*

Αποστολέας Θέμα: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010  (Αναγνώστηκε 441921 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος che

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #994 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 05:05:17 μμ »
Καλές είναι οι ενώσεις των αδιορίστων/αναπληρωτών/ωρομισθίων ΑΛΛΑ πρέπει να κινητοποιηθούμε και εμείς.
Άλλο μεγάλο πρόβλημα είναι ότι είμαστε σκορπισμένοι σε όλη την Ελλάδα, πράγμα που κάνει εξαιρετικά δύσκολο να μαζευόμαστε πολλοί σε συγκεντρώσεις σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη.
Το σημαντικότερο όμως είναι ότι ο ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΟΣ χώρος της δημοσιογραφίας (και ειδικά της τηλεόρασης) μας αντιμετωπίζουν σαν παράσιτα: ποιός ξέρει να μου πει τι έγιναν οι συνάδελφοι που είχαν κατασκηνώσει έξω από τη Βουλή όταν ήταν υπό συζήτηση ο 3848; Εγώ δεν ξέρω πάντως. Γιατί; Γιατί κανένας δημοσιγράφος (λειτούργημα κατά το σύνταγμα) δεν μας ενημέρωσε. ΤΥΧΑΙΟ; ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ.

ΟΛΜΕ, ΔΟΕ; μας έχουν γραμμένους. Το προεδρείο της ΔΟΕ πρέπει να έκανε και μετάνοιες προχτές στη συνάντηση με την πολιτική ηγεσία.

Κάνω έκκληση προς όλους τους συναδέλφους που είναι μόνιμοι και παρακολουθούν τα θέματα εδώ στο pde.gr να μας θυμούνται και να πιέσουν τις ΔΙΚΕΣ τους συνδικαλιστικές οργανώσεις (ΟΛΜΕ, ΔΟΕ) να υποστηρίζουν τα δικαιώματά μας απέναντι σε κάθε πολιτική ηγεσία που ασελγεί εις βάρος μας.

Στα τόσα που ανέφερες να προσθέσω και την πολυδιάσπαση των φορέων. Π.Ε.Α.Ε , Σ.Ε.Α.Ε, Σύλλογος (?) ωρομισθίων και αναπληρωτων, Π.Ε.Α Σύλλογος Διοριστέων .....................

Τουλαχιστον όλοι αυτοί να συντονίσουν τη δράση τους .Τα προβλήματα είναι κοινά
hasta la victoria siempre

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:43:47 »

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #995 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 05:25:36 μμ »
Δεν ξέρω για τις υπόλοιπες οργανώσεις, ξέρω όμως για την ΠΕΑΕ ότι όλο τον περσινό χειμώνα συμμετείχε σε κάθε κινητοποίηση, προσπάθησε με κάθε τρόπο να αφυπνήσει τον κόσμο της εκπαίδευσης και να συντονίσει τη δράση όλων μας.  Κάτω από το πανό της κάθε φορά ήμασταν λίγοι, πολύ λίγοι αλλά δεν το βάζαμε κάτω.. Επίμεναμε κάθε φορά να δίνουμε το παρόν.
Δεν είμαι ενταγμένη στο σχήμα. Τα παιδιά τα γνώρισα στις κινητοποιήσεις πέρσι που έτυχε να είμαι αναπληρώτρια στην Αθήνα και ήθελα κι εγώ να βρω έναν τρόπο να διαμαρτυρηθώ και να ακουστεί η φωνή μας.

Όσο για την κατασκήνωση έξω από το σύνταγμα πέρσι, το πιο καίριο ερώτημα δεν είναι τι απογίναμε όσοι συμμετείχαμε αλλά που ήταν όλοι αυτοί που θα έπρεπε να συμμετέχουν!
Θα μπορούσα να πω πολλά ... Αλλά πλέον δεν έχει σημασία. Προέχει να συντονίσουμε τον αγώνα από δω και στο εξής με την ΠΕΑΕ και με όποια άλλα σχήματα επιθυμούν τη δράση!
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #996 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 05:32:10 μμ »
Δεν ξέρω για τις υπόλοιπες οργανώσεις, ξέρω όμως για την ΠΕΑΕ ότι όλο τον περσινό χειμώνα συμμετείχε σε κάθε κινητοποίηση, προσπάθησε με κάθε τρόπο να αφυπνήσει τον κόσμο της εκπαίδευσης και να συντονίσει τη δράση όλων μας.  Κάτω από το πανό της κάθε φορά ήμασταν λίγοι, πολύ λίγοι αλλά δεν το βάζαμε κάτω.. Επίμεναμε κάθε φορά να δίνουμε το παρόν.
Δεν είμαι ενταγμένη στο σχήμα. Τα παιδιά τα γνώρισα στις κινητοποιήσεις πέρσι που έτυχε να είμαι αναπληρώτρια στην Αθήνα και ήθελα κι εγώ να βρω έναν τρόπο να διαμαρτυρηθώ και να ακουστεί η φωνή μας.

Όσο για την κατασκήνωση έξω από το σύνταγμα πέρσι, το πιο καίριο ερώτημα δεν είναι τι απογίναμε όσοι συμμετείχαμε αλλά που ήταν όλοι αυτοί που θα έπρεπε να συμμετέχουν!
Θα μπορούσα να πω πολλά ... Αλλά πλέον δεν έχει σημασία. Προέχει να συντονίσουμε τον αγώνα από δω και στο εξής με την ΠΕΑΕ και με όποια άλλα σχήματα επιθυμούν τη δράση!
κατ' αρχήν υποκλίνομαι!
Το έχω γράψει και σε άλλο θέμα: πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος, ένας συντονισμός ώστε οι διαμαρτυρίες να γίνονται ταυτόχρονα σε όλες τις πρωτεύουσες -τουλάχιστον- όλων των νομών.
Είναι εξαιρετικά δύσκολο με οικογένειες και δευτερεύουσες εργασίας να ξεκλέψουν πολλοί χρόνο για ταξίδι στην Αθήνα ή στην Θεσσαλονίκη.

ΥΓ ωραίο το ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων, για να δούμε ηλικίες: ποιός ξέρει τι "σημαίνει" το ΦΠΑ;

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #997 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 05:57:21 μμ »
Θέλω να προσθέσω κάτι. Δεν είναι άξιος θαυμασμού όποιος συμμετέχει στους αγώνες. Δεν το κάνει για τους άλλους, για τον εαυτό του το κάνει. Οι αγώνες πάντα μα πάντα έχουν αποτέλεσμα, οι συμβιβασμοί δεν έχουν ποτέ!
Πιστεύω πως αν δεν υπήρχαν οι πιέσεις πέρσι, τα πράγματα θα ήταν πολύ χειρότερα απ' όσο είναι τώρα.

Ένα απτό και απλό παράδειγμα... Πριν τη σύσταση του σωματείου 24μηνιτών δεν γινόταν καν λόγος για το 24μηνο. ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΣΚΟΠΟ ούτε πίνακες 24μηνου να φτιάξουν. Αυτή ήταν η πρόθεσή τους. Με τις πιέσεις των παιδιών του 24μηνου παραδέχτηκαν στο υπουργείο την ύπαρξη αυτής της κατηγορίας διοριστέων.
Αν τότε παραδίναμε τα όπλα και δεν ασκούσαν πίεση τα παιδιά του συγκεκριμένου σωματείου... δεν ξέρω αν σήμερα θα υφίσταντο οι συγκεκριμένοι πίνακες και αν θα είχαν γίνει διορισμοί από αυτούς.
Κι όμως... στις κινητοποιήσεις έξω από το υπουργείο ήμασταν τραγικά λίγοι και κάναμε εκκλήσεις από το ίντερνετ να έλθουν όσο γίνεται περισσότεροι. Αν ήμασταν περισσότεροι κι αν υπήρχε συντονισμός δράσης με τις άλλες κατηγορίες, ίσως τα πράγματα σήμερα να ήταν πολύ καλύτερα για όλους.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:43:47 »

Αποσυνδεδεμένος sgrig

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #998 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 10:24:28 πμ »
Θέλω να προσθέσω κάτι. Δεν είναι άξιος θαυμασμού όποιος συμμετέχει στους αγώνες. Δεν το κάνει για τους άλλους, για τον εαυτό του το κάνει. Οι αγώνες πάντα μα πάντα έχουν αποτέλεσμα, οι συμβιβασμοί δεν έχουν ποτέ!
Πιστεύω πως αν δεν υπήρχαν οι πιέσεις πέρσι, τα πράγματα θα ήταν πολύ χειρότερα απ' όσο είναι τώρα.

Ένα απτό και απλό παράδειγμα... Πριν τη σύσταση του σωματείου 24μηνιτών δεν γινόταν καν λόγος για το 24μηνο. ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΣΚΟΠΟ ούτε πίνακες 24μηνου να φτιάξουν. Αυτή ήταν η πρόθεσή τους. Με τις πιέσεις των παιδιών του 24μηνου παραδέχτηκαν στο υπουργείο την ύπαρξη αυτής της κατηγορίας διοριστέων.
Αν τότε παραδίναμε τα όπλα και δεν ασκούσαν πίεση τα παιδιά του συγκεκριμένου σωματείου... δεν ξέρω αν σήμερα θα υφίσταντο οι συγκεκριμένοι πίνακες και αν θα είχαν γίνει διορισμοί από αυτούς.
Κι όμως... στις κινητοποιήσεις έξω από το υπουργείο ήμασταν τραγικά λίγοι και κάναμε εκκλήσεις από το ίντερνετ να έλθουν όσο γίνεται περισσότεροι. Αν ήμασταν περισσότεροι κι αν υπήρχε συντονισμός δράσης με τις άλλες κατηγορίες, ίσως τα πράγματα σήμερα να ήταν πολύ καλύτερα για όλους.
O κλάδος ήταν διασπασμένος με ευθύνη όλων. Τι πάει να πει σωματείο 24μηνιτών που έχουν κατοχυρώσει δικαίωμα διορισμού;;;;; Όσοι δηλαδή έχουν 20, 28, 15 μήνες κτλ με ΑΣΕΠ;;; Το διεκδικητικό πλαίσιο τέθηκε εσφαλμένα μέσα στην ανασφάλειά μας.... Επιβάλλεται να διεκδικήσουμε επαναφορά της παλαιάς ρύθμισης που προέβλεπε το διορισμό όλων όσοι συμπληρώνουν 24 μήνες με επιτυχία σε έναν διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #999 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 10:31:46 πμ »
++++++++++++++++

Aκριβώς έτσι! Και τώρα μιλάνε μόνο για τους υπόλοιπους του 24μηνου, το υπόλοιπο 40% που απέμεινε ή και για επιλαχόντες! Οι υπόλοιποι -με 23 ή λιγότερους μήνες- να δώσουν 4η ή 5η φορά ασεπ; Μη μας μιλάνε, λοιπόν, για ενότητα! Ενότητα στον αγώνα αλλά όχι ενότητα στις διεκδικήσεις και τα αιτήματα;;;
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1000 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 10:35:27 πμ »
Θα μας θυμηθούν(ΟΛΜΕ,ΔΟΕ) όταν θα έρθουν οι εκλογές τους και θα μας επισκέπτονται στα σχολεία για να αλιεύσουν ψήφους από μας τους αναπληρωτές.

 ΠΕΣΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ-Η...ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ...ΤΟΤΕ  ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΜΑΣ ΠΙΣΩ...ΕΞΑΛΛΟΥ ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ!!!

Αποσυνδεδεμένος sgrig

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1001 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 10:46:00 πμ »
Ευνοεί η συγκυρία - όσο κι αν ακούγεται οξύμωρο - μέσα στην οικονομική κρίση - να διεκδικήσουμε οι αναπληρωτές δικαίωση με τροποποίηση στο νόμο. Και αυτό γιατί και η κοινή γνώμη έχει πειστεί ότι οι αναπληρωτές καλύπτουν λειτουργικά κενά!!! Δεν μπορεί λοιπόν, το κράτος να τους χρησιμοποιεί και έπειτα να τους πετά στον κάλαθο των αχρήστων ή της ανακύκλωσης... Ό,τι ισχυριζόταν η Κυρία έχει ήδη ανατραπεί. Όλοι στα γραφεία της ΟΛΜΕ σήμερα στις 6.30.....

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1002 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 10:47:58 πμ »
Θερμά συγχαρητήρια στον Κ.Κυριακίδη για τον κόλαφο που έδωσε στη διαμάντω με το δημοσίευμά του  σήμερα στην alfavita.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1003 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 10:53:29 πμ »
κι από εμένα συγχαρητήρια.....φανταστείτε την Η μέρα του Αγιασμού να παρουσιαστεί σε σχολείο η Διαμάντω και οι μαθητές και οι συνάδελφοι να φοράνε μπλούζες με τίτλο γΑΜΩ το ΔΝΤ σας......(θού Κύριε.....)

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1004 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 10:56:11 πμ »
Καλά είναι αυτά που γράφονται και συμφωνούμε, αλλά τα περί δημοτικότητας...
Σε πρόσφατη δημοσκόπηση (newsit.gr)
"Ποιούς ο κόσμος θεωρεί βαρίδια για την κυβέρνηση; Στην ερώτηση ποιοι θα θέλατε να απομακρυνθούν πρώτη έρχεται η
υπουργός Οικονομίας Λ. Κατσέλη, με 20,9%, ακολουθεί η Μ. Ξενογιαννακοπούλου με 17,9%, η Κ. Μπατζελή μα 15,8%, ο Θ. Πάγκαλος με 15,2% και η Τίνα Μπιρμπίλη με 14,6%."

Πουθενά η δικιά μας...
Ας περιμένουμε να ανοίξουν τα σχολεία, να γίνει μπάχαλο για να καταλάβει όλος ο κόσμος τι εστί Διαμαντοπούλου.
Φαίνεται δεν έχουμε κερδίσει τη συμπάθεια του κόσμου ακόμα

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1005 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 11:03:52 πμ »
Όχι μόνο δεν είναι σ' αυτούς που καταψηφίζει ο κόσμος αλλά....η δημοσκόπηση έδειξε ότι χαίρει το 36% της δημοτικότητας! Η σκύλα τελικά είναι πολύ καλή δημαγωγός, τους έχει πείσει ΟΛΟΥΣ!!!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1006 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 11:04:50 πμ »
Αυτό το esos όπως πάντα μας κρατά ενήμερους και το σαββατοκύριακο......(του περασμένου Μάη.......)

Αποσυνδεδεμένος pasxalisΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1007 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 11:11:00 πμ »
Καλά είναι αυτά που γράφονται και συμφωνούμε, αλλά τα περί δημοτικότητας...
Σε πρόσφατη δημοσκόπηση (newsit.gr)
"Ποιούς ο κόσμος θεωρεί βαρίδια για την κυβέρνηση; Στην ερώτηση ποιοι θα θέλατε να απομακρυνθούν πρώτη έρχεται η
υπουργός Οικονομίας Λ. Κατσέλη, με 20,9%, ακολουθεί η Μ. Ξενογιαννακοπούλου με 17,9%, η Κ. Μπατζελή μα 15,8%, ο Θ. Πάγκαλος με 15,2% και η Τίνα Μπιρμπίλη με 14,6%."

Πουθενά η δικιά μας...
Ας περιμένουμε να ανοίξουν τα σχολεία, να γίνει μπάχαλο για να καταλάβει όλος ο κόσμος τι εστί Διαμαντοπούλου.
Φαίνεται δεν έχουμε κερδίσει τη συμπάθεια του κόσμου ακόμα
Μα, πέρα από τους εκπαιδευτικούς, πού ξέρει ο κόσμος τι διαόλου κέρατο είναι η Διαμαντοπούλου? Ουδείς ασχολείται μαζί της, ουδείς ασχολείται μαζί μας. Οι αναπληρωτές όταν με το καλό προσληφθούν είτε ΑΜΩ είτε ΑΚΩ καλό είναι να οργανωθούν, να συντονιστούν κι αν απ' ό,τι φαίνεται θα είναι και τόσες χιλιάδες να κάνουν τη μία στάση εργασίας μετά την άλλη. Μην περιμένετε από τους μόνιμους να κάνουν κάτι. Ό,τι και να αναφέρεται στις διεκδικήσεις μιας γενικής απεργίας, δεν θα είναι το ίδιο από το να αντιδράσετε μόνοι σας κι ας ακολουθήσει κι όποιος μόνιμος το επιθυμεί. Πέρσι δυστυχώς, συνάδελφοι, παρατηρήθηκε το φαινόμενο να μη συμμετέχουν αναπληρωτές και ωρομίσθιοι στις απεργίες, όταν το νομοσχέδιο τους έκαιγε τόσο πολύ. Ή συμμετείχαν σε μια δυο και μετά σταμάτησαν. Δεν γίνεται δουλειά έτσι. Ρημάξτε τα σχολεία παιδιά. Μας κοροϊδεύει η κυρία. Πέρσι μας απαξίωνε, ειρωνευόταν τον όρο "αδιόριστοι εκπαιδευτικοί" και φέτος στηρίζεται σ' αυτούς ως φτηνά εργατικά χέρια. Απάνω της λοιπόν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 608
Σύνολο: 615

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.