*

Ψηφοφορία

Πόσο χρήσιμα σας φάνηκαν τα ΠΕΚ που παρακολουθήσατε;

Πάρα πολύ
1 (1.6%)
Πολύ
2 (3.2%)
Αρκετά
8 (12.9%)
Ελάχιστα
23 (37.1%)
Καθόλου
28 (45.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 62

Αποστολέας Θέμα: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)  (Αναγνώστηκε 352464 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 12, 2006, 12:04:33 πμ »
http://pek-peiraia.att.sch.gr/index.php/docs/71
Αυτό το έβγαλαν τα ΠΕΚ Πειραιά, φαντάζομαι ισχύει για όλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:31:52 »

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 12, 2006, 05:00:26 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Μπορεί να μου πεί κάποιος αν δικαιούμαστε αποζημίωση (π.χ.για διανυκτέρευση) κατα τη διάρκεια παρακολούθησης των ΠΕΚ; Εγώ μένω σε διαφορετικό νομό από αυτόν που διδάσκω, και εκεί που θα πραγματοποιηθούν τα ΠΕΚ είναι άλλη περιφέρεια από αυτή που διδάσκω. Παρακαλώ όποιος ξέρει άς με διαφωτίσει. Ευχαριστώ.

Σαφώς και δικαιούσαι αποζημίωση... μη φανταστείς ότι θα τα πάρεις αύριο κιόλας, εμάς (Κεφαλονιά) μας είπαν ότι τώρα έχουν αποζημιώσει μέχρι και το 2004-5 (υπολόγισε τουλάχιστον ένα χρόνο καθυστέρηση δηλ, εγώ ευτυχώς δεν έχω τέτοιο πρόβλημα αφού ο χώρος επιμόρφωσης είναι 200μ από το σπίτι μου 8))
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • Global Moderator
  • Προχωρημένο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 138
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 12, 2006, 05:31:35 μμ »

...εγώ ευτυχώς δεν έχω τέτοιο πρόβλημα αφού ο χώρος επιμόρφωσης είναι 200μ από το σπίτι μου 8))...

Βύσμααααααα....... ;D

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • Global Moderator
  • Προχωρημένο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 138
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 12, 2006, 05:35:47 μμ »


Και γαι τους συναδέλφους που ανήκουν στα ΠΕΚ Λαμίας...

http://dide.fth.sch.gr/pek/default.htm 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:31:52 »

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 12, 2006, 06:59:25 μμ »

(Εγώ υπολόγισα πόσες ώρες ΠΕΚ θα χάσω αναγκαστικά επειδή έχω μάθημα εκείνες τις ώρες, είναι 20, και προσωπικά θα κάνω "αλχημείες" για να καλύψω της παρουσίες μου στο ΠΕΚ, άλλο μάθημα να στερήσω από τους μαθητές μου-ειδικά για να ακούσω πράγματα που ήδη γνωρίζω, ως επί το πλείστον-αποκλείεται.

Απουσίες στα ΠΕΚ; Σπεισοντιτι κινδυνεύεις να μη διδαχθείς πώς να κάνεις λούφα, να κοροϊδεύεις τους μαθητές χωρίς να σε παίρνει κανείς είδηση και γενικώς να λουφάρεις εκ του ασφαλούς. Και ποιος θα στα μάθει αυτά μετά; Ε;; ποιος;; ;D ;D ;D
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 13, 2006, 02:57:31 πμ »
Απλά... χωριατοπούλα 8)
(Εγώ φταίω που είμαι Κεφαλονίτισσα, και η Α' Κεφαλληνίας είναι παρούσα σε κάθε εγκύκλιο; Εκεί που είχα φτιαχτεί τον Αύγουστο για άλλη γη κι άλλα μέρη-και είχα πείσει και την κόρη που ούτε να το ακούσει δεν ήθελε αρχικά, το καλοκαίρι φύγαμε με κλαματα από Σάμο που είχαμε πάει διακοπές και που είπα στη μικρή ότι μάλλον διορίζομαι-μου έρχεται ο διορισμός στην πρώτη μου προτίμηση, δεν το περίμενα! Μη σου πω ότι απογοητεύτηκα προς στιγμήν-ως lonely planet travel fanatic που είμαι-μετά βέβαια επήρθε η λογική και εννοείται ότι είμαι παρα πολύ χαρούμενη ;D που δεν χρειάζεται να υπολογίσω ποτέ στη ζωή μου μόρια για μετάθεση... όσο για περιπέτεια, ε αν ζητήσω ένα χρόνο απόσπαση κάποια στιγμή για Καστελλόριζο, Κάρπαθο κλπ άγονη γραμμή, δεν θα μου τη δώσουν; ;)

...εγώ ευτυχώς δεν έχω τέτοιο πρόβλημα αφού ο χώρος επιμόρφωσης είναι 200μ από το σπίτι μου 8))...

Βύσμααααααα....... ;D

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2006, 03:00:40 πμ από spaceoddity »
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 13, 2006, 03:02:53 πμ »

Σπεισοντιτι κινδυνεύεις να μη διδαχθείς πώς να κάνεις λούφα, να κοροϊδεύεις τους μαθητές χωρίς να σε παίρνει κανείς είδηση και γενικώς να λουφάρεις εκ του ασφαλούς. Και ποιος θα στα μάθει αυτά μετά; Ε;; ποιος;; ;D ;D ;D

ΣΩΣΤΟ... κι αυτό... ;)
Άντε πάλι αύριο έχουμε τον τύπο που δε γουστάρει καθόλου τη δουλειά του... μήπως να τον ρωτήσω γιατί τη κάνει;
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 13, 2006, 03:58:07 μμ »

Άντε πάλι αύριο έχουμε τον τύπο που δε γουστάρει καθόλου τη δουλειά του... μήπως να τον ρωτήσω γιατί τη κάνει;

Για τα πολλά λεφτά και τις γυναίκες ;D (μαθήτριες κυρίως) Για τι άλλο;; Αφού η σχέση του με το άλλο (ή το ίδιο) φύλλο είναι μάλλον ανεπαρκής (μην πω κακή) δουλεύει για να ξεχάσει. Εξάλλου κάποιοι είναι της άποψης "αν είναι να κάνεις κάτι τότε πρέπει οπωσδήποτε να γίνει ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΣΧΗΜΑ"
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 13, 2006, 11:31:58 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Μπορεί να μου πεί κάποιος αν δικαιούμαστε αποζημίωση (π.χ.για διανυκτέρευση) κατα τη διάρκεια παρακολούθησης των ΠΕΚ; Εγώ μένω σε διαφορετικό νομό από αυτόν που διδάσκω, και εκεί που θα πραγματοποιηθούν τα ΠΕΚ είναι άλλη περιφέρεια από αυτή που διδάσκω. Παρακαλώ όποιος ξέρει άς με διαφωτίσει. Ευχαριστώ.

Καλό είναι να ρωτήσεις το γραφείο ΠΕΚ. Άκουσα ότι ο νόμος λέει ότι ο δημόσιος υπάλληλος πρέπει να μένει κοντά στον τόπο εργασίας του ούτως ή άλλως... οπότε η αποζημίωση διανυκτέρευσης μπορεί να ισχύει μόνο για εκείνους που πηγαίνουν στα ΠΕΚ εκτός νομού εργασίας τους.

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 13, 2006, 11:36:46 μμ »


Και γαι τους συναδέλφους που ανήκουν στα ΠΕΚ Λαμίας...

http://dide.fth.sch.gr/pek/default.htm 

Συγχαρητήρια! Αναβαθμιστήκαμε βλέπω κύριε 'γκλόμπαλ' ;)

Εγώ σκέφτομαι να μην πάω στα ΠΕΚ παρόλο που λένε ότι είναι υποχρεωτικό...


Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 15, 2006, 12:08:59 μμ »
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο:
Χτες ο επιμορφωτής μας ανάθεσε να ετοιμάσουμε μια παρουσίαση powerpoint σε οποιοδήποτε θέμα του αντικειμένου μας θέλουμε... μας μοίρασε και το φύλλο με το σχέδιο μαθήματος, σκοπό στόχους και τα ρέστα (βλ. ΑΣΕΠ). Τα συγκεκριμένα φύλλα και σχέδια τα ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ και προσωπικά δεν μου λένε τίποτα. Ωστόσο, επειδή ως γνωστό δουλεύω σε εσπερινό και 6 πρέπει να φύγω από τα ΠΕΚ για μάθημα, μου είπε να ετοιμάσω στο σπίτι το powerpoint μου και να το παρουσιάσω πρώτη (οι υπόλοιποι θα επεξεργαστούν τα φύλλα σπίτι τους και θα δουλέψουν σε ομάδες για την παρουσίαση στο εργαστήριο του σχολείου). Έφτιαξα μια παρουσίαση λοιπόν για το Δυαδικό Σύστημα, και να'ναι καλά ο άνθρωπος που με ανάγκασε να ασχοληθώ, βγήκε πάρα πολύ καλό! ;D Και η όλη διαδικασία ήταν πολύ δημιουργική και συνάμα επιστημονική-είναι πρόκληση να δώσεις στα παιδιά να καταλάβουν έννοιες που τους φαίνονται "ξένες": οπότε, μέχρι και την Παπαρίζου επστράτευσα για το σκοπό της παρουσίασης! Λέω να το εφαρμόσω και να αρχίσω σιγά-σιγά να ετοιμάζω παρουσιάσεις για όλες τις βασικές θεματικές ενότητες...
Το άλλο χρήσιμο στα ΠΕΚ είναι ότι γνωρίζεσαι με τους συναδέλφους του νομού σου και ανοίγονται προοπτικές συνεργασίας (ανταλλαγή απόψεων, υλικού κλπ.). Οπότε, να ανακαλέσω την αρχική μου εκτίμηση για τα ΠΕΚ, ότι είναι άχρηστα... (εξακολουθώ να πιστεύω ότι η ουσία είναι στις παρασκηνιακές δραστηριότητες παρά στις ίδιες τις εισηγήσεις, όπως συμβαίνει άλλωστε και στα περισσότερα σεμινάρια-συνέδρια-ημερίδες κλπ.)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 15, 2006, 02:21:11 μμ »
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο:
Χτες ο επιμορφωτής μας ανάθεσε να ετοιμάσουμε μια παρουσίαση powerpoint σε οποιοδήποτε θέμα του αντικειμένου μας θέλουμε... μας μοίρασε και το φύλλο με το σχέδιο μαθήματος, σκοπό στόχους και τα ρέστα (βλ. ΑΣΕΠ). Τα συγκεκριμένα φύλλα και σχέδια τα ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ και προσωπικά δεν μου λένε τίποτα. Ωστόσο, επειδή ως γνωστό δουλεύω σε εσπερινό και 6 πρέπει να φύγω από τα ΠΕΚ για μάθημα, μου είπε να ετοιμάσω στο σπίτι το powerpoint μου και να το παρουσιάσω πρώτη (οι υπόλοιποι θα επεξεργαστούν τα φύλλα σπίτι τους και θα δουλέψουν σε ομάδες για την παρουσίαση στο εργαστήριο του σχολείου). Έφτιαξα μια παρουσίαση λοιπόν για το Δυαδικό Σύστημα, και να'ναι καλά ο άνθρωπος που με ανάγκασε να ασχοληθώ, βγήκε πάρα πολύ καλό! ;D Και η όλη διαδικασία ήταν πολύ δημιουργική και συνάμα επιστημονική-είναι πρόκληση να δώσεις στα παιδιά να καταλάβουν έννοιες που τους φαίνονται "ξένες": οπότε, μέχρι και την Παπαρίζου επστράτευσα για το σκοπό της παρουσίασης! Λέω να το εφαρμόσω και να αρχίσω σιγά-σιγά να ετοιμάζω παρουσιάσεις για όλες τις βασικές θεματικές ενότητες...
Το άλλο χρήσιμο στα ΠΕΚ είναι ότι γνωρίζεσαι με τους συναδέλφους του νομού σου και ανοίγονται προοπτικές συνεργασίας (ανταλλαγή απόψεων, υλικού κλπ.). Οπότε, να ανακαλέσω την αρχική μου εκτίμηση για τα ΠΕΚ, ότι είναι άχρηστα... (εξακολουθώ να πιστεύω ότι η ουσία είναι στις παρασκηνιακές δραστηριότητες παρά στις ίδιες τις εισηγήσεις, όπως συμβαίνει άλλωστε και στα περισσότερα σεμινάρια-συνέδρια-ημερίδες κλπ.)

Συγχαρητήρια! Επειδή μου κίνησες το ενδιαφέρον και την περιέργεια, αν θες βεβαίως, θα χαρώ να δω την παρουσίαση αυτή στο email μου (zip αρχείο παρακαλώ).  :D

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 15, 2006, 02:24:19 μμ »


Συγχαρητήρια! Επειδή μου κίνησες το ενδιαφέρον και την περιέργεια, αν θες βεβαίως, θα χαρώ να δω την παρουσίαση αυτή στο email μου (zip αρχείο παρακαλώ).  :D

με χαρά να στο στείλω, δεν χρειάζεται zip, μόλις 80ΚΒ είναι, ωστόσο αν επιμένεις... :)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 15, 2006, 02:28:33 μμ »


Συγχαρητήρια! Επειδή μου κίνησες το ενδιαφέρον και την περιέργεια, αν θες βεβαίως, θα χαρώ να δω την παρουσίαση αυτή στο email μου (zip αρχείο παρακαλώ).  :D

με χαρά να στο στείλω, δεν χρειάζεται zip, μόλις 80ΚΒ είναι, ωστόσο αν επιμένεις... :)

Για 80ΚΒ δεν το συζητάω! Αν ήταν 800ΚΒ τότε ναι καλύτερα zip. Και πάλι μπράβο. Τυχεροί οι μαθητές σου, στο έχω ξαναπεί..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160470
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 837
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 760
Σύνολο: 769

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.