάλλον τότε θα υπάρξει μια τροποποίηση με το κουτάκι, για να προηγούνται όσοι το δηλώνουν από μόνοι τους αυτές τις περιοχές και όχι να βρεθούν εκεί τυχαία!

Και πάλι δεν ξέρω πόσο αξιοκρατικό είναι αυτό. Στην τελική αν γίνει για τις παραμεθόριες και ακριτικές περιοχές, γιατί να μη γίνει για όλες? Το σημαντικότερο βέβαια είναι αυτό που είπε ο Green παραπάνω ότι με τη μοριοδότηση της  εντοπιότητας ευνοούνται ουσιαστικά κάποιοι και στην απόκτηση προϋπηρεσίας και κατ'επέκταση στο διορισμό.

 Kostasmath ξέρω που είναι το Αγαθονήσι, σε ποιο νομό ανήκει και ότι είναι ξεχωριστός δήμος. Αυτό που ρώτησα είναι γιατί κάποιος απ'τη Σάμο να έχει προτεραιότητα για εργασία στο Αγαθονήσι? Και γιατί ορίζεται ως ντόπιος, κάποιος που θα μετακομίσει ή θα μετακινείται από γειτονικό νησί για να εργαστεί σε άλλο που αποτελεί διαφορετικό δήμο? Το ποιος ελέγχει το δήμαρχο ή τον καθένα και το τι μπορείς να κάνεις αν έχει βύσμα στην Ελλάδα είναι ένα σχετικό, αλλά διαφορετικό θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2014, 03:48:51 μμ από lillie »

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 12, 2014, 03:53:08 μμ »
Θα φανεί τι θέλει να πει, όταν βγει η εγκύκλιος. Αν μας καλεί δηλαδή, μαζί με τις περιοχές προτίμησης, να προσκομίσουμε και έγγραφο που αποδεικνύει την εντοπιότητα. Πάντως, για να αποκτήσεις εντοπιότητα κάπου, πρέπει εκτός από την βεβαίωση κατοικίας, να προσκομίσεις και τις δύο τελευταίες φορολογικές δηλώσεις, που δείχνουν ότι έγιναν στον τόπο που κάνεις αίτηση για μεταδημότευση.

Αποσυνδεδεμένος animus 09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 12, 2014, 04:05:39 μμ »
Είναι φιάσκο αν συμβεί κάτι τέτοιο. Ακόμα και να αλλάξει ο τρόπος επιλογής  περιοχών στις αιτήσεις, θα πρέπει να σου δίνεται η δυνατότητα να εργαστείς οπουδήποτε, για αυτό υπάρχουν οι κυρώσεις άλλωστε αν δε πας. Σε αντίθετη περίπτωση θα δίνεται περιορισμένος αριθμός επιλογής περιοχών από το σύστημα, πράγμα που σημαίνει ότι και να θες να πας παντού δε θα μπορείς. Οφείλουμε να αντιδράσουμε πριν βγει η εγκύκλιος. 

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 12, 2014, 04:15:16 μμ »
Το μόνο σίγουρο απ΄αυτα που γράφτηκαν ότι δηλωσε ο υπουργός είναι ότι δεν γνωρίζει λεπτομερειακά πως λειτουργούν τα πραγματα.
Όπως είπαν και προηγούμενοι, εάν εφαρμοστεί είναι πέρα για περα άδικη προσμέτρηση της εντοποιότητας καθώς προωθούνται κατά πολύ οι λίγοι που ανήκουν σε παραμεθόριο και αδικούνται οι πολλοί από τις πόλεις.
Πολλοί τελικά επιλέγουν να μετακινηθούν -πράγματι κανείς δεν τους στέλνει με ζόρι. Εδώένα σωρό τρίτεκνοι που προτάσσονται βρέθηκαν σε νησιά είτε οικογενειακώς είτε μόνοι.
Δύο πράγματα θα διευκόλυναν την κατασταση:
Να υπάρχει καποια διαφοροποίηση σε σχέση με το κουτάκι, να δηλώνεις π.χ. παντού εκτός από α, β, γ μέρη, κάτι που πιστεύω πολλούς θα βόλευε.
Να καλούν κατευθείαν τον επόμενο στην σειρά αν δεν δεχτεί ο αναπληρωτής που προκαταβολικά είχε δηλώσει τα πάντα, όπως γινόταν παλιά, όχι όμως με τη μορφη που γινόταν-σου τηλεφωνώ-"δε σε βρίσκω"-πάω στον επόμενο, αλλά επίσημα (δεν αποδέχτηκαν 12, άρα καλώ τους επόμενους 12)


Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 12, 2014, 04:15:31 μμ »
μας δουλευει ο υπουργος? σε κλειδωμενους πινακες πας κ πετας την εντοπιοτητα? και μεις τοσα χρονια που δουλεψαμε στα ακριτικα ,γιατι βαζαμε τ κουτακι τι μας λεει?ησασταν τα κοροιδα της παρεας?αντε πια οποιος γινεται υπουργος φερνει κ μια πατεντα...ας καταληξουν σε ενα συστημα που να εφαρμοζεται συστηματικα.Σεληνιαζονται αυτοι την πληρωνουμε εμεις.Ας παρουν χαμπαρι πως ασκουμε λειτουργημα κ πρεπει να μας εχουν ηρεμους κ καλοπληρωμενους,οχι να μας προλαβαινουν οι εξελιξεις...

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 12, 2014, 04:32:53 μμ »
νομίζω ότι χάνουμε την ουσία...η ουσία είναι ότι αν εφαρμοστεί αυτό ΚΑΤΑΣΤΡΑΤΗΓΕΙΤΑΙ η σειρά στον πίνακα αναπληρωτών, άρα δεν έχει ΚΑΜΙΑ αξία τι θέση έχειςι στον πίνακα...
δεύτερον, μιλά για διπλασιασμό των μορίων, σε Πίνακες που είναι κλειδωμένοι....τι νόημα έχει λοιπον ; ...τι θέλει να πει ή να κάνει ο ποιητής;
τρίτον, τι εννοούμε όταν λέμε εντοπιότητα; μόνο σε παραμεθόριες; σε όλες τις περιοχές; μόνο σε δυσπρόσιτα; ...
πάλι εχω την εντύπωση οτι θα έχουμε ασχημο καλοκαίρι...
αλλος ένας μαθητευόμενος μάγος....

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 12, 2014, 04:55:11 μμ »
αλλος ένας μαθητευόμενος μάγος....
ΑΥΤΟ!!! Ακριβώς!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160414
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 746
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 550
Σύνολο: 570

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.