*

Αποστολέας Θέμα: CPE-ECPE  (Αναγνώστηκε 40282 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 06:04:42 μμ »
Το ECPE ειναι πιο βατο, οχι ευκολο αλλα δουλευεται με λιγοτερο αγχος. Απαιτητικο λεξιλογιο, βατη γραμματικη, διαχειρισιμο listening και writing, ανουσιο speaking (γνωμη μου!). Το Stars and Stripes της Express Publishing ειναι καλο, οχι στην εκθεση ομως, απο γραμματικη το Mastermind της Burlington και Practice tests της Hellenic American Union.
Δηλαδή για ECPE ποιο βιβλίο θεωρείς καλό για έκθεση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: CPE-ECPE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:54:05 »

Αποσυνδεδεμένος vassiliki K.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 01:14:34 μμ »
Συγνωμη που δεν απαντησα νωριτερα, τωρα ειδα το μηνυμα σου. Δεν εχω αποψη σαφη περι εκθεσης ECPE.Ομως εχω το βιβλιο, booklet στην ουσια-της Hellenic American UNion, το οποιο εχει 10 βασικα θεματα που ρωτανε στις εξετασεις και εκει εχει πως να αναπτυξεις τις αντιστοιχες εκθεσεις και το θεωρω καλη πηγη ιδεων. Π.χ. εχει θεματα οπως Relationships, Art, Health, Education κ.λ.π. και μεσα σε καθε κεφαλαιο εχει 3-4 θεματα εκθεσης πανω στη συγκεκριμενη κατηγορια του κεφαλαιου.Σιγουρα θα βοηθαει. Εχω ακουσει για ενα της Sylvia Kar που ειναι για Speaking, Listening και Writing που το πηρε συναδελφος και της αρεσε, για να το κανει σε παιδι που κοπηκε στην εκθεση και ξαναδινει. Δεν ξερω τι εχει ο Siountris απο εκθεση αλλα κοιταξε το site του, αυτος εμπλεκεται στις εξετασεις της Ελληνοαμερικανικης, οπως και η Sylvia Kar. Μπες στο site της HAU και κατεβασε το Writing Handbook για να δεις πως βαθμολογουν και τι θεωρουν αποδεκτο, μετριο ή αριστο με αναλυσεις πραγματικων εκθεσεων και αξιολογηση. Πρεπει να εχεις κωδικους γι'αυτο, αν δεν εχεις στειλε μου ενα π.μ. να σου τα στειλω με mail.
Στο συγκεκριμενο παιδι που ελεγα σε προηγουμενα posts εκανα εκθεση απο βιβλιο CPE και τα βασικα βηματα τα καλυψαμε απο εκει, εννοω οργανωση εκθεσης, linking words κτ.λ. Οποτε για ECPE, απλως αναλυαμε θεματα, δεν χρησιμοποιησα κατι ως βασικο βιβλιο. Για το Stars and Stripes θεωρω οτι εχει παρα πολλες οδηγιες και πολυ δυσκολα models που μπερδευουν τον μαθητη παρα τον βοηθουν. Για ιδεες ειναι πολυ καλο, για ενημερωση.
Ελπιζω να βοηθησα!

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 01:56:20 μμ »
Δηλαδή για ECPE ποιο βιβλίο θεωρείς καλό για έκθεση;
[/quote]

Ένα βιβλίο που χρησιμοποιώ εγώ για την έκθεση του ECPE είναι το Writing Skills for the ECPE του Γρίβα. Περιέχει model essays, ιδέες για να αναπτύξεις, ασκήσεις, linking words κλπ. Ρίξε μια ματιά, ίσως σε βοηθήσει.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 03:13:50 μμ »
Ευχαριστώ πολυ vassiliki k. και Miss PE 06. Μόλις έχω χρόνο θα τους ρίξω μια ματιά :) 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: CPE-ECPE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:54:05 »

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 06:11:00 μμ »
Καλησπέρα!

Εγώ προετοιμασα μαθητρια μου σε ιδιαιτερα για εξι μηνες την προηγουμενη χρονια για το ECPE με το skills builder και τεστς του γριβα κ της express publishing. 3 ώρες την εβδομάδα καναμε κ περασε!με συστηματικό διάβασμα απο το μαθητή δεν ειναι δυσκολο. Φέτος για το CPE χρησιμοποιώ το towards proficiency- oxford και τη γραμματική Use of English της express publishing. Από τον επόμενο μηνα θα προσθέσω κ βιβλία με practice tests.

Αποσυνδεδεμένος blondie.b

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 09:13:20 πμ »
Καλημέρα! Είμαι καινούργια εδώ και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Έχω ένα μαθητή που ξεκινήσαμε τώρα προετοιμασία για το ΕCPE  για να δώσει το Μάιο(πρώτη φορά που κάνω ecpe).Έχω ξεκινήσει με το on Course for the ecpe tou Griva προς το παρόν και τώρα σκεφτομαι να παρω το Writing απο HAU και λιγο αργότερα το Listening. Τι γνωμη εχετε γι αυτά? Επίσης λέω μετα το Δεκεμβριο να ξεκινήσω τα tests.
Αυτό που με προβληματίζει ιδιαίτερα είναι το λεξιλόγιο.Εσείς πόσες λέξεις βάζετε για ορθογραφία τη φορά και ποια βιβλια πιστεύετε οτι πρεπει να βγάλει για λέξεις? Εγώ έχω σκεφτεί το Words you need απο sylvia kar και μετα λέξεις από τα δύο βιβλια με τα τεστ της hau. Πιστευετε οτι ειναι καλά? Θα είναι κατα καποιο τρόπο ''καλυμένος'' με αυτές τις λέξεις?
Please help. Εχω αγχωθεί πολυ για το αν θα προλάβουμε γι΄ αυτο και θα ηθελα τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 12:38:28 μμ »
Καλημέρα! Είμαι καινούργια εδώ και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Έχω ένα μαθητή που ξεκινήσαμε τώρα προετοιμασία για το ΕCPE  για να δώσει το Μάιο(πρώτη φορά που κάνω ecpe).Έχω ξεκινήσει με το on Course for the ecpe tou Griva προς το παρόν και τώρα σκεφτομαι να παρω το Writing απο HAU και λιγο αργότερα το Listening. Τι γνωμη εχετε γι αυτά? Επίσης λέω μετα το Δεκεμβριο να ξεκινήσω τα tests.
Αυτό που με προβληματίζει ιδιαίτερα είναι το λεξιλόγιο.Εσείς πόσες λέξεις βάζετε για ορθογραφία τη φορά και ποια βιβλια πιστεύετε οτι πρεπει να βγάλει για λέξεις? Εγώ έχω σκεφτεί το Words you need απο sylvia kar και μετα λέξεις από τα δύο βιβλια με τα τεστ της hau. Πιστευετε οτι ειναι καλά? Θα είναι κατα καποιο τρόπο ''καλυμένος'' με αυτές τις λέξεις?
Please help. Εχω αγχωθεί πολυ για το αν θα προλάβουμε γι΄ αυτο και θα ηθελα τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ!
Πιστεύω ότι το πλάνο που έχεις στο μυαλό σου είναι καλό. Σίγουρα στο λεξιλόγιο θα πρέπει να δώσεις προσοχή μιας και σε αυτό το επίπεδο ο όγκος του είναι μεγάλος. Προσωπικά μου αρέσει το Words you need (άλλοι θεωρούν βαρετά τέτοιου είδους βιβλία με λίστες λέξεων). Αν μαθαίνει τις λέξεις από το Companion και όσες άγνωστες βρίσκει στα τεστ ή οπουδήποτε αλλού, πιστεύω είναι καλυμμένος. Εγώ ζητώ από τους μαθητές μου στο επόμενο μάθημα να ξέρουν όλες τις λέξεις που συναντήσαμε στο προηγούμενο μάθημα, δε βάζω κάποιες συγκεκριμένες για ορθογραφία.
Κάτι άλλο που θεωρώ ότι θα πρέπει να δουλευτεί από νωρίς ώστε να το συνηθίσει και να εξασκηθεί πολύ ο μαθητής είναι τα προφορικά.

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 03, 2012, 10:53:41 μμ »
Εχω αναλάβει για πρώτη φορά ecpe αλλά έχω μπερδευτεί λίγο με την βαθμολογία. Πώς μπορώ να δώ αν στα practice tests o μαθητής μου περνάει στις ενότητες listening  kai g.v.r?  Οποιαδήποτε βόήθεια ευπροσδεκτη..

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 07, 2012, 03:04:50 μμ »
Έχει έρθει στους μαθητές σας το χαρτί με το πρόγραμμα των εξετάσεων;

Αποσυνδεδεμένος luckyu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 07, 2012, 09:54:20 μμ »
Εχω αναλάβει για πρώτη φορά ecpe αλλά έχω μπερδευτεί λίγο με την βαθμολογία. Πώς μπορώ να δώ αν στα practice tests o μαθητής μου περνάει στις ενότητες listening  kai g.v.r?  Οποιαδήποτε βόήθεια ευπροσδεκτη..

Για το GCVR είναι 78/120 (αυτό αναλογεί στο 65%) Ενώ για το listening είναι 35/50.

Αποσυνδεδεμένος luckyu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 07, 2012, 09:54:56 μμ »
Έχει έρθει στους μαθητές σας το χαρτί με το πρόγραμμα των εξετάσεων;

Μου έχει έρθει για το ecpe, αλλά όχι για το ecce.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 07, 2012, 10:08:39 μμ »
για το ecce ενδιαφερομαι και εγω. θα τηλεφωνησω αυριο το πρωι στην hau παντως γιατι σημερα μου ελεγε μια γνωστη μου οτι δινει προφορικα το Σαββατο :o για το ecce (με αιτηση μεσω orfea) και ψιλοαγχωθηκα ομολογω...και δεν παιζει ουτε να εκανε λαθος, ουτε να μου λεει ψεμματα.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 08, 2012, 03:39:38 μμ »
Τηλεφώνησα στην hau και μου είπαν πως ταχυδρομήθηκε ο μεγαλύτερος αριθμός των επιστολών αλλά δόθηκε προτεραιότητα στο ecpe, που θα ναι, λέει, νωρίς τα προφορικά τους. Σε μας, πάντως, που περιμένουμε για ecce, τίποτε ακόμη.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 08, 2012, 10:04:04 μμ »
Τηλεφώνησα στην hau και μου είπαν πως ταχυδρομήθηκε ο μεγαλύτερος αριθμός των επιστολών αλλά δόθηκε προτεραιότητα στο ecpe, που θα ναι, λέει, νωρίς τα προφορικά τους. Σε μας, πάντως, που περιμένουμε για ecce, τίποτε ακόμη.

εσυ μιλουσες κ με ειχαν συνεχεια στην αναμονη?  ;D
ευχαριστουμε για την ενημερωση, αντε περιμενουμε...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160357
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 658
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 649
Σύνολο: 652

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.