*

Ψηφοφορία

Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;

Ναι
149 (34.7%)
Όχι
281 (65.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 420

Αποστολέας Θέμα: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;  (Αναγνώστηκε 242605 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #266 στις: Νοέμβριος 12, 2007, 09:53:03 μμ »
...να σας πω τη δική μου εμπειρία σήμερα? Μου έδωσαν 2 ώρες και βλέπω τη γυναίκα του σχεδιαστή με 4 ώρες και μια άσχετη αποτυχούσα ΑΣΕΠ (ο πατέρας της στέλεχος γερό κόμματος) με 1,5 μόριο προυπηρεσία κι εγώ με 17,5 (προυπ+ΑΣΕΠ) να έχω φάσει τα λυσσακά μου από την αγωνία μου αν θα εργαστώ φέτος ωρομίσθια για να μπορώ να εργαστώ του χρόνου ως αναπληρώτρια, να έχω λίωσει στο διάβασμα και για κάτι λίγο ν αμένω απ έξω ΑΣΕΠ και να έρχονται οι κυρίες να μας τρώνε τις 2 ώρες??? Το άλλο ο σχεδιαστή ςμου είπε ότι αρχικά ήταν γραμμένο το δικό μου όνομα για τις 4 ώρες αλ΄λά σβήστηκε και το είδα!!! Τι να πω πια!!! Ελεος!!! Εχω γίνει μιζερη για 2 ώρες αλλά ειναι
 Α Δ Ι Κ Ι Α

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:02:43 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #267 στις: Νοέμβριος 12, 2007, 10:40:16 μμ »
Παιδια παρτε τις δυο ωριτσες γιατι τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα. :-\ Εμενα μετα απο 4 χρονια ΠΔΣ δε με φωναξαν ακομη ή μπορει να μη με φωναξουν και καθολου  :'(
Γι'αυτο μη μεμψιμοιρειτε. Υπαρχουν και χειροτερα. :(

Αποσυνδεδεμένος marmo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #268 στις: Νοέμβριος 12, 2007, 10:43:54 μμ »
Να σας πω και εγώ τον καημό μου;Με 19 μόρια (2 φορές Α.Σ.Ε.Π.) με κάλεσαν τελικά ωρομίσθια με 10 ώρες.Σκεφτόμουν να συμπλήρωνα τις ώρες μου και με μία ώρα πρόσθετης...αλλά εδώ δε μου έδωσαν πρόσθετη τα προηγούμενα τέσσερα χρόνια που ήμουν και επιτυχούσα του διαγωνισμού,θα φιλοτιμηθούν τώρα;
Βέβαια,αν είναι να μιλάμε για αδικία σε βάρος των επιτυχόντων του Α.Σ.Ε.Π. θα πρέπει να αναφερθούμε και σε αυτό το 40%...αν δεν υπήρχε ή αν υπήρχε σε μικρότερο ποσοστό,πολλοί από εμάς θα ήταν και διορισμένοι και δικαιωμένοι για την προσπάθειά τους.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #269 στις: Νοέμβριος 12, 2007, 10:50:09 μμ »
Παιδια παρτε τις δυο ωριτσες γιατι τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα. :-\ Εμενα μετα απο 4 χρονια ΠΔΣ δε με φωναξαν ακομη ή μπορει να μη με φωναξουν και καθολου  :'(
Γι'αυτο μη μεμψιμοιρειτε. Υπαρχουν και χειροτερα. :(
Σωστά τα λες, αλλά σε μια μικρή κοινωνία όλα πρέπει να τα υπολογίζεις...αν πάει κάτι στραβά με το τμήμα μου (αφού όπως και να'χει οι μαθητές θα με συγκρίνουν με την μόνιμη καθηγήτρια) ...θα το σχολιάσουν και πολλά άλλα...γι'αυτό είπα ότι νιώθω από τώρα χαμένη  :'(
Η μόνιμη καθηγήτρια θα τα προετοιμάζει π.χ. θα τους λέει περίπου τι να προσέξουν στο αυριανό τεστ, εγώ στο δικό μου τμήμα τι θα κάνω;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:02:43 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #270 στις: Νοέμβριος 12, 2007, 11:06:15 μμ »
Η μονη λυση που βλεπω εγω ειναι να συνεργαστεις με τη μονιμη. Δηλαδη προσπαθησε να την καλοπιασεις και να τη ριξεις στο φιλοτιμο. Αν ειναι σωστη θα σε στηριξει αφου δεν εχει κατι να χασει (ειναι ηδη μονιμη). Παντως νομιζω οτι πολλα κρινονται και απο τη δικη μας συμπεριφορα δηλαδη προσπαθησε εσυ να την κανεις να μη νιωθει ανταγωνιστικα γιατι νομιζω οτι περα απο καποια στραβοξυλα, οι περισσοτεροι ανθρωποι μας αντιμετωπιζουν αναλογα με τη δικη μας σταση.

Αποσυνδεδεμένος chemist13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #271 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 12:47:23 πμ »
Ρε παιδια ανατολική αττική ή αττική γενικότερα έχουν καλέσει κανέναν????

θα σκάσω επιτέλους.....

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #272 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 12:53:04 πμ »
Εμενα απο Πειραια οχι.

Αποσυνδεδεμένος eDimitris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την πρωτοβάθμια εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #273 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 01:20:46 πμ »
Παιδιά sos!
Το λοιπόν, πρόκειται να μου δώσουν 2 ώρες ΠΔΣ στο λύκειο.Μέχρι εδώ όλα καλά! Τα παιδιά είναι γύρω στα 20 (και πολύ ύποπτο αυτό, δεν υπάρχει περίπτωση 20 παιδιά από το συγκεκριμένο σχολείο να μην πηγαινουν φροντιστήρια ή ιδιαίτερα). Δηλαδή θα δημιουργηθούν 2 τμήματα! Δηλαδή 4 ώρες. Δίνουν τις 2 σε εμένα και τις άλλες 2 (μαντέψτε) στην μόνιμη καθηγήτρια που τους κάνει στο πρωινό μάθημα!!!!! Σίγουρα τα έχει πείσει ,και μαγκιά της,(κι εγώ το ίδιο θα έκανα) να δηλώσουν ΠΔΣ ώστε να πάρει τις ώρες της η κυρία,  και ποιός ξέρει όσοι συμμετέχουν στην ΠΔΣ να έχουν και καλύτερο βαθμό στο τετράμηνο, λέω εγώ τώρα! Εφόσον λοιπόν θα δημιουργηθούν 2 τμήματα, με ποιο κρητήριο θα χωριστούν τα παιδιά στα τμήματα; Φυσικό και επόμενο δεν είναι να διαλέξουν την μόνιμη καθηγήτρια που τους κάνει και το πρωί μάθημα, την 3 χρόνια διορισμένη, με 3 χρόνια εμπειρία στην διδασκαλία και στην εκπαίδευση και όχι εμένα την καινούρια και άπειρη ωρομίσθια; ??? Ποιός ο λόγος να μπω σε αυτή τη διαδικασία; ???Πριν ξεκινήσω νιώθω ήδη χαμένη. Και εγώ να ήμουν μαθήτρια την καθηγήτρια που θα μου έκανε στο πρωινό πρόγραμμα θα διάλεγα.....
Να σημειώσω ότι από καιρό πριν τα παιδιά έχουν τονίσει ότι επιθυμούν για ΠΔΣ την καθηγήτριά τους..............................
Δυστυχώς είμαι η μόνη ωρομίσθια αυτής της ειδικότητας στο συγκεκριμένο σχολείο και δεν υπάρχει άλλος συνάδελφος για να διεκδικήσει την θέση που πάει να καβαντζώσει η μόνιμη καθηγήτρια.
Αύριο θα πάω στον διευθυντή και θα του πω ότι χαρίζω το τετραωράκι στην μόνιμη γιατί εγώ στο σχολείο και στην τάξη μπαίνω για να διδάξω και όχι για να ανταγωνιστώ τον/την συνάδελφο.....γιατί εκεί θα καταλήξει στο τέλος, ποιός θα κρατήσει το τμήμα μέχρι το τέλος της χρονιάς!
Περιμένω, με ανυπομονησία γνώμες και συμβουλές ;)

Είναι άσχημη η κατάσταση και η μόνιμη καθηγήτρια ουσιαστικά σου κάνει αθέμιτο ανταγωνισμό.Εγώ προσωπικά θα το άφηνα το τμήμα.
Πάνω απολα η αξιοπρέπεια.Τι να ανταγωνιστείς δηλαδη?Δεν σε συμφέρει.


Αυτό που πιστεύω είναι ότι πρέπει να γίνει δεδομένου ότι έχουν παγώσει οι διορισμοί στην δευτεροβάθμια είναι να απαγορευτεί σε μόνιμους καθηγητές πληροφορικής να εργάζονται οπουδήποτε αλλού εκτός απο κανονικό πρόγραμμα του σχολείου.Ούτε ΠΔΣ,ούτε ΙΕΚ,ΚΕΕ,ΤΕΙ,ΚΕΚ τίποτα...

Τι φτάιω εγώ δηλαδή που ο άλλος το πρωί είναι σε γραφείο στην δευτεροβάθμια να τα ξύνει και το απόγευμα ψάχνει χόμπυ για να συμπληρώσει το εισόδημα?

Αυτό δεν ισχύει μόνο σε σένα αυτήν την στιγμή συμβαίνει παντού σε όλη την Ελλάδα.


Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #274 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 08:39:59 πμ »
Σας καλεσαν δηλαδη απο Αθηνα???

Αποσυνδεδεμένος marilizaki79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #275 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 12:19:52 μμ »
Παιδια καλήσπέρα.Τι γίνεται τελικά με την ΠΔΣ στην Αθήνα??Εχουν καλέσει κάποιον??Περιμένω να μου δώσουν κάποιες ώρες  φέτος  ,το καλό που τους θέλω,και δεν ξέρω τι γίνεται τελικά.Όποιος έχει καποια πληροφορία για Αθήνα ας ενημερώσει.

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #276 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 12:52:25 μμ »
Με κάλεσαν σε 2 Λύκεια φέτος Γ και Δ Αθήνας για 6 ώρες, αλλά επέιδή είμαι αναπληρωτής δεν προσλήφθηκα!
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος marilizaki79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #277 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 12:59:41 μμ »
Ευχαριστω για την πληροφορία.Τουλάχιστον να ενοχλήσω κάποιους γνωστούς που έχω παιδιά για να ξέρω αν έχουν σκοπό να με καλέσουν κάπου η αν με δουλεύουν.

Αποσυνδεδεμένος libera

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #278 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 01:14:35 μμ »
<Δίνουν τις 2 σε εμένα και τις άλλες 2 (μαντέψτε) στην μόνιμη καθηγήτρια που τους κάνει στο πρωινό μάθημα!!!>

Τελικά γνωρίζει κανείς αν επιτρέπεται η καθηγήτρια που είναι διορισμένη να κάνει ΠΔΣ στα ίδια παιδιά που έχει και το πρωί; Έχω την εντύπωση ότι απαγορεύεται ένας καθηγητής να κάνει ΠΔΣ όχι μόνο στα ίδια παιδιά αλλά και στο ίδιο σχολείο που υπηρετεί.

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #279 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 01:21:17 μμ »
Δεν απαγορεύεται από το νόμο. Σε σχολείο ξέρω καθηγητή που έταζε στα παιδιά βαθμό πάνω από 14, αρκεί να έρχονταν το απόγευμα ΠΔΣ. Δυστυχώς τα 15 Ευρώ την ώρα είναι δελεαστικά για τους μόνιμους!
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160716
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 427
Σύνολο: 433

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.