*

Αποστολέας Θέμα: Τρίτεκνος Πατέρας  (Αναγνώστηκε 3987 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 6gh93dnV

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Τρίτεκνος Πατέρας
« στις: Μάιος 23, 2008, 01:12:03 μμ »
Μήπως ξέρει κανείς αν εγώ ως τρίτεκνος πατέρας με πτυχίο ΑΠΘ Οικονομικό & μόνο,  μπορώ να θεωρούμε τρίτεκνος ? Το ρωτάω αυτό γιατί σήμερα που κατέθεσα την αίτηση μου στην δευτεροβάθμια μου είπαν πως έχω παιδαγωγική ανεπάρκεια & άρα από τον νόμο δεν μπορώ να θεωρούμε και τρίτεκνος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρίτεκνος Πατέρας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:57:16 »

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος Πατέρας
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 23, 2008, 01:28:17 μμ »
Μάλλον έχουν δίκιο...  :-\
Σύμφωνα με την περσινή Εγκύκλιο - Αρ. Πρωτ. Βαθμός Προτερ. Φ.361.1/214/64492/Δ1 «Πρόσκληση υποψήφιων εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για ένταξη στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών σχολ. έτους 2007-2008» εκεί που αναγράφονται τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για τους τρίτεκνους αναφέρεται:

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ ΙΙ: Οι υπαγόμενοι στην κατηγορία αυτή πρέπει να διαθέτουν πτυχίο Ανώτατου Εκπαιδευτικού Ιδρύματος και να ανήκουν στους οριζόμενους με την παρούσα εγκύκλιο κλάδους εκπαιδευτικών.

Επί πλέον απαιτείται να έχουν πτυχίο παιδαγωγικών σπουδών της ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΣΕΛΕΤΕ), σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 14 παρ.8 του Ν.1566/1985 ή πτυχίο ισοδύναμο προς αυτό όπως αναφέρεται στο Κεφ. Δ΄ της παρούσης.

Αποσυνδεδεμένος OG5bssvf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος Πατέρας
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 03, 2008, 10:06:48 μμ »
Επί πλέον απαιτείται να έχουν πτυχίο παιδαγωγικών σπουδών της ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΣΕΛΕΤΕ), σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 14 παρ.8 του Ν.1566/1985 ή πτυχίο ισοδύναμο προς αυτό όπως αναφέρεται στο Κεφ. Δ΄ της παρούσης.

Αυτό δεν το κατάλαβα ! Για ποιά πτυχία μιλάμε ; π.χ. Ετήσιο Πρόγραμμα Παιδαγωγικής Κατάρτισης ( Ε.Π.ΠΑΙ.Κ. ) ;

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος Πατέρας-Επείγον
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 03, 2008, 10:18:20 μμ »
6gh93dnV, μάλλον στη Β/ΜΙΑ σου είπαν "μπαρούφες". Πριν λίγο ανακάλυψα ότι στην ειδικότητα μου ΠΕ10 στον Πίνακα Γ υπάρχουν Τρίτεκνοι χωρίς Παιδαγωγική Κατάρτιση. Δες και μόνος σου στον πίνακα της ειδικότητας μου και αύριο πήγαινε στη Δ/νση και κάνε φασαρία διότι δεν μπορεί να ισχύουν άλλα μέτρα και σταθμά για κάθε ειδικότητα.
Άλλο η ιδιότητα σου ως τρίτεκνος και άλλο αν έχεις ή όχι παιδαγωγική κατάρτιση (το δεύτερο μπορεί να επηρεάζει τις πιθανότητες διορισμού σου ως αναπληρωτής αλλά δεν μπορεί ο κάθε υπάλληλος να λέει ότι του έρθει στη κούτρα)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρίτεκνος Πατέρας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:57:16 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος Πατέρας
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 04, 2008, 08:20:42 πμ »
Μα αν η εγκυκλιος λεει οτι οι τριτεκνοι ΠΡΕΠΕΙ να εχουν και παιδαγωγικη καταρτιση, mat, τοτε στον πινακα της ειδικοτητας σου  κακως εχουν γραφτει ως τριτεκνοι, αφου αυτο αντιτιθεται στην εγκυκλιο. To θεμα δεν ειναι να γινει φασαρια για να προστεθει αλλος ενας παραβαινοντας την εγκυκλιο, το θεμα ειναι να γινει φασαρια για ν'αφαιρεθει η ιδιοτητα "τριτεκνοι" σε οσους παραβαινουν την εγκυκλιο απο αγνοια του υπαλληλου που δεχτηκε τα χαρτια τους.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος Πατέρας
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 04, 2008, 09:44:08 πμ »
Τι να σας πω δεν ξέρω ποιος έχει το λάθος. ???  Με άλλα λόγια δεν ξέρω κατά πόσο "διαβάζουμε σωστά" την εγκύκλιο. Δεν λέω να προστεθεί  ακόμη κάποιος που παραβαίνει την εγκύκλιο αλλά νομίζω ότι όφειλα να ενημερώσω τον συνάδελφο να ζητήσει περισσότερες διευκρινήσεις κι αν όντως πρέπει να μπει στον πίνακα ως τρίτεκνος να μπεί ή αν παρανόμως είναι κάποιοι ως τρίτεκνοι στους πίνακες να φύγουν.
Πάντως διαπίστωσα ότι αυτό που είδα στους πίνακες των ΠΕ10, συμβαίνει ακριβώς το ίδιο και στους πίνακες Β και Γ των ΠΕ09!!
Πρέπει να ζητηθούν διευκρινήσεις στο ΥΠΕΠΘ νομίζω...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2008, 09:49:33 πμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mizsolitude

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος Πατέρας
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 04, 2008, 10:43:04 πμ »
Η ιδιότητα του τρίτεκνου δεν αλλάζει, είτε υπάρχει η παιδαγωγική κατάρτιση είτε όχι. Απλώς για να προσληφθεί κάποιος σαν αναπληρωτής με το 20% που ισχύει για τους τρίτεκνους θα πρέπει να έχει παιδαγωγική κατάρτιση. Επομένως μπορεί να γράφει ΝΑΙ στο κουτάκι του τρίτεκνου, αλλά αν γράφει ΟΧΙ στο παιδαγωγικό, δεν εμπίπτει στη ρύθμιση.
after a certain age every artist works with injury

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Τρίτεκνος Πατέρας
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 04, 2008, 11:08:09 πμ »
Ναι ακριβώς έτσι είναι συνάδελφοι. Οι τρίτεκνοι στους ΠΕ09 πρέπει να έχουν παιδαγωγική επάρκεια.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος Πατέρας
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 04, 2008, 11:37:09 πμ »
Να κάνουμε μια ανακεφαλαίωση? Μπορεί κάποιος να καταχωρηθεί ως τρίτεκνος στους πίνακες αναπληρωτών αλλά, αν ανήκει στις ειδικότητες (ΠΕ09, κτλ) που απαιτείται παιδαγωγική επάρκεια, δεν μπορεί να επωφεληθεί της ρύθμισης του 20% που ισχύει για τους τρίτεκνους και να προσληφθεί αναπληρωτής αν δεν έχει παιδαγωγική επάρκεια. Σωστά?

"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mizsolitude

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος Πατέρας
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 04, 2008, 12:12:23 μμ »
Ακριβώς  ;)
after a certain age every artist works with injury

Αποσυνδεδεμένος OG5bssvf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος Πατέρας
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 08, 2008, 10:34:57 μμ »
Εγώ έχω κάνει την «φασαρία» στο 1Ο Γραφείο Διεύθυνσης Δ.Ε. Α’ Θεσσαλονίκης

& τελικά δεν δέχτηκαν να μπει ΝΑΙ στο κουτάκι Τρίτεκνος διότι το απαγορεύει η

εγκύκλιος  ! Έτσι τουλάχιστον μου είπανε .

Το ερώτημα είναι αν τελικά δεν καλυφθούν οι θέσεις και θα πρέπει να επιλέξουν

άτομα βάση άλλων κριτηρίων, το «τρίτεκνος» δεν λαμβάνετε  καθόλου ως κριτήριο ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160386
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 730
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 670
Σύνολο: 693

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.