*

Ψηφοφορία

Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;

Ναι
149 (34.7%)
Όχι
281 (65.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 420

Αποστολέας Θέμα: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;  (Αναγνώστηκε 242655 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #784 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 07:29:23 μμ »
της αθηνας που μπορουμε να τον δουμε;
πλακα μου κανετε ετσι; τι εισαστε ολοι βιτσιοζοι ζαπλουτοι και μεταναστευετε για την πδς; ::)
δε νομίζω ότι υπάρχουν δημοσιευμένοι πουθενά οι πίνακες της πρόσθετης..
απλώς η βθμια Αιτωλοκ έκανε μια εξαιρεση, προφανώς ως δική της πρωτοβουλία που σχετίζεται -μπορεί δεν ξέρω- κ με επιδίωξη διαφάνειας...;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:14:40 »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #785 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 01:30:23 μμ »
, ο αριθμος των αιτησεων για ΠΔΣ ειναι πολυ μικροτερος απο τον τρομακτικο αριθμο αιτησεων στην Αθηνα.
και ξαναρωταω μπορουμε απο καπου να πληροφορηθουμε τον αριθμο αιτησεων της αττικης;  ::)

emel+3 δεν αναφερομουν προσωπικα σε σενα.

ειναι που ακουω συνεχεια: πηγα ωρομισθια στην καρπαθο, θα παω ωρομισθιος στον εβρο, πηγαινα και ερχομουνα γιουγκοσλαβια για 3 ωρες πδς...ελεος.

να σας πω τη δικη μου μεταφραση:
πηγαινα και ερχομουνα γιουγκοσλαβια για 3 ωρες πδς=
1. σιγουρα ψευδομαι,
2. ηταν 10 ωρες δυσπροσιτου στις οποιες δεν πηγα ποτε γιατι ο πιδακος ειναι κολλητος του μπαμπα.
3. μου αρεσει να κανω αυτοχρηματοδοτουμενες τουρ ανα την ελλαδα
4. ειμαι απλως ηλιθιος και εχω παρει 35 καταναλωτικα για να μαζεψω μορια.

δεν απευθυνομαι σε κανεναν προσωπικα.
υγ. αν μου προτεινετε και αλλες πιθανες ερμηνειες δεκτες. ποτε δεν εχεις αρκετη φαντασια!  8)

Αποσυνδεδεμένος didamia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #786 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 01:56:31 μμ »
vifo δε θα μπορούσα να το διατυπώσω καλύτερα. Έχω τρελαθεί με αυτά που ακούω. Για ΠΔΣ στην άλλη άκρη της Ελλάδας; Εδώ για αναπληρωτής ή μόνιμος ξενιτεύεσαι και πάλι το σκέφτεσαι. Τι να πω, φαίνεται ότι εμείς είμαστε "κακομαθημένοι".

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #787 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 02:01:53 μμ »
, ο αριθμος των αιτησεων για ΠΔΣ ειναι πολυ μικροτερος απο τον τρομακτικο αριθμο αιτησεων στην Αθηνα.
και ξαναρωταω μπορουμε απο καπου να πληροφορηθουμε τον αριθμο αιτησεων της αττικης;  ::)

στις ιστοσελίδες τους δεν εχουν αναρτήσει πινακες. και όταν λέμε πίνακες αλφαβητικούς εννοουμε...
πιθανώς αν πάρεις στη β/θμια και ρωτήσεις για συγκεκριμένη ειδικότητα και είναι καταγεγραμμένες στο σύστημα να σου δώσουν μια απάντηση.

τώρα για τις εσωτερικές μεταναστεύσεις ωρομισθίων το μόνο που μπορώ να σου πω ότι φαίνεται να είναι η μεγαλύτερη μετακίνηση ελληνικού πληθυσμου μετά την καταστροφη της Σμύρνης (θυμήσου συνωστισμός). μπορεί να συγκριθεί επίσης κάλλιστα με την κάθοδο των Δωριέων παρόλο που τότε δεν υπήρχαν βύσματα.
οι ωρομίσθιοι- τουρίστες καλύπτονται από ταξιδιωτική ασφάλεια και στο σχετικό κανονισμό προβλέπεται και ο υποχρεωτικός εμβολιασμός τους. το υπεπθ δε, τους διανεμει δωρεαν δραμαμίνες και χαρτοσακκούλες.
ξέρεις φίλε vifo τι είναι δ ω ρ ε α ν  δραμαμίνες; για να μη μιλήσω για τις χαρτοσακκούλες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:14:40 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #788 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 02:35:39 μμ »
και ξαναρωταω μπορουμε απο καπου να πληροφορηθουμε τον αριθμο αιτησεων της αττικης;  ::)

Μπορεις απο το τμημα ΠΔΣ της εκαστοτε ΔΔΕ ή απλά αν εκανες αιτηση την τελευταια μερα να ειδες ποσοι της ειδικοτητας σου ειχαν κανει πριν απο εσενα.

vifo δε θα μπορούσα να το διατυπώσω καλύτερα. Έχω τρελαθεί με αυτά που ακούω. Για ΠΔΣ στην άλλη άκρη της Ελλάδας; Εδώ για αναπληρωτής ή μόνιμος ξενιτεύεσαι και πάλι το σκέφτεσαι. Τι να πω, φαίνεται ότι εμείς είμαστε "κακομαθημένοι".

Οποιος εχει σιγουρη την ΠΔΣ μες στο σπιτι του, δε θα παει να ξενιτευτει. Επισης, οποιος δεν εχει οικογενεια να ζησει, μπορει και να ειναι ακομα στη φαση του κακομαθημενου που δεν εχει χρειαστει να κανει ποτε θυσιες... Τιποτα δεν ειναι απολυτο.

Οποιου δεν του αρεσει να του τη λενε, να μην τη λεει κι αυτος στους αλλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2008, 02:38:08 μμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #789 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 12:12:08 πμ »

Θεωρώ τουλάχιστον άκομψο, να κατηγορούνται συνάδελφοι γιατί είναι αναγκασμένοι να ταλαιπωρούνται,  διανύοντας πολλά χιλιόμετρα για να βρουν ώρες στην ΠΔΣ.
Ο κάθε συνάδελφος έχει βάλει τις προτεραιότητές του και αυτές πρέπει να είναι σεβαστές από τον καθένα μας.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος didamia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #790 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 07:58:04 πμ »
[Οποιος εχει σιγουρη την ΠΔΣ μες στο σπιτι του, δε θα παει να ξενιτευτει. Επισης, οποιος δεν εχει οικογενεια να ζησει, μπορει και να ειναι ακομα στη φαση του κακομαθημενου που δεν εχει χρειαστει να κανει ποτε θυσιες... Τιποτα δεν ειναι απολυτο.]

Ακριβώς επειδή έχω δυο παιδιά δεν μπορώ να φύγω από το σπίτι μου και ακριβώς επειδή δε μπορώ να " θρέψω" δυο παιδιά ούτε να χαλάω τα λεφτά της οικογένειας μου στη ΠΔΣ δεν ξενιτεύομαι. Τίποτα δεν είναι απόλυτο σ΄αυτή τη ζωή, συμφωνώ, απόλυτα μόνο είναι τα μόρια που βλέπω να με προσπερνάνε κάθε χρονιά γιατί δεν έχω πάρει ποτέ ούτε μια ώρα ΠΔΣ.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #791 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 09:32:26 πμ »
απόλυτα μόνο είναι τα μόρια που βλέπω να με προσπερνάνε κάθε χρονιά γιατί δεν έχω πάρει ποτέ ούτε μια ώρα ΠΔΣ.

Αν υπαρχουν αλλοι γονεις που αντι να καθονται σπιτι τους να μεμψιμοιρουν, αποφασιζουν να θυσιασουν 1-2 μερες της βδομαδας στην επαρχια, σιγουρα δικαιουνται περισσοτερο τα μορια απο καποιον που θελει τις ωρες αλλά μονο αν ειναι διπλα στο σπιτι του. Γι'αυτο, ουτε τα μορια προϋπηρεσιας ειναι απολυτα. Μπορει η προϋπηρεσια να ειναι πρωινη επειδη ησουν στην κορυφη του πινακα λογω ΑΣΕΠ, να ειναι απο ΣΔΕ που δουλευεις με ενηλικες, να ειναι απο ΠΔΣ που ο αλλος ειχε υπεραρκετα προσοντα για να την αποκτησει και πολυ δικαιως τον πηρανε (ξερω Φυσικο που διδασκει χρονια σε φροντιστηριο, εχει 2 επιτυχιες ΑΣΕΠ και 10 ωρο ΠΔΣ εδω και 4 χρονια. Του αξιζει πολυ περισσοτερο απο αλλους που την πηραν λογω του μπαμπα τους)...

Τα ΜΟΝΑ μορια που καταδικαζω ειναι απο αυτους με προϋπηρεσια πολλα χρονια, ειδικα σε δυσπροσιτα, και μηδεν ΑΣΕΠ. Εκει δεν μπορω παρα ν'αναφωνησω: για να διδασκεις τοσα χρονια εισαι αξιος, συναδελφε, για να περασεις εναν ΑΣΕΠ δεν εισαι?

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #792 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 02:31:41 μμ »
Ακριβώς επειδή έχω δυο παιδιά δεν μπορώ να φύγω από το σπίτι μου και ακριβώς επειδή δε μπορώ να " θρέψω" δυο παιδιά ούτε να χαλάω τα λεφτά της οικογένειας μου στη ΠΔΣ δεν ξενιτεύομαι.
+
και επιπλεον να σου απαντησω και για το κακομαθημενοι: ναι το χει αυτο η ανεχεια, σε κακομαθαινει.   8)

1 υγ. θα θελαν να μας πουν οι μη κακομαθημενοι τίνι τροπω εξασφαλιζουν ναυλα και διαμονες; ή μας παιρνουν για ηλιθιους;
2 υγ. δηλαδη η πδς διπλα στο σπιτι σου ειναι βυσματικη. η πδς στο δυσπροσιτο που καμια σχεση δεν εχεις και πιανεται για διπλη ειναι αξιοκρατικη.
3 υγ. εγω και πολλοι αλλοι δεν τρωω κουτοχορτο.
πολυ καλημερα σας.
 :)

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #793 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 02:40:45 μμ »
Τώρα καταλαβαίνω καθαρά γιατί η ωρομισθία θα ζει και θα βασιλεύει και οι ωρομίσθιοι δεν θα σηκώσουν ποτέ το κεφάλι ψηλά. Συγχαρητήρια συνάδελφοι συνεχίστε τη φαγωμάρα.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #794 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 12:16:33 πμ »
Εγώ την πδσ δεν την πήρα εξαιτίας του πατέρα μου γιατί ο πατέρας μου πέθανε.
Και ναι,πάω 4 νομούς μακρυά από το σπίτι μου,ίσως και παραπάνω,δεν τους μέτρησα να πω την αλήθεια και λέω και ευχαριστώ.
Έχω 2 ιδιαίτερα από τα οποία βγάζω τα ναύλα μου και τα προσωπικά μου έξοδα,ευτυχώς έχω και το πάσο από το μεταπτυχιακό.
Από τη μητέρα μου δε θέλω να ζητάω,δεν έχει βγει ακόμη η σύνταξή της.
Υποχρεώθηκα σε μία θεία μου,που ζει στη Ξάνθη και με φιλοξενεί αυτή.

Είμαι πάρα πολύ χαρούμενη που έχω αυτές τις ώρες.
Και το ταξιδάκι μου θα κάνω και νέες φάτσες θα γνωρίσω.
Δεν το βλέπω το θέμα σαν αγγαρεία,όπως μερικές εδώ,αλλά σαν μια ευκαιρία να μπω σε σχολική τάξη.

Στο κάτω-κάτω αν έχουν τα κότσια ας το κάνουν κι άλλοι αυτό.
Αν έχουν τα κότσια ας σηκωθούν κι άλλοι από τον καναπέ και από τη ζεστασιά του σπιτιού τους να τρέχουν μέσα στο χειμωνα με το κτελ 300 Km από το σπίτι τους για 3 ώρες μάθημα.


vifo,πρέπει να σου πω ότι με απογοήτευσες πολύ,πάρα πολύ.
Την κουβέντα την είχαμε κάνει μέσω πμ.
Περίμενα ότι θα είχες το θάρρος να υποστηρίξεις τη γνώμη σου και στα πμ.
Όχι να κάθεσαι τώρα να μου λες δήθεν και καλά ότι δεν τα λες προσωπικά.
Φάσκεις και αντιφάσκεις μάλλον.
Δεν πειράζει,τώρα ξέρω με τι άτομο έχω να κάνω.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #795 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 12:37:02 πμ »
Και κάτι ακόμη,γιατί έχω πικραθεί πραγματικά από αυτά που έγραψε η vifo μετά την κουβέντα που είχαμε σε πμ.
Προφανώς θα είναι η τακτική σου αυτή.
Ότι μαθαίνεις σε πμ να τα κοπανάς μετά δημοσίως.
Ξέχασες όμως ότι αυτή τη φορά η κουβέντα αφορούσε εμένα.
Εγώ δεν έχω τίποτα να κρύψω.

Δε σου ζήτησα δανεικά κοριτσάκι μου.
Δουλεύω και προσπαθώ με αυτά να τα βγάζω πέρα.
Ας πάρω ένα παντελόνι και ένα ζευγάρι παπούτσια λιγότερα φέτος,δεν πειράζει.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2008, 12:41:38 πμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος zwi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση/ ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #796 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 01:05:26 πμ »
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και βάζει κάποιες προτεραιότητες στη ζωή του.
Ο καθένας κάνει τα χάρτια του και μπορεί να διανύσει πολλά χλμ για τους δικούς του λόγους ο καθένας.
Γιατί όλοι αυτοί οι λόγοι του καθενός  να μην είναι σεβαστοί από τους υπόλοιπους;

Eπίσης δεν βρίσκω τον λόγο  να ''απολογείται'' κανένας για τις  ώρες πδσ που κάνει...
Κ τέλος ας σκεφτούμε ότι τίποτα δεν είναι απόλυτο και προκαθορισμένο...
Ίσως να υπάρχουν κ οι εξαιρέσεις στον κανόνα, σε σχέση με την πδσ και είναι κρίμα να τα ισοπεδώνουμε όλα.
You can lose more than your patience ...

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #797 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 01:12:04 πμ »
εγω συνηθως δεν πολυεκφραζομαι, αλλα επιτρεψτε μου να το κανω τωρα, ετσι για να πω τη γνωμη μου και συγγνωμη αν επεμβαινω...
περσι πηγα απο θεσσαλονικη-ροδο ωρομισθια για 4 ωρες. (ΟΧΙ ΠΔΣ-ΠΡΩΙΝΟ)..δεν εχω κανεναν να με βοηθαει και ετσι νοικιαζα δωματιο-οχι σπιτι- με διαστασεις 1 επι 1., ενω εκανα 2 ασχετες δουλειες για να ζησω...μεθαυριο φευγω παλι για ροδο, με καλεσαν για 6 ωρες και φτου απο την αρχη...τωρα που σας γραφω ετοιμαζω τις βαλιτσς, ειμαι δακρυσμενη γιατι δεν ξερω που θα με βγαλει ολο αυτο και αν αξιζει..πολλοι με κοροιδευουν, αλλά κα[ως πρεπει να ξεκινησω ρε παιδια

συγγνωμη αν σας κουρασα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 350
Σύνολο: 354

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.