*

Αποστολέας Θέμα: Αρκεί στον ΟΑΕΔ μόνο η τελευταία απόλυση;  (Αναγνώστηκε 6306 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Αρκεί στον ΟΑΕΔ μόνο η τελευταία απόλυση;
« στις: Ιούνιος 02, 2015, 11:51:13 πμ »
παιδια καλησπερα παλι, μαζευω τα χαρτια για το ταμειο, στο ενα φροντιστηριο εγινε απολυση 31/5 και στο αλλο μου καναν οικειοθελη(?) γιατι ειναι μεσω εσπα και μου ειπαν αν θελω να μου κανουν προσληψη για μια μερα και απολυση και μετα να παω στον οαεδ . πρεπει να γινει?με βολευει να κρατησω σαν τελευταια απολυση την 31 μαιου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρκεί στον ΟΑΕΔ μόνο η τελευταία απόλυση;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:08:02 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρκεί στον ΟΑΕΔ μόνο η τελευταία απόλυση;
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 02, 2015, 02:05:14 μμ »
παιδια καλησπερα παλι, μαζευω τα χαρτια για το ταμειο, στο ενα φροντιστηριο εγινε απολυση 31/5 και στο αλλο μου καναν οικειοθελη(?) γιατι ειναι μεσω εσπα και μου ειπαν αν θελω να μου κανουν προσληψη για μια μερα και απολυση και μετα να παω στον οαεδ . πρεπει να γινει?με βολευει να κρατησω σαν τελευταια απολυση την 31 μαιου.
Ναι, πρέπει να γίνει. Όταν πας να κάνεις αίτηση και δούνε ότι είχες ένσημα από δύο εργοδότες, θα ζητήσουν δύο απολύσεις!

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Αρκεί στον ΟΑΕΔ μόνο η τελευταία απόλυση;
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 02, 2015, 02:15:48 μμ »
εχει γινει απολυση , αλλα ειναι οικειοθελης επειδη εληξε η συμβαση. παλι πρεπει να μου κανουν προσληψη για μια μερα?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρκεί στον ΟΑΕΔ μόνο η τελευταία απόλυση;
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 02, 2015, 02:18:53 μμ »
Αυτό που έγινε δεν είναι απόλυση. Είναι οικειοθελής αποχώρηση. Ο ΟΑΕΔ θα σου ζητήσει απόλυση ή λήξη σύμβασης!
Αν στα χέρια σου έχεις λήξη σύμβασης, ο ΟΑΕΔ θα τη δεχτεί κανονικά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρκεί στον ΟΑΕΔ μόνο η τελευταία απόλυση;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:08:02 »

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Αρκεί στον ΟΑΕΔ μόνο η τελευταία απόλυση;
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 02, 2015, 02:21:58 μμ »
μαλλον εγω δεν το εθεσα καλα, στο ενα εχω χαρτι αναγγελια οικειοθελους αποχωρησης μισθωτου 27/5. και στο αλλο ληξη συμβασης ορισμενου χρονου 31/5. πρεπει η αναγγελια οικειοθελους αποχωρησης να τροποποιηθει και να γινει ξανα προσληψη?συγγνωμη για τις τοσες ερωτησεις!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρκεί στον ΟΑΕΔ μόνο η τελευταία απόλυση;
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 02, 2015, 02:43:47 μμ »
Ναι, πρέπει. Η αναγγελία οικειοθελούς αποχώρησης δε θα γίνει αποδεκτή από τον ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Αρκεί στον ΟΑΕΔ μόνο η τελευταία απόλυση;
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 02, 2015, 02:45:21 μμ »
μα δεν μετραει η τελευταια απολυση μονο?περσι  που εγινε παλι το ιδιο μου ειπαν οτι επειδη ειναι εσπα θελουμε μια γνωστοποιηση επειδη η συμβαση μ ανανεωνοταν συνεχεια. παλια ειχα διαβασει οτι μετραει η τελευταια απολυση και η τελευταια που εχω ειναι με ληξη συμβασης ορισμενου χρονου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2015, 02:48:17 μμ από kalipso23 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρκεί στον ΟΑΕΔ μόνο η τελευταία απόλυση;
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 02, 2015, 02:51:00 μμ »
Η τελευταία απόλυση μετράει για να υπολογιστεί από πότε είσαι άνεργος και από πότε θα αφαιρεθεί το τελευταίο δίμηνο.
Ο ΟΑΕΔ, όμως, ζητάει κανονικά να δει απόλυση από όσους εργοδότες σου κολλούσαν ένσημα. Στο κάτω κάτω δε θα ήσουν άνεργη, αν δεν δήλωνες παραίτηση οικειοθελώς. Οπότε για πιο λόγο να σε επιδοτήσει ο ΟΑΕΔ. Έτσι, το βλέπει η υπηρεσία.

Αν θες ρώτησε και στον ΟΑΕΔ που θα κάνεις την αίτηση για να δεις μήπως είναι πιο ελαστικοί και δεν έχουν πρόβλημα...

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Αρκεί στον ΟΑΕΔ μόνο η τελευταία απόλυση;
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 02, 2015, 02:55:06 μμ »
μα το θεμα ειναι οτι εγω δν ζητησα οικειοθελη αποχωρηση...ειναι δυνατον?αυτοι το κανουν, βεβαια μου ειπαν οτι αν θελω να μου κανουν προσληψη για μια μερα...και μου παν οτι τα ενσημα μετραν κανονικα , και αρκει η τελευταια απολυση 31/5. πραγματικα, δεν ξερω για ποιο λογο πρεπει να τραβαμε ολα αυτα.

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρκεί στον ΟΑΕΔ μόνο η τελευταία απόλυση;
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 02, 2015, 03:36:22 μμ »
O OAEΔ απ όσο γνωρίζω δίνει χρήματα μόνο αν έχεις στα χέρια σου χαρτι ΑΠΟΛΥΣΗΣ από τον εργοδότη. Και όταν σε απολύει ο εργοδότης υποχρεούται να σου δώσει και αποζημίωση Πολλοί εργοδότες τα κάνουν πλακάκια με τους εργαζομένους και τους δίνουν χαρτί απόλυσης, το οποίο συνεπάγεται αποζημίωση, χωρίς στην πραγματικότητα να τους δώσουν κατι, μονο για να δικαιούνται οι εργαζόμενοι τους χρήματα από τον ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Αρκεί στον ΟΑΕΔ μόνο η τελευταία απόλυση;
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 02, 2015, 03:46:23 μμ »
μα ουτε απολυση παιρνω, οικειοθελης αποχωρηση λεν, ειναι μεσω εσπα οποτε δεν παιρνω τιποτα, ειχα ρωτησει και λογιστη κ μ εχε πει οτι επειδη ανανεωνεται η συμβαση συνεχως δεν μπορει να σου κανουν απολυση, παρα μονο μια γνωστοποιηση. το θεμα ειναι οτι το συστημα χωλαινει απο παντου, τρεχα παρε ενσημα, πηγαινε εκει, ενω θα πρεπε ολα να φαινονται στο συστημα αυτοματα.

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρκεί στον ΟΑΕΔ μόνο η τελευταία απόλυση;
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 02, 2015, 03:58:52 μμ »
μα ουτε απολυση παιρνω, οικειοθελης αποχωρηση λεν, ειναι μεσω εσπα οποτε δεν παιρνω τιποτα, ειχα ρωτησει και λογιστη κ μ εχε πει οτι επειδη ανανεωνεται η συμβαση συνεχως δεν μπορει να σου κανουν απολυση, παρα μονο μια γνωστοποιηση. το θεμα ειναι οτι το συστημα χωλαινει απο παντου, τρεχα παρε ενσημα, πηγαινε εκει, ενω θα πρεπε ολα να φαινονται στο συστημα αυτοματα.

Στην οικειοθελή αποχώρηση ΔΕΝ παίρνεις λεφτά από ΟΑΕΔ. Τι πρόγραμμα είναι μέσω ΕΣΠΑ στα φροντιστήρια;;; Γιατι να πας ΟΑΕΔ αφού θα ξανανεωθεί η συμβασή σου αύριο μεθαύριο;;;

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Αρκεί στον ΟΑΕΔ μόνο η τελευταία απόλυση;
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 02, 2015, 04:02:19 μμ »
γιατι ετσι γινεται,αυτο ισχυει οπως μιλησα με λογιστη. εχω απολυση απο αλλο φροντιστηριο οποτε θα παω την τελευταια.δεν θα ανανεωθει η συμβαση, ποιος το ειπε αυτο?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2015, 04:04:48 μμ από kalipso23 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αρκεί στον ΟΑΕΔ μόνο η τελευταία απόλυση;
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 02, 2015, 04:10:47 μμ »
μα ουτε απολυση παιρνω, οικειοθελης αποχωρηση λεν, ειναι μεσω εσπα οποτε δεν παιρνω τιποτα, ειχα ρωτησει και λογιστη κ μ εχε πει οτι επειδη ανανεωνεται η συμβαση συνεχως δεν μπορει να σου κανουν απολυση, παρα μονο μια γνωστοποιηση. το θεμα ειναι οτι το συστημα χωλαινει απο παντου, τρεχα παρε ενσημα, πηγαινε εκει, ενω θα πρεπε ολα να φαινονται στο συστημα αυτοματα.

Μα δε ζητάς να σου κάνουν απόλυση. Στις συμβάσεις ορισμένου χρόνου υπάρχει η λήξη σύμβασης εργασίας που σε καμιά περίπτωση δεν είναι οικειοθελής αποχώρηση.
Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να ανανεωθεί ξανά η σύμβαση σου και αυτό είναι το κώλυμα; Η σύμβαση που έληξε στις 27/5 δεν ήταν σύμβαση ορισμένου χρόνου;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160647
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 890
Σύνολο: 906

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.