*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 993451 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος amavi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4494 στις: Απρίλιος 22, 2016, 02:06:05 μμ »
οι αιτησεις καθε χρονο γινονται αρχες ιουλιου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4495 στις: Απρίλιος 22, 2016, 02:10:47 μμ »
Σχετικά με τις αιτήσεις που αναφέρατε, έχω μια πληροφορία (χωρίς να γνωρίζω αν είναι έγκυρη) πως οι αιτήσεις θα ξεκινήσουν σχεδόν αμέσως μετά την ψήφιση του νέου νόμου. Την αναφέρω μόνο γιατί έχει μια λογική, αν σκεφτεί κανείς πως ο ΑΣΕΠ θα χρειαστεί σημαντικό διάστημα πριν αναρτήσει τους νέους πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4496 στις: Απρίλιος 22, 2016, 02:31:06 μμ »
Δηλαδή λες οτι θα κάνουμε τις αιτήσεις μας χωρίς να ξέρουμε τη θεση μας στους πίνακες;

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4497 στις: Απρίλιος 22, 2016, 02:46:15 μμ »
Ναι, πρωτη φορα θα ναι?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4498 στις: Απρίλιος 22, 2016, 03:05:26 μμ »
Δεν το λεω για να προκαλέσω τρόμο. Είχα μια πληροφορία, της οποίας δε γνωρίζω την εγκυρότητα, αλλά την έδωσα γιατί θεωρώ πως έχει μια λογική. Τουλάχιστον, αν μας καλέσουν νωρίς να μην πέσουμε από τα σύννεφα..Λογικά θα γνωρίζουμε σύντομα περισσότερα.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4499 στις: Απρίλιος 22, 2016, 03:34:21 μμ »
Μη τυχον και διανοηθουν να βαλουν τα δυσπροσιτα οι ελεεινοι...
Θα τα πουμε... Οι δικηγοροι ειναι παρα ποδας
Μη τυχόν και δεν διανοηθούν να βάλουν τα δυσπρόσιτα οι ελεεινοί...
Θα τα πούμε...Οι δικηγόροι είναι παραπόδας

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4500 στις: Απρίλιος 22, 2016, 03:44:43 μμ »
Οι πινακες δεν θα κυρωθουν καν, γιατι κατευθείαν θα γινουν ασφαλιστικά μέτρα. Μονο επιτυχοντες ασεπ θα δουλεψουν βασει του δεδικασμενου. Και άλλοι ψελλιζαν διαφορα και μολις βγηκε η 527 τρεξαν κ κρυφτηκαν. Ραντεβου στα δικαστήρια κ θα δουμε πόσα απιδια χωράει ο σακος

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4501 στις: Απρίλιος 22, 2016, 03:59:19 μμ »
Οι πινακες δεν θα κυρωθουν καν, γιατι κατευθείαν θα γινουν ασφαλιστικά μέτρα. Μονο επιτυχοντες ασεπ θα δουλεψουν βασει του δεδικασμενου. Και άλλοι ψελλιζαν διαφορα και μολις βγηκε η 527 τρεξαν κ κρυφτηκαν. Ραντεβου στα δικαστήρια κ θα δουμε πόσα απιδια χωράει ο σακος
κι εγώ δις επιτυχών στον ασεπ είμαι αλλά η 527 αναφέρεται στους μόνιμους διορισμούς ενώ η άλλη απόφαση του ΣτΕ 4303 λέει πως στους πίνακες πρέπει να συμπεριληφθούν και οι μη έχοντες ασεπ κι αυτο μέχρι να γίνει ασεπ βλέπε 12η και 13η σκέψη

Αποσυνδεδεμένος p75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4502 στις: Απρίλιος 22, 2016, 04:03:37 μμ »
ναι είναι προφανές ότι δεν κατάλαβες.... δεν είναι τυχαίο.... και δεν είναι άσχετα.... θα προσπαθήσω να καταπιέσω το ένστικτό που μου λέει ότι δεν θες στην πραγματικότητα να το καταλάβεις για τους δικούς σου προσωπικούς λόγους (το λένε και συμφέρον) και καλοπροαίρετα θα το εξηγήσω όσο απλούστερα μπορώ

-----
λοιπόν έχουμε και λέμε.... με λένε Φίλη....έχω την δυστυχία να είμαι στο υπουργείο παιδείας και να πρέπει να μειώσω το κόστος, για να γίνει αυτό πρέπει να πάρω αποφάσεις που θα θίξουν αρκετούς.... τι να κάνω; πρέπει να γίνει.... αλλά δεν είμαι και χαϊβάνι, ξέρω από "αγώνες" ξέρω τι μπορεί να γίνει αν συσπειρωθούν οι αντίπαλοι.... οπότε η λύση είναι απλή, δεν πρέπει να τους αφήσω να συσπειρωθούν... το αντίθετο πρέπει να τους κατακερματίσω.... (διαίρει και βασίλευε ο Καίσαρας με την εμπροσθοβαρή κοιλούμπα)
Είναι λοιπόν περίπου 20000 αναπληρωτές, πολλοί.... αλλά ευτυχώς διασπασμένοι σε α/θμια=β/θμια , γενικής/ειδικής, πε01-2-3-4-123456778.... αλλά αυτές οι διασπάσεις δεν είναι σημαντικές δεν μπορούν να σε αποπροσανατολίσουν....
για να μπορέσω να περάσω σκληρά μέτρα που θα μου μειώσουν το κόστος (κόψιμο ειδικοτήτων από δημοτικά, κλείσιμο νηπιαγωγείων 7-14, μείωση του λυκείου σε 2 χρόνια, αλλαγή επαγγελματικής εκπαίδευσης με μείωση μαθημάτων, ενοποίηση ειδικοτήτων, και άλλα πολλά) πρέπει να δημιουργήσω αντιπερισπασμό που θα κάνει τους αναπληρωτές να χτυπιούνται όχι για τα μέτρα που θα τους μειώσουν τις θέσεις αλλά για την σειρά τους στον πίνακα....
πρέπει λοιπόν να βρω τρόπο να τους διασπάσω και να τους έχω να πλακώνονται μεταξύ τους αντί να πλακώνουν εμένα που δεν θα κάνω μόνιμους διορισμούς.... αρχικά λοιπόν υπόσχομαι νέο σύστημα μόνιμων διορισμών, κάνω δημόσιο διάλογο, λέω ότι ζήτησα και 10000 και γιατί όχι 20000 διορισμούς σε βάθος (όσο βάθος μπορώ) δίνω ελπίδα.... την κρίσιμη στιγμή και πριν το ψέμα αποκαλυφθεί και αφού θα σταματήσω τον ένα δημόσιο διάλογο χωρίς να βγει κάποιο συμπέρασμα θα ξεκινήσω νέο διάλογο για το σύστημα προσλήψεων των αναπληρωτών, προετοιμάζοντας με συνεντεύξεις ότι σεβόμαστε το ΣΤΕ κλπ κλπ πετάω την βόμβα καπάκι και μηδενίζω προϋπηρεσίες από τους πάντες, επιλέγοντας ότι μου καπνίσει από έναν νόμο που δεν έχει εφαρμοστεί ποτέ (και ούτε πρόκειται) γιατί έτσι λέω ότι το ερμηνεύει το ΣΤΕ....είμαι ο δίκαιος..... κανείς από τους θιγόμενους (που είναι σχεδόν οι πάντες) δεν θα μπορέσει να καταλάβει την παγίδα που στήνω... όχι τουλάχιστον πριν είναι αργά.....
Το σοκ είναι τόσο μεγάλο για τους 20000 αναπληρωτές που αρκετοί βλέπουν ότι μάζευαν μέρα μέρα να εξαϋλώνεται που δεν βλέπουν τίποτα άλλο.... αρχίζουν να μαλώνουν με όσους λίγους ευνοούνται και όσο αυτοί θα μαλώνουν ποιος την έχει μεγαλύτερη την αξία να δουλεύει αναπληρωτής (αιώνια), ξεφουρνίζουμε ότι διορισμοί μόνιμοι δεν μας αφήνουν να κάνουμε (αλλά στα άλλα υπουργεία θα γίνουν όπως και στα πανεπιστήμια) και ξεφουρνίζουμε και τα μέτρα περικοπών.... με μια σωστή διαχείριση.... παίζοντας σωστά τους χρόνους του Πάσχα, τις πανελλαδικές και το καλοκαιράκι... φτάσαμε Σεπτέμβριο και δεν θα προλάβουν οι συνδικαλιστές να συσπειρώσουν οποιαδήποτε αντίδραση....

μάλλον θα την βγάλω και αυτή την χρονιά.... με λιγότερους αναπληρωτές.... εξαντλώντας και ότι έμεινε από εσπα....... εντάξει αν πάμε για γκρέξιτ δεν φταίω εγώ...έκανα ότι μπορούσα....... πάω για ένα κοντοσούβλι (αναπληρωτών)
ο δικός σας δίκαιος Καίσαρας Φίλης
-----

αυτά νομίζω εγώ.... τα γράφω εδώ και καιρό πριν γίνουν.... γιατί και εγώ έτσι θα τα έκανα αν ήμουν Φίλης στην θέση του Φίλη (χωρίς την κοιλιά).....

Τέλεια η ανάλυση!! Πιστεύω ότι κάπως έτσι πρέπει να σκέφτεται αν όχι ο Φίλης, αυτός που φτιάχνει τα κείμενα που υπογράφει ο Φίλης... (θυμόμαστε το yes minister ελπίζω!) .. και επίσης μου άνοιξε η όρεξη με το κοντοσούβλι :)

Αποσυνδεδεμένος killbee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4503 στις: Απρίλιος 22, 2016, 05:11:47 μμ »
Δεν το λεω για να προκαλέσω τρόμο. Είχα μια πληροφορία, της οποίας δε γνωρίζω την εγκυρότητα, αλλά την έδωσα γιατί θεωρώ πως έχει μια λογική. Τουλάχιστον, αν μας καλέσουν νωρίς να μην πέσουμε από τα σύννεφα..Λογικά θα γνωρίζουμε σύντομα περισσότερα.


Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Εάν γίνουν νωρίτερα οι αιτήσεις δεν θα προλάβουν αυτοί που κάνουν φέτος Ασπαιτέ (τεχνικές ειδικότητες) και όσοι παίρνουν πτυχίο το καλοκαίρι.

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4504 στις: Απρίλιος 22, 2016, 05:23:02 μμ »
Σχετικά με τις αιτήσεις που αναφέρατε, έχω μια πληροφορία (χωρίς να γνωρίζω αν είναι έγκυρη) πως οι αιτήσεις θα ξεκινήσουν σχεδόν αμέσως μετά την ψήφιση του νέου νόμου. Την αναφέρω μόνο γιατί έχει μια λογική, αν σκεφτεί κανείς πως ο ΑΣΕΠ θα χρειαστεί σημαντικό διάστημα πριν αναρτήσει τους νέους πίνακες.

Αν ξεκινήσουν νωρίτερα οι αιτήσεις, αν γίνουν οι αιτήσεις ηλεκτρονικά......... οι φετινές προϋπηρεσίες (απόλυση 30/60);;;; νέοι πτυχιούχοι, μεταπτυχιακά, ασπαίτε, κλπ;;; Μήπως σε πρώτο χρόνο και πριν οριστικούς πίνακες γίνει μία αρχική καταγραφή και μετά δικαίωμα τροποποίησης και δήλωση περιοχών, δεν γνωρίζω κάτι απλά αναρωτιέμαι.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4027
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4505 στις: Απρίλιος 22, 2016, 06:05:42 μμ »
Αν ξεκινήσουν νωρίτερα οι αιτήσεις, αν γίνουν οι αιτήσεις ηλεκτρονικά......... οι φετινές προϋπηρεσίες (απόλυση 30/60);;;; νέοι πτυχιούχοι, μεταπτυχιακά, ασπαίτε, κλπ;;; Μήπως σε πρώτο χρόνο και πριν οριστικούς πίνακες γίνει μία αρχική καταγραφή και μετά δικαίωμα τροποποίησης και δήλωση περιοχών, δεν γνωρίζω κάτι απλά αναρωτιέμαι.

Το χρονοβόρο κομμάτι είναι ο έλεγχος των δικαιολογητικών (πτυχίων κλπ). Η κατάταξη, εφόσον σταθεροποιηθεί ο αλγόριθμος υπολογισμού και έχουν καταχωρηθεί τα στοιχεία του καθενός, είναι αν όχι θέμα λεπτών, θέμα 1 ημέρας.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4506 στις: Απρίλιος 22, 2016, 07:45:39 μμ »
Καλές οι θεωρίες συνομωσίας. Και τα σενάρια πολλά για όσους έχουν φαντασία. Το σενάριο να συμμορφώνεται ο Φίλης στην νομιμότητα, όπως οφείλει σε ένα κράτος δικαίου, ορισμένοι δεν θέλουν να το ακουν. Ο λόγος είναι απλός: Το προσωπικό συμφέρον, αφού περι δικαίου δεν τίθεται πια λόγος.

Όσον αφορά την "διάσπαση", εγώ δεν έχω κανένα ποβλημα να συμμετέχω σε διεκδικήσεις μόνιμων διορισμών  με αδιόριστους χωρίς ΑΣΕΠ, με ΑΣΕΠ, τρίτεκνους και πολύτεκνους. Είναι απλό: Μπορούμε να είμαστε χώρια σε αυτά που μας χωρίζουν και μαζί σε αυτά που μας ενώνουν.
Γιατί να είναι αυτό τόσο δύσκολο...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4507 στις: Απρίλιος 22, 2016, 09:44:14 μμ »
οι αιτησεις καθε χρονο γινονται αρχες ιουλιου

Έχουν γίνει και Ιούνιο (και τέλη Μαΐου, αν θυμάμαι καλά μια φορά) και Αύγουστο. Ποικίλει ανάλογα την πολιτική επικαιρότητα.
Ας γίνει όποτε θέλει φέτος, αρκεί να είναι επιτέλους ηλεκτρονικά. Με τι κωδικούς άραγε; taxisnet?
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160461
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 577
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 546
Σύνολο: 564

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.184 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.