*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 635363 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #196 στις: Ιούλιος 31, 2007, 11:24:14 πμ »
Αν δε γίνει κάτι με όλα αυτά που έχουμε "κατεβάσει" στο pde να το κάνουμε έτσι. Πέστε μας!

Και για να γυρίσουμε στο θέμα μας... Ξεκίνησα να διαβάζω από Lesky για Γραμματολογία Αρχαίας Ελληνικής Λογοτεχνίας, αλλά πελάγωσα. Μου φάνηκαν πολλά αυτά που λέει και γενικά νομίζω ότι δεν ζητούνται τόσα στον ΑΣΕΠ. Εσείς τι λέτε? Υπάρχει κάτι πιο συνοπτικό όπου να είναι όλα μαζεμμένα και να υπάρχουν τα ουσιώδη? Σχολικά θα διαβάσω αλλά δε νομίζω ότι επαρκούν... Μου έχουν πει για Γεωργοπαπαδάκο και Κακριδή. Αυτά είναι πιο συνοπτικά και καλογραμμένα ή κυμαίνονται στα ίδια με τον Lesky?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:57:08 »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #197 στις: Ιούλιος 31, 2007, 11:28:16 πμ »
Αν και εγώ είχα διαβάσει το Λέσκυ, βρήκα εξαιρετικά εύκολο τον Γεωργοπαπαδάκο και μπόρεσα να τον μάθω. Ειδικά το τελευταίο τρίμηνο μόνο από εκεί διάβαζα. Είναι μικρό και ευσύνοπτο. Το βιβλίο του Κακριδή δεν το έχω δει. Πολλοί λένε ότι είναι καλύτερο. Βέβαια, σ' αυτον το διαγωνισμό δεν έπεσαν ερωτήσεις από το γεωργοπαπαδάκο, αλλά έχοντας γνώση των γεγονότων μπόρεσα να καταλαβω τη σωστή απάντηση (είχα 8/10 στις πολλαπλής).

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #198 στις: Ιούλιος 31, 2007, 11:34:14 πμ »
Τι εννοείτε δεν έπεσαν ερωτήσεις από Γεωργοπαπαδάκο? Δηλαδή υπάρχουν βιβλία από τα οποία πέφτουν ερωτήσεις στον ΑΣΕΠ? Κι αν ναι ποια είναι αυτά? Δηλαδή π.χ. γίνεται ο Γεωργοπαπαδάκος να μην είχε μέσα σε ποιο έπικό ποίημα σκοτώθηκε ο Αχιλλέας ή τι είναι η παράβασις? Πώς γίνεται αυτό? Ό,τι και βιβλίο Γραμματολογίας να διαβάσουμε αυτά τα βασικά που ζητούνται λογικά υπάρχουν...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #199 στις: Ιούλιος 31, 2007, 11:55:02 πμ »
H pariel εννοεί μάλλον την ερώτηση για τον Ηρόδοτο.
Εγώ είχα διαβάσει τις εισαγωγές όλων των σχολικών και από Lesky μόνο για τους συγγραφείς που ήταν στην ύλη (έπιασα 6/10). Χρειάζεται όμως μάλλον και μια συνοπτική γραμματολογία, κυρίως για τις υποθέσεις των δραμάτων που δεν τις καλύπτουν τα σχολικά (πέφτουν 1-2 τέτοιες ερωτήσεις κάθε φορά).
Τώρα υπάρχει και το καινούργιο βιβλίο του Γυμνασίου, οπότε μπορείτε να ξεκινήσετε από αυτό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:57:08 »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #200 στις: Ιούλιος 31, 2007, 12:03:11 μμ »
Ναι, την ερώτηση για τον Ηροδοτο τη θυμόμουν από το σχολικό βιβλίο. Θυμόμουν όμως ότι κάποιοι είπαν ότι στο διαγωνισμο του 2005 βρήκαν όλες τις απαντήσεις μέσα στο γεωργοπαπαδάκο. Εμένα πάντως με βοήθησε περισσότερο από το Λέσκυ, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα προτιμουσα έναν από τους δύο. Τους διάβασα και τους δύο, αλλά στο Λέσκυ σε πολλά πράγματα χανόμουν, ενώ το γεωγοπαπαδάκο μπορούσα να τον δια΄βζω άνετα.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #201 στις: Ιούλιος 31, 2007, 12:10:03 μμ »
Κι εγώ αυτό παθαίνω με τον Lesky, λέει πολλά και χάνομαι...κάτι πιο συνοπτικό θα βοηθούσε περισσόετερο για να μου μείνουν κάποια πράγματα και μετά αν έχω όρεξη κάνω κι ένα απλό διαβασματάκι από Lesky και υπογραμμίζω αυτά που θεωρώ σημαντικά και δεν τα έλεγε μέσα ο Γεωργοπαπαδάκος. Μάλλον αυτή είναι η καλύτερη λύση...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #202 στις: Ιούλιος 31, 2007, 01:37:00 μμ »
Φυσικά και αντιγράφονται.Κατεβάστε το πρώτο cd και αποσυμπιέστε τα περιεχόμενά του.Αντιγράψτε στο cd σας ΜΟΝΟ τα περιεχόμενα του φακέλου και όχι τον ίδιο το φάκελο (αλλιώς ούτε το autorun θα λειτουργεί και βέβαια ούτε το rootfile των ερωτήσεων θα εντοπίζεται), κάντε την υποτυπώδη εγκατάσταση που σας ζητά και διπλό click στο εικονίδιο στο desktop με το cd στο drive φυσικά. Επιλέξτε την πρώτη κατηγορία ερωτήσεων που βρίσκεται στο πρώτο cd. Εγώ αυτό έκανα και δούλεψε.Είναι αρκετά καλό τεστάκι και πρέπει λογικά να περιλαμβάνει γυρω στις 1200 ερωτήσεις (και τα 6 cds συνολικά, εγώ ασχολήθηκα μόνο με το πρώτο),ενώ κρατάει αποτελέσματα και χρόνο.Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι χρειάζεται 6 cds ενώ ζυγίζει λιγότερο από 30 ΜΒ συνολικά.Ευχαριστίες στον uploader.

Τα κατάφερα τελικά....!

Αποσυνδεδεμένος annie09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #203 στις: Ιούλιος 31, 2007, 06:19:55 μμ »
τα κατάφερα!!! ανοιξαν τα cds!!! ευχαριστούμε!!!φιλιαααα

Αποσυνδεδεμένος maria38

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #204 στις: Αύγουστος 01, 2007, 05:42:18 μμ »
Μια άλλη γραμματολογία που θα πρότεινα είναι η Ιστορία της Ελληνικής Λογοτεχνίας των Said & Trede από τις εκδόσεις Παπαζήση (είναι μεταφρασμένό από τα γαλλικά). Σε βοηθά να αποκτήσεις σχετικά γρήγορα μια καλή γενική γνώση για την ιστορία της αρχαίας ελληνικής λογοτεχνίας. Εμάς μας το είχαν δώσει στο Πανεπιστήμιο και όταν άρχισα να κουράζομαι με τον Lesky άρχισα να διαβάζω αυτό. Στον Lesky κατέφυγα βέβαια πολλές φορές όταν ήθελα παραπάνω λεπτομέρειες.Από εκεί και πέρα βέβαια διάβασα και τις εισαγωγές των σχολικών βιβλίων (βασικά αυτών που ήταν στην ύλη).Καλή επιτυχία και ελπίζω να βοήθησα!!

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #205 στις: Αύγουστος 02, 2007, 11:54:06 μμ »
Καλησπέρα παιδιά! Αναφορικά με την ειδική διδακτική των αρχαίων! Όταν ζητούν σχέδιο διδασκαλίας κανουμε ένα ολοκληρωμένο σχέδιο άσχετα με τα υποερωτήματα ε; Περιλαμβάνει στόχους, σύνδεση με τα προηγούμενα, παρουσίαση της ενότητας, διάρθρωση, ανάλυση, ανακεφαλαίωση και ερωτήσεις σύμφωνα με όσα γράφει το βιβλίο του καθηγητή για τη διδασκαλία των φιλολογικών μαθημάτων; Όταν πάλι ζητούν διδακτική αξιοποίηση τι στο καλό, για να μη βρίσω, θέλουν; Ένα σχετικό βιβλίο που έχω αναπτύσσει αυτού του είδους τις ερωτήσεις σαν να πρόκειται για γνωστικό!!!

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #206 στις: Αύγουστος 03, 2007, 01:41:45 πμ »
Καλησπέρα σε όλους!

Επειδή συζητάτε σχετικά με επιλογές βιβλιογραφίας και χρόνο μελέτης σκέφτηκα να σάς δώσω τα φώτα μου κι εγώ! Διορίστηκα με πολύ καλή σειρά πριν δύο χρόνια (ΑΣΕΠ 2005), ενώ κόντεψα να διοριστώ και το 2002 αλλά είχα μια κακοτυχία στα Νέα και την πάτησα!Για το Γνωστικό δεν έχω να προσθέσω κάτι, ισχύουν και για μένα όσα διάβασαν οι άλλοι συνάδελφοι (εγώ διάβασα επιπλέον στα Νέα και Δημαρά και Βίττι και τα βιβλία που δίνουν στους καθηγητές των σχολείων με επιλεγμένους συγγραφείς και ποιητές με αναλύσεις των έργων τους που διδάσκονται στο σχολείο). Λάβετε όμως υπόψη ότι άλλαξαν όλα τα βιβλία των Νέων στο Γυμνάσιο!
   Στη Διδακτική των Αρχαίων το 2002 είχα πάρει 90 γιατί: είχα διαβάσει το βιβλίο του καθηγητή και στήριξα την απάντησή μου σε ολοκληρωμένη παιδαγωγική θεώρηση του σχεδίου διδασκαλίας που πρότεινα. Στα Νέα του 2002 (Καβάφης) είχα πάρει 80 και στα Νέα του 2005 88 (εννοώ τη Διδακτική των Νέων). Πάντα έγραφα με καθορισμένο από πριν σχέδιο διδασκαλίας (όχι της τελευταίας στιγμής) είτε για ποιητικό, είτε για πεζό κείμενο, είτε για δοκίμιο. Αρχικά γράφω εισαγωγή/πρόλογο/γενικό προβληματισμό πάνω στη μορφή της διδασκαλίας που θα επιλέξω, στη μεθοδολογία, στη στοχοθεσία (διαβάστε BLOOM) και περιγράφω με ρηματική διατύπωση τι αναμένω από τους μαθητές στο τέλος να έχουν εισπράξει από το μάθημα.Όλα αυτά με θεωρητική θεμελίωση πάνω σε θεωρίες μάθησης και αντίστοιχα μοντέλα διδασκαλίας. Έπειτα καταστρώνω το σχέδιο διδασκαλίας όπου παρεμβάλλω θεωρία της λογοτεχνίας ή ποιητικής ανάλυσης για να δικαιολογήσω τις επιλογές μου (διαβάστε ξανά Μπαμπινιώτη ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ και ΜΠΑΛΑΣΚΑ "Ταξίδι με το κείμενο").
   Εν κατακλείδι: φτιάξτε ένα μοντέλο διδασκαλίας που θα σας καλύψει σε οποιοδήποτε θέμα και εμπλουτίστε το με γνώσεις Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας. Σε μένα προσωπικά πέτυχε. Επίσης χρησιμοποιήστε το διαδίκτυο για να βρείτε ενδεικτικά σχέδια μαθήματος και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να συμπεριλάβετε στη Διδακτική σας διαθεματικές δραστηριότητες (για τη διαθεματικότητα να δαπανήσετε πολύ χρόνο-είναι το παν για να δείξετε ότι γνωρίζετε το νέο ΑΠΣ/ΔΕΠΠΣ.
ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑΤΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΗΔΗ!!!!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΤΟ ΣΤΟΧΟ ΣΑΣ!

Αποσυνδεδεμένος soyunarumbera

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #207 στις: Αύγουστος 03, 2007, 04:24:02 πμ »
τελευταία και καταιδρωμένη.... μια ακομα εξήγηση για το πως ανοίγουν τα cds παρακαλώ??? EVA02 ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.....

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #208 στις: Αύγουστος 03, 2007, 11:40:32 πμ »
Καλημέρα.....
soyunarumbera, σου έστειλα τις οδηγίες σε προσωπικό μηνυμα.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #209 στις: Αύγουστος 03, 2007, 03:52:05 μμ »
Καλημέρα.....
soyunarumbera, σου έστειλα τις οδηγίες σε προσωπικό μηνυμα.

Μπορείς να μου στείλεις και εμένα τις οδηγίες σε προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 677
Σύνολο: 684

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.176 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.