*

Αποστολέας Θέμα: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής  (Αναγνώστηκε 21635 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος takis-volos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ

Σε  συνέχεια του μηνύματος μου και μετά από προσεκτική ανάλυση των μηνυμάτων σας κατέγραψα πως:
1.   αυτό που βίωσα εγώ είναι μια πραγματικότητα σε όλη την Ελλάδα
2.   βλέπω πως μεμονωμένα υπάρχουν κινήσεις από τον καθένα και υπάρχει ενημέρωση (και εγώ επικοινώνησα με την Δ/νση Ειδικής αγωγής και είναι αλήθεια πως υπάρχουν πιστώσεις κτλ)
3.   σε κάποιον φίλο που μου έστειλε e-mail συμφωνώ απόλυτα μαζί του ότι σε πολλά από τα σεμινάρια που γίνονται ανά την Ελλάδα δεν τηρούνται καθόλου οι ελάχιστες προϋποθέσεις που θα εγγυούνται ότι τα μαθήματα γίνονται κανονικά, υπάρχουν οι προβλεπόμενες παρουσίες , γίνεται η πρακτική εξάσκηση κτλ. Είμαι κάθετα αντίθετος σε αυτές τις πρακτικές νομίζω πως όλοι τις καταδικάζουμε και αν γίνει μια οργανωμένη κίνηση θα είναι σημείο αναφοράς και αυτό.
4.   η μη χορήγηση πληροφοριών από τα κατά τόπους ΠΥΣΔΕ και διευθυντών είναι γεγονός  που μπορεί να λυθεί πολύ εύκολα

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2013, 02:32:43 μμ από makos »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 10:35:21 μμ »
Μπραβο σου makos ειμαι μαζι σου και γω Αν δεν κινηθουμε εμεις μην περιμενουμε απο αλλους Εγω περυσι σε ΕΠΑΛ που υπηρετουσα κινησα μαζι με μια συναδελφο μονιμη διαδικασια ιδρυσης τμηματος ενταξης μια και υπηρχαν αρκετα παιδια με  μαθησιακες δυσκολιες. Αν και δεν ξερω τι εγινε το λιθαρακι μου πιστευω πως το εβαλα Ετσι και τωρα πρεπει να δρασουμε ομαδικα για να σταματησει αυτο το φαινομενο. Θα περιμενω την ανταποκριση και απο αλλους συναδελφους και θα καταθεσω τις προτασεις μου 

Αποσυνδεδεμένος math03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 07:04:24 πμ »
Επιτέλους πρέπει να γίνει κάτι με αυτήν την κατάσταση.
πέρυσι που ήμουν σε εεεεκ από τα 12 άτομα μόνο εγώ ήμουν αναπληρωτής ΕΙΔΙΚΗΣ αγωγής. και μάλιστα όταν παρουσιάστηκα ξαφνιάστηκαν ακόμα και από την δευτεροβάθμια σαν εξωγήινο με κοιτούσαν δεν ξανα ειχαν ειδικής αγωγής. ενώ έχουν εεεεκ και τμήματα ένταξης σε 2 γυμνάσια καλύπτουν τα κενά με παρανομίες και δεν ζητούν αναπληρωτές.

το πιο κουλό ήταν που ο προϊστάμενος τοποθέτησε στο εεεεκ φιλόλογο ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΡΙΑ ΓΕΝΙΚΗΣ!!!! κάτι το οποίο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ρητά.
ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω αναφορά γι αυτήν την κατάσταση στο υπουργείο τώρα που δεν είμαι αναπληρωτής?

φέτος πάλι τα ίδια συμβαίνουν σε αυτό το νομό και μάλιστα ενώ υπάρχουν κενά σήμερα που έγινε η πρώτη φάση αναπληρωτών δεν υπάρχει πρόσληψη για εκει, και ενώ είναι σίγουρο ότι υπάρχει κενό, μπορώ και να το αποδείξω.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

Αποσυνδεδεμένος xrispa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 08:58:45 πμ »
Αυτό που λέτε το συνάντησα και εγώ όταν με κάλεσαν ωρομίσθια πριν 2 χρόνια σε τμήμα ένταξης σε γυμνάσιο. Μόλις πήγα λοιπόν ο διευθυντής του σχολείου (αγενέστατος) μου είπε "τί θες εσύ εδώ????Εγώ έχω άτομα δικά μου να βάλω!" Έμεινα έκπληκτη.......Και πήρε ο ίδιος την δευτεροβάθμια τηλ. και φώναζε στην υπάλληλο......Ευτυχώς ( ή δυστυχώς) δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα γιατί μετά από 2 μέρες με κάλεσαν αναπληρώτρια και έφυγα.
Αν ο καθένας από εμάς δεν καταγγέλλει τυχόν ατασταλείες, δεν  πρόκειται να διορθωθεί τίποτα. Και πάλι μπράβο συνάδελφοι!!!!!
We know what we ARE but not what we MAY BE - William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 09:06:03 πμ »
Να καταγγείλεις σε ποιον;
Σε αυτόν που είναι ο καταγγελλόμενος (ΠΥΣΔΕ, Διευθυντής και όποιος συναινεί  στο να γίνονται αυτά;
Μόνο μέσα από συλλογικά όργανα γίνονται καταγγελίες και πάλι με αμφίβολο αποτέλεσμα

Αποσυνδεδεμένος AAA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 09:19:49 πμ »
καλημέρα! εγώ μαζί σας και πιστέψτε με είμαστε πολλοί!
τουλάχιστον στην Ήπειρο επικρατεί το χάος....
αυτά σας λέω μόνο και είμαι στη διάθεση και την επικοινωνία μαζι σας

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 01:33:51 πμ »
Πέρυσι γνωστή μου συνάδεφος ήταν πρώτη στον πίνακα ωρομισθίων της ειδικής. Δεν την κάλεσαν ποτέ...Παρόλο που τους τηλεφωνούσε συνεχώς και ρωτούσε για τις πιστώσεις. Όταν τελικά έμαθε πόσες πιστώσεις είχαν εγκριθεί για τη συγκεκριμένη περιφέρεια, χάρηκε, γιατί θα την καλούσαν σίγουρα..'εστω ως ωρομίσθια. Πάλι τπτ. Όταν ζήτησε να μιλήσει με το Διευθυντή της Β' βάθμιας, δεν της τον έδωσαν ποτέ. Όταν τους πίεσε να της αποκαλύψουν τον αριθμό των πιστώσεων, που είχε ήδη εγκρίνει το Υπουργείο και για το οποίο ήταν ήδη ενημερωμένη από υπάλληλο του τμήματος Ειδικής Αγωγής, της είπε επί λέξει ''μπορεί να είναι όσες πιστώσεις λες, αλλά ο Διευθυντής θα τις δώσει όπου θέλει! Δεν είναι υποχρεωμένος να τις δώσει σε σένα...'' Να σημειώσω πως η συνάδερφος είναι Φιλόλογος...μη μου πείτε πως δεν είχε κενά Φιλολόγου......
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος Lindape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 11:34:34 πμ »
Στο σχολείο μου ειμαι ρώτησα αν υπάρχει τμήμα ένταξης...δεν γνωριζαν τί είναι αυτό! Σε ερωτημα μου αν υπάρχουν παιδιά με ιδιαιτερότητες η απάντηση ηταν...:Ναι, τα εξετάζουμε προφορικά. Αν ειναι δυνατόν, να μην γνωρίζουμε τι είναι τα τμήματα ένταξης... Οταν σήμερα κάποια σχολεία διαθέτουν διαδραστικούς πίνακες σε κάποια άλλα η παιδεία δε παρέχεται κατά το γράμμα του νόμου.
 'Αρθρο 4: (Ισότητα των Ελλήνων)

1. Oι Έλληνες είναι ίσοι ενώπιον του νόμου.
2. Oι Έλληνες και οι Eλληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις.

'Αρθρο 16: (Παιδεία, τέχνη, επιστήμη)

1. H τέχνη και η επιστήμη, η έρευνα και η διδασκαλία είναι ελεύθερες η ανάπτυξη και η προαγωγή τους αποτελεί υποχρέωση του Kράτους. ..
2. H παιδεία αποτελεί βασική αποστολή του Kράτους και έχει σκοπό την ηθική, πνευματική, επαγγελματική και φυσική αγωγή των Eλλήνων, την ανάπτυξη της εθνικής και θρησκευτικής συνείδησης και τη διάπλασή τους σε ελεύθερους και υπεύθυνους πολίτες.
4. Όλοι οι Έλληνες έχουν δικαίωμα δωρεάν παιδείας, σε όλες τις βαθμίδες της, στα κρατικά εκπαιδευτήρια. Tο Kράτος ενισχύει τους σπουδαστές που διακρίνονται, καθώς και αυτούς που έχουν ανάγκη από βοήθεια ή ειδική προστασία, ανάλογα με τις ικανότητές τους.
Αρνούμαι να δεχτώ...ότι υπάρχουν συνάδελφοι που, ο κάθε ένας για τους δικούς του λόγους και έδω θα πρέπει να συμφωνήσετε ότι κάποιοι δεν κινούνται από τη αγάπη τους για την εκπαίδευση και για αυτά τα παιδιά, ότι πολλές φορές απλά κατέχουν το πιστοποιητικό που τους ανοίγει τη πόρτα στην εκπαίδευση αδιαφορώντας παντελώς για τις ιδιαιτερότητες αυτών των παιδιών. Πιθανά κάποιες φορές είναι πολύ χειρότεροι από αυτούς που δεν διαθέτουν την απαραίτητη εξειδίκευση γιατί τα κίνητρα τους είναι απλά να χρησιμοποιήσουν αυτό το κομμάτι της εκπαίδευσης ως σκαλοπάτι είτε για τον διορισμό τους είτε για την εξέλιξη τους. ΟΜΩΣ μήπως τέτοιοι συνάδελφοι δεν υπάρχουν γενικότερα στην εκπαίδευση? Άνθρωποι που απλά  κάνουν μια δουλειά, άνθρωποι με ψυχολογικά προβλήματα που δεν μπορούν να απομακρυνθούν από την εκπαίδευση, άνθρωποι που ο μαθητής είναι απλά ένα τεμπέλικο και ζωηρό παιδί που δεν αντέχουν να το ακούν και δεν προτίθενται να του προσφέρουν το παραμικρό. Είναι μια δουλειά που τους αποφέρει απλά ένα μισθό!
Όλοι εσείς που διαθέτεται την απαιτούμενη εξειδίκευση και που λέτε ότι σας ενδιαφέρει να προσφέρετε ΙΣΕΣ ευκαιρίες  σε όλους πρέπει να παλέψετε για αυτά που πιστεύετε! Εμείς, όχι φυσικά όλοι οι μόνιμοι είμαστε μαζί σας αρκεί να ψάξετε να μας βρείτε! Και αν ψάξετε θα μας βρείτε. Όμως το να παλευει ο κάθε ένας μόνος του δεν σας προσφέρει τίποτα! Οργανωθείτε, δημιουργήστε ένα σωματείο. Το σωματείο είναι δύναμη γιατί από πίσω του υπάρχουν πολλοί και όχι ένας, γιατί το σωματείο θα διεκδικήσει αυτά που θέλετε και αυτά που πρέπει να δοθούν σε όλους τους έλληνες πολίτες. Τα μεμονωμένα άτομα γνωρίζουμε καλά ότι σταμπάρονται ή παίρνουν αυτού του τύπου τις απαντήσεις… ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ!
Βρείτε τους αιρετούς και καταγγείλτε τις περιπτώσεις αυτές! Αλλά σταματήστε απλά να τα γράφετε εδώ για να σας περνάει η αγανάκτηση!

Αποσυνδεδεμένος Lindape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 11:37:07 πμ »
Δεν ειναι δυνατόν να βλέπω περίοχες στις οποίες λειοτυργούν τμήματα ενταξης να προσλαμβάνονται 2 φιλόλογοι όταν γνωρίζω ότι αυτοί δεν αρκούν να καλύψουν τις ανάγκες όυτε του ενός σχολειου!

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 12:18:05 μμ »
Συνεπώς τι προτείνετε;
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος Lindape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 12:34:19 μμ »
Συνεπώς τι προτείνετε;

1. Να δημιουργήσετε ένα σωματείο το οποίο θα μιλά για σας, θα έχει μελη από όλη την ελλάδα όποτε πολύ ευκολα και οργανωμενα θα μπορείτε να γνωρίζεται ποσα τμηματα ενταξης λειτουργουν, ποσοι συναδελφοι ανα ειδικότητα χρειάζονται. Επίσης θα μπορειτε να συνεργαστειτε με το ΚΕΔυ για να ανοίξουν κ αλλα τμηματα εκει που χρειάζονται αλλά κανεις δεν τα ανοίγει!
Μου έτυχε επίσης να ανοίξει τμημα ενταξης από διευθυντη ο οποίος ηταν ΚΑΘΕΤΑ αρνητικός με αυτα, όταν η κορη του πήρε την απαιτουμενη εξειδικευση..τον επόμενο χρόνο μως ο νεος διευιθυντης ο οποίος ειχε κοντρα με τον προηγούμενο ...απλά το εκλεισε...δεν ειναι δυνατόν να συμβαινει αυτο!

Ομως επειδή αυτό θα πάρει χρόνο...και εμας μας ενδιαφέρει το άμεσο...ο κάθε ένας στο νομό του μπορεί πολύ ευκολα να ρωτήσει και να μάθει πόσα τμηματα υπάρχουν..πόσα παιδια φιλοξενουν και ποσα ειναι να κενα... τα κενα απο τις διευθύνσεις αλλά τα τμηματα και τα παιδια απο τα ΚΕΔΥ νομίζω ότι ειδικα τα ΚΕΔΥ θα βοηθήσουν ... στη συνεχεια στειλτε μου οποίος θελει τα κενα...

Αποσυνδεδεμένος cassy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 06:09:39 μμ »
καλησπέρα σε όλους σας
το ερώτημα μου δεν είναι άμεσα σχετικό με το προς συζήτηση θέμα σας, αλλά θα ήθελα να το θέσω καθώς αφορά την ειδική αγωγή.
Έχω ακούσει απο συνάδελφο οτι σε περίπτωση που κατά την τοποθέτηση των αναπληρωτών ειδικής αγωγής, υπάρχουν κενά σε ειδικά σχολεία, η διεύθυνση οφείλει να καλύψει εκείνα πρώτα (λόγω περισσοτέρων μαθητών κλπ) και ύστερα τα τμήματα ένταξης. Δηλαδή ακόμα και αν έχουν καλέσει μόνο 3 αναπληρωτές σε εκείνη τη φάση- εάν έχουν 3 κενά στο ειδικό, πρέπει να μπουν όλοι εκεί κ όχι ενας στο ειδικό και άλλοι παραπέρα σε τ.ε.
Γνωρίζετε αν ισχύει αυτό και αν υπάρχει κάποια αναφορά σε νόμο;
Στο νομό που τοποθετήθηκα έχω ρωτήσει επανειλημμένα τα κενά τηλεφωνικώς στην πρωτοβάθμια και έχω ψάξει παντού στο διαδίκτυο, αλλά παίρνω χαζές απαντήσεις απο τις κοπέλες που το σηκώνουν, τύπου "δεν ξέρω που μπορείς να βρεις αυτη την πληροφορία" κλπ, ενώ ρωτάω κατι για το οποίο κάποιος θα έπρεπε να μπορεί να με ενημερώσει.
Επίσης πολλοί γνωστοί μου έχουν την άποψη οτι δεν ανακοινώνουν όλα τα κενα ώστε να κρατήσουν μερικά των μεγάλων πόλεων για επόμενη φάση και άλλα άτομα.
Δε θέλω να προβώ σε συμπεράσματα, απλά θέλω αύριο που θα πάω στην πρωτοβάθμια για να με τοποθετήσουν να μου πουνε τα κενα και αν οντως ισχύει οτι πρεπει πρώτα να καλύψουν τα οργανικά/λειτουργικά των ειδικών, να το υποστηρίξω για να μην καταλήξω να βρεθώ σε μακρινα χωρίς και τμήματα ένταξης....
καταννοώ οτι όλοι οι μαθητές έχουν ανάγκες και έυχομαι να καλυφθούν, αλλά έχω ταλαιπωρηθεί ιδιαίτερα με τοποθετήσεις σε δυσμενείς περιοχές....

Αποσυνδεδεμένος ealevrid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2.50
    • Προφίλ
Απ: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 10:34:43 μμ »
Καταρχάς συγχαρητήρια για την κίνηση σου
και από εκεί και πέρα είμαι προσωπικά στη διάθεση σου να κινηθούμε όπως αρμόζει για οτιδήποτε..

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 01:26:21 μμ »
συναδελφοι, συμφωνω απολυτα. ειμαι μαζι σας σε οποιαδηποτε κινηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160417
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 746
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 566
Σύνολο: 587

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.