*

Ψηφοφορία

Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;

Ναι
149 (34.7%)
Όχι
281 (65.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 420

Αποστολέας Θέμα: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;  (Αναγνώστηκε 242564 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος physics

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #826 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 01:04:20 μμ »
Φυσικα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:41:23 »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #827 στις: Οκτώβριος 21, 2008, 07:08:02 μμ »
Θα ήθελα πραγματικά την άποψή σας στο εξής θέμα. Έχω πάρει το πτυχίο μου εδώ και κάποια χρονάκια. Δεν έχω καταφέρει να πάρω ούτε μία ώρα ΠΔΣ όλα αυτά τα χρόνια, αν και κάθε χρόνο προσπαθώ. Φτάνουμε λοιπόν στο φέτος. Μια από τα ίδια. Μαθαίνω όμως ότι μία γνωστή μου με πτυχίο περσινό και βέβαια χωρίς να είναι παντρεμένη και με παιδιά, χωρίς τίποτα, έχει πάρει δύο ώρες σε κάποιο σχολείο στον ίδιο δήμο που έχω κάνει κι εγώ τα χαρτιά μου και που ουδέποτε με κάλεσαν, αν και αρχαιότερη. Ξέρω βέβαια πώς γίνονται αυτές οι προσλήψεις. Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση τι νομίζετε ότι θα έπρεπε να κάνω. Να καθίσω στα αυγά μου, γιατί είναι γνωστή και φίλη θα μπορούσα να πω ή να πάω και να τα κάνω μαντάρα στη δευτεροβάθμια με εντελώς αμφίβολα αποτελέσματα; Και αν κάνω κάτι τέτοιο σάμπως θα κερδίσω κάτι; Πραγματικά πείτε μου τι πιστεύετε γιατί τα έχω πάρει στο κρανίο!

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #828 στις: Οκτώβριος 21, 2008, 07:13:00 μμ »
Θα ήθελα πραγματικά την άποψή σας στο εξής θέμα. Έχω πάρει το πτυχίο μου εδώ και κάποια χρονάκια. Δεν έχω καταφέρει να πάρω ούτε μία ώρα ΠΔΣ όλα αυτά τα χρόνια, αν και κάθε χρόνο προσπαθώ. Φτάνουμε λοιπόν στο φέτος. Μια από τα ίδια. Μαθαίνω όμως ότι μία γνωστή μου με πτυχίο περσινό και βέβαια χωρίς να είναι παντρεμένη και με παιδιά, χωρίς τίποτα, έχει πάρει δύο ώρες σε κάποιο σχολείο στον ίδιο δήμο που έχω κάνει κι εγώ τα χαρτιά μου και που ουδέποτε με κάλεσαν, αν και αρχαιότερη. Ξέρω βέβαια πώς γίνονται αυτές οι προσλήψεις. Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση τι νομίζετε ότι θα έπρεπε να κάνω. Να καθίσω στα αυγά μου, γιατί είναι γνωστή και φίλη θα μπορούσα να πω ή να πάω και να τα κάνω μαντάρα στη δευτεροβάθμια με εντελώς αμφίβολα αποτελέσματα; Και αν κάνω κάτι τέτοιο σάμπως θα κερδίσω κάτι; Πραγματικά πείτε μου τι πιστεύετε γιατί τα έχω πάρει στο κρανίο!

Δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #829 στις: Οκτώβριος 21, 2008, 09:18:42 μμ »
Θα ήθελα πραγματικά την άποψή σας στο εξής θέμα. Έχω πάρει το πτυχίο μου εδώ και κάποια χρονάκια. Δεν έχω καταφέρει να πάρω ούτε μία ώρα ΠΔΣ όλα αυτά τα χρόνια, αν και κάθε χρόνο προσπαθώ. Φτάνουμε λοιπόν στο φέτος. Μια από τα ίδια. Μαθαίνω όμως ότι μία γνωστή μου με πτυχίο περσινό και βέβαια χωρίς να είναι παντρεμένη και με παιδιά, χωρίς τίποτα, έχει πάρει δύο ώρες σε κάποιο σχολείο στον ίδιο δήμο που έχω κάνει κι εγώ τα χαρτιά μου και που ουδέποτε με κάλεσαν, αν και αρχαιότερη. Ξέρω βέβαια πώς γίνονται αυτές οι προσλήψεις. Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση τι νομίζετε ότι θα έπρεπε να κάνω. Να καθίσω στα αυγά μου, γιατί είναι γνωστή και φίλη θα μπορούσα να πω ή να πάω και να τα κάνω μαντάρα στη δευτεροβάθμια με εντελώς αμφίβολα αποτελέσματα; Και αν κάνω κάτι τέτοιο σάμπως θα κερδίσω κάτι; Πραγματικά πείτε μου τι πιστεύετε γιατί τα έχω πάρει στο κρανίο!
μη μαλωσεις. πηγαινε και πες πως εχουν τα πραγματα (οχι επειδη δεν τα ξερουν, αλλα επειδη φανερα κανουν τις παπιες...). εγω πιστευω πως με ψυχραιμια μπορεις να εξασφαλισεις και εσυ 1 2ωρο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:41:23 »

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #830 στις: Οκτώβριος 21, 2008, 10:26:42 μμ »
Θα ήθελα πραγματικά την άποψή σας στο εξής θέμα. Έχω πάρει το πτυχίο μου εδώ και κάποια χρονάκια. Δεν έχω καταφέρει να πάρω ούτε μία ώρα ΠΔΣ όλα αυτά τα χρόνια, αν και κάθε χρόνο προσπαθώ. Φτάνουμε λοιπόν στο φέτος. Μια από τα ίδια. Μαθαίνω όμως ότι μία γνωστή μου με πτυχίο περσινό και βέβαια χωρίς να είναι παντρεμένη και με παιδιά, χωρίς τίποτα, έχει πάρει δύο ώρες σε κάποιο σχολείο στον ίδιο δήμο που έχω κάνει κι εγώ τα χαρτιά μου και που ουδέποτε με κάλεσαν, αν και αρχαιότερη. Ξέρω βέβαια πώς γίνονται αυτές οι προσλήψεις. Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση τι νομίζετε ότι θα έπρεπε να κάνω. Να καθίσω στα αυγά μου, γιατί είναι γνωστή και φίλη θα μπορούσα να πω ή να πάω και να τα κάνω μαντάρα στη δευτεροβάθμια με εντελώς αμφίβολα αποτελέσματα; Και αν κάνω κάτι τέτοιο σάμπως θα κερδίσω κάτι; Πραγματικά πείτε μου τι πιστεύετε γιατί τα έχω πάρει στο κρανίο!
Εγώ ξέρεις τι θά έκανα;Οχι τώρα βέβαια αλλά πρίν περάσουν αυτά τα χρονάκια που λες.
Θα έκανα αιτήσεις και σε γειτονικούς Νομούς,σε 5 ,6 Νομούς κάθε χρόνο.
Θα πήγαινα βιογραφικά ο ίδιος σε Σχολεία,στους Διευθυντές.Τι στο καλό;Δε θα μου έδινε κάποιος ένα δίωρο να αλλάξω πίνακα;
Επειδή ποτέ δεν είναι αργά,αν θές δοκίμασε του χρόνου  ;)
όσον αφορά το θέμα για τη φίλη σου,ίσως να πήγαινα στο Διευθυντή της Δευτεροβάθμιας και να τον ρωτούσα γιατί πήραν αυτή και όχι εμένα.Απλά να δω τι θα απαντούσε....

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #831 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 09:33:58 πμ »
Μαθαίνω όμως ότι μία γνωστή μου με πτυχίο περσινό και βέβαια χωρίς να είναι παντρεμένη και με παιδιά, χωρίς τίποτα, έχει πάρει δύο ώρες σε κάποιο σχολείο στον ίδιο δήμο που έχω κάνει κι εγώ τα χαρτιά μου και που ουδέποτε με κάλεσαν, αν και αρχαιότερη.

Μηπως εχει μορια απο ΑΣΕΠ? Εσυ, που εχεις τοσο παλιοτερο πτυχιο, εχεις μορια απο ΑΣΕΠ? Μεταπτυχιακο, άλλα προσοντα? Αν εκεινη δεν εχει αντικειμενικα προσοντα κι εσυ εχεις, μπορεις να πας στη διευθυνση και να ρωτησεις με ποιο κριτηριο επελεξαν εκεινη αντι για εσενα. Να επιμεινεις να σημειωσουν το ονομα σου κι ισως σου δωσουν το επομενο διωρο που θα εμφανιστει στη διαρκεια της χρονιας!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2008, 09:46:07 πμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #832 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 11:47:57 πμ »
Αγαπητοί μου φίλοι, τα έχω κάνει όλα. Και στους γειτονικούς νομούς έχω κάνει αίτηση και διαυθυντές έχω πιάσει και μεταπτυχιακό έχω και όλα. Σε αντίθεση με την άλλη κοπέλα που έχει απλώς το πτυχίο της και τίποτα άλλο, ούτε επιτυχία σε ΑΣΕΠ, ούτε τίποτα. Ξέρω βέβαια ότι είναι από τα "δικά τους" τα παιδιά τα μπλε. Δεν θέλω να φανώ κακιά και ζηλιάρα. Και το θέμα μου δεν είναι γιατί αυτή και όχι εγώ, αλλά γιατί αυτή και όχι και εγώ; Σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις!

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #833 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 12:18:02 μμ »
και μεταπτυχιακό έχω και όλα. Σε αντίθεση με την άλλη κοπέλα που έχει απλώς το πτυχίο της και τίποτα άλλο, ούτε επιτυχία σε ΑΣΕΠ, ούτε τίποτα.

Πες τα τους αυτα και ζητησε τους ωρες στα ισια, και μετα ενημερωσε μας για τις εξελιξεις.

Αποσυνδεδεμένος physics

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #834 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 01:07:32 μμ »
Αγαπητοί μου φίλοι, τα έχω κάνει όλα. Και στους γειτονικούς νομούς έχω κάνει αίτηση και διαυθυντές έχω πιάσει και μεταπτυχιακό έχω και όλα. Σε αντίθεση με την άλλη κοπέλα που έχει απλώς το πτυχίο της και τίποτα άλλο, ούτε επιτυχία σε ΑΣΕΠ, ούτε τίποτα. Ξέρω βέβαια ότι είναι από τα "δικά τους" τα παιδιά τα μπλε. Δεν θέλω να φανώ κακιά και ζηλιάρα. Και το θέμα μου δεν είναι γιατί αυτή και όχι εγώ, αλλά γιατί αυτή και όχι και εγώ; Σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις!

Μαλλον κοματικα ηθελες να πασ το θεμα αλλα να σε ενημερωσω μιας και λες οτι εχεις χρονια το πτυχιο οτι πιο παλια πηγαιναν τα "πρασινα παιδια" μιας και διαχοριζεις τα ατομα με το χρωμα!! Το θεμα δεν ειναι αν ειναι πρασινα η μπλε το θεμα ειναι να υπαρχουν αντικειμενικα κρητηρια για ολους!! Παντως απο οτι παρατηρω φετος εχουν θημηθει ολοι οι μεγαλοι ανω των αντα να κανουν ΠΔΣ τουλαχιστον εδω που ξερω και εχουν μεινει γενικα εξω ατομα με προσοντα οπως master η διδακτορικο!!!

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #835 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 06:30:25 μμ »
Δυστυχώς στην Ελλάδα πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν "δικά μας" παιδιά. Μια μεγάλη διαφορά φέτος, τουλάχιστον για τους ΠΕ 03 στην Κοζάνη, είναι ότι δίνουν από ένα δίωρο σε όποιον  το ζητήσει. Ανεξαρτήτα από τα μόρια,ΑΣΕΠ ή προϋπηρεσίας. Όποιος ζητάει παίρνει. Σε βάζουν δηλαδή στην διαδικασία να παρακαλάς. Ο κάθε διευθυντής γραφείου ασκεί προσωπικές πολιτικές. Και το σύστημα που ακολουθεί είναι "διαίρει και βασίλευε", να κάνει τους εκπαιδευτικούς να αισθάνονται ότι τους κάνει χάρη για το διωράκι που τους δίνει. Απορώ για ποιόν λόγο δεν παίρνουν μια κεντρική απόφαση από το Υπουργείο να γίνονται οι προσλήψεις βάση πινάκων. Αλλά μαλλόν όλοι γνωρίζουμε τον λόγο.
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #836 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 07:59:05 μμ »
Αγαπητοί μου φίλοι, τα έχω κάνει όλα. Και στους γειτονικούς νομούς έχω κάνει αίτηση και διαυθυντές έχω πιάσει και μεταπτυχιακό έχω και όλα. Σε αντίθεση με την άλλη κοπέλα που έχει απλώς το πτυχίο της και τίποτα άλλο, ούτε επιτυχία σε ΑΣΕΠ, ούτε τίποτα. Ξέρω βέβαια ότι είναι από τα "δικά τους" τα παιδιά τα μπλε. Δεν θέλω να φανώ κακιά και ζηλιάρα. Και το θέμα μου δεν είναι γιατί αυτή και όχι εγώ, αλλά γιατί αυτή και όχι και εγώ; Σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις!

Μαλλον κοματικα ηθελες να πασ το θεμα αλλα να σε ενημερωσω μιας και λες οτι εχεις χρονια το πτυχιο οτι πιο παλια πηγαιναν τα "πρασινα παιδια" μιας και διαχοριζεις τα ατομα με το χρωμα!! Το θεμα δεν ειναι αν ειναι πρασινα η μπλε το θεμα ειναι να υπαρχουν αντικειμενικα κρητηρια για ολους!! Παντως απο οτι παρατηρω φετος εχουν θημηθει ολοι οι μεγαλοι ανω των αντα να κανουν ΠΔΣ τουλαχιστον εδω που ξερω και εχουν μεινει γενικα εξω ατομα με προσοντα οπως master η διδακτορικο!!!

Αγαπητέ phycic, ανεξάρτητα τι χρώμα είσαι, θα έπρεπε να ξέρεις και λίγη βασική ορθογραφία για να γίνεις καθηγητής...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος physics

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #837 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 10:15:35 πμ »
Πρωτον ποιος σου ειπε οτι θελω να γινω καθηγητης? Απο την αλλη μαλλον σε πειραξαν τα οσα γραφω και οχι η ορθογραφια!! Κοιτα να δεις εδω δεν ειναι για προσωπικες κοντρες μπαινει καποιος να ενημερωθει και στο κατω κατω φυσικος ειμαι τι την θελω την ορθογραφια!!

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #838 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 11:27:10 πμ »
Πω πω νεύρα!
Πάντως, για να ξέρεις, για μένα τουλάχιστον, "οι άλλοι" είναι όλοι συνάδερφοι και δε χωρίζονται σε πράσινους, κόκκινους και μπλε.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #839 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 11:48:41 πμ »
Πρωτον ποιος σου ειπε οτι θελω να γινω καθηγητης? Απο την αλλη μαλλον σε πειραξαν τα οσα γραφω και οχι η ορθογραφια!! Κοιτα να δεις εδω δεν ειναι για προσωπικες κοντρες μπαινει καποιος να ενημερωθει και στο κατω κατω φυσικος ειμαι τι την θελω την ορθογραφια!!
η τάξη, η συμμετρία, η ομορφιά του κόσμου (του φυσικού), που μας περιβάλλει έχουν ανάγκη και την ορθογραφία όπως και κάθε μαθηματική έκφραση τον τύπο της. οι επιστήμες δεν θεμελιώνονται σε δογματισμούς και εκμηδενισμούς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160683
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 387
Σύνολο: 395

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.