*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1795671 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evasp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1652 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:17:20 πμ »
Παραθέτω από το fb του Μπράτη, κάποια λέει για κενά ΠΕ19-20:

kai ego milisa k eipan einai para poli liga ta kena.leo einai 200 toulaxiston kai leei ta misa apo oti perisi.kapou ekei dhladh mou leei!!!!

Συγνώμη το "ελάχιστα" και το "πάρα πολύ λίγα" σημαίνουν τα μισά απο πέρυσι; Πολύ κουλό μου ακούγεται. Δε μας τα λέει καλά ο Μπράτης.

Όχι, όχι δεν το λέει ο Μπράτης αυτό. Το λέει άτομο που μίλησε σήμερα με το Υπουργείο (υποψήφια αναπληρώτρια φαντάζομαι, "ομοιοπαθής"). Κι εμένα το 200 μου ακούγεται τεράστιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:12:38 »

Αποσυνδεδεμένος best_teacher

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Πρώτα ο μαθητής
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1653 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:22:46 πμ »
Οπότε περίπου  200 ΑΚΩ και οι υπολοιποι περιμένουμε β φαση για ΑΜΩ... Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως θα προσληφθούμε, (αν προσληφθουμε βεβαια), μεσω ΕΣΠΑ δεν γίνεται γιατί το πρόγραμμα δεν καλύπτει τα κλασικά ολοήμερα, θα καλυψει το κράτος τοσους ΑΜΩ, μακάρι γιατι θα πληρωνομαστε και στην ώρα μας..αν και πολυ φοβάμαι πως θα επιστρέψουμε ξανα σαν ωρομισθιοι.... Αχ, θα πεθάνω πόσα είναι επιτέλους αυτά τα κενά?????????

Αποσυνδεδεμένος voreios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1654 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:25:11 πμ »
Στο 210 3443327   είναι το τμήμα που ασχολείται με τα κενά πληροφορικής.Ας πάρουμε όλοι μπας και αποσπάσουμε καμιά πληροφορία.Και να τους πιέσουμε να τα βγάλουν.

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1655 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:27:16 πμ »
Μα γιατί μας αφήνουν στην ανεργία ενώ δασκάλους κτλ τους πήραν στην ώρα τους? Τι να τα κάνουμε τα κενά αφού δεν θα προχωρήσουν σε προσλήψεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:12:38 »

Αποσυνδεδεμένος best_teacher

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Πρώτα ο μαθητής
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1656 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:29:54 πμ »
Δεν το σηκώνουν!

Αποσυνδεδεμένος evasp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1657 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:33:45 πμ »
Μα γιατί μας αφήνουν στην ανεργία ενώ δασκάλους κτλ τους πήραν στην ώρα τους? Τι να τα κάνουμε τα κενά αφού δεν θα προχωρήσουν σε προσλήψεις.

Συνάδερφε και οι προσλήψεις δασκάλων ήταν πολύ μειωμένες φέτος και οι φάσεις τους μικρές. Ακόμα περιμένουν αυτοί που δούλεψαν πέρυσι και μάλλον χωρίς ελπίδα. Εξάλλου αυτοί δεν εχούν αποσπασμένους. Σε μας όμως αν λειτουργεί κανονικά το 70% των ΕΑΕΠ (αφού με το φετινό χάλι έτσι φαίνεται) μεγάλη τους σκασίλα για την "παιδοφύλαξη" στα ολοήμερα. Μήπως πρόπερσι δεν κάλεσουν ωρομίσθιους το Νοέμβρη; Κάπως έτσι το βλέπω και φέτος... Παίρνει και ο δάσκαλος στο ολοήμερο καμιά υπερωρία, γλυτώνουν και τους μισθούς μας και όλα μια χαρά!

Αποσυνδεδεμένος evasp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1658 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:34:49 πμ »
Μα γιατί μας αφήνουν στην ανεργία ενώ δασκάλους κτλ τους πήραν στην ώρα τους? Τι να τα κάνουμε τα κενά αφού δεν θα προχωρήσουν σε προσλήψεις.

Συνάδερφε και οι προσλήψεις δασκάλων ήταν πολύ μειωμένες φέτος και οι φάσεις τους μικρές. Ακόμα περιμένουν αυτοί που δούλεψαν πέρυσι και μάλλον χωρίς ελπίδα. Εξάλλου αυτοί δεν εχούν αποσπασμένους. Σε μας όμως αν λειτουργεί κανονικά το 70% των ΕΑΕΠ (αφού με το φετινό χάλι έτσι φαίνεται) μεγάλη τους σκασίλα για την "παιδοφύλαξη" στα ολοήμερα. Μήπως πρόπερσι δεν κάλεσαν ωρομίσθιους το Νοέμβρη; Κάπως έτσι το βλέπω και φέτος... Παίρνει και ο δάσκαλος στο ολοήμερο καμιά υπερωρία, γλυτώνουν και τους μισθούς μας και όλα μια χαρά!

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1659 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 12:26:45 μμ »
ρε παιδια απο δευτερα και παλι.

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1660 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 12:30:48 μμ »
Συνάδερφε και οι προσλήψεις δασκάλων ήταν πολύ μειωμένες φέτος και οι φάσεις τους μικρές. Ακόμα περιμένουν αυτοί που δούλεψαν πέρυσι και μάλλον χωρίς ελπίδα.

Δεν είναι έτσι. Έχουν ήδη καλέσει εκατοντάδες μηδενικής προϋπηρεσίας. Με τόσες συγχωνεύσεις, καταργήσεις αποσπάσεων - μετεκπαιδεύσεων, οι δάσκαλοι πλεονάζουν παντού. Συμπληρώνουν ώρες κάνοντας μαθήματα ειδικοτήτων (πέρυσι έκαναν γυμναστική, φέτος κάνουν τα πάντα). Το κακό είναι ότι οι εκατοντάδες πληροφορικοί από τη δευτεροβάθμια που πήγαν στα δημοτικά, αν π.χ. υπήρχαν x ώρες πληροφορικής και αυτοί καλύπτουν τις μισές, οι άλλες μισές δεν πρόκειται να βγουν σαν κενά, γιατί θα τις καλύψουν οι πλεονάζοντες δάσκαλοι. Αυτό θα γίνει σε όλες τις ειδικότητες ειδικά στα παλιά ολοήμερα. Μόλις λοιπόν καλύψουν τα όποια κενά στα 960 δημοτικά, ΤΕΛΟΣ.

Αλλά κουράστηκα να κάνω τον καραγκιόζη. Μόνος μου τα λέω, μόνος μου τα ακούω. Είχα προτείνει πριν λίγες μέρες μαζική εγγραφή σε ΕΠΕ και ΠΕΚΑΠ. Γράφτηκε κανείς; Προσωπικά είμαι γραμμένος και στις δυο. Η ΠΕΚΑΠ διάολε έχει εκλογές σε λίγο καιρό. Γιατί να μην ψηφίσουμε αυτούς που θα ενδιαφερθούν για τα θέματα μας; Και μετά λέμε ότι στην ΠΕΚΑΠ κάνουν κουμάντο οι μαϊμού πληροφορικοί. Άνετα αν κινητοποιηθούμε εκλέγουμε συμβούλιο με μέλη αποφοίτους πληροφορικής και ΜΟΝΟ που νοιάζονται για τους πληροφορικούς και ΜΟΝΟ. 11 Νοεμβρίου είναι οι εκλογές. Μετά το πουλάκι πέταξε..

Μόνο e-κλάψα, e-διχόνοια. Όσοι είναι ψηλά στις λίστες δεν τους νοιάζει, λένε θα με καλέσουν οπότε χαλαρά. Όσοι είναι στη μέση σκέπτονται πάνω κάτω το ίδιο. Όσοι είναι χαμηλά, λένε σιγά μην τρέξω εγώ για να καλούν τους άλλους. Όσοι είναι διορισμένοι νιώθουν εξασφαλισμένοι, γιατί αναγκαστικά κάπου θα πρέπει να τους βάλουν. Ειδικά αυτοί, που ενώ θα μπορούσαν να αναγκάσουν τους σεμιναριάκηδες να κάνουν τα μαθήματα που σπούδασαν, προτίμησαν σωρηδόν να αποσπαστούν στην πρωτοβάθμια. Και αφήνουν την δευτεροβάθμια, σε αυτούς που σπούδασαν θρησκευτικά, γυμναστική και οικιακή οικονομία και οτιδήποτε άλλο εκτός από πληροφορική.

Ελάχιστοι  γραφικοί πλέον μιλάνε για ενότητες, γράφονται σε ενώσεις, συμμετέχουν σε δικαστήρια. Αλλά και αυτοί σιγά σιγά μένουν από ενέργεια. Καθείς για την πάρτη του λοιπόν. Το ατομικό μας συμφέρον πάνω από όλα και ότι βρέξει ας κατεβάσει.

Υ.Γ. 1659 Απαντήσεις 70500 Εμφανίσεις και 0 (ΜΗΔΕΝ) συμμετοχή σε κάποια συντονισμένη κίνηση, έχει αυτό το θέμα... Και σε όλα τα θέματα της πληροφορικής γενικότερα.

Αποσυνδεδεμένος voreios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1661 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 12:34:32 μμ »
Παιδιά μόλις επικοινώνησα με το υπουργείο.Μου είπε ότι όντως έχουν μαζέψει τα κενά αλλά κάποια αλλάζουν και σήμερα..Δηλαδή τους παίρνουνε κάποιες διευθύνσεις και αλλάζουν τα νούμερα.Αυτό μου είπε.Βέβαια και αυτοί περιμένουν εντολή απο ανωτέρους για να τρέξουνε το σύστημα και τέτοια εντολή δεν υπάρχει ως τώρα.Μου λέει μπορεί να δοθεί αργότερα εντολή αλλά το βλέπει δύσκολο για σήμερα.Φυσικά για αριθμό δεν υπήρξε καμία ενημέρωση.

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1662 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 12:36:49 μμ »
μια χαρα τα λεει το παιδι.
Περυσι που ησασταν ολοι εσεις?

Αποσυνδεδεμένος koritsaki_PE20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1663 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 01:05:25 μμ »
209 κενά πανελλαδικά
ΠΕ20

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1664 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 01:06:36 μμ »

Αποσυνδεδεμένος koritsaki_PE20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1665 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 01:10:58 μμ »
209 κενά πανελλαδικά

Πηγή;
γνωστός μου από το υπουργείο... μέσα από το κόμμα ..... δε βάζω και το χέρι μου στην φωτιά αλλά το άτομο είναι σοβαρό.... απλά μου είπε οτι ισως θα προτιμήσουν να τις σπάσουν σε ΑΜΩ για να δώσουν σε περισσότερα άτομα δουλειά ..... το επεξεργάζονται   
ΠΕ20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 351
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.