*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ  (Αναγνώστηκε 11185 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« στις: Νοέμβριος 10, 2010, 12:35:45 πμ »
Γεια σας,΄

Είμαι ειδικότητα Πληροφορικής και με πήραν την πρώτη φάση σαν αναπληρώτρια στην Πρωτοβάθμια. Μου ζήτησαν τα χαρτιά της προυπηρεσίας μου για να μπορέσουν να βρουν το ΜΚ. Έχω προυπηρεσία σε ΙΕΚ αλλα έχω χαρτιά που γράφουν τις ώρες που έκανα το κάθε εξάμηνο. Η κοπέλα που πρέπει να βρει το ΜΚ όμως θέλει να τις πάω χαρτιά από τα ΙΕΚ που να γράφουν μήνες και ημέρες (δηλαδή αναγωγή των ωρών πρυπηρεσίας μου σε μήνες και ημέρες). Κατι τέτοιο μου είπαν σε ένα ΙΕΚ ότι δεν γίνεται...
Τι να κάνω τώρα;  Ξέρετε πως βγαίνει το ΜΚ σε αυτή την περίπτωση;Πως μπορώ να μάθω από κάπου υπεύθυνα; Μετράει και η προυπηρεσία σε ιδιωτικά ΙΕΚ; Σε δημόσια ΙΕΚ από όσο ξέρω μετράει ...αλλά αν δεν της πάω χαρτιά της κοπέλας σε μήνες και ημέρες δεν θα μου μετρήσει την πρυπηρεσία...Πρέπει να μάθω ακριβώς πως βγαίνει και τι δικαιούμαι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:23:00 »

Αποσυνδεδεμένος synomosia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 01:37:17 πμ »
Καλησπέρα.

Τα ΙΕΚ δεν πρόκειται να σου δώσουν βεβαίωση σε μήνες και μέρες. Την αναγωγή αυτή, έχει υποχρέωση να την κάνει η συνάδελφος στα γραφεία της Α/θμιας. Στα ΙΕΚ (Μεταδευτεροβάθμια Εκπαίδευση) η αναγωγή γίνεται λαμβάνοντας υπόψη ως πλήρες ωράριο ανά εδομάδα, τις 21 ώρες (όπως και στη Β/θμια).

Σου στέλνω με e-mail, το επίσημο έγγραφο που εξηγεί πως γίνονται οι αναγωγές από όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης, καθώς και ένα αρχείο excel που βγάζει αυτόματα το ΜΚ, εισάγοντας απλά τις ώρες που έχεις ως ωρομίσθια. Μπορείς να της το δώσεις κιόλας για να την διευκολύνεις. Μην ξεχάσεις ότι για να αναγνωριστεί η προϋπηρεσία από άλλους φορείς (ΙΕΚ-ΚΕΚ-ΑΕΙ-ΤΕΙ κτλ) πρέπει να κάνεις αίτηση στο ΠΥΣΠΕ.


Αποσυνδεδεμένος tsompev

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 08:59:10 μμ »
Στο Ι.Ε.Κ που δουλεύω, για τους εκπαιδευτικούς που δούλεψαν τα τελευταία χρόνια δίνουμε βεβαίωση πόσες μέρες και ποιες αλλά και πόσες ώρες τη μέρα, έχει δουλέψει ο κάθε καθηγητής μιας και τα κρατάμε σε αρχεία excel. Οπότε ρώτα στο ΙΕΚ που δούλεψες ή καλύτερα βάλε τον υπάλληλο της Α/θμιας να πάρει τηλέφωνο στο ΙΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος mop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 09:42:09 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και synomosia ευχαριστώ πολύ για τα αρχεία που μου έστειλες! Θα τα δω....

synomosia τι εννοείς πρέπει να κάνω αίτηση στο ΠΥΣΠΕ για να αναγνωριστεί η προυπηρεσία;  ???

tsompev τελικά πρέπει να πάρω αυτά τα χαρτιά; Τότε λογικά την προυπηρεσία μου έτσι πρέπει να μου την δώσουν και όλα τα σχολεία που δούλεψα. Άλλα μου την έχουν δώσει σε μήνες και μέρες χωρίς να λένε πόσες ώρες συνολικά αλλά ούτε κάθε μήνα, άλλα μου έδωσαν την προυπηρεσία μου μόνο σε ώρες χωρίς να λένε ξεχωριστά πόσες ώρες τον μήνα....Έτσι θα πρέπει να μαζέψω 10 χαρτιά από διαφορετικές υπηρεσίες!!! Και αμφιβάλλω αν θα μου το δώσουν όλοι ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:23:00 »

Αποσυνδεδεμένος BlackAdder

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 09:51:51 μμ »
Κάθε βεβαίωση προϋπηρεσίας πρέπει να έχει και τον αριθμό πράξης πρόσληψης.
Εάν ο υπάλληλος είναι τυπικός θα σου τη ζητήσει.

Αποσυνδεδεμένος talaipwros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 09:03:05 πμ »
Καλημέρα!Μετράει η προυπηρεσία των ΙΕΚ για το ΜΚ των αναπληρωτων?Απ οσο ξερω αυτο ισχυε μονο για τους μονιμους!

Αποσυνδεδεμένος synomosia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 09:39:29 πμ »
Για αναγνώριση του Μεταπτυχιακού όπως και για αναγνώριση προϋπηρεσίας (εκτός από προϋπηρεσία σε Α/θμια και Β/θμια) χρειάζεται αίτηση στο ΠΥΣΠΕ. Υπάρχει περίπτωση να στα περάσει η υπάλληλος κατευθείαν, αλλά κανονικά αυτή είναι η διαδικασία.
Τώρα για τις βεβαιώσεις προϋπηρεσίας που ανέφερες, κάθε φορέας βγάζει την βεβαίωση στην έτοιμη φόρμα που έχει (συνήθως σε ώρες ανά μήνα). Είναι υποχρέωση της συναδέλφου στην Α/θμια να κάνει την αναγωγή σε μήνες. Απλά μαθηματικά είναι. Σε αυτά που σου έστειλα, υπάρχουν οδηγίες για όλα.

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 09:45:42 πμ »
Για αναγνώριση του Μεταπτυχιακού όπως και για αναγνώριση προϋπηρεσίας (εκτός από προϋπηρεσία σε Α/θμια και Β/θμια) χρειάζεται αίτηση στο ΠΥΣΠΕ. Υπάρχει περίπτωση να στα περάσει η υπάλληλος κατευθείαν, αλλά κανονικά αυτή είναι η διαδικασία.
Τώρα για τις βεβαιώσεις προϋπηρεσίας που ανέφερες, κάθε φορέας βγάζει την βεβαίωση στην έτοιμη φόρμα που έχει (συνήθως σε ώρες ανά μήνα). Είναι υποχρέωση της συναδέλφου στην Α/θμια να κάνει την αναγωγή σε μήνες. Απλά μαθηματικά είναι. Σε αυτά που σου έστειλα, υπάρχουν οδηγίες για όλα.

καλημερα synomosia..........μπορεις και μενα να μου στειλεις αυτο το αρχειο , γιατι εχω και εγω το ιδιο προβλημα?στο ΙΕΚ που δουλεψα δεν μου δινουν την αναγωγη.Σε ευχαριστω!
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος BlackAdder

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 11:13:46 πμ »
Καλημέρα!Μετράει η προυπηρεσία των ΙΕΚ για το ΜΚ των αναπληρωτων?Απ οσο ξερω αυτο ισχυε μονο για τους μονιμους!

Ισχύει και για αναπληρωτές. (Μόνο από ΙΕΚ του ΟΕΕΚ/όχι απο ιδιωτικά)

Αποσυνδεδεμένος daf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 01:14:17 μμ »
Μια ερλωτηση και από εμένα: Η προυπηρεσία απο δημόσια ΙΕΚ αναγνωρίζεται και για τους αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου??
ΠΕ07

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 03:42:18 μμ »
Μια ερλωτηση και από εμένα: Η προυπηρεσία απο δημόσια ΙΕΚ αναγνωρίζεται και για τους αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου??

Για όλους
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος tsompev

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 03:43:32 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και synomosia ευχαριστώ πολύ για τα αρχεία που μου έστειλες! Θα τα δω....

synomosia τι εννοείς πρέπει να κάνω αίτηση στο ΠΥΣΠΕ για να αναγνωριστεί η προυπηρεσία;  ???

tsompev τελικά πρέπει να πάρω αυτά τα χαρτιά; Τότε λογικά την προυπηρεσία μου έτσι πρέπει να μου την δώσουν και όλα τα σχολεία που δούλεψα. Άλλα μου την έχουν δώσει σε μήνες και μέρες χωρίς να λένε πόσες ώρες συνολικά αλλά ούτε κάθε μήνα, άλλα μου έδωσαν την προυπηρεσία μου μόνο σε ώρες χωρίς να λένε ξεχωριστά πόσες ώρες τον μήνα....Έτσι θα πρέπει να μαζέψω 10 χαρτιά από διαφορετικές υπηρεσίες!!! Και αμφιβάλλω αν θα μου το δώσουν όλοι ...

Σε όλους τους εκπαιδευτές δίνουμε μια τυποποιημένη βεβαίωση προϋπηρεσίας που έχεις πάρει και εσύ, όπου αναγράφονται πόσες ώρες έχει κάνει μάθημα ανά εξάμηνο ( βγαίνει από το πρόγραμμα που χρησιμοποιούν όλα τα ΙΕΚ ). Αλλά αν μας ζητηθεί από κάποιον εκπαιδευτικό του δίνουμε και άλλη βεβαίωση περισσότερο λεπτομερή, με το πόσες ώρες έχει κάνει, ποιες μέρες.


Αποσυνδεδεμένος daf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 05:09:51 μμ »
Thnx Geok!!!  :)
ΠΕ07

Αποσυνδεδεμένος talaipwros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 12, 2010, 09:11:41 πμ »
Καλημερα, θα μπορουσε καποιος να μου πει καθε ποτε αλλάζουμε ΜΚ?Απο 18 σε 17 καταλαβα οτι ειναι στους 12 μηνες. Μετα παμε στους 36?Δηλαδη 2 χρονια? Κι επισης, η προυπηρεσια σε σχολες αστυφυλακων και κεντρα εκπαιδευσης ενηλικων λαμβανεται υπ΄οψιν?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160747
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 411
Σύνολο: 425

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.