*

Ψηφοφορία

Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;

Ναι
149 (34.7%)
Όχι
281 (65.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 420

Αποστολέας Θέμα: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;  (Αναγνώστηκε 242505 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 26, 2007, 11:49:03 μμ »
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχουν καλέσει κάποιους από εσάς που έχετε κάνει αίτηση για ΠΔΣ?

Η απορία μου δημιουργήθηκε σήμερα καθώς πήγα στο Λύκειο του χωριού για δουλειά της υπηρεσίας που εργάζομαι και διαπίστωσα πως εκεί βρίσκονταν ο γιός του παππά (μη γελάτε) ο οποίος είναι αδιόριστος φιλόλογος και ξέρω πως έχει κάνει αίτηση για αναπληρωτής, ωρομίσθιος και ΠΔΣ. Πέρσι μου έχει πει σε άλλη στιγμή ότι δούλεψε ως ωρομίσθιος στο Εσπερινό Λύκειο. (Βέβαια τι να σας πω σε καμιά περίπτωση δεν μπορώ να πιστέψω ότι το γεγονός πως είναι ο γιος του παππά  στο χωριό δεν έχει παίξει ρόλο. ;D)
Δεν πρόλαβα να τον ρωτήσω τι έκανε σήμερα στο σχολείο γιατί την ώρα που έμπαινα στο γραφείο των καθηγητών χτυπούσε το κουδούνι και τα παιδιά τον φώναζαν για να πάει στην τάξη. Αλλά που θα πάει θα τον πετύχω κάπου και θα περάσει χοντρή ανάκριση. Πρώτα όμως θα ήθελα να μάθω από εσάς τι παίζει. ::)


Kαλη μου mat κανω 4 χρονια ΠΔΣ και πιστευω οτι εξαιτιας αυτου θα με παρουν και φετος. Πηρα χθες την κοπελα που ασχολειται με τα χαρτια μας στην ΠΔΣ (που παιρνει τις αιτησεις, ειδοποιει κ.λ.π)  και μου ειπε οτι δεν εχουν δοθει στα σχολεια τα χαρτια για να δηλωσουν τα παιδια. Αυτα για να διανεμηθουν, να συμπληρωθουν, να συγκεντρωθουν, να πανε στη δευτεροβαθμια, να γινει ξεκαθαρισμα, να επιλεγουν οι καθηγητες για ΠΔΣ και να αρχισουν να καλουν θελει ενα μηνα και αυτα δεν εχουν αρχισει ακομη να διανεμονται. Την περασμενη χρονια που δεν ηταν και εκλογες εγω ειδοποιηθηκα 19 Νοεμβριου, πηγα στις 20 και αρχισα στις 21. Φετος που εχουν ολα αργησει δε ξερω τι θα γινει. Παντως ουτε ωρομισθιους φιλολογους εχουν στειλει ποσο μαλλον αναπληρωτες. Οποτε καποιο λακκο εχει η φαβα. Απο κει και περα βγαλε εσυ τα συμπερασματα σου. Παντως δεν παιζει να εχουν καλεσει απο αλλες περιοχες γιατι αν ηταν θα το συζητουσαμε εμεις οτι εχουν αρχισει και θα κυκλοφορουσαν τα νεα στο pde. ουδεν κρυφο υπο του ηλιου 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2007, 11:28:30 πμ από kellykou »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:49:10 »

Αποσυνδεδεμένος cookie2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 09:50:06 πμ »
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχουν καλέσει κάποιους από εσάς που έχετε κάνει αίτηση για ΠΔΣ?

Η απορία μου δημιουργήθηκε σήμερα καθώς πήγα στο Λύκειο του χωριού για δουλειά της υπηρεσίας που εργάζομαι και διαπίστωσα πως εκεί βρίσκονταν ο γιός του παππά (μη γελάτε) ο οποίος είναι αδιόριστος φιλόλογος και ξέρω πως έχει κάνει αίτηση για αναπληρωτής, ωρομίσθιος και ΠΔΣ. Πέρσι μου έχει πει σε άλλη στιγμή ότι δούλεψε ως ωρομίσθιος στο Εσπερινό Λύκειο. (Βέβαια τι να σας πω σε καμιά περίπτωση δεν μπορώ να πιστέψω ότι το γεγονός πως είναι ο γιος του παππά  στο χωριό δεν έχει παίξει ρόλο. ;D)
Δεν πρόλαβα να τον ρωτήσω τι έκανε σήμερα στο σχολείο γιατί την ώρα που έμπαινα στο γραφείο των καθηγητών χτυπούσε το κουδούνι και τα παιδιά τον φώναζαν για να πάει στην τάξη. Αλλά που θα πάει θα τον πετύχω κάπου και θα περάσει χοντρή ανάκριση. Πρώτα όμως θα ήθελα να μάθω από εσάς τι παίζει. ::)
πες στο γιο του παππα, να κανει τα χαρτια του και για εκκλησιασσχολες! ;D Εχει δικαιουται πιο πολλες ωρες!


Αποσυνδεδεμένος elf1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση- πε20
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 10:55:17 πμ »
Καλημέρα σας. θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.Αμα κάποιος παρει ώρες ΠΔΣ και μετα απο λίγο παρετηθεί έχει κάποια κύρωση ; Μπορεί να πάει σε ολοήμερο ή στην δευτεροβάθμια;

Αποσυνδεδεμένος bagia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 04:01:21 μμ »
καλημερα
ξερει κανεις αν θα γινουν ξανα αιτησεις για ΠΔΣ?διστυχως δε προλαβα να κανω τον ιουλιο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:49:10 »

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 04:07:38 μμ »
καλημερα
ξερει κανεις αν θα γινουν ξανα αιτησεις για ΠΔΣ?διστυχως δε προλαβα να κανω τον ιουλιο
Το καλοκαίρι που έρχεται. Οι αιτήσεις γίνονται μαζί με αυτές των αναπληρωτών-ωρομισθίων.

Αποσυνδεδεμένος dimv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 04:17:29 μμ »
καλημερα
ξερει κανεις αν θα γινουν ξανα αιτησεις για ΠΔΣ?διστυχως δε προλαβα να κανω τον ιουλιο

εχω ακουσει απο συναδελφους οτι εχει συβει αυτο, να δωσουν καποιες μερες προθεσμια μεσα στον σεπτεμβριο για νεες αιτησεις.
το καλυτερο που εχεις να κανεις, ειναι μια επισκεψη στη δευτεροβαθμια της περιοχης σου.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 05:00:43 μμ »
Καλημέρα σας. θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.Αμα κάποιος παρει ώρες ΠΔΣ και μετα απο λίγο παρετηθεί έχει κάποια κύρωση ; Μπορεί να πάει σε ολοήμερο ή στην δευτεροβάθμια;
Στο ολοήμερο ναι μπορείς να πας. Τώρα με την Β/Βάθμια δεν ξέρω τι γίνεται!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 05:49:38 μμ »
Καλημέρα σας. θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.Αμα κάποιος παρει ώρες ΠΔΣ και μετα απο λίγο παρετηθεί έχει κάποια κύρωση ; Μπορεί να πάει σε ολοήμερο ή στην δευτεροβάθμια;
Στο ολοήμερο ναι μπορείς να πας. Τώρα με την Β/Βάθμια δεν ξέρω τι γίνεται!

Και γιατί να μην κρατήσεις ΠΔΣ και ολοήμερο;
ΠΔΣ σε εμάς τους Πληροφορικούς δίνουν συνήθως ένα δίωρο στο μάθημα ΑΕΠΠ της Γ Λυκέιου.Έκτός αν τύχει και σε πάρουν και απο κανά ΕΠΑΛ για Δίκτυα.

Αποσυνδεδεμένος ion_04

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 11:52:55 μμ »
Αν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος πολύ θα το εκτιμούσα.

Με έχουν καλέσει σε ολοήμερο (2 σχολεία) και με ρωτάνε πώς θέλω να χωρίσω τις ώρες στο πρόγραμμα.
Ξέρω τι παίζει με τα ένσημα. Σκέφτομαι όμως μήπως υπάρχει περίπτωση να με καλέσουν σε Β'βάθμια (είμαι γύρω στο 250 ωρομίσθιοι με προϋπ) και δε ξέρω τι να τους απαντήσω. Να αφήσω κάποια μέρα κενή ή να μοιράσω τις ώρες;
Υπάρχει πιθανότητα να με καλέσουν για ΠΔΣ ή ενισχυτική;

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 12:23:46 πμ »
Μπορείς να φτιάξεις το πρόγραμμά σου και απλά να τους ενημερώσεις προκαταβολικά ότι ενδέχετε να το αλλάξεις επειδή περιμένεις και την ΠΔΣ, από την οποία θα πάρεις τα πολυπόθητα μόρια (και όχι βέβαια τα λεφτά όπως όλοι ξέρουν) Αν πέσεις σε καλό διευθυντή και υπεύθυνο ολοήμερου μπορεί να στο κάνει, αλλά δεν είναι και όλοι τους καλοί.... Βέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκιο, γίνεται μεγάλη αναμπουμπούλα και είναι και ψιλομανικάκι να φτιάχνεις πρόγραμμα για τόσο κόσμο...
Καλή τύχη πάντως..... Αν δεν κάνεις την προσπάθεια, δεν θα μάθεις ποτέ...
Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 02:30:46 μμ »
Alfavita.gr : Υπογράφεται την ερχόμενη εβδομάδα η Εγκύκλιος για την ΠΔΣ

Τι αναφέρεται σ΄ αυτήν


Την ερχόμενη εβδομάδα θα ανακοινώσει το ΥΠΕΠΘ την Εγκύκλιο για την Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη.
Θυμίζουμε ότι η προθεσμία υποβολής αιτήσεων για πρόσληψη ωρομισθίων για την Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη(Π.Δ.Σ) ήταν μέχρι και 2/7/2007.
Παρουσιάζουμε την περσινή Εγκύκλιο η οποία δεν θα έχει διαφορές από την φετινή
              http://www.alfavita.gr/typos/EgkykliosPDS.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2007, 02:35:25 μμ από vikoulaki »

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 03:11:30 μμ »
ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr

Έτοιμη είναι η  εγκύκλιος για την Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη  δήλωσε πριν λίγο στο esos ανώτατος υπηρεσιακός παράγοντας του υπουργείου Παιδείας, ο οποίος την έχει στα χέρια του.

 Από τη  Δευτέρα θα ενημερωθεί ο υπουργός Παιδείας  Ευριπίδης Στυλιανίδης ,προκειμένου να την υπογράψει.

 Όσον αφορά την ημερομηνία έναρξης στην εγκύκλιο υπάρχει ένα κενό το οποίο θα συμπληρωθεί από το γραφείο του υπουργού.

 Πάντως στη προγραμματισμένη συνάντηση της Δευτέρας με τον υπουργό Παιδείας Ευριπίδη Στυλιανίδη  η διοίκηση της ΟΛΜΕ θα θέσει το ζήτημα , προκειμένου να λάβει απάντηση ποτέ θα ξεκινήσει η ΠΔΣ.


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2007, 03:13:08 μμ από vikoulaki »

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 03:14:20 μμ »
Είμαι ΠΕ20, φέτος το καλοκαίρι ξεμπέρδεψα με τη σχολή μου (επιτέλους :o) και πήρα 2 ώρες την εβδομάδα ΠΔΣ στη Β' ΤΕΕ στο μάθημα " Μετάδοση δεδομένων και Δίκτυα Υπολογιστών Ι". :D


Καλό κουράγιο γιατί στα τεε θα το χρειαστείς ;).Μπράβο σου πάντως  :)Αν επιτρέπεται σε ποια περιοχή της αρκαδίας θα είσαι α, β, γ ή δ;

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 03:16:46 μμ »
eleanna συγνώμη, αλλά αυτό το μήνυμα είναι απο πέρυσι.Δεν αναφέρεται για φέτος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160631
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 408

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.