*

Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνιες 2008  (Αναγνώστηκε 106268 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dora_tepae

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #140 στις: Ιούλιος 01, 2008, 12:06:34 πμ »
Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας....κατατοπίστηκα πλήρως
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:44:51 »

Αποσυνδεδεμένος skiron

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #141 στις: Αύγουστος 18, 2008, 12:20:59 μμ »

Επίσης, αναφέρει ότι τα άτομα αυτά είναι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων του αριθμού εισακτέων.






 Καλημέρα!

Αυτό πάλι για το 10% πρώτη φορά το ακούω κ νομίζω ότι δεν ισχύει.

Ενδιαφέρομαι κ εγώ για τις Πανελλήνιες εξετάσεις κ μάλιστα ρώτησα στο λύκειο της γειτονιάς μου!
Με ενημέρωσαν για την ύλη κ μου είπαν να κάνω αίτηση (όπου δηλώνω την κατεύθυνση κ το μάθημα επιλογής) από 1-10 Φεβρουαρίου για να έχω τη δυνατότητα να λάβω μέρος στις εξετάσεις.  Δεν μου ανέφεραν κάτι για το 10%.
Απλώς πιστεύω ότι αν δώσουμε μια φορά πανελλήνιες με το νέο σύστημα, μετά θα έχουμε τη δυνατότητα να καταθέτουμε τα χαρτιά μας κάθε χρόνο για εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο με το ποσοστό του 10% όπως έχουν οι υποψήφιοι που εξετάζονται με αυτό το νέο σύστημα...


Καλημέρα σε όλους!
θα μπορούσε να διευκρινιστεί το παραπάνω από κάποιον γνώστη του θέματος? Ανοίκω κ εγώ στους απόφοιτους του παλαιού συστήματος με τις δεσμες, είμαι ήδη πτυχιούχος κ επειδή έχω βάλει μπρος για 2ο πτυχίο σκέφτομαι να δώσω πανελλήνιες, μιας κ οι κατατακτήριες φαντάζουν αρκετά δυσκολότερες κ "πονηρές" ενώ απαιτούν κ υψηλό βαθμό πτυχίου...
Μπορεί λοιπόν  κάποιος να ενημερώσει για το αν δίνουμε για το 90% ή το 10% των θέσεων? Φαντάζομαι πως εφόσων δίνω κανονικά εξετάσεις στα 6 μαθήματα (δεν καταθέτω απλά μηχανογραφικό) τότε είμαι στο 90%.....

ΥΓ: παίρνω τηλ το υπουργείο για να μάθω αλλά κάνουν διακοπές ακόμα...!

ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος skiron

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #142 στις: Αύγουστος 18, 2008, 12:40:38 μμ »
Αναφορικά με το παραπάνω κ προς ενημέρωση όσων ενδιαφέρονται, κατάφερα μετά από πολλές προσπάθειες να επικοινωνήσω με το Υπουργείο κ η απάντηση είναι πως κ εμείς οι παλαιοί των δεσμών δίνουμε για το 90% των θέσεων, κανονικά όπως όλοι όσοι δίνουν εξετάσεις. Το 10% ισχύει μετέπειτα, αν επιθυμούμε να ξανακάνουμε τα χαρτιά μας με τον βαθμό που ήδη έχουμε από προηγούμενο έτος.

ευτυχώς γιατί αγχώθηκα προς στιγμήν.... οι βάσεις του 10% είναι πολύ υψηλότερες...Ελπίζω να είναι έγκυρη η πληροφορία του Υπουργείου!

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #143 στις: Αύγουστος 18, 2008, 09:39:19 μμ »
Αναφορικά με το παραπάνω κ προς ενημέρωση όσων ενδιαφέρονται, κατάφερα μετά από πολλές προσπάθειες να επικοινωνήσω με το Υπουργείο κ η απάντηση είναι πως κ εμείς οι παλαιοί των δεσμών δίνουμε για το 90% των θέσεων, κανονικά όπως όλοι όσοι δίνουν εξετάσεις. Το 10% ισχύει μετέπειτα, αν επιθυμούμε να ξανακάνουμε τα χαρτιά μας με τον βαθμό που ήδη έχουμε από προηγούμενο έτος.

ευτυχώς γιατί αγχώθηκα προς στιγμήν.... οι βάσεις του 10% είναι πολύ υψηλότερες...Ελπίζω να είναι έγκυρη η πληροφορία του Υπουργείου!

Εγκυροτατη! Το εχω κανει κι εγω και αυτη τη στιγμη σπουδαζω στο Παιδαγωγικο. Καλη σου επιτυχια!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:44:51 »

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #144 στις: Αύγουστος 19, 2008, 02:06:44 πμ »
Αφού είναι απόφοιτος ΑΕΙ γιατί να μη δώσει κατατακτήριες μόνο με 3 μαθήματα και να περάσει στο δεύτερο έτος της άλλης σχολής ???

      Γιατί αγαπητέ μου, στα περισσότερα τμήματα οι θέσεις που προβλέπονται για εγγραφή ΜΕ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ είναι μόλις 2% του συνόλου των θέσεων εισακτέων εκάστου έτους και σε επίσης αξιόλογο αριθμό τμημάτων χρειάζεσαι βισμα, "για να γράψεις καλά" ...
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #145 στις: Αύγουστος 26, 2008, 02:22:16 μμ »
Εγώ έχω μια άλλη απορία σχετική κάπως με αυτό το θέμα. Έδωσα πανελλήνιες πριν χρόνια, έβγαλα ένα καλό μέσο όρο και την επόμενη χρονιά ξαναέδωσα πανελλήνιες όχι όμως όλα τα μαθήματα και ούτε έκανα μηχανογραφικό. Αν κάνω μηχανογραφικό για κάποια δεύτερη σχολή με το 10% μπορώ να χρησιμοποιήσω το βαθμό της πρώτης μου χρονιάς η όχι πλέον?

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #146 στις: Αύγουστος 26, 2008, 05:18:31 μμ »
λιγο μπερδεμενα τα γραφεις.Αν εδωσες δευτερη χρονια πανελληνιες αλλα οχι ολα τα μαθηματα,τοτε μαλλον αναφερεσαι στην εποχη των δεσμων(τοτε μπορουσες να ''κρατησεις'' μαθηματα),ομως το μηχανογραφικο το εκανες απαραιτητα γιατι γινοταν ηδη απο το Μαρτιο.Εσυ γραφεις πως δεν εκανες.Αν εδωσες με το τωρινο συστημα των κατευθυνσεων,δεν μπορει να εδωσες μονο λιγα μαθηματα,υποχρεωτικα τα δινεις ολα.Εκτος αν εννοεις πως εδωσες με το συστημα των κατευθυνσεων,αρχισες να δινεις μαθηματα,αλλα πριν ολοκληρωθουν οι εξετασεις τα παρατησες .Αν αυτη ειναι η περιπτωση σου,δεν ξερω αν μπορει να μετρησει πια ο βαθμος της πρωτης χρονιας ωστε να κανεις χαρτια με το 10%,λιγο δυσκολο μου φαινεται ομως.Ασε που και να μπορεις,οι βασεις του 10% ειναι πολυ υψηλες,δυσκολα θα πιασεις κατι καλο

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #147 στις: Αύγουστος 26, 2008, 05:35:03 μμ »
Πραγματι τα εγραψα μπερδεμενα αλλα καλα καταλαβες. Ειμαι με το καινούριο συστημα και απλα τα παρατησα μετα το 4ο μαθημα των πανελληνιων οποτε ουτε μηχανογραφικο εκανα ουτε τιποτα τον ιουλη. το ξερω πως οι βασεις ειναι υψηλες αλλα το ηθελα πιο πολυ για να εχω τη φοιτητικη ιδιοτητα καμια εξαρα χρονια ακόμη. και εγω το κοβω δυσκολο να μπορω με τα μορια της προηγουμενης χρονιας.

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #148 στις: Αύγουστος 26, 2008, 05:44:38 μμ »
αφου το θες απλα για τη φοιτητικη ιδιοτητα,ειναι πιο ευκολο.Δε θα πιασεις ουτε ενα τει ιχθυοκαλλιεργειας(τον παλιο καιρο ειχε τη χαμηλοτερη βαση),εστω με τα 4 μαθηματα που εδωσες;

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #149 στις: Αύγουστος 26, 2008, 06:18:22 μμ »
να ρωτήσω αν γνωρίζετε: ένας γνωστός μου θέλει να καταθέσει μηχανογραφικό με το 10% (είναι ήδη πτυχιούχος και είχε δώσει πανελλήνιες με το σύστημα των κατευθύνσεων). Ήταν θεωρητική κατεύθυνση-μπορεί να δηλώσει σχολές του 5ου επιστημονικού πεδίου μολονότι δεν είχε δώσει το μάθημα αρχές οικονομικής θεωρίας?

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #150 στις: Αύγουστος 26, 2008, 07:39:53 μμ »
Κάθε χρόνο τέτοιον καιρό που βγαίνουν οι βάσεις,γυρίζω πίσω στο 99,στη μέρα που είχαν βγει ότα είχα δώσει εγώ εξετάσεις.
Περιμένω να μοραστείτε μαζί μας πως βιώσατε εσείς εκείνη τη μέρα,που ήσασταν και πως μάθατ τις βάσεις και άρα και τη σχολή εισαγωγής.
Θα ήθελα να γράψω εγώ 1η ,αλλά πρέπει να βγάλω το σκύλο έξω. :-*


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #151 στις: Αύγουστος 26, 2008, 07:52:39 μμ »
Το 1984 ακούγαμε τα αποτελέσματα από το ραδιόφωνο. Ούτε καν από την τλεόραση. Βέβαια αρχικά ανακοίνωσαν τις βάσεις και συνέχισαν όλη την ημέρα με την ανάγνωση των ονομάτων ανά σχολή.
Ενώ ήξερα σε ποια σχολή πέρασα καθόμασταν όλη η οικογένεια και περιμέναμε με τις ώρες να ακούσουμε το όνομά μου.

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #152 στις: Αύγουστος 26, 2008, 08:10:52 μμ »
ημουν στημενη μπροστα στην τηλεοραση και εναγωνιως περιμενα τις βασεις των φιλοσοφικων και μονο σχολων...τρομαρα μου...που να ξερα...

υγ. και εγω απο την αγωνια μου ειχα θολωσει και ενω ημουν μεσα δεν το εβλεπα...ανεβαιναν και οι βασεις και ημουν... :P 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2008, 09:45:56 μμ από vifo »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #153 στις: Αύγουστος 26, 2008, 08:22:08 μμ »
Η τηλεόραση στο σαλόνι έπαιζε χρηματιστήριο,εκεί καθόταν η μάνα μου.
Εγώ ήμουν στημένη στη μικρή,στην κρεβατοκάμαρα.
Βγαίνουν οι βάσεις που λέτε........πτώση 200-250 μόρια σε όλες τις σχολές,περνάει και το φυσικό του Ηρακλείου και είδα ότι δεν το πιάνω.
Είχα βγάλει τα μόριά μου μόνο με βασικό μάθημα τα μαθηματικά και όχι τη φυσική.
Μετά το σοκ ότι είμαι στην απ'έξω,κατάλαβα ότι έμπαινα εκεί που γούσταρα.

Η μέρα που έμαθα τους βαθμούς ήταν ελαφρώς πιο επεισοδιακη.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2008, 08:36:15 μμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160454
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 614
Σύνολο: 636

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.