*

Αποστολέας Θέμα: Διοριστέοι β' φουρνιάς  (Αναγνώστηκε 10543 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος demis_n

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 02:39:09 μμ »
mat όντως πρέπει να τα έχω όλα έτοιμα από νωρίς! Εκείνες τις μέρες θα πάω στη Δευτεροβάθμια να ετοιμάσω τα χαρτιά μου! Όσο για το πώς θα περνάμε του χρόνου πιστεύω ότι όλα μέσα στο μυαλό μας είναι! Ας είναι καλά ο υπολογιστής και θα έχουμε επαφή και με τον έξω κόσμο! Φαντάζεσαι να μην υπάρχει υποστήριξη για ίντερνετ; :-\ :)
Να η zelia περνάει μια χαρά πάρα τις δυσκολίες επιβίωσης, γιατί θέλει να περάσει καλά! Η αδερφή μου όταν πρωτοδιορίστηκε ήταν σε Νάξο και μετά Αλόννησο! Εκεί λοιπόν πέρασε τα καλύτερα της χρόνια, με πολύ καλή παρεούλα, αλλά ήταν και συνάδελφοι της μέσα στην γκρίνια και τη μιζέρια.. Από μας εξαρτάται! Όσο σκέφτομαι ότι θα φύγω νιόπαντρη να ξενιτευτώ και μένα κάτι με πιάνει, αλλά πάλι παρηγορούμαι με την κατάσταση που βρίσκονται άλλοι συνάδελφοι μας και ούτε που μιλάω :-X :-X

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:50:01 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 03:05:39 μμ »
Καλή δικαιολογία αυτό το όλα μέσα στο μυαλό μας είναι....
Πάντως πράγματι να κάνεις το σταυρό σου όπου πάμε του χρόνου να υπάρχει δυνατότητα Internet γιατί αλλοίμονο αν πέσεις σε κατάσταση όπως αυτή που συντάντησα εδώ. Έχω κάνει αίτηση για ADSL εδώ και 8 μήνες πριν καλά καλά ερθώ και ακόμη ακούω του κόσμου τις δικαιολογίες από τον ΟΤΕ. Σημ. ότι 4χλμ πιο πέρα από μένα έχουν δώσει "θύρες" ενώ στο δικό μου χωριό που αρέσει να αποκαλείται και Δήμος περιμένουν λέει, ακούστε δικαιολογία, να δώσουν εντολή ενεργοποιησης των θυρών από τα κεντρικά της otenet. Ωστόσο εγώ πληρώνω τα μαλλιοκέφαλά μου με τις κάρτες και συνδέομαι μετά από κάμποσες κλήσεις >:(
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 08:15:33 μμ »
Demis n μου έδωσες πολύ κουράγιο! Υπάρχουν λοιπόν και άλλοι σε αυτή την κατάσταση!
Λοιπόν εγώ δεν παντρεύομαι τόσο..αποφασισμένα ( :) ;)), ωστόσο κατά εκεί οδεύει το πράγμα, και είμαι πολύ προβληματισμένη για το πού θα βρεθώ και πώς θα αντιμετωπίσω την κατάσταση  ''νιόπαντρη και..χώρια!!''
Ωστόσο αυτό που έχω αποφασίσει είναι ότι θα επιλέξω τις πιο απομακρυσμένες περιοχές (με πολλά μόρια), ώστε να γυρίσω μια ώρα αρχύτερα σπιτάκι μου και στον άνθρωπό μου, παρά πολλά χρόνια σε σχετικά κοντά μέρη αλλά πάλι όχι σπίτι μου..
Όσο για τη φετινή χρονιά.. αναπλήρωση και πρώτη επαφή με τη δημόσια παιδεία.. Για αυτό χάθηκα από το φόρουμ, δύσκολη πρόσβαση στο ίντερνετ και πολύ διάβασμα και κούραση.. πολύ γλυκιά κούραση ωστόσο ;) (και όχι για το ασέπ!!)
Αυτά, τις καλύτερες ευχές για βίον ανθόσπαρτον!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος demis_n

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 10:28:48 μμ »
chriskas ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!! Να σαι καλά και σου εύχομαι και σε σένα ό,τι καλύτερο!!!  :)
Λοιπόν, όσο για το "νιόπαντρη και χώρια" που λες το ξέρω ότι θα είναι δύσκολο, αλλά όλα ήρθαν τόσο ξαφνικά με το διορισμό που δεν μπορούσα να σταματήσω τις εξελίξεις! Ίσα ίσα που τις επισπεύσαμε, γιατί το κράτος αναγνωρίζει αρκετά σε παντρεμένους μιας και θα είμαστε και οι δυο διορισμένοι!
Πάντως είναι πολλά τα ζευγάρια που αντιμετωπίζουν το θέμα απόσταση λόγω εργασίας.. Είναι μάλλον η "ασθένεια" των καιρών για τα νέα ζευγάρια!! Αλλά θα το αντέξουμε και αυτό! Από το να είσαι άνεργος και μαζί...καλύτερα λίγα χρονάκια ταλαιπωρίας... :-\ :'( :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:50:01 »

Αποσυνδεδεμένος waterland

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 09:56:44 πμ »
Καλημέρα σε όλους! Ευχαριστώ για τις συστάσεις σας και χαίρομαι πολύ που θα συζητάμε ό,τι προκύπτει εμείς οι "διπλοφουρνιστοί" (και ξεροψημένοι!).Προσπαθώ ακόμα να συνέλθω από την πρώτη εμπειρία μου σε τάξη, σε ένα ομολογουμένως ιδιαίτερο σχολείο (εσπερινό ΕΠΑΛ). Τελικά, πριν σκεφτεί κάποιος να δώσει ΑΣΕΠ πρέπει οπωσδήποτε να μπει σε τάξη, και μάλιστα σε "δύσκολη" τάξη για κάποιο διάστημα και μετά, γυρνώντας στο σπίτι του να αναρωτηθεί "θέλω στ' αλήθεια να το κάνω αυτό"? Αν η απάντηση είναι θετική, τότε.... γιούργια!  Πάντως μπορεί κανείς να μου εξηγήσει γιατί παρά τις δυσκολίες, εγώ χαίρομαι κάθε φορά που είναι να μπω στην τάξη με τ' αγρίμια? Λες να 'χω (απο)χαζέψει?

Αποσυνδεδεμένος waterland

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 01:55:41 μμ »
Μια και έχουμε καιρό να ανταλλάξουμε μηνύματα, θα ήθελα να πω μια καλημέρα πρώτα-πρώτα και κάτι επίσης που θεωρώ σημαντικό. Εχετε σίγουρα διαβάσει τις ανακοινώσεις του υπουργού ότι από φέτος ο προγραμματισμός για διορισμούς, μεταθέσεις κτλ. θα είναι πιο άμεσος και έγκαιρος. Επειδή το πήρα στα σοβαρά (μη γελάτε παρακαλώ!) τηλεφώνησα στο Υπουργείο, μου το επιβεβαίωσαν και μου είπαν ότι μετά το Πάσχα θα πρέπει να "έχω το νου μου και να το παρακολουθώ". Προσοχή λοπόν, υπάρχει περίπτωση η εγκύκλιος να μη βγει τον Ιούνιο αλλά πολύ νωρίτερα! Εδώ θα είμαστε για τα νεότερα...... 

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 02:46:52 μμ »
Mη σε νοιάζει θα χουμε όλοι το νού μας. Και μόλις μάθουμε κάτι θα "πέσει σύρμα" ;)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος enastron

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...λογαριάζω το μηδέν μου με το άπειρο...
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 04:04:35 μμ »
Ε δεν υπάρχει περίπτωση να μας ξεφύγει αυτό!Καθημερινά τα ψάχνουμε νομίζω όλοι εμείς οι "περιμένοντες" εις τους αιώνας των αιώνων,οπότε τα νέα θα διαδοθούν αστραπή!
...Ψυχές και σώματα στο χρόνο γυρνάνε...αλλάζουν ονόματα ...και πάλι απ’ την αρχή...

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 30, 2008, 02:04:36 μμ »
Μήπως είδατε την ΙΓ' φάση αναπληρωτών δ/μιας;

Καλά! Μιλάμε για τεράστιο κύμα. Κανονικό Τσουνάμι!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος mantarini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 01:05:25 μμ »
Καλημέρα σε όλους!

Τις τελευταίες μέρες άρχισα να προβληματιζόμαι αναφορικά με τα μέρη που μας συμφέρει περισσότερο να διοριστούμε. Είναι καλύτερα να πάει κανείς 2 χρονάκια άγονη γραμμή και να μαζέψει μόρια ή να διοριστεί σε κάποιο πιο προσβάσιμο μέρος; Σκέφτομαι ότι 1 χρόνος στη Σαμοθράκη για παράδειγμα είναι όσο 3 χρόνια στο Κιλκίς περίπου από άποψη μορίων. Και από την άλλη, για να έχει κάποιος το δικαίωμα να ζητήσει μετάθεση σε κάποιο αστικό κέντρο, στην Αθήνα ή στη Θεσ/νίκη, πόσα μόρια πρέπει να έχει μαζέψει; Πού μπορούμε να το μάθουμε αυτό; Εσείς πού θα θέλατε να πρωτοδιοριστείτε;
 :D

Αποσυνδεδεμένος enastron

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...λογαριάζω το μηδέν μου με το άπειρο...
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 01:18:16 μμ »
Καλημέρα σε όλους!

Τις τελευταίες μέρες άρχισα να προβληματιζόμαι αναφορικά με τα μέρη που μας συμφέρει περισσότερο να διοριστούμε. Είναι καλύτερα να πάει κανείς 2 χρονάκια άγονη γραμμή και να μαζέψει μόρια ή να διοριστεί σε κάποιο πιο προσβάσιμο μέρος; Σκέφτομαι ότι 1 χρόνος στη Σαμοθράκη για παράδειγμα είναι όσο 3 χρόνια στο Κιλκίς περίπου από άποψη μορίων. Και από την άλλη, για να έχει κάποιος το δικαίωμα να ζητήσει μετάθεση σε κάποιο αστικό κέντρο, στην Αθήνα ή στη Θεσ/νίκη, πόσα μόρια πρέπει να έχει μαζέψει; Πού μπορούμε να το μάθουμε αυτό; Εσείς πού θα θέλατε να πρωτοδιοριστείτε;
 :D


Αυτό είναι προσωπικό θέμα του καθενός.Αν και ποτέ δεν ξέρει κανείς που θα βρεθεί αφού θα δηλώσουμε ναι σε όλα.Η αλήθεια είναι πως είναι δύσκολο να βρεθείς μακριά από τους δικούς σου ανθρώπους αλλά μήπως είμαστε και λίγο πλεονέκτες αν σκεφτούμε τους χιλιάδες συναδέλφους που είναι αδιόριστοι;Ας πάμε όπου πάμε με το καλό κι ας μη ξεχνάμε ότι είμαστε οι πολύ τυχεροί της υπόθεσης!Τώρα για τα μόρια των μεταθέσεων υπάρχουν στα διάφορα sites των δευτεροβάθμιων διευθύνσεων.
...Ψυχές και σώματα στο χρόνο γυρνάνε...αλλάζουν ονόματα ...και πάλι απ’ την αρχή...

Αποσυνδεδεμένος mantarini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 01:46:15 μμ »
Αυτό που μου απάντησες δεν έχει καμία σχέση με εκείνο που ρώτησα εγώ. Η απορία μου ήταν σαφής: Πόσα μόρια πρέπει να έχει κάποιος για να μετατεθεί στη Θεσσαλονίκη. Τώρα τις εξυπνάδες περί πλεονεξίας ή για το αν είμαστε οι προνομιούχοι ή όχι, κράτησέ τες για τον εαυτό σου. Δεν μπορείς να γνωρίζεις τι προβλήματα έχει ο καθένας. Άλλος από εμάς μπορεί να είναι πλούσιος και να ήθελε απλώς να διοριστεί για να έχει να κάνει κάτι στη ζωή του, άλλος μπορεί να είναι πάμφτωχος και ο διορισμός να ήταν η μόνη του λύση, άλλος μπορεί να έχει και τους 2 γονείς του καλά και να μην έχει καμιά υποχρέωση απέναντί τους κι άλλος να έχει κάποιον δικό του άρρωστο και να μην μπορεί να τον αφήσει στο έλεος. Άλλος μπορεί να θέλει να πάει στην άγονη γραμμή για να αντιμετωπίσει την ύπαρξή του κι άλλος να θέλει να πάει στη Μύκονο για να περάσει ζάχαρη. Εσύ, αν θες, πήγαινε και στον Βόρειο Πόλο. Πρόβλημά σου. Σε παρακαλώ πολύ όμως να μην κάνεις τον ηθικολόγο και να αφήσεις κάποιον που γνωρίζει και έχει την ευγενή καλοσύνη να μου απαντήσει πόσα μόρια πρέπει να έχει κανείς για να επιστρέψει στη Θεσσαλονίκη.

Αποσυνδεδεμένος enastron

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...λογαριάζω το μηδέν μου με το άπειρο...
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 01:59:35 μμ »
Αυτό που μου απάντησες δεν έχει καμία σχέση με εκείνο που ρώτησα εγώ. Η απορία μου ήταν σαφής: Πόσα μόρια πρέπει να έχει κάποιος για να μετατεθεί στη Θεσσαλονίκη. Τώρα τις εξυπνάδες περί πλεονεξίας ή για το αν είμαστε οι προνομιούχοι ή όχι, κράτησέ τες για τον εαυτό σου. Δεν μπορείς να γνωρίζεις τι προβλήματα έχει ο καθένας. Άλλος από εμάς μπορεί να είναι πλούσιος και να ήθελε απλώς να διοριστεί για να έχει να κάνει κάτι στη ζωή του, άλλος μπορεί να είναι πάμφτωχος και ο διορισμός να ήταν η μόνη του λύση, άλλος μπορεί να έχει και τους 2 γονείς του καλά και να μην έχει καμιά υποχρέωση απέναντί τους κι άλλος να έχει κάποιον δικό του άρρωστο και να μην μπορεί να τον αφήσει στο έλεος. Άλλος μπορεί να θέλει να πάει στην άγονη γραμμή για να αντιμετωπίσει την ύπαρξή του κι άλλος να θέλει να πάει στη Μύκονο για να περάσει ζάχαρη. Εσύ, αν θες, πήγαινε και στον Βόρειο Πόλο. Πρόβλημά σου. Σε παρακαλώ πολύ όμως να μην κάνεις τον ηθικολόγο και να αφήσεις κάποιον που γνωρίζει και έχει την ευγενή καλοσύνη να μου απαντήσει πόσα μόρια πρέπει να έχει κανείς για να επιστρέψει στη Θεσσαλονίκη.
[/quot


Κανονικά θα έπρεπε ίσως και να θυμώσω.δε θα το κάνω όμως γιατί θεωρώ ότι ο γραπτός λόγος ίσως ακούστηκε διαφορετικά από ότι είχα σκοπό.Κι όσο για ηθικολογίες και λοιπά μακριά από εμάς!Πραγματικά δεν είχα σκοπό να θίξω και να προσβάλω κανένα,πραγματικά τοποθετήθηκα πολύ προσγειωμένα κι αν το εξέλαβες διαφορετικά λυπάμαι.Πράγματι όλοι μας και κάποιοι περισσότερο έχουν ανάγκη να είναι κοντά στα σπίτια τους.Τώρα όλα τα υπόλοιπα που ουσιαστικά με βρίζουν θα θεωρήσω πως ήταν μια κακή στιγμή και λάθος που τα συζητάμε εδώ,κανείς δεν είναιι υποχρεωμένος να μας ακούει.Αν θέλεις πες την ειδικότητα σου και θα σου πω πόσα μόρια χρειάζεσαι για θεσσαλονίκη γιατί ποικίλουν ανάλογα με την ειδικότητα αλλά και τη χρονιά.Μην ξεχνάς είμαστε συνάδελφοι...¨η όχι;
...Ψυχές και σώματα στο χρόνο γυρνάνε...αλλάζουν ονόματα ...και πάλι απ’ την αρχή...

Αποσυνδεδεμένος mantarini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 02:10:07 μμ »
Αν δεν ήσουν άδικα απαξιωτικός, τότε ήμουν άδικα επιθετική. Σε αυτή την περίπτωση συγγνώμη.

Είμαι ΠΕ02. Αν έχεις την καλοσύνη, θα εκτιμούσα να μου πεις πόσα μόρια χρειάζεται να μαζέψει κανείς για να διεκδικήσει μετάθεση στη Θεσσαλονίκη.
Ευχαριστώ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160377
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 480
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.157 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.