*

Αποστολέας Θέμα: Προβληματισμός για το μέλλον  (Αναγνώστηκε 17947 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ntana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 03, 2010, 07:16:54 μμ »
Δύσκολα λοιπόν τα πράγματα... Το φοβόμουν αυτό! Απλά προσπαθώ να εξετάσω τις επιλογές μου και σκέφτηκα τη λύση των πανελληνίων μιας και τις κατατακτήριες δεν τις προλαβαίνω φέτος. Το μέλλον στα ιδιαίτερα, όπου και εργάζομαι επίσης μου φαίνεται δύσκολο, λόγω της κρίσης όποτε κοιτάζω τις εναλλακτικές μου. Δηλαδή θεωρείτε πως δεν υπάρχει λόγος να το αποτολμήσω; Και σα φιλόλογος αδιόριστη είμαι δηλαδή καταδικασμένη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:05:38 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 03, 2010, 07:20:56 μμ »
Δύσκολα λοιπόν τα πράγματα... Το φοβόμουν αυτό! Απλά προσπαθώ να εξετάσω τις επιλογές μου και σκέφτηκα τη λύση των πανελληνίων μιας και τις κατατακτήριες δεν τις προλαβαίνω φέτος. Το μέλλον στα ιδιαίτερα, όπου και εργάζομαι επίσης μου φαίνεται δύσκολο, λόγω της κρίσης όποτε κοιτάζω τις εναλλακτικές μου. Δηλαδή θεωρείτε πως δεν υπάρχει λόγος να το αποτολμήσω; Και σα φιλόλογος αδιόριστη είμαι δηλαδή καταδικασμένη;



πιστευεις οτι η λυση ειναι οι "πανελληνιες"? (Να υποθεσω παιδαγωγικό?)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ntana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 03, 2010, 07:29:27 μμ »
Σωστά υποθέτεις Μαρκο. Είναι μία από τις λύσεις που εξετάζω όπως και οι κατατακτήριες, το μεταπτυχιακό, ο ΑΣΕΠ. Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο; Ξέχασα, είναι και η μετανάστευση αλλά είμαι κάπως μεγάλη για νέα ξεκινήματα, νέους αγωνες.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 03, 2010, 07:40:31 μμ »
δυστυχως 1ον δε μου αρεσουν οι συμβουλες και 2ο μακαρι να μπορουσα να σε κατευθυνω... Απλως το ειπα γιατι πολλοι αυτο εχουν κατα νου..και δεν ξερουμε αν και εκει σε λιγα χρονια θα ισχυει ο,τι και τωρα.... Καλη τυχη και δυναμη σε ο,τι κι αν κανεις.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:05:38 »

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 03, 2010, 09:02:44 μμ »

Συνάδελφοι καλησπέρα, σχολικός σύμβουλος, κατα τη διάρκεια των ΠΕΚ,  είπε ότι τα πράγματα για τους εκπαιδευτικούς (δασκάλους η καθηγητές) θα είναι δύσκολα. Το τοπίο μετά απο συγχωνεύσεις και εξορθολογισμό ωραρίου εκπαιδευτικών θα αλλάξει προς το χειρότερο. Για το ωράριο είπε ότι θα αυξηθεί κατά 3 ώρες (19 για τους παλιότερους, 23 για τους νεοδιόριστους). Οι συγχωνεύσεις θα είναι σε ποσοστό 30%. Χαρακτηριστικά είπε "αδιοριστία για πολλά χρόνια, ακόμη και για σας τους αναπληρωτές". Μόνη ελπίδα, οι αντιδράσεις των εκπαιδευτικών. Επίσης εκτίμησε ότι δεν θα γίνει ΑΣΕΠ γιατί πρώτον κοστίζει στο κράτος και δευτερον δεν θα έχει ανάγκη για διορισμούς, αν περάσουν οι αποφάσεις  τής Κυβέρνησης. Οι εκτιμήσεις του ήταν αρνητικές και για την Πρωτοβάθμια. Αν μάθβ κάτι άλλο θα ενημερώσω.
[/quote]

πολλά πράγματα γνωρίζει αυτός ο σχολικός σύμβουλος..μπορείς να μου πεις ποιος είναι (για να ξέρω , αν πρέπει να δώσω βάση και να τον πιστέψω) ή τουλάχιστον σε ποια περιοχή έκανε ΠΕΚ.. κάπου Πελοπόννησο, Κόρινθο μεριά????

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 02:01:03 πμ »
Τι να πω!!!  Τα πάντα πιθανά. Πάντως σήμερα κάποιοι πολύτεκνοι σε πρωινή εκπομπή διαμαρτύρονταν και για το κλεισιμο των σχολείων της Αρκαδίας  και έλεγαν ότι δεν μπορεί να τους υποχρεώνει το κράτος να μετακομίσουν στην Αθήνα(αν κλείσουν τα σχολεία). Ας φωνάξουν και κάποιοι γονείς επιτέλους!!!!
Καλό !!!
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις? :)

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 02:26:19 πμ »
Να κανουμε κανενα κινημα οπως ανεργοι ενωθειτε??  Τι λετε??
Καθε βδομαδα και πιο δυσκολη για τους ανεργους......

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 07:31:58 πμ »
Σωστά υποθέτεις Μαρκο. Είναι μία από τις λύσεις που εξετάζω όπως και οι κατατακτήριες, το μεταπτυχιακό, ο ΑΣΕΠ. Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο; Ξέχασα, είναι και η μετανάστευση αλλά είμαι κάπως μεγάλη για νέα ξεκινήματα, νέους αγωνες.
;D Ακριβώς τις ίδιες σκέψεις κάνω. Είμαι 38, πάω για δεσποινίς ετών 39 και, αν είχα  σύντροφο, θα έφευγα μαζί του στο εξωτερικό κι έχουμε περάσει στο "ζητείται άνδρας για να πάμε Αυστραλία ή όπου". Δεν ξέρω τι είναι πιο δύσκολο. Να βρω άνδρα ή να βρω άνδρα που να φεύγει εξωτερικό. Πάντως, αν βρω δουλειά έξω έστω και μόνη, θα πάω. Επίσης δίνω κατατακτήριες (αν και αδιάβαστη στην ουσία δυστυχώς γιατί, πίστεψέ με, κάτω απ'αυτές τις συνθήκες ματαίωσης και ταλαιπωρίας το μυαλό είναι φευγάτο). Τον ασεπ τον έχω ξεχάσει. Δε συνεχίζω γιατί όποτε μίλησα εδώ δεν είχα κάτι θετικό να πω και θα πεταχτεί κανένας και θα λέει "περιβόλι της έκανες την καρδιά".
Και θα πω και κάτι πιο γενικό. Μετά το τελευταίο στραπάτσο συνειδητοποίησα πως σε αυτή τη χώρα δεν αξίζει να επενδύσεις. Τόσα προσόντα κι επιτυχίες στον ασεπ και πάλι άνεργος πού ακούστηκε; Και μ'εμας που δουλέψαμε και ωρομίσθιοι αποδείχτηκε πως κάνουμε οποιαδήποτε θυσία, δουλεύουμε κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες (πχ δε θα φανταζόμουν ότι θα χαιρόμουν που πήρα 12ωρο και να'μαι κι απλήρωτη, επειδή υπήρχε το 40%), αποδείχτηκε πως έχουμε αντοχές και περιθώρια ελαστικότητας και  τους τη φέραμε τόσο που πλέον μας αφαίρεσαν τη δυνατότητα  να εργαστούμε έστω κι ως υποαπασχολούμενοι (αυτό θα φανεί του χρόνου). Και δεν πιστεύω στα της κρίσης υπόψιν. Πιστεύω πως, ακριβώς επειδή είδαν πως τα παιδιά του λαού μπορούν να τα καταφέρουν με κάθε τρόπο και μπορούν να εισχωρήσουν στο σύστημά τους, ο μόνος τρόπος για να γεμίζει το σύστημά τους με δικούς τους ήταν να κάνουν αυτό που έκαναν τώρα. Κι η κρίση είναι μια καθοδηγούμενη επιφαση.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 08:31:57 πμ »
περιγραφεις πολυ παραστατικα και μεσα σε λιγες μονο σειρες την κατασταση που βρισκεσαι τοσο εσυ οσο και εκατονταδες αλλοι!
Δεν ειμαι καλος στις συμβουλες και γιαυτο τις αποφευγω. Προσωπικα λειτουργω απο τα 18 μου με το ενστικτο και ευτυχως μεχρι στιγμης ολα μου πηγαν καλα. Ποτε δεν ακουσα κανεναν ή για να το πω πιο σωστα ποτε παρολο που ζητησα συμβουλες δεν τις ακολουθησα κατα γραμμα.

Ισως, αν προσπαθουσες (φανταζομαι το κανεις) να στραφεις εκτος εκπ/σης, να σταθεις καποια στιγμη τυχερη.Το εξωτερικο δεν ειναι λυση. και  προσωπικα δε μου παει με το χαρακτηρα που εχω (οπως ελεγε και η Μαλβίνα)!

σου ευχομαι,οπως και σε ολα τα παιδια να πανε ολα καλα και να μη χαθει το θαρρος και η αισιοδοξια, προς θεου! και το εννοω!

οσο για το θεμα "αντρα-συζυγου" το οτι και σε αυτο εισαι προσεκτικη και δεν κανεις ή δεν εκανες βεβιασμενες-βιαστηκες κινησεις δειχνει ανθρωπο συνετο και φρονημο. Δεν προχωραμε στο γαμο με οποιον οποιον, αρκει να μας ζησει ή επειδη δεν αντεχουμε το οικογενειακο περιβαλλον ή απο προξενιο!!!!! Το θεμα ειναι να προχωρησουμε στην αποφαση να κανουμε πραγματα που θα μας κανουν ευτυχισμενους (και δεν εννοω πλουσιους)
γιατι τα λεφτα δεν φερνουν την ευτυχια μεν, αλλα ως γνωστο αν υπαρχουν δεν στην αφαιρουν!!

ξερω πως λεω πραγματα ουτοπικα, αλλα...ειλικρινα δεν ξερω τι να πω. Το μονο που διαπιστωνω καθε φορα ειναι πως ειμαι τυχερος που εχω μια καλη δουλεια!
Ευχομαι ο,τι καλυτερο!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 09:07:14 πμ »
Μάρκο, να είσαι καλά για τα λόγια σου. Στο θέμα του εξωτερικού θα επιμείνω για τον απλούστατο λόγο ότι έξω σέβονται τα δικαιώματα ακόμη και σερβιτόρος να είσαι. Πολύ βασικό. Να ξέρεις πού πατάς κι όχι να υπογράφεις συμβάσεις που καταπατούνται. Κι αυτή τη σκέψη την έκανα πολύ πριν έρθει η τεχνητή κρίση τους (γι'αυτό και, σημειωτέον, εμένα δε με άγγιξε ποτέ αυτή η κρίση γιατί ήμουν ήδη σε κρίση...) Τώρα για το αλλαγή επαγγέλματος, τι δουλειά να κάνεις πλέον σε αυτή την ηλικία και μάλιστα χωρίς προϋπηρεσία; Εδώ με προϋπηρεσία και δεν... Και να πάσχει και ο ιδιωτικός τομέας, να κλείνουν επιχειρήσεις κλπ κλπ. Χμ 9 το πρωί είναι,ε; Ωραία καλημέρα :)
Ασχετο: εσύ τι δουλειά κάνεις και λες πως αισθάνεσαι τυχερός; Δώσε καμιά ιδέα και κατα'δω!
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 10:22:15 πμ »
Ειλικρινά MelG,δεν ξέρω πώς θα περιέγραφα καλύτερα αυτό που ζούμε.Τα είπες όλα.....Έχω αρχίσει κι εγώ να σκέφτομαι τι θα κάνω στο μέλλον(λες και είμαι 18)...Σκέφτηκα λοιπόν πολλά:μου είπαν για Ολλανδία,αλλά θέλει ψάξιμο...Επίσης έχω φίλη Αγγλίδα που είναι εκπαιδευτικός στο Λονδίνο και μου είπε ότι θα με βοηθήσει αν το αποφασίσω.Ακολούθως, σκέφτηκα να μείνω στην Ελλάδα και να δουλεύω όπου βρω,για τα ενσημάκια.Η αλήθεια είναι πως νιώθω απογοήτευση και θλίψη γιατί πίστευα ότι δεν θα ξαναχρειαζόταν να ξαναστείλω βιογραφικό και να τρέχω παντού.....Θα ήθελα πολύ όμως να είχα μια γυάλα και να μπορούσα να  με έβλεπα σε 10 χρόνια,έστω για μια στιγμή...Και μόνο που υπάρχει ο τίτλος του τόπικ και απαντάμε οι 30+,καταλαβαίνεις ότι κάτι πάει λάθος...Ένας άνθρωπος 30+θα είχε βάλει τη ζωή του σε μια σειρά,θα είχε τη σταθερή του δουλείτσα,θα σκεφτόταν αλλιώς...Το μέλλον το σκέφτονται-εννοώ επαγγελματικά-οι 20άρηδες και έτσι πρέπει να ναι η φυσική συνέχεια των πραγμάτων...σε μια άλλη χώρα ίσως....
Ο Μάρκος είναι executive,δεν έχει θέμα!!!! ;D ;D
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 10:33:44 πμ »
xaxaxxaxxa,... ε, περιπου οπως το λεει η Lila, ....σε δουλεια που το ΔΝΤ δεν την αγγιζει...

Αν πω οτι καταλαβαινω τη θεση σας, θα το πω μονο τυπικα. Εκεινο που σιγουρα δε θελω ειναι να βρισκομαστε σε τετοια θεση!!
γιατι περα απο το οικονομικο κομματι, για μενα μετρουν κυριως και πρωτα  τα εργασιακα δικαιωματα...


Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 10:43:58 πμ »
Ε μα αυτό είναι το θέμα...Είναι μεγάλη υπόθεση να έχεις τη δουλειά σου και να οργανώνεις τη ζωή σου όπως θέλεις...Το χειρότερο δε όλων,είναι να σου στερούν και τη τελευταία σου ελπίδα(24μηνο)που το είχες και σίγουρο!!Με ποιό κριτήριο αποφασίζει κάποιος ότι συνάδελφοι θα περάσουν στην ανεργία και τους ξαναβάζει στην ίδια (αμφίβολη) διαδικασία;;;;Εγώ δεν θα μπορούσα να κοιμηθώ το βράδυ από τις τύψεις!!
Με βλέπω στα 36 μου να πηγαίνω στην εταιρεία του Μάρκου να αφήνω βιογραφικό και να περνάω συνέντευξη!! ;D ;D
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 10:49:57 πμ »
εμ, πριν 3 μηνες περιπου περασαν απο μενα για συνεντευξη για 1 θεση στο λογιστηριο, ....που ησουν Lila ?....
(εσενα θα επελεγα και θα ειμασταν ολη μερα στο pde.....ζαχαρη θα τη βγαζαμε....)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160716
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 443
Σύνολο: 449

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.