*

Αποστολέας Θέμα: Ελεύθερος επαγγελματίας - Ασφάλεια - φόροι  (Αναγνώστηκε 1109 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erinnyon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Ελεύθερος επαγγελματίας - Ασφάλεια - φόροι
« στις: Σεπτέμβριος 01, 2016, 11:14:38 πμ »
Γεια σας,

χρειάζομαι λίγο βοήθεια γιατί έχω μπερδευτεί πολύ.

Λοιπόν, είμαι απόφοιτη Γερμανικής Φιλολογίας. Δούλευα σε διάφορα φροντιστήρια και ως ωρομίσθια (Ταμείο ΙΚΑ). Από το 2012 δεν είμαι σε κάποιο ταμείο (έλειπα εξωτερικό για σπουδές). Έχω ένα χρόνο που έχω κάνει ιδιωτική ασφάλιση υγείας.Μένω Ελλάδα, δηλ η μόνιμη κατοικία μου είναι στην Ελλάδα. Δουλεύω ως καθηγήτρια Γερμανικών στο Εξωτερικό.
Να συμπληρώσω για όποιους δεν γνωρίζουν, στο εξωτερικό οι καθηγητές που δουλεύουν σε φροντιστήρια θεωρούνται ελεύθεροι επαγγελματίες. Πληρώνονται μικτά και από κει κ πέρα ο καθένας ότι νομίζει.
Επειδή όπου και να ρωτήσω με κοιτάνε σαν Alien και δεν ξέρουν τι να μου πουν, ρωτάω εδώ μπας και μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.

Η ερώτηση μου είναι: που πρέπει ή μπορώ να κάνω ασφάλιση στην προκειμένη περίπτωση;

ρώτησα στο ΙΚΑ και μου είπαν πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να ασφαλιστω εκεί (αυτασφάλιση), στο ΤΕΒΕ τους ήταν καινούρια νέα.
επειδή θέλω να είμαι σωστή (να έχω ασφάλεια και να πληρώνω τους φόρους μου) ξέρει κανένας κάτι περισσότερο;

Αυτή την στιγμή έχω ιδιωτική ασφάλεια υγείας κ δηλώνω το εισόδημα μου ως εισόδημα εξωτερικού.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ελεύθερος επαγγελματίας - Ασφάλεια - φόροι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:12:30 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ελεύθερος επαγγελματίας - Ασφάλεια - φόροι
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 01, 2016, 11:26:09 πμ »
κατσε...δεν εχεις αλλαξει το τοπο διαμονης σου στην εφορια; φαινεσαι ως κατοικος εξωτερικου; αφου φορολογείσαι  στο εξωτερικο για τα εισοδηματα σου εκει δεν μπορει η Ελλαδα να ξαναφορολογησει τα εισοδηματα σου.
και εδω γιατι να ασφαλιστεις σε ΟΑΕΕ ή ΙΚΑ;

edit: οπα τωρα το επιασα! μενεις Ελλαδα και δουλευεις πως στη Γερμανια; μεσω ιντερνετ; αν ναι, πηγαινε σε λογιστη (ψαγμενο..),ξερει να σε καθοδηγησει. και αν ειναι τα εισοδηματα σου απο ενα ποσο και πανω, πας ΟΑΕΕ. το ικα νομιζω δεν εχει σχεση...

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2016, 11:29:12 πμ από evi06 »

Αποσυνδεδεμένος erinnyon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Ελεύθερος επαγγελματίας - Ασφάλεια - φόροι
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 11:41:35 μμ »
ναι Ελλαδα μενω και ταξιδευω στο εξωτερικο. παω 2 μηνες πχ δουλευω και ερχομαι.
Μηπως ξερεις κανεναν ψαγμενο λογιστη στην Θεσσαλονικη?

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Ελεύθερος επαγγελματίας - Ασφάλεια - φόροι
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 09:20:53 πμ »
Γεια σας,

χρειάζομαι λίγο βοήθεια γιατί έχω μπερδευτεί πολύ.

Λοιπόν, είμαι απόφοιτη Γερμανικής Φιλολογίας. Δούλευα σε διάφορα φροντιστήρια και ως ωρομίσθια (Ταμείο ΙΚΑ). Από το 2012 δεν είμαι σε κάποιο ταμείο (έλειπα εξωτερικό για σπουδές). Έχω ένα χρόνο που έχω κάνει ιδιωτική ασφάλιση υγείας.Μένω Ελλάδα, δηλ η μόνιμη κατοικία μου είναι στην Ελλάδα. Δουλεύω ως καθηγήτρια Γερμανικών στο Εξωτερικό.
Να συμπληρώσω για όποιους δεν γνωρίζουν, στο εξωτερικό οι καθηγητές που δουλεύουν σε φροντιστήρια θεωρούνται ελεύθεροι επαγγελματίες. Πληρώνονται μικτά και από κει κ πέρα ο καθένας ότι νομίζει.
Επειδή όπου και να ρωτήσω με κοιτάνε σαν Alien και δεν ξέρουν τι να μου πουν, ρωτάω εδώ μπας και μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.

Η ερώτηση μου είναι: που πρέπει ή μπορώ να κάνω ασφάλιση στην προκειμένη περίπτωση;

ρώτησα στο ΙΚΑ και μου είπαν πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να ασφαλιστω εκεί (αυτασφάλιση), στο ΤΕΒΕ τους ήταν καινούρια νέα.
επειδή θέλω να είμαι σωστή (να έχω ασφάλεια και να πληρώνω τους φόρους μου) ξέρει κανένας κάτι περισσότερο;

Αυτή την στιγμή έχω ιδιωτική ασφάλεια υγείας κ δηλώνω το εισόδημα μου ως εισόδημα εξωτερικού.

Ευχαριστώ
Ρώτα στο ΙΚΑ αν μπορείς να κάνεις αυτασφάλιση, ψαγμένος λογιστής με τόσες μεταβολές δεν υπάρχει, αυτό κάνουν και αυτοί ρωτάνε το ΙΚΑ ασε που θα γλυτώσεις το 100αρικο απο το ψάξιμο. Σαν ελευθερος επαγγελματίας πάντως θα σου πρότεινα να κάνεις εναρξη να εκπίπτεις και τις δαπάνες.
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ελεύθερος επαγγελματίας - Ασφάλεια - φόροι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:12:30 »

Αποσυνδεδεμένος erinnyon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Ελεύθερος επαγγελματίας - Ασφάλεια - φόροι
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 03:04:08 μμ »
Εχω ρωτησει στο ΙΚΑ και μου ειπαν πως μπορω να κανω. Με το ΤΕΒΕ να μην ασχοληθω δηλ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160647
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 896
Σύνολο: 912

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.