*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1742767 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8344 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 09:41:14 μμ »
Συνάδελφοι μου κάνει εντύπωση δεν βρέθηκε κανείς που να ζητήσει τον βαθμό Ασεπ;τοσα σχόλια στη διαβούλευση ,τόσα κόμματα,κανείς δεν το σχολίασε;

Μην σου κανει καθολου εντυπωση. Αυτοι δεν ηταν που ειχαν θεσπισει τα παραθυρακια για τον ασεπ;;; τι περιμενεις τωρα ......
Χρονια εκλογων....απο τους 120000 υποψηφιους αναπληρωτες οι μισοι θελουν ασεπ οι αλλοι οχι. Πιστευετε οτι θα ταχθουν υπερ ομαδας; Βλεπουνε που παει το κυριως ποταμι και ακολουθουνε και αυτοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:39:34 »

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8345 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 09:45:07 μμ »
hkal  ..λυπάμαι αλλά ουτε ένα κομμα σημερα δεν ανέφερε καν τον γραπτο ασεπ, δεν τον θελει κανενας, τους χαλανε τη σερμαγιά οι ασεπιτες... θέλουν πειθηνια όργανα στα σχολεία, οι διευθυνταδες και οι αιρετοι... να τους κάνουν ότι θέλουν και να τους χρησιμοποιουν όπως θέλουν..... τέτοιοι διαθέσιμοι ειναι πολλοι από εμας που για μια καρεκλα και κολοβαρεμα στο σχολειο και κολοτουμπες κανουμε ... να μην πω και τι άλλο  ;) κάνουμε.... έναν ασεπ όμως δεν θελουμε να γράψουμε...
Σιγά μην σκίσεις το καλσόν. Μα είναι δυνατόν να γράφονται αυτά...

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8346 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 09:46:18 μμ »
ε ναι τα μπσ δδκτρ ειναι πληρωμένα
τους βαθμούς ανάλογος την παράταξη που ήσουν στη σχολή δε μας απασχολεί καθόλου , εκεί ήταν αξιοκρατία
μη τυχών πειράξετε τα μόρια μπσ δδκτρ, είναι ήδη χαμηλα
Τα μεταπτυχιακα και διδακτορικα ειναι υπερεκτιμημενα και ειδικα οταν μιλαμε για μη συναφεια. Τα δευτερα πτυχια το ιδιο.  Ενας με βαθμο πτυχιου 7 που ειναι ο μεσος αποφοιτος ελληνικου πανεπιστημιου θα παρει 8 μοναδες και το ασχετο μεταπτυχιακο θα παρει 20 δηλαδη διπλασιες μοναδες το μεταπτυχιακο απο το βασικο πτυχιο.
Βρειτε μου μια προκηρυξη του ασεπ στο υπολοιπο δημοσιο που το βασικο πτυχιο μοριοδοτειται τοσο χαμηλα.
Ειναι δυνατον ενας με 6 πτυχιο να παιρνει απο το βασικο πτυχιο τα ιδια μορια με το ecdl;



αντε να το γράψω ξανά, γιατί απο τις προκηρύξεις αντλείτε ΜΟΝΟ αυτό που θέλετε και σας συμφέρει
σε αυτες τις προκηρύξεις
 α) η προϋπηρεσία ειναι 84 !! μήνες με 7 μόρια ο μήνας , σύνολο 588
β) το πτυχίο βαθος χ 110 , μαξ 1100 είναι αυτο που μου λες τωρα...
γ) ΜΠΣ 200 μόρια
δ) ΔΔΚΤΡ 400 μόρια
ξένες γλώσσες η/υ κτλπα..

γιατί από το παραπάνω αντλείς μόνο το πτυχίο και όχι τα υπόλοιπα?

διεξαγωγή γραπτού ΑΣΕΠ είναι η μόνη λύση , και οι παλιοί έχουν πλεονέκτημα σε αυτό
δε γίνεται αλλιώς , κάποιοι έχουν αρχίσει και το καταλαβαίνουν , όσο περνά ο καιρός το αντιλαμβάνονται ακόμα περισσότεροι
και όταν βγουν οι καινούριοι πίνακες αν βγουν, τότε θα γίνει peak σε αυτό
θα αλλάξουν οι ζωές ΟΛΩΝ μετα τους πίνακες αυτούς
αλλά δε τους νοιάζει, γιατι σου λένε κλασσικά όπως γίνεται στην Ελλάδα..έλα να φωνάξουμε μαζί...έλα και μόλις εξασφαλίσουν το διορισμό τους τρώνε λυοκάνικα στο τζάκι......και παρατάνε τους υπόλοιπους
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2019, 09:53:07 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος Fani 35

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 811
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μπροστά...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8347 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 09:52:25 μμ »
Τι να πω αν και έχω προυπηρεσία και μεταπτυχιακό,ναι θέλω και τα μόρια Ασεπ,δεν μου χαρίστηκαν..άλλωστε γιατί να θέλουν αυτή την μερίδα δυσαρεστημένων...αρνούμσι να πιστέψω πως μέχρι τέλους δεν θα βρεθεί υποστηρικτής...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:39:34 »

Αποσυνδεδεμένος Fani 35

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 811
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μπροστά...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8348 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 09:53:35 μμ »
Αρνούμαι...

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8349 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 09:55:05 μμ »
Σιγά μην σκίσεις το καλσόν. Μα είναι δυνατόν να γράφονται αυτά...


Πίπι 1970 να μη τρελαθουμε και εντελως το συστημα που ψηφιζεται ειναι κομμενο και ραμμενο για οσους τυχερους στα δεκα χρονιας της μεταβατικης επαιρναν το χιλιαρικακι, ειχαν εργασια σε αυτο που σπουδασαν, ιατροφαρμακευτικη ασφαλεια(που δεν ειναι δεδομενο για αλλους συναδελφους τους της μηδενικης δυστυχως ουτε αυτο) κλπ. Και μαλιστα αν δεν ανακοινωθουν οι πινακες αναπληρωτων μεχρι 01-07 παροτι θα εχει ψηφιστει νεος νομος παμε για αλλη μια χρονια με το παλιο. Τι αλλο να κανει ο ανθρωπος μονο που δεν υπεγραψε απο αποψε τους διορισμους, ρεσιταλ εδωσε. Αν ηθελε αξιοκρατία χωρις μορια του ΑΣΕΠ ας εφαρμοζε προκηρυξη δημοσιου οπως αναλυει τα μορια και ο Πασσας παρακατω...
 α) η προϋπηρεσία ειναι 84 !! μήνες με 7 μόρια ο μήνας , σύνολο 588
β) το πτυχίο βαθος χ 110 , μαξ 1100 είναι αυτο που μου λες τωρα...
γ) ΜΠΣ 200 μόρια
δ) ΔΔΚΤΡ 400 μόρια
ξένες γλώσσες η/υ κτλπα.. 
Αλλα ειπαμε το ρευμα τα ΚΕΡΔΙΣΕ ΟΛΑ. Αν και καπως ξυπνησαν οι νεοτεροι με την ανεργια-αεργια που τους χτυπησε για τα καλα τη πορτα στα 27-28 τους τωρα πια και με δεδομενο πως μονιμοι διορισμοι στη γενικη μαλλον γιοκ, ισως στο πολυ κοντινο μελλον υπαρχουν εξελιξεις, καθως η διαφορα του αναπληρωτη με εναν συναδελφο του της μηδενικης ειναι στη σημερινη Ελλαδα χαωδης.


Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8350 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 10:01:33 μμ »
Τι να πω αν και έχω προυπηρεσία και μεταπτυχιακό,ναι θέλω και τα μόρια Ασεπ,δεν μου χαρίστηκαν..άλλωστε γιατί να θέλουν αυτή την μερίδα δυσαρεστημένων...αρνούμσι να πιστέψω πως μέχρι τέλους δεν θα βρεθεί υποστηρικτής...
ούτε ο πρόεδρος της ΟΛΜΕ!!!!

Αποσυνδεδεμένος soupa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8351 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 10:04:11 μμ »
Σιγά μην σκίσεις το καλσόν. Μα είναι δυνατόν να γράφονται αυτά...
.. γιατι ζοριζεσαι συναδελφε/φισσα ? εγω θα το σκισω το καλσον ..αλλα αλλοι ειναι τα ντουντουκια εδω μέσα... σε θιξαμε τους αιρετους? άναπληρωτάκια γι αυτο μας ειπαν.... γιατι μαλλον σαν και εσενα δεν το σκιζουν το καλσον ...

Αποσυνδεδεμένος diane

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8352 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 10:16:24 μμ »
ούτε ο πρόεδρος της ΟΛΜΕ!!!!

Απογοήτευση, μα να μη βρεθεί ούτε ένας να κάνει μια αναφορά;

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8353 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 10:19:11 μμ »
.. γιατι ζοριζεσαι συναδελφε/φισσα ? εγω θα το σκισω το καλσον ..αλλα αλλοι ειναι τα ντουντουκια εδω μέσα... σε θιξαμε τους αιρετους? άναπληρωτάκια γι αυτο μας ειπαν.... γιατι μαλλον σαν και εσενα δεν το σκιζουν το καλσον ...
Χεσ.... για τους αιρετούς. Κατηγορείς και διαβαλεις ανθρώπους που εργάζονται και δε χρωστούν σε κανένα γι'αυτό. Όλους σε ένα σακί. Ντροπή σου κυρία μου.

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8354 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 10:23:49 μμ »
Αντε οι παλιοι μονιμοι δεν νιωθουν τι γινεται γυρω τους. Εχουν βολευτει και τελος, ας καει το συμπαν.
Οι  αναπληρωτες και ειδικα οι νεοι αποφοιτοι των τμηματων ειδικης τι στο #@#@## κανουν ;
Στελνουν μειλ και γραφουν στη διαβουλευση;
Στο  Ελλαδισταν  δεν βρισκεις το δικιο σου κανοντας διαλογο με δαυτους.
Κλεινεις τα παντα ολα, κρεμιεσαι στα καγκελα, απεργιες φουλ και ντου οπου βρεις.
Βαλτε στην ακρη το καλο προσωπο του εκπαιδευτικου που ειναι υποτακτικος και δεχεται τα παντα αδιαμαρτυρητα και γινετε δεητζηδες, πυροσβεστες, συμβασιουχοι των οτα.
Καληνυχτα και καλη τυχη.


sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8355 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 10:26:35 μμ »
Αν και κατανοητό, ειλικρινά είναι ιδιαίτερα απογοητευτική η ανωριμότητα, ο εγωκεντρισμός και κυρίως ο ερειστικος και απαξιωτικός λόγος ατόμων που αυτοπροσδιοριζονται ως εκπαιδευτικοί. Προσπαθούμε να ενημερωθούμε και είμαστε συνεχώς αντιμέτωποι με όλους αυτούς τους ανουσιους, παιδαριώδεις και προσβλητικούς "διαλόγους".




  Όλοι εσείς που βρίζετε τις ειδικές κατηγορίες έχετε ιδέα από κοινωνική Παιδαγωγική και από κοινωνιολογία της εκπαίδευσης; (θέλετε να λέγεστε και εκπαιδευτικοί, το αξίες θα μεταφέρετε στους μαθητές σας, να βλέπουν το συμφέρον τους για δίκαιο;)
 


Το ότι το νομοσχέδιο το βρίζουν όλοι σε αυτές τις συνθήκες πολυδιάσπασης, είναι για εμένα απόδειξη ότι είναι δίκαιο. Θα ήταν δίκαιο αν ξεκιναγαμε από μηδενική βάση. Αλλά επειδή 10 χρόνια τώρα τα σχολεία τα κρατάνε ανοικτά οι αναπληρωτές, έπρεπε πρώτα να διοριστούν αυτοί, γιατί είναι ζήτημα ΕΡΓΑΣΙΑΚΏΝ ΔΙΚΑΙΩΜΆΤΩΝ. Όπως δε συζητά κανείς να απολυθούν οι μόνιμοι για να δουλέψουν "αξιοτεροι", έτσι θα έπρεπε όλοι να διεκδικούμε τον διορισμό των αναπληρωτών, οι οποίοι 15 χρόνια τώρα αναπληρώνουν τους εαυτούς τους. Αν είχαμε κουλτούρα προάσπισης των εργασιακών δικαιωμάτων δεν θα ήταν τόσο χάλια οι συνθήκες για τους μη μόνιμους εκπαιδευτικούς, όπου και αν εργάζονταν.

Και επιτέλους να υπάρξει η στοιχειωδώς ώριμη σκέψη, ότι το πρόβλημα μας είναι οι λιγοστοί διορισμοί και η συρρίκνωση του σχολείου (και προσεχώς η υπογεννητικότητα), και όχι ο συνάδελφος που μας πέρασε με τα συγκεκριμένα κριτήρια.


Συγνώμη για το μεγάλο ποστ, αλλά μπουχτισα τόσους μήνες με όλη την χολή εδώ μέσα.

Συναδέλφισσα,
θα σταθώ στα παραπάνω σημεία του κειμένου σου γιατί είναι ίδιον της αμάθειας και αναποτελεσματικότητάς μας που (μας) φτάσανε,
ΩΣ ένδειξη του ότι παρότι εσύ ειδικά δύνασαι να αρθρώσεις λόγο (έστω και "κουραστικό"-μακροσκελέστατο, δύσκολα να το διάβασε όμως κάποιο από τα δασκαλάκια που €ίμαστε τέτοια),
εκφράζεις σημαντικά ατοπήματα:

Στο 1ο)
Χαρακτηρισμοί ΔΕ χωράνε ΑΝ θέλουμε να είμαστε αποτελεσματικοί (και ως εκπαιδευτικοί): Τρενάρουν, ΑΝ δεν σταματούν τελείως τη διαδικασία εξέλιξης σε ένα διάλογο. Κι εσύ τους χρησιμοποιείς: Έχεις σκεφτεί ΑΝ όλοι αυτοί που εκφράζονται όπως λες, "απαντούν" σε ίδιους κι όμοιους (με τα ίδια "χαρακτηριστικά") και αδιόρθωτους (κατ'επανάληψη) με τον ίδιο τρόπο;

Πώς θα έρθει αποτέλεσμα σε "διάλογο" μεταξύ ανθρώπων με αυτά τα "χαρακτηριστικά";
Εσύ δεν τα έχεις νομίζεις;


Και ΝΑ:
Στο 2ο) Ξέρεις τι "λέει" η Κοινωνιολογία της Εκπαίδευσης για τις "ειδικές κατηγορίες" ή έτσι το πέταξες αυτό;
Το βασικότερό της σημείο είναι η αναπαραγωγή του ίδιου συστήματος.
ΚΑΙ ποιοί ειναι οι "καλύτεροι" σε αυτό, νομίζεις;
Τα δασκαλάκια, όπως μας καταντήσανε, ασχέτως "ειδικής κατηγορίας", που με αλληλοχαρακτηρισμούς (για άμυνα και ταυτόχρονα επίθεση) με επίκεντρο στο λόγο του καθενός μας είναι το συμφέρον και τα €υρουλάκια του.
Αυτές είναι οι "αξίες" που αναφέρεις  και είναι άσχετες με σεβασμό ή "βρίσιμο" (όπως λες) των "ειδικών κατηγοριών".

Εκτός , βεβαίως της νομιμοποίησης (ψάξε τι σημαίνει αυτός ο όρος αφού αναφέρεις την Κοινωνιολογία της Εκπαίδευσης) της "αναπηρίας":
"Είμαι ανάπηρος, το δικαιούμαι!! Γιατί ΔΕ μπορώ."
ΚΑΙ ο άλλος που "μπορεί"; Στον Καιάδα; ΝΑ τί αναπαράγεται. ΝΑ και γιατί είμαστε παντελώς αναποτελεσματικοί και άξιοι , όπως λες, του ό,τι θα έεεεερθει τα επόμενα χρόνια στην εκπαίδευση.
Πρόβλεψή μου;
Όλες οι δομές τυπικής εκπαίδευσης και ειδικά της Ειδικής (ο θεός να τις κάνει "εκπαίδευσης", για όποιον ξέρει για τι μιλάμε και έχει εμπειρία όχι μικρονοϊκή-να κάνω κι εγώ το χαρακτηρισμό μου-για τι εστί "€ιδική Αγωγή" στη χώρα μας) ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΟΡΦΗ, ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΩΣ ΤΟ 2030.


Στο 3ο) σημείο: ΔΕ πρόκειται να γίνουν μαζικοί διορισμοί (ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ) τα επόμενα 5 χρόνια.

Αλλά €μείς συνεχίζουμε.
Τί μας παρακινεί να μην "εγκαταλείπουμε" σε κάτι πασιφανές , που θα πλήξει και τους μονίμους τα επόμενα 10 χρόνια;
Ότι:

ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ.
ΑΞΙΟΙ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΟΙ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ "ΔΟΥΜΕ" ΠΟΣΟ ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ.

Συνεχίζουμε αναπαράγωντάς το.
Και για αυτό δε χρειάζεται ούτε μισό πτυχίο.
Αρκεί να είμαστε "άξιοι" βαυκαλιστές του ό,ποιου συστήματος μας πασάρει η ό,ποια εξουσία. (Όπως και καταλήγεις με το ευφυολόγημά σου:
"Το ότι το νομοσχέδιο το βρίζουν όλοι σε αυτές τις συνθήκες πολυδιάσπασης, είναι για εμένα απόδειξη ότι είναι δίκαιο." !!!

Υ.Γ.: Ακόμα θυμάμαι τα "βρισίδια" για την αλλαγή στον αριθμό απουσιών για προαγωγή ΠΡΙΝ την ανακοίνωσή τους από κάποια δασκαλάκια πέρσι.
ΚΑΙ ΑΦΟΥ ανακοινώθηκε;
ΟΙ ΙΔΙΟΙ: "Μπράβο"!!!

Εν ολίγοις:
ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ. "ΑΞΙΟΙ" ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΟΙ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ. ΤΙ "ΠΤΥΧΙΑ" ΤΣΑΜΠΟΥΝΑΤΕ"; ΕΞ'ΟΥ ΚΑΙ ΟΣΑ ΕΠΟΝΤΑΙ.

Αποσυνδεδεμένος soupa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8356 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 11:01:47 μμ »
Χεσ.... για τους αιρετούς. Κατηγορείς και διαβαλεις ανθρώπους που εργάζονται και δε χρωστούν σε κανένα γι'αυτό. Όλους σε ένα σακί. Ντροπή σου κυρία μου.
.. για να μη με παρεξηγησεις  ... Κύριος ειμαι... όπως το διαβάζεις, διαβαλλω τους βολεψακηδες που ακουν γραπτο ασεπ και αλλαζουν χρώμα? που ποτε δεν εργαστηκαν στο αντικειμενο τους και πελαγωνουν μπροστα στα 14χρονα? που ουτε καν το γνωστικο τους δεν γνωρίζουν? αυτους που μπηκαν με την πρόσθετη στα σχολεία? αυτους που μπηκαν με τα αθλητικά γυμνασια λύκεια? αυτους που τρέχουν πισω απο τους δ/ντες τους, τους αιρετους και τα κομματα τους , εκφράζοντας στο ακέραιο τις πολιτικές τους? αυτους που κρυβονται στην ειδική ( την κανανε φωλιτσα)..αληθεια, έχεις δουλεψει στην ειδική?..... αλοιμονο στα παιδιά που φοιτούν εκει... διαβάλλω λες ε? το προβλημα ξες ποιο ειναι? οτι αυτοι που υπερασπίζεσαι νομιζουν πως δουλευουν, πως εργαζονται και παραγουν, πως επιτελουν θεοπνευστο εργο....στις εσχατιες της ελλαδας (λες και τζαμπα τρεχανε..), ναι δεν χρωστουν..απαιτουν διορισμό ..τους χρωσταμε εμεις..... να μας πουν πως πηραν τις προυπηρεσιες τους τουλάχιστον..... κυρία..ε?...

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8357 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 11:07:09 μμ »
Συναδέλφισσα,
θα σταθώ στα παραπάνω σημεία του κειμένου σου γιατί είναι ίδιον της αμάθειας και αναποτελεσματικότητάς μας που (μας) φτάσανε,
ΩΣ ένδειξη του ότι παρότι εσύ ειδικά δύνασαι να αρθρώσεις λόγο (έστω και "κουραστικό"-μακροσκελέστατο, δύσκολα να το διάβασε όμως κάποιο από τα δασκαλάκια που €ίμαστε τέτοια),
εκφράζεις σημαντικά ατοπήματα:

Στο 1ο)
Χαρακτηρισμοί ΔΕ χωράνε ΑΝ θέλουμε να είμαστε αποτελεσματικοί (και ως εκπαιδευτικοί): Τρενάρουν, ΑΝ δεν σταματούν τελείως τη διαδικασία εξέλιξης σε ένα διάλογο. Κι εσύ τους χρησιμοποιείς: Έχεις σκεφτεί ΑΝ όλοι αυτοί που εκφράζονται όπως λες, "απαντούν" σε ίδιους κι όμοιους (με τα ίδια "χαρακτηριστικά") και αδιόρθωτους (κατ'επανάληψη) με τον ίδιο τρόπο;

Πώς θα έρθει αποτέλεσμα σε "διάλογο" μεταξύ ανθρώπων με αυτά τα "χαρακτηριστικά";
Εσύ δεν τα έχεις νομίζεις;


Και ΝΑ:
Στο 2ο) Ξέρεις τι "λέει" η Κοινωνιολογία της Εκπαίδευσης για τις "ειδικές κατηγορίες" ή έτσι το πέταξες αυτό;
Το βασικότερό της σημείο είναι η αναπαραγωγή του ίδιου συστήματος.
ΚΑΙ ποιοί ειναι οι "καλύτεροι" σε αυτό, νομίζεις;
Τα δασκαλάκια, όπως μας καταντήσανε, ασχέτως "ειδικής κατηγορίας", που με αλληλοχαρακτηρισμούς (για άμυνα και ταυτόχρονα επίθεση) με επίκεντρο στο λόγο του καθενός μας είναι το συμφέρον και τα €υρουλάκια του.
Αυτές είναι οι "αξίες" που αναφέρεις  και είναι άσχετες με σεβασμό ή "βρίσιμο" (όπως λες) των "ειδικών κατηγοριών".

Εκτός , βεβαίως της νομιμοποίησης (ψάξε τι σημαίνει αυτός ο όρος αφού αναφέρεις την Κοινωνιολογία της Εκπαίδευσης) της "αναπηρίας":
"Είμαι ανάπηρος, το δικαιούμαι!! Γιατί ΔΕ μπορώ."
ΚΑΙ ο άλλος που "μπορεί"; Στον Καιάδα; ΝΑ τί αναπαράγεται. ΝΑ και γιατί είμαστε παντελώς αναποτελεσματικοί και άξιοι , όπως λες, του ό,τι θα έεεεερθει τα επόμενα χρόνια στην εκπαίδευση.
Πρόβλεψή μου;
Όλες οι δομές τυπικής εκπαίδευσης και ειδικά της Ειδικής (ο θεός να τις κάνει "εκπαίδευσης", για όποιον ξέρει για τι μιλάμε και έχει εμπειρία όχι μικρονοϊκή-να κάνω κι εγώ το χαρακτηρισμό μου-για τι εστί "€ιδική Αγωγή" στη χώρα μας) ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΟΡΦΗ, ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΩΣ ΤΟ 2030.


Στο 3ο) σημείο: ΔΕ πρόκειται να γίνουν μαζικοί διορισμοί (ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ) τα επόμενα 5 χρόνια.

Αλλά €μείς συνεχίζουμε.
Τί μας παρακινεί να μην "εγκαταλείπουμε" σε κάτι πασιφανές , που θα πλήξει και τους μονίμους τα επόμενα 10 χρόνια;
Ότι:

ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ.
ΑΞΙΟΙ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΟΙ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ "ΔΟΥΜΕ" ΠΟΣΟ ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ.

Συνεχίζουμε αναπαράγωντάς το.
Και για αυτό δε χρειάζεται ούτε μισό πτυχίο.
Αρκεί να είμαστε "άξιοι" βαυκαλιστές του ό,ποιου συστήματος μας πασάρει η ό,ποια εξουσία. (Όπως και καταλήγεις με το ευφυολόγημά σου:
"Το ότι το νομοσχέδιο το βρίζουν όλοι σε αυτές τις συνθήκες πολυδιάσπασης, είναι για εμένα απόδειξη ότι είναι δίκαιο." !!!

Υ.Γ.: Ακόμα θυμάμαι τα "βρισίδια" για την αλλαγή στον αριθμό απουσιών για προαγωγή ΠΡΙΝ την ανακοίνωσή τους από κάποια δασκαλάκια πέρσι.
ΚΑΙ ΑΦΟΥ ανακοινώθηκε;
ΟΙ ΙΔΙΟΙ: "Μπράβο"!!!

Εν ολίγοις:
ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ. "ΑΞΙΟΙ" ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΟΙ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ. ΤΙ "ΠΤΥΧΙΑ" ΤΣΑΜΠΟΥΝΑΤΕ"; ΕΞ'ΟΥ ΚΑΙ ΟΣΑ ΕΠΟΝΤΑΙ.
Για δασκαλακος παντως καλη χρηση γλωσσας...Κανε και μια μεταφραση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160048
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 453
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 426
Σύνολο: 439

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.