*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2991726 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
δεν ρώτησα όνομα,  μια κυρια

αλλα αν πάρεις αύριο η ίδια θα το σηκώσει λογικα γιατί μου είπε από το πρωί δίνω επεξηγήσεις, άρα αυτή σηκώνει το τηλέφωνο




Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τουλάχιστον ας ελπίσουμε ότι οι μόνιμοι δε θα βάλουν και φέτος λυτούς και δεμένους να πάρουν απόσπαση μη τυχόν και πάνε δύο χιλιόμετρα πιο πέρα στην οργανική τους!  =P

Ναι!ΚΑι έτσι τρώνε και τις ώρες ωρομισθίου!Αλλά ποσώς τους ενδιαφέρει!Έτσι και αλλιώς δεν αντιμετωπίζουν και με μεγάλη εκτίμηση τους ωρομισθίους οι μονιμοι!

Αποσυνδεδεμένος primus inter pares

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Η όλη συζήτηση που γίνεται εδώ αποτυπώνεται τόσο ωραία στα Σταφύλια της Οργής του Στάινμπεκ 100 χρόνια πριν. Η φαγωμάρα των πειναλέων περιστασιακά εργαζόμενων για το ποιος δικαιούται ένα κομμάτι ψωμί: αυτός που βγάζει 0 ευρώ ή εκείνος που βγάζει 100 ευρώ το μήνα; Ταυτόχρονα βεβαίως, υπάρχουν και οι μόνιμοι, αλλά και οι "μονίμως έκτακτοι" με 3 και 4 και 5 ταυτόχρονες συμβάσεις. Και δώσε φαγωμάρα. "Γιατί αυτός και όχι εγώ;" , "Εγώ είμαι πιο κακομοίρης από τον μπού...στη με τις 3 ή τις 5 ώρες στα ΚΔΒΜ. Τα παιδιά βέβαια, πρέπει κάτι να φάνε. Να του φάω τις 3 ώρες, να τις πάρω εγώ, να χτίσω προϋπηρεσία, να χωθώ.
Κοινωνικώς, καλά πάμε... Και όταν η ανεργία θα πέσει στο 5%, θα τρωγόμαστε πάλι για το ποιανού είναι μεγαλύτερο... το σπίτι, το σκάφος. Δε χεζόμαστε λέω εγώ. Κουράστηκα να είμαι μίζερος. Αύριο πάλι.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Νομίζω οτι είναι πολύ εύκολο για το ΙΝΕΔΙΒΙΜ να εντοπίσει αυτούς που δουλεύουν σε δομές του ίδιου φορέα (έστω και 3 ώρες) και πήραν παράνομα την μοριοδότηση απο την ανεργία. ΜΟΝΟ το ΑΦΜ να ελέγξουν φτάνει...

Συμφωνώ απόλυτα μια καταγγελία φτάνει να αποκλειστούν από τον πίνακα. Με ένα κλικ στον Η/Υ τους φαίνεται καθαρά ότι εισέπραξαν λεφτά την προηγούμενη χρονιά από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και παράλληλα στους πίνακες φαίνεται να έχουν 10 μόρια από ανεργία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος oenn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
δεν αντιμετωπίζουν και με μεγάλη εκτίμηση τους ωρομισθίους οι μονιμοι!

?? θα πρεπε; Να αντιμετωπίζουν ως ομοίους αποφοίτους σχολών που σφάζονται στην ποδιά του υπουργείου να πάρουν 5 ωρίτσες κάπου για να ονομαστούν καθηγητές; Που τριγυρνούν σαν όρνεα ποιος θα καταγγείλει τον δίπλα για 3 ωρίτσες "δουλειά";

Γούστο έχει να εκπλήσσεσθε κιόλα που σας αντιμετωπίζουν ως ... αξιοπερίεργα φαινόμενα! "Καθηγητές για 3 ώρες" κατά το διάσημος για μια ώρα". Εξευτελίζεστε μόνοι σας μια χαρά, δεν έχετε την ανάγκη ούτε των μονίμων ούτε του υπουργείου. Φτωχολ@μόγι@  >:(

Αποσυνδεδεμένος catwoman23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η όλη συζήτηση που γίνεται εδώ αποτυπώνεται τόσο ωραία στα Σταφύλια της Οργής του Στάινμπεκ 100 χρόνια πριν. Η φαγωμάρα των πειναλέων περιστασιακά εργαζόμενων για το ποιος δικαιούται ένα κομμάτι ψωμί: αυτός που βγάζει 0 ευρώ ή εκείνος που βγάζει 100 ευρώ το μήνα; Ταυτόχρονα βεβαίως, υπάρχουν και οι μόνιμοι, αλλά και οι "μονίμως έκτακτοι" με 3 και 4 και 5 ταυτόχρονες συμβάσεις. Και δώσε φαγωμάρα. "Γιατί αυτός και όχι εγώ;" , "Εγώ είμαι πιο κακομοίρης από τον μπού...στη με τις 3 ή τις 5 ώρες στα ΚΔΒΜ. Τα παιδιά βέβαια, πρέπει κάτι να φάνε. Να του φάω τις 3 ώρες, να τις πάρω εγώ, να χτίσω προϋπηρεσία, να χωθώ.
Κοινωνικώς, καλά πάμε... Και όταν η ανεργία θα πέσει στο 5%, θα τρωγόμαστε πάλι για το ποιανού είναι μεγαλύτερο... το σπίτι, το σκάφος. Δε χεζόμαστε λέω εγώ. Κουράστηκα να είμαι μίζερος. Αύριο πάλι.

ΩΡΑΙΟΣ!!  :-X

Αποσυνδεδεμένος mastermind

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
?? θα πρεπε; Να αντιμετωπίζουν ως ομοίους αποφοίτους σχολών που σφάζονται στην ποδιά του υπουργείου να πάρουν 5 ωρίτσες κάπου για να ονομαστούν καθηγητές; Που τριγυρνούν σαν όρνεα ποιος θα καταγγείλει τον δίπλα για 3 ωρίτσες "δουλειά";

Γούστο έχει να εκπλήσσεσθε κιόλα που σας αντιμετωπίζουν ως ... αξιοπερίεργα φαινόμενα! "Καθηγητές για 3 ώρες" κατά το διάσημος για μια ώρα". Εξευτελίζεστε μόνοι σας μια χαρά, δεν έχετε την ανάγκη ούτε των μονίμων ούτε του υπουργείου. Φτωχολ@μόγι@  >:(

Η αλήθεια είναι ότι όντως μας αντιμετωπίζουν έτσι αλλά όχι γιατί είμαστε φτωχοί αλλά γιατί δεν έχουν ούτε το 1/10 των γνώσεων που έχουμε εμείς (η ανεπάρκεια των γνώσεών τους ξεδιπλώνεται σε όλο της το μεγαλείο στα επιμορφωτικά σεμινάρια-της πλεοψηφίας για να μη γενικεύω) και γελοιοποιούνται προσπαθώντας να μας υποτιμήσουν λέγοντας ότι αυτά που λέμε είναι θεωρίες. Υπάρχει κι άλλος λόγος αλλά δε μπορώ να τον αναφέρω εδώ. Επίσης το να διεκδικεί κάποιος εργασία έστω και 3 ωρών είναι δικαίωμά του- ειδικά αν τη δικαιούται και του τη στερούν ανήθικα. Στο κάτω κάτω όποιος συνειδητά παρανομεί αναλαμβάνει και την ευθύνη του. Το ότι δεν έζησε κάποιος μας σε εποχές που διοριζόσουν με ωρίτσες από διευθυντές δευτεροβάθμιας και με χαρτιά διευθυντών που έλεγαν πόσο απαραίτητος είσαι στο σχολείο -ε τί να κάνουμε ατυχία είναι.  Αλήθεια αν υποτιμάς έτσι τους συναδέλφους σου σκέψου πώς φέρεσαι στους μαθητές σου! Ούτε το να είσαι φτωχός είναι ντροπή και κυρίως δεν είναι επιλογή. Αλήθεια εσύ όταν βγήκες από τη σχολή στην ίδια φάση δεν ήσουν;
Ενά φτωχό μεν τίμιο δε και πολύ κουρασμένο από το διάβασμα ον :'(   - μα καθόλου λαμόγιο. 
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2014, 10:24:39 μμ από mastermind »

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Οτι ειναι ανεπαρκεις ειναι προφανες. Ολες οι δομες ειναι προχειροφτιαγμενες χωρις ιχνος επαφης με την πραγματικοτητα. Μπαλωματα πανω σε μπαλωματα. Το οτι δεν εχουν ιδεα περι εκπαιδευσης φανηκε απο την κλωτσια που δωσαν 2 βδομαδες πριν στους ΠΕ06 των ΙΕΚ, γιατι λεει τι να τα κανουν οι σπουδαστες τα αγγλικα; Επισης ολες οι δομες δεχονται και μονιμους ηδη διορισμενους! Δηλαδη αφου δεν υπαρχουν ανεργοι ας παρουμε και μερικους ηδη εργαζομενους. Αν ηθελε το ινεδιβιμ κανεις δε θα τολμουσε να δηλωσει ψευδη στοιχεια γιατι θα τους επιαναν αμεσως και ουτε θα τολμουσε κανεις να δηλωσει 4 και περιφερειες γιατι θα ετρωγε ποινη. Απλα το ινεδιβιμ ΔΕ ΘΕΛΕΙ να τους πιασει! Deal with it!

Αποσυνδεδεμένος tkgl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νέο "τέλειο" σύστημα!!! τι πίνακας είναι πάλι τούτος; Πώς δηλαδή θα επιλέγουν τον εκπαιδευτή; Παράδειγμα:
Εάν ο 1ος δηλώσει 3 πόλεις της περιφέρειας π.χ Κοζάνη, Ορεστιάδα, Κέρκυρα (αναφέρω άσχετες πόλεις για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις), ο 2ος επιλέξει Κέρκυρα, Ορεστιάδα, Κοζάνη και ο 3ος επιλέξει μόνο την Κοζάνη!!. Και υποθέτουμε ότι στην Κοζάνη υπάρχουν 2 ΣΔΕ όπου χρειάζονται 2 εκπαιδευτές! Άντε πείτε μου τώρα...τον 3ο τον παίρνουνε;;; Τι γίνεται πάλι σε αυτό το μπάχαλο;

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σε πόσα ΣΔΕ μπορεί να δουλέψει κάποιος που επιλέγει;

Αποσυνδεδεμένος tkgl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μόνο σε 1 ΣΔΕ μπορεί να δουλεύει. Φυσικά το ΣΔΕ μπορεί να έχει και παράρτημα όπου να μην υπάρχει εκπαιδευτής με ίδια ειδικότητα, οπότε να δουλεύει κάποιος και στην έδρα αλλά και στο παράρτημα. (Ωραίο για να είναι αληθινό στις εποχές μας- συνήθως παίρνουν 2 εκπαιδευτές). Τώρα τύπου "δουλειά σε 2 ΣΔΕ" ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!! μα κ να γινόταν (που δε νομίζω) υπάρχουν τόσα πολλά ονόματα στις λίστες που το βλέπω λίγο χλωμό.... εώς αδύνατο!

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τι πίνακας είναι πάλι τούτος; Πώς δηλαδή θα επιλέγουν τον εκπαιδευτή; Παράδειγμα:
Εάν ο 1ος δηλώσει 3 πόλεις της περιφέρειας π.χ Κοζάνη, Ορεστιάδα, Κέρκυρα (αναφέρω άσχετες πόλεις για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις), ο 2ος επιλέξει Κέρκυρα, Ορεστιάδα, Κοζάνη και ο 3ος επιλέξει μόνο την Κοζάνη!!. Και υποθέτουμε ότι στην Κοζάνη υπάρχουν 2 ΣΔΕ όπου χρειάζονται 2 εκπαιδευτές! Άντε πείτε μου τώρα...τον 3ο τον παίρνουνε;;; Τι γίνεται πάλι σε αυτό το μπάχαλο;

Ρε παιδιά, κάντε ένα κόπο να διαβάζετε και τα προηγούμενα μηνύματα, ήμαρτον πια! Είπαμε ότι στο παρελθόν διάλεγες σύμφωνα με την γενική κατάταξη, που είδατε στα αποτελέσματα κατάταξη ανά πόλη?!? Ο πρώτος διαλέγει από τις επιλογές του (αν υπάρχουν κενά!), μετά στον επόμενο κ.ο.κ. παρεκλίσσεις μπορεί να υπάρχουν του στυλ να μην έχεις δηλώσει κάποιο σδε και να στο προτείνουν γιατί δεν έχει καλυφθεί η θέση (όταν έχει εξαντληθεί η λίστα και ξανακαλούν από την αρχή).

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Νέο "τέλειο" σύστημα!!! τι πίνακας είναι πάλι τούτος; Πώς δηλαδή θα επιλέγουν τον εκπαιδευτή; Παράδειγμα:
Εάν ο 1ος δηλώσει 3 πόλεις της περιφέρειας π.χ Κοζάνη, Ορεστιάδα, Κέρκυρα (αναφέρω άσχετες πόλεις για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις), ο 2ος επιλέξει Κέρκυρα, Ορεστιάδα, Κοζάνη και ο 3ος επιλέξει μόνο την Κοζάνη!!. Και υποθέτουμε ότι στην Κοζάνη υπάρχουν 2 ΣΔΕ όπου χρειάζονται 2 εκπαιδευτές! Άντε πείτε μου τώρα...τον 3ο τον παίρνουνε;;; Τι γίνεται πάλι σε αυτό το μπάχαλο;

Ποιο μπάχαλο. Παίρνουν τηλ έναν έναν και τον ρωτάνε σε ποιο ΣΔΕ από αυτά που έχει δηλώσει θέλει να πάει και μετά πάνε στον επόμενο. Σε αυτό το θέμα διαφωνώ μαζί σου. Ο τρόπος αυτός νομίζω είναι πολύ δίκαιος και σωστός σε σχέση με τον περσινό.

Αποσυνδεδεμένος tkgl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να ρωτήσω; Δηλαδή αν ένας εκπαιδευτικός είναι 3ος στη λίστα σε ένα ΣΔΕ, γνωστός του διευθυντή γιατί δουλεύει ήδη στο συγκεκριμένο σχολείο. Το ΣΔΕ χρειάζεται 2άτομα, τι γίνεται δλδ τότε; Τους παίρνει όλους τηλέφωνο ή πάει αμέσως στον εκπαιδευτικό που δουλεύει ήδη στο σχολείο; Εάν τους παίρνει όλους τηλέφωνο, οκ, πάω πάσο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160225
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 777
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 213
Σύνολο: 213

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.134 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.