*

Αποστολέας Θέμα: laptop μέσα στην τάξη;  (Αναγνώστηκε 4710 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: laptop μέσα στην τάξη;
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 14, 2009, 12:30:24 πμ »
!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2011, 02:40:23 μμ από alceste »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: laptop μέσα στην τάξη;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:32:07 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: laptop μέσα στην τάξη;
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 14, 2009, 09:15:04 πμ »
.... και συμπληρώνω στο σεντόνι και μια μικρή .. δαντελίτσα ..
ας φτιάξει και κτιριακές εγκαταστάσεις τέτοιες (έστω αίθουσα ή αίθουσες προβολών) που θα επιτρέπουν στους καθηγητές να κάνουν το έργο τους και όχι τα τραγικά που δίαβασα παραπάνω... με χαρτόνια για αυτοσχέδιες όθονές προβολής... Ημαρτον δηλαδη...!!

E, όχι και τραγικά! Τόσο τραγικό είναι το χαρτόνι; Νομίζω ότι υπερβάλεις λίγο...Για το laptop και τον βιντεοπροβολέα που παίρνω στην τάξη δεν λές τίποτα;  Το χαρτόνι βρήκες να ειρωνευτείς;

Ειλικρινά δεν υπάρχει πιο εύκολο πράγμα για τον εκπαιδευτικό να πει "α το υπουργείο δεν μου έχει αίθουσες με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας, άρα δεν κάνω τίποτα για να αλλάξει η κατάσταση. Θα αρράξω και θα κάνω το μάθημά μου όσο πιο απλά γίνεται, με πίνακα και κιμωλία. Εγώ θα σκοτιστώ;"
Εγώ δεν περιμένω το Υπουργείο να αναβαθμίσει το μάθημά μου. Το μάθημά μου θα το αναβαθμίσω εγώ! Δεν κοιτάω τι θα κάνει το Υπουργείο για την εκπαίδευση. Κοιτάω εγώ τι μπορώ να κάνω. Απλά σκεφτόμαστε διαφορετικά.....

Τέλος πάντων, ο μόνος που θα κρίνει το έργο του εκπαιδευτικού είναι οι μαθητές και κανείς άλλος. Δεν περιμένω από συνάδελφο να μου πει μπράβο για αυτά που κάνω. Το μπράβο το εισέπραξα από τους μαθητές μου στο τέλος της χρονιάς, που μου εδωσαν συγχαρητήρια για αυτήν την προσπάθεια που κάνω, και για μένα αυτή είναι η μεγαλύτερη ανταμοιβή και αυτό μου φτάνει! .... και σε πληροφορώ ότι το χάρτινο πανί δεν τους πείραξε καθόλου!! Πιο πολύ τους πειράζει ο φθαρμένος μαυροπίνακας!!

Αποσυνδεδεμένος Teko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: laptop μέσα στην τάξη;
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 14, 2009, 09:58:44 πμ »
Συγνώμη αλλά παρανόησες το τι εννοούσα!

Δε σε ειρωνεύτηκα καθόλου!! Μα καθολού!! Ίσα ίσα που αξιέπαινο σε θεωρω... εγω μάλιστα το λέω αν δεν είχα χώρο προσαρμοσμένο για βιντεοπροβολές  (αν δεν είχα δλδ το εργαστήριο) δεν υπήρχε η παραμικρή περίπτωση να κάνω κάτι τέτοιο παραπάνω απο 2-3 φορες!! Μετα θα κουραζόμουν στα σίγούρα ...

Αρα λοιπόν μπράβο σου που έχεις τα κουράγια και το κάνεις και χαίρομαι που έτσι είσαι αποδεκτός, όμως δε νομίζω ότι δεν πρέπει να τονίζουμε επίμονα την ΑΝΑΓΚΗ να αναβαθμιστεί η παιδεία και όπως και να το κάνουμε ένα μεγάλο βήμα είναι και οι κατάλληλες υποδομές...
ΠΕ20

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: laptop μέσα στην τάξη;
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 14, 2009, 11:05:38 πμ »
OK! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!

*είναι μερικές φορές δύσκολο εδώ στο forum από τον γραπτό λόγο να διακρίνεις το ύφος που λέει κάτι κάποιος. Και εγώ έχω παρεξηγήσει άλλους και με έχουν παρεξηγήσει!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: laptop μέσα στην τάξη;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:32:07 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: laptop μέσα στην τάξη;
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 14, 2009, 10:32:40 μμ »
killbill πολύ καλή η προσπάθειά σου. Κάνεις αυτό που θα πρέπει να κάνουν όλοι οι καθηγητές όλων των ειδικοτήτων (εφόσον θεωρούν ότι τους βοηθάει στο μάθημά τους).
Ενημερωτικά πάντως, εγώ έχω βρεθεί και σε αίθουσες που δεν έχουν κουρτίνες (γιατί είναι κατεστραμμένες) και ακόμα και σε εργαστήριο υπολογιστών που δεν υπήρχε τρόπος και τοίχος για να τοποθετήσω προβολέα (κι ομως  ;D ). Οι συγκρίσεις όμως που κάνεις με το μάθημά σου είναι δυστυχώς άτοπες  :-\ Για να κάνεις την σωστή σύγκριση με τα μαθήματα πληροφορικής του λυκείου (με λαμπρή εξαίρεση το πανελληνίως εξεταζόμενο), φαντάσου ότι αντικείμενο του μαθήματός σου δεν είναι τα μαθημτικά, αλλά η εκμάθηση χρήσης του διαβήτη. Και φαντάσου τώρα ότι σου ανακοινώνουν ότι θα μοιράσουν στους μαθητές διαβήτες ηλεκτρονικούς με σύνδεση στο ίντερνετ, ηχεία και βιντεοκάμερες . you can only imagine the possibilities  ;D

Εσύ ΕΧΕΙΣ επιστήμη να διδάξεις, και ο υπολογιστής είναι απλά βοηθητικό εργαλείο, όπως θα πρεπε να είναι. Ο υπολογιστής είναι ακριβώς αυτό. Βοηθητικό εργαλείο. Πολύπλοκο μεν, όχι απαραίτητο δε. Το πανελλήνιο μάθημα είναι το πιο αντιπροσωπευτικό της επιστήμης της πληροφορικής στα σχολεία, και ΔΕΝ χρειάζεται απαραίτητα υπολογιστή για να διδαχτεί. Θα είναι λίγο λειψό, ναι. Αλλά μπορεί να γίνει και χωρίς. Όπως και τα μαθηματικά. Κάνεις λάθος άμα συγχέεις την πληροφορική με τον υπολογιστή.

Για να επανέρθουμε όμως και στο θέμα, εγώ λέω ότι είμαι πολύ υπέρ της χρήσης του υπολογιστή από τους μαθητές στο σπίτι, και πολύ κατά από την χρήση τους στην τάξη. Ο σχολικός χώρος δεν είναι έτοιμος για κάτι τέτοιο. Εάν επιτραπεί η χρήση του φορητού θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα απ ότι θα λύσει. Και φυσικά όλες οι αλλαγές έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους. Αλλά όταν τα αρνητικά είναι περισσότερα είναι χαζό να τις υιοθετείς  :-\

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: laptop μέσα στην τάξη;
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 31, 2009, 04:17:35 μμ »
Ιδού λοιπόν που ανακοινώθηκε και επίσημα η χορήγηση "κουπονιού" 450 ευρώ για την αγορά λάπτοπ. Το κουπόνι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αγορά ακριβότερου μηχανήματος (καλό αυτό), οπότε με αυτά τα λεφτά παίρνεις είτε το πιο φτηνό λάπτοπ, είτε ένα πολύ καλό νέτμπουκ. Το 2ο νομίζω θα προτιμήσουν οι περισσότεροι μαθητές που είναι και πιο κοντά στις ανάγκες τους.
Βέβαια, εάν εφαρμοζόταν το πρόγραμμα του "υπολογιστή των 100 ευρώ", το ελληνικό κράτος θα την έβγαζε φτηνότερα (αλλά τι να γίνει που τα λεφτά της ΕΕ είναι συγκεκριμένα και πρέπει να "φαγωθούν" λειτουργόντας ταυτόχρονα και ως "μπάλωμα" για την τοπική αγορά) και η ομοιομορφία των μηχανημάτων που θα μοιράζονταν θα βοηθούσε δραματικά την εφαρμογή εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων και προγραμμάτων, αλλά ... πάει στο καλό.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: laptop μέσα στην τάξη;
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 31, 2009, 04:39:47 μμ »
για να καταλαβω παιρνεις το κουπονι και πας να αγορασεις λαπτοπ?και αν θες ενα με 250 ευρω τα αλλα 200 τα χρησιμοποιεις για να παρεις κινητο?και οκ μπορει στο σχολειο να εχεις ασυρματο ιντερνετ και να κανεις τη δουλεια σου( youtube,facebook etc)στο σπιτι που θα το βρεις το ιντερνετ?δεν ειναι υποχρεωμενοι ολοι οι γονεις να πληρωνουν για συνδεση.
ας σοβαρευτω.χρησιμη η εισαγωγη υπολγιστων στα σχολεια αλλα με λαθος τροπο.ειχαν που ειχαν ξεφυγει οι περισσοτεροι μαθητες αντε τωρα να τους μαζεψεις.ποιος θα κατσει να ακουσει την καθηγητρια ιστοριας οταν την ιδια ωρα μπορει να κατεβαζει βιντεο και τραγουδακια?και κατι ακομη.αν το λαπτοπ καποιου χαλασει,τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?πληρωνουν οι γονεις για να παρει καινουργιο?

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
σχολιασμός επί των υπολογιστών λάπι-τοπ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 31, 2009, 05:23:20 μμ »
θα δώσουν 126.000  λάπι τόπια με 450 ευρώ......μήπως τόπια για πλέξιμο θα δωσουν;

δε ντρέπονται λίγο; θα δημιουργήσουν καινούργιες ανισότητες στο σχολείο!!! άλλοι λαπ-τοπ των 1000 ευρώ γιατί τα είχαν και άλλοι λαπ-τοπ των 450 γιατί δεν είχαν στον ήλιο μοίρα!!!

ή , για να πω κάτι πιο πονηρό με το σατανικό μυαλό μου....

μήπως έχουν ήδη έτοιμες τις μίζες σε εταιρείες που πουλάν υπολογιστές, ώστε να ρίξουν στην αγορά (τι σύμπτωση!!!) λαπ-τοπ των 450 ευρώ; κάτι σε ενίσχυση οικονομίας, όπως:
 απόσυρση(αυτοκινητοβιομηχανία)
ε, τώρα βιομηχανία υπολογιστών;


άκουσα πως το Πλαίσιο είναι ήδη έτοιμο για την πώληση τόσων λαπ-τοπ άμεσα ετοιμοπαράδοτων!!!

Αποσυνδεδεμένος Νάκης Ιωάννης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: σχολιασμός επί των υπολογιστών λάπι-τοπ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 31, 2009, 06:25:06 μμ »
Φίλε ΑΡΧΑΓΓΕΛΕ,
με όλα τα άσχημα της η προσπάθεια κινείται πιστεύω σε θετική κατεύθυνση. Η σύγχρονη κοινωνία είναι η κοινωνία της πληροφορίας.
Όλα τα παιδιά θα έχουν LAPTOP έστω κι αν κάποια έχουν ακριβότερα. Μερικά παιδιά δε θα είχαν ποτέ αυτή τη δυνατότητα. Αν έδιναν σε όλους το ίδιο θα μπλέκαμε σε διαγωνισμούς κι ενστάσεις και τότε ζήσε Μάη μου.
Το θέμα είναι, αν οι εκπαιδευτικοί  είναι έτοιμοι να αντιμετωπίσουν την ψηφιακή τάξη που έρχεται. Η μόδα επιβάλλει διδασκαλία μέσω Η/Υ. Όποιος προετοιμάστηκε θα αντιμετωπίσει αυτή τη φουρτούνα. Όποιος είναι απροετοίμαστος θα αναγκαστεί να βγει στον Γ΄ Παγκόσμιο Πόλεμο με γιαταγάνι και καριοφίλι. Ο σημερινός εκπαιδευτικός διαφέρει από τον εκπαιδευτικό του μαυροπίνακα που γνωρίσαμε εμείς. Πρέπει να είναι και τεχνολογικά καταρτισμένος.
35 χρόνια στην εκπαίδευση

professor

  • Επισκέπτης
Απ: laptop μέσα στην τάξη;
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 12:46:23 πμ »
Προ καιρου διαβασα οτι στην Νεα Υορκη εισήγαγαν πειραματικα τον λαπτοπ στην σχολικη διδασκαλια και οταν πλεον οι μαθητες γεμισαν τα πισι με τσονες οι αρμοδιοι απελπιστηκαν και γυρισαν πισω στην παραδοσιακη μεθοδο με μαυροπίνακα και κιμωλια!

Αποσυνδεδεμένος eleni_as

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΜΠΕ 03!
    • Προφίλ
Απ: laptop μέσα στην τάξη;
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 01:08:14 πμ »
Από ότι άκουσα σε ρεπορτάζ οι μαθητές είναι υποχρεωμένοι να κάνουν αγορά 450 ευρώ κι όχι παραπάνω για να αποφεχθούν οικονομικές ανισότητες..   

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: laptop μέσα στην τάξη;
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 01:11:38 πμ »
τα λαπτοπ θα ειναι της siemens? ;D ;D ;D ;D ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160013
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 553
Σύνολο: 562

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.