*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια  (Αναγνώστηκε 334805 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stratilio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Φύλο: Άντρας
  • Αιτία ελομένου. Θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2086 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 10:53:29 μμ »
Για όσους πάντως συνεχίζουν να διαβάζουν εν μέσω όλης αυτής της φοβερής κατάστασης και αναστάτωσης ,έχω να προτείνω ένα εξαιρετικό (φρέσκο) βιβλίο ενός εξαιρετικού φιλολόγου, το οποίο προτείνω ανεπιφύλακτα :

Μπάμπη Β. Παπαδόπουλου , "300 επιλεγμένα θέματα νεοελληνικής γλώσσας και λογοτεχνίας", Εκδόσεις Πατάκη (10 ευρώ).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:03:03 »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2087 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 10:56:16 μμ »
αν ποτέ περάσω στον ασεπ,βιώνοντας την δυσκολία και το ψυχοφθόρο της κατάστασης δεν πρόκειται ποτέ να πάω για 100 ευρώ,ας πούμε,να επιτηρήσω συναδέλφους μου.
Απλά θα αρνηθώ.
Λέω, εγώ τι θα έκανα.
Κάποιο άλλοι μπορεί να καναν κάτι άλλο.

Εγώ kalipso θα πήγαινα μόνο και μόνο για να τους επιτρέπω σκονάκια, συνεργασία, ανοιχτά βιβλία, οτιδήποτε τελοσπάντων θα τους βοηθούσε να γράψουν καλά. Επίσης, θα τους άφηνα να κάνουν και κανά τσιγάρο οι δόλιοι...
...και μετά ξύπνησα.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2088 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 10:57:08 μμ »
Εγώ τους λόγους της διαμαρτυρίας δεν άκουσα ακόμη. Επαναλαμβάνω αν είναι του στυλ θέλω ένα μήνα διάβασμα για να νιώσω σίγουρη, να πάτε με τις ευχές μου. Αν είναι να διαμαρτυρηθούμε για το ασυμβίβαστο των ωρομισθίων και άλλα σοβαρά ζητήματα να πάμε

Τρεις προτάσεις για το καθεστώς προσλήψεων και μόνο - δε θέλω να επεκταθώ στο μείζον, παιδεία και σχολική πράξη:
1. Χαρτογράφηση των πραγματικών αναγκών διδακτικού προσωπικού στα σχολεία, τα οποία κάθε άλλο παρά πλήρη είναι από αυτή την άποψη - και δεν είναι μόνο τα κενά, γιατί π.χ. 8000 εκπαιδευτικοί (κάπου διάβασα) να είναι αποσπασμένοι σε δημόσιες υπηρεσίες κρατώντας ταυτόχρονα τις οργανικές θέσεις (αν κάνω λάθος διορθώστε με).
2. Ενιαίο και αξιοκρατικό σύστημα διορισμού για όλους - τέρμα στα παραθυράκια και τους φεγγίτες, που δημιουργούν στρατιές από υποαπασχολούμενους, "λαστιχένιους" και απλήρωτους εκπαιδευτικούς.
3. Εάν το σύστημα διορισμού είναι ο γραπτός διαγωνισμός να διεξάγεται με σοβαρούς όρους - διαδικαστικά και επιστημονικά.

Πού θα βρουν τα λεφτά; Εκεί που τα βρήκαν και για τις τράπεζες. Πού θα βρουν την πολιτική βούληση; Δε γνωρίζω.

Χρόνια πολλά και από μένα στους εορτάζοντες και στις εορτάζουσες. Καιρός και να ξεκολλήσω από το pde, οπότε καληνύχτα σας! 
+ και με τις 2 σας.
χρονια πολλα στις μαριες και τις δεσποινες και του χρονου διορισμενες! (μονο οι μαριες να διοριστουν ;D, φωτια στα μπατζακια του αλογοσκουφη-που του χρονου δεν θα ειναι και κυβερνηση! 8))

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2089 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 11:15:00 μμ »
Για μένα είναι αδιαμφισβήτητο ότι σ' αυτό το διαγωνισμό όσοι διοριστούν θα είναι απλά και μόνο τυχεροί, εκτός ίσως ελαχίστων εξαιρέσεων. Μα έτσι δεν αυτοαναιρείται το ίδιο αυτό το σύστημα "αξιολόγησης";;; Κάτσε ρε Ευριπίδη, με τον τρόπο αυτό έχεις συνειδητοποιήσει ότι θα βάλεις ως επί το πλείστον κωλόφαρδους μέσα στην τάξη και όχι τους (ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ, πάντα) πιο ικανούς;;; Στη λέξη ικανούς βάλτε 500 εισαγωγικά. Αλλά πολύ που τον νοιάζει. Ας είναι καλά τα ιδιωτικά για τα δικά τους (όλων εννοώ) τα παιδιά. Αυτη η αηδεία που καθιερώθηκε πριν 10 χρόνια ήταν νομίζω θνησιγενής. Προσωπική μου άποψη ότι επόμενος ίσως να μην υπάρξει, τίποτα δε μας λέει όμως ότι το οποιοδήποτε άλλο σύστημα θα είναι και καλύτερο. Μέχρι τότε, καλό κουράγιο σε όσους το είδατε σοβαρά αυτή τη φορά. Αναρωτιέμαι, όμως, Ευριπίδη, αν έδινε το παιδί σου με τους όρους που δίνουμε εμείς, θα φερόσουν και πάλι τόσο μπαμπέσικα;;; Δεν ζητάμε λύπηση, ΣΕΒΑΣΜΟ ΤΗΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ ΜΑΣ ΖΗΤΑΜΕ !!!


ΚΡΑ, ρε, ΚΡΑ !!!
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:03:03 »

Αποσυνδεδεμένος θάνος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε.Α.Ε
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2090 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 11:50:49 μμ »
Εγώ τους λόγους της διαμαρτυρίας δεν άκουσα ακόμη. Επαναλαμβάνω αν είναι του στυλ θέλω ένα μήνα διάβασμα για να νιώσω σίγουρη, να πάτε με τις ευχές μου. Αν είναι να διαμαρτυρηθούμε για το ασυμβίβαστο των ωρομισθίων και άλλα σοβαρά ζητήματα να πάμε
Λέτε αγαπητοι συνάδελφοι όλη η φασαρία να γίνεται γιατί ο διαγωνισμός θα γίνει στις 21 Δεκέμβρη κι όχι στις 21 Φλεβάρη?
Αν διαβάζατε κατά καιρούς τα δελτία τύπου της ΠΕΑΕ, θα ξέρατε οτι παλεύουμε για πολύ πιο ουσιαστικά πράγματα από μια απλή ημερομήνια.
Η οποία ημερομηνία, δηλώνει ωστόσο την προχειρότητα με την οποία αντιμετωπίζουν ΥΠΕΠΘ και ΑΣΕΠ, τη ζωή μας.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2091 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 01:02:45 πμ »
Καλησπέρα σε όλους,
Διαβάζω το forum αρκετούς μήνες, χωρίς να σκεφτώ αρχικά να πάρω μέρος. Συμφωνώ με πολλούς συναδέλφους και με άλλους όχι, όπως άλλωστε είναι φυσικό.
Να πω  ότι εγώ είχα δώσει μια φορά το 2002 και ήμουν επιτυχούσα. από τότε αποφάσισα να μην ξαναασχοληθώ με το σπορ, γιατί νόμιζα ότι ήταν στημένος ο διαγωνισμός, ότι όλα μαγειρεύονται και διάφορα τέτοια. πέρυσι όμωσ πέρασαν με τον ασεπ δύο αρκετά καλοί μου φίλοι ΄(που το προσπαθούσαν βέβαια πολύ) και ένιωσα ότι ίσωσ άξιζε τον κόπο. έπειτα από λίγο καιρό ανακάλυψα τυχαία το φόρουμ και μπήκα σε μια διαδικασία να παρακολουθώ καθημερινά σχεδόν τις συνομιλίες σας, πολλές από τις οποίες μου φάνηκαν αρκετά ενδιαφέρουσες. και έτσι, αποφάσισα να ξαναδώσω μια ευκαιρία στον εαυτό μου και να μαι. Το γεγονός λοιπόν ότι αποφάσισα να ξαναδώσω οφείλεται σε ένα μεγάλο ποσοστό και στο φόρουμ. Ελπίζω να μου βγει σε καλό, αν και δεν το βλέπω.
Σχετικά με το θέμα του διαγωνισμού θα ήθελα να πω τα εξής:
1. Πιστεύω ότι οι αντιδράσεις για την ημερομηνία είναι υπερβολικές, για έναν διαγωνισμό που έτσι και αλλιώς έχει μέσα του σε μεγάλο ποσοστό τον παράγοντα τύχη.
2. Ποιος είπε (αυτό που πολύ συχνά διαβάζω στο φόρουμ) ότι μέσα από το διαγωνισμό επιλέγονται οι καλύτεροι; απλά είναι ένας τρόπος να πάρουν αυτούς που χρειάζονται, ενώ δίνουν παράλληλα την ευκαιρία και σε πιο νέα παιδιά να διεκδικήσουν  μια θέση, δυνατότητα που δεν την είχαν παλιά. Προς θεού, μη νομίσετε ότι είμαι υπέρ του ασεπ, αλλά δεν μπορώ να ακούω ότι θα είμαστε ικανότεροι εκπαιδευτικοί, αν περάσουμε στον ασεπ. Ικανότερος εκπαιδευτικός γίνεσαι μέρα με τη μέρα, ώρα με την ώρα. Καθημερινά βελτιωνόμαστε και θα το κάνουμε, έωσ να σταματήσουμε να κάνουμε αυτή τη δουλειά. Αλοίμονο, αν πιστέψουμε ότι είμαστε τέλειοι, είτε οι διορισμένοι είτε οι αδιόριστοι.
3. Λυπάμαι που βλέπω τόσες αντιδράσεις για το θέμα της ημερομηνίας και δεν αντιδράσαμε εδώ και χρόνια για όλη αυτή την απαράδεκτη κατάσταση.
4. Λυπάμαι επίσης που όλη αυτην την ανοργανωσιά του ασεπ τη συναντώ κάθε μέρα στη ζωή μου, όπωσ και όλοι σας φαντάζομαι και δεν έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε τίποτα.
Ευτυχώς όμως...που ζούμε σε ένα γνήσια δημοκρατικό καθεστώς που δίνει το δικάιωμα στην Μπεζαντάκου να στέλνει επιστολές διαμαρτυρίας....

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2092 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 01:53:07 πμ »
ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνία : 140 σελίδες με 2.092 δημοσιεύσεις

Πρέπει να αλλάξει ο τρόπος εξέτασης στο διαγωνισμό φιλολόγων του ασεπ? : 3 σελίδες με 39 δημοσιεύσεις
Σύλλογος Αδιορίστων Φιλολόγων : 6 σελίδες με 82 δημοσιεύσεις
Να μην περάσει το Τεστ Δεξιοτήτων : 4 σελίδες  με 45 δημοσιεύσεις

Οι κοινωνικές μεταβολές γίνονται από κάτω προς τα πάνω. Όταν το "κάτω" ασχολείται με το αν γίνει ο Διαγωνισμός 20/12 ή 15/1, τότε το "πάνω" μάλλον τρίβει τα χέρια του...
CARPE DIEM

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2093 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 08:06:20 πμ »
Εγώ τους λόγους της διαμαρτυρίας δεν άκουσα ακόμη. Επαναλαμβάνω αν είναι του στυλ θέλω ένα μήνα διάβασμα για να νιώσω σίγουρη, να πάτε με τις ευχές μου. Αν είναι να διαμαρτυρηθούμε για το ασυμβίβαστο των ωρομισθίων και άλλα σοβαρά ζητήματα να πάμε
Λέτε αγαπητοι συνάδελφοι όλη η φασαρία να γίνεται γιατί ο διαγωνισμός θα γίνει στις 21 Δεκέμβρη κι όχι στις 21 Φλεβάρη?
Αν διαβάζατε κατά καιρούς τα δελτία τύπου της ΠΕΑΕ, θα ξέρατε οτι παλεύουμε για πολύ πιο ουσιαστικά πράγματα από μια απλή ημερομήνια.
Η οποία ημερομηνία, δηλώνει ωστόσο την προχειρότητα με την οποία αντιμετωπίζουν ΥΠΕΠΘ και ΑΣΕΠ, τη ζωή μας.
Έτσι μπράβο, γιατί πολλοί από εδώ μέσα θεωρούν ότι θα πάμε εκεί για να αλλάξουμε τ ημερομηνία. Τη μοίρα μας θα πάμε να αλλάξουμε, ας τονίζει κάποια πράγματα η ΠΕΑΕ, μη μετατραπεί η διαμαρτυρία σε μια ανοησία και γελάνε μαζί μας. Δεν παλεύω για φρικαρισμένους συναδέλφους που ανησυχούν μήπως και δεν αποστηθίσουν την τελεία ούτε για κάποιους που σκέφτηκαν να διαβάσουν τα Χριστούγεννα, μπας και πάρουν κανένα μόριο. Πρόταση: να προσκληθούν και οι ωρομίσθιοι, γιατί αυτό είναι από τα μεγάλα προβλήματα.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2094 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 10:11:58 πμ »
Συγγνώμη, συνάδλεφοι, αλλά δεν κατεβήκαμε από τον ουρανό. Εξαρχής υπήρχε συνολική στάση του συλλόγου. Μπορεί όποιος θέλει να δει τα κείμενα και τις θέσεις. Κανείς από εμάς δεν πίστεψε στο διαγωνισμό. Ξέρουμε όλοι ότι είναι σύστημα απόρριψης και όχι πρόσληψης. Είναι ένα σύστημα που υπάρχει για να δικαιολογεί τη συνεχιζόμενη μείωση των διορισμών και την πρόσληψη εκπαιδευτικών με ελαστικές σχέσεις εργασίας, κάτι που συμφέρει οικονομικά και ιδεολογικά. Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει καλύτερος ΑΣΕΠ; Όχι. Γιατί αυτό θα σήμαινε περισσότερους διορισμούς, θα σήμαινε άλληάποψη για την εκπαίδευση και το αντικείμενό της. Κι αν αυτό γίνει, τότε δε θα υπάρχουν εξετάσεις που θα απορρίπτουν. Μην ξεχνάμε ότι μας έδωσαν πτυχίο εκπαιδευτικού. Το αν υπάρχουν προβλήματα στα προγράμματα σπουδών ή στην επιμόρφωση των εκπαιδευτικών δεν είναι κάτι του οποίου το κόστος πρέπει εμείς να επωμιστούμε. Το κράτος οφείλει να προσφέρει επιμόρφωση και όχι να ρίχνει την ευθύνη στον εκπαιδευτικό, αδιόριστο και μόνιμο.
όσο για τη διαμρτυρία σαφώς και αφορμή είναι ο εμπαιγμός και νομίζω ότι η αγανάκτηση είναι συνολική. Θεωρώ δε ότι έχει και συμβολικό χαρακτήρα. Δείχνει ότι δεν ανεχόμαστε τα πάντα άβουλοι. Η αρχή έπρεπε να είχε γίνει πιο πριν...και έγινε. Θυμίζω ότι έχουν υπάρξει και άλλες κινητοποιήσεις για τον αριθμό των διορισμών, για την ωρομισθία κτλ. Αν πετύχουμε έστω και μία βδομάδα παράταση άλλαξε κάτι ουσιαστικά; Οι διορισμοί θα παραμείνουν ελάχιστοι, η ωρομισθία θα συνεχίζεται κ.ο.κ. Ξέρετε τι αλλάζει; Το γεγονός ότι θα ξαναβγούμε στο προσκήνιο, ότι θα δείξουμε ότι υπάρχουμε ενωμένοι, ότι θα αποδείξουμε πως μετά από χρόνια απογοήτευσης, κυνικότητας και ήττας βάζουμε έναν κόκο άμμου προς το συμφέρον μας και ότι πλέον δεν υπάρχει μόνο ο εχθρός, αλλά και ο αντίπαλος. Δεν είπε κανείς ότι μετά την ημερομηνία όλα θα αλλάξουν. Τέλος, ακόμα και στην περίπτωση που δεν πετύχουμε κάτι με την ημερομηνία, το να είμαστε πολλοί την Τρίτη, δίνει άλλη εικόνα στο ΥΠΕΠΘ για το πώς θα σχεδιαζει από εδώ και πέρα.

ΥΓ. Οι διαμαρτυρίες οφείλουν να στρέφονται προς τον πολιτικά υπέυθυνο, το ΥΠΕΠΘ. Στη δεδομένη στιγμή επιλέγεται το ΑΣΕΠ γιατί σχετίζεται με την ημερομηνία, γιατί είναι στο κέντρο της Αθήνας. Σαφώς και το σύνθημα δε θα είναι μόνο δώστε τώρα την ημερομηνία, αλλά θέλουμε δουλειά και όχι ανεργία

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2095 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 10:32:40 πμ »
ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνία : 140 σελίδες με 2.092 δημοσιεύσεις

Πρέπει να αλλάξει ο τρόπος εξέτασης στο διαγωνισμό φιλολόγων του ασεπ? : 3 σελίδες με 39 δημοσιεύσεις
Σύλλογος Αδιορίστων Φιλολόγων : 6 σελίδες με 82 δημοσιεύσεις
Να μην περάσει το Τεστ Δεξιοτήτων : 4 σελίδες  με 45 δημοσιεύσεις

Οι κοινωνικές μεταβολές γίνονται από κάτω προς τα πάνω. Όταν το "κάτω" ασχολείται με το αν γίνει ο Διαγωνισμός 20/12 ή 15/1, τότε το "πάνω" μάλλον τρίβει τα χέρια του...
ovidius τις ανησυχιες μας εκφραζουμε στο φορουμ δεν κανουμε επανασταση απο τον υπολογιστη. βεβαια και οταν το παλεψαμε για να μην περασει (θα θυμουνται οι παλαιοτεροι) δεν πετυχαμε και πολλα ( αυτο δε δηλωνει ηττοπαθεια, αλλα ρεαλισμο οτι δε μας υπολογιζουν γιατι δεν μπορουμε ουσιαστικα να τους εκβιασουμε - μονο τοτε στην ελλαδα πιανει η πιεση)

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2096 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 10:48:21 πμ »
μολις με πηραν απο μεγαλο φροντηστηρο της αθηνας καποια παιδια γινεται χαμος μαλλον το 20-21 είναι σιγουρο!!!!!ετσι τουλαχιστον τους ειπαν γιατι ειναι σε επικοινωνια με το υπουργειο απο το πρωι!!!!μολις μαθω κατι αλλο θα σας το πω!!!!

Αποσυνδεδεμένος Stratilio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Φύλο: Άντρας
  • Αιτία ελομένου. Θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2097 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 10:53:06 πμ »
μολις με πηραν απο μεγαλο φροντηστηρο της αθηνας καποια παιδια γινεται χαμος μαλλον το 20-21 είναι σιγουρο!!!!!ετσι τουλαχιστον τους ειπαν γιατι ειναι σε επικοινωνια με το υπουργειο απο το πρωι!!!!μολις μαθω κατι αλλο θα σας το πω!!!!
Περιμένουμε με αγωνία ...

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2098 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 10:56:12 πμ »
Εγώ τους λόγους της διαμαρτυρίας δεν άκουσα ακόμη. Επαναλαμβάνω αν είναι του στυλ θέλω ένα μήνα διάβασμα για να νιώσω σίγουρη, να πάτε με τις ευχές μου. Αν είναι να διαμαρτυρηθούμε για το ασυμβίβαστο των ωρομισθίων και άλλα σοβαρά ζητήματα να πάμε
Λέτε αγαπητοι συνάδελφοι όλη η φασαρία να γίνεται γιατί ο διαγωνισμός θα γίνει στις 21 Δεκέμβρη κι όχι στις 21 Φλεβάρη?
Αν διαβάζατε κατά καιρούς τα δελτία τύπου της ΠΕΑΕ, θα ξέρατε οτι παλεύουμε για πολύ πιο ουσιαστικά πράγματα από μια απλή ημερομήνια.
Η οποία ημερομηνία, δηλώνει ωστόσο την προχειρότητα με την οποία αντιμετωπίζουν ΥΠΕΠΘ και ΑΣΕΠ, τη ζωή μας.
Έτσι μπράβο, γιατί πολλοί από εδώ μέσα θεωρούν ότι θα πάμε εκεί για να αλλάξουμε τ ημερομηνία. Τη μοίρα μας θα πάμε να αλλάξουμε, ας τονίζει κάποια πράγματα η ΠΕΑΕ, μη μετατραπεί η διαμαρτυρία σε μια ανοησία και γελάνε μαζί μας. Δεν παλεύω για φρικαρισμένους συναδέλφους που ανησυχούν μήπως και δεν αποστηθίσουν την τελεία ούτε για κάποιους που σκέφτηκαν να διαβάσουν τα Χριστούγεννα, μπας και πάρουν κανένα μόριο. Πρόταση: να προσκληθούν και οι ωρομίσθιοι, γιατί αυτό είναι από τα μεγάλα προβλήματα.

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος αν το αίτημα να αλλάξει η ημερομηνία είναι επειδή κάποιοι θέλουν απλά να αποστηθίσουν και την τελευταία τελεία!!! Για άλλους οι γιορτές των Χριστουγέννων σήμαινε ουσιαστικό διάβασμα! Εσύ μπορεί να είχες την πολυτέλεια να κάτσεις 3 μήνες μέρα-νύχτα και να διαβάζεις. Άλλοι δουλεύουν και δεν μπόρεσαν!!! Γι αυτό σε παρακαλώ να μιλάς καλύτερα για τους συναδέλφους σου. Έπειτα να σου πω κάτι; Ναι θέλω να διαμαρτυρηθώ για την ημερομηνία! Είναι κάτι απτό και άμεσο. Δηλαδή τι θες να πεις; "ΟΚ αφού αποφασίσατε έτσι για την ημερομηνία, σκύβω το κεφάλι και το δέχομαι, αλλά κάντε κάτι για τα υπόλοιπα;" Και μη μου πεις το αποφάσισαν και τέρμα! Γιατί με αυτή τη λογική, όχι καλύτερα δε θα πάμε, αλλά άντε μην πω.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2099 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 11:07:11 πμ »
Πήρες φόρα, Strato και θα σε συμβούλευα να κοιτάς και όσα έχουν γραφεί προηγουμένως. Για πόσες φορές πρέπει να πω ότι δουλεύω όλο το απόγευμα, ότι έχω παιδί ότι τελειώνω δεύτερο πανεπιστήμιο μήπως και καταφέρω κάτι στη ζωή μου, ότι ξεκίνησα τέλη Αυγούστου να διαβάζω τέλη γιατί ήμουν στο νοσοκομείο όλο το καλοκαίρι. Επίσης, σε συμβουλεύω να δεις κάποια μηνυματάκια του στυλ: διαβάζω ένα χρόνο, αλλά σκόπευα να διαβάσω και 250 ώρες τα Χριστούγεννα ή εγώ πήγα και έκανα την αίτηση γιατί υπολόγιζα να διαβάσω τα Χριστούγεννα δώστε μου το παράβολο πίσω. Δεν ξέρω επομένως ποιος θα έπρεπε να μιλά καλύτερα για τους συναδέλφους του. Δικαίωμα σου να πας να διαδηλώσεις για την ημερομηνία και δικαίωμα μου να μη σε ακολουθήσω. Για ποιο λόγο θίχτηκες εσύ; Και δεν είχα την πολυτέλεια να κάτσω 3 μήνες στο σπίτι μου να διαβάζω την ατυχία να κοιμάμαι λιγότερο από 6 ώρες είχα για να προλάβω.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160545
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 786
Σύνολο: 786

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.142 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.