*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 864083 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kotoyla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το συστημα που δεχεται αιτησεις ποτε θα κλεισει??Ξερει καποιος?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος deukalionas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
θεωρητικά ποτέ...

Αποσυνδεδεμένος carvounis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στη δευτεροβάθμια: 1 μήνας αντιστοιχεί σε 25 μέρες και σε 87,5 ώρες. Συνεπώς μια μέρα αντιστοιχεί σε 3,5 ώρες.
Στην πρωτοβάθμια: 1 μήνας αντιστοιχεί σε 25 μέρες και σε 100 ώρες. Συνεπώς μια μέρα αντιστοιχεί σε 4 ώρες.

Από τότε που το υποχρεωτικό ωράριο στη δευτεροβάθμια έγινε 23 ώρες οι αντιστοιχίες είναι οι εξής:
1 μήνας είναι 25 μέρες και 95,833 ώρες. Συνεπώς μια μέρα αντιστοιχεί σε 3,833 ώρες.

Δεν ειμαι σιγουρος οτι ισχυει πλεον αυτη η αναγωγη. μαλλον ισχύει ...

Η αναγωγή της διδακτικής πείρας του μη μόνιμου εκπαιδευτικού προσωπικού σε έτη πλήρους απασχόλησης γίνεται ως εξής:

α) Για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση, 750 διδακτικές ώρες αντιστοιχούν σε ένα έτος πλήρους απασχόλησης.

β) Για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, τα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας (Σ.Δ.Ε.), τα φροντιστήρια Μέσης Εκπαίδευσης και τα Κέντρα Ξένων Γλωσσών, 650 διδακτικές ώρες αντιστοιχούν σε ένα έτος πλήρους απασχόλησης.

γ) Για την τριτοβάθμια εκπαίδευση, 210 διδακτικές ώρες αντιστοιχούν σε ένα έτος πλήρους απασχόλησης.

δ) Για τα Ι.Ε.Κ., Κ.Ε.Κ., ΚΕ.Μ.Ε., Εργαστήρια Ελευθέρων Σπουδών, Κέντρα Ενδοεπιχειρησιακής Κατάρτισης ή άλλους φορείς μη τυπικής εκπαίδευσης, 500 διδακτικές ώρες αντιστοιχούν σε ένα έτος πλήρους απασχόλησης.

η απορια μου βέβαια ειναι πόσους μηνες ειναι ενα διδακτικό έτος πληρους απασχολησης και πόσες μερες

περοσσοτερα στο

http://edu.klimaka.gr/idiwtika/plhrofories/1871-systhma-pistopoihshs-ekpaidevtwn-enhlikwn.html

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10811
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Αυτό που δημοσίευσες είναι συνήθως αυτό που δέχεται η Κατάρτιση και δεν το συμμερίζεται καθόλου η πρωτοβάθμια και η δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

π.χ. 750 ώρες στην πρωτοβάθμια, από τη στιγμή που ένας μήνας εκεί είναι 100 ώρες, ανάγονται σε 7,5 μήνες...
Επίσης οι 650 ώρες στην δευτεροβάθμια, αφού ένας μήνας ήταν 87,5 ώρες, σημαίνει 7,45 μήνες, περίπου 7,5.

Ωστόσο σε καμιά περίπτωση δεν είναι οι 7,5 μήνες ένα πλήρες έτος στην εκπαίδευση!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θεωρώ ότι άδικα προβληματίζεσθε. Για αυτό το λόγο υπάρχει στην ηλεκτρονική σελίδα της αίτησης το κουτάκι μήνες: για να το συμπληρώσουν όσοι έχουν στα χέρια τους βεβαιώσεις που αναγράφουν μήνες και όχι ώρες. Εγώ έχω δουλέψει μόνο σαν ωρομίσθιος οπότε συμπλήρωσα μόνο τις ώρες μου. Εάν όμως είχα δουλέψει σαν αναπληρωτής θα συμπλήρωνα τους μήνες απασχόλησής μου.

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Μπορουμε να τροποποιησουμε την αίτηση που ειναι ηδη εγκεκριμενη; Να προσθεσουμε προϋπηρεσια και τιτλους σπουδων.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ναι, αλλα αν δεν απατωμαι αν εχει κλεισει η αιτηση για οποιαδηποτε μεαβολη πρεπει να πληρωσεις παραβολο...

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια σας, θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έχει προυπηρεσία στην δευτεροβάθμια ή έχει  μεταπτυχιακά σε άσχετα με την βιού μάθηση ή ξένες γλώσσες αξίζει να τα δηλώσει  ;  Δεν κερδίζει κάτι όσο αφορά στην διαδικασία της πιστοποίησης αλλά γλιτώνει χαρτούρα. Ποία είναι η άποψη σας ;

Αποσυνδεδεμένος pat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Συμφωνώ απόλυτα. Δεν μπήκα στη διαδικασία να βάλω προϋπηρεσία εκτός των δομών δια βιου μάθησης. Δεν θεωρώ ότι προσμετράται κάτι.

Αποσυνδεδεμένος zouve

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καημό το έχω να μπω στο Ηλεκτρονικό μου Χαρτοφυλάκιο και να δω ότι έχει παραληφθεί και αξιολογηθεί η αίτηση μου !!!!
ΕΛΕΟΣ τόσες εβδομάδες !!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καημό το έχω να μπω στο Ηλεκτρονικό μου Χαρτοφυλάκιο και να δω ότι έχει παραληφθεί και αξιολογηθεί η αίτηση μου !!!!
ΕΛΕΟΣ τόσες εβδομάδες !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τα ίδια και σε μένα και τους παίρνω τηλ και δεν το σηκώνει κανένας.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παιδια μου ηρθε ενημερωση απο το ΙΕΚ που εργαζομαι για ενα σεμιναριο που θα πραγματοποιηθει απο το Παντειο Πανεπιστημιο με κοστος 800 ευρω για εκπαιδευση ενηλικων. Θα γινει και μικροδιδασκαλια. ξερεις κανεις κατι σχετικα με αυτο? ειναι τα σεμιναρια που θα πραγματοποιηθουν απο το ΙΝΕΔΕΒΙΜ για να μπουμε στο μητρωο..?..δεν νομιζω εφοσον ακομα τωρα καταθετουμε αιτησεις...

Αποσυνδεδεμένος Chryssathess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΤΕ 16.00 ΜΟΥΣΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Παιδια μου ηρθε ενημερωση απο το ΙΕΚ που εργαζομαι για ενα σεμιναριο που θα πραγματοποιηθει απο το Παντειο Πανεπιστημιο με κοστος 800 ευρω για εκπαιδευση ενηλικων. Θα γινει και μικροδιδασκαλια. ξερεις κανεις κατι σχετικα με αυτο? ειναι τα σεμιναρια που θα πραγματοποιηθουν απο το ΙΝΕΔΕΒΙΜ για να μπουμε στο μητρωο..?..δεν νομιζω εφοσον ακομα τωρα καταθετουμε αιτησεις...
το παρακολουθω ηδη!!! εινια πολυ καλο!!! εγω ειμαι εξ αποστασεως και παρακολουθω τα μαθηματα μεσω υπολογιστη!!!εχουμε δυο εργασιες να παραδώσουμε,  8 τεστ που πρεπει να περασουμε και φυσικα μικροδιδασκαλεια που θα την δωσουμε σε video! το πιστοποιητικοτο υπογραφει το παντειο πανεπιστημιο και οι καθηγητες που διδασκουν εμενα μου αρεσαν πολυ!! το ποσό ειναι λιγακι τσουχτερο!!! ζητηστε καποια καλυτερη τιμη!!! σε μενα κανανε!!! συναδελφοι που το ειχαν κανει πιο πριν απομενα πήρανε τα μόρια και στην τελευταια προκύρηξη για τα σδε ( εξιδικευση στην εκπαιδευση ενηλίκων).
www.paideiaslogos.com
ελπιζω να βοηθησα















Que sera, sera!!!!

Αποσυνδεδεμένος zouve

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τα ίδια και σε μένα και τους παίρνω τηλ και δεν το σηκώνει κανένας.
άστα κανένας δε το σηκώνει το έχουν μάθει το "σύστημα"
τουλάχιστον πάρε πρωτόκολλο να δεις αν την έχουν παραλάβει ταχυδρομικώς και πες να σου δώσουν τον αρ. πρωτοκόλλου.
Τώρα το αν είναι κομπλέ η αίτηση μας και δε μας λείπει κανένα χαρτί ο Θεός και η ψυχή τους ....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 684
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 610
Σύνολο: 613

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.