*

Αποστολέας Θέμα: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής  (Αναγνώστηκε 22368 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vorios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 07, 2010, 05:41:24 μμ »
τελικά γνωρίζει κανείς πόσα χρήματα θα πάρουμε από την επιτροπή?


με ποια ιδιότητα είσαι στην επιτροπή?




killbill
δεν είναι έτσι όπως τα λες, και ευθύνη  έχει η επιτροπή και αρκετή δουλειά (ακόμα και μετά το κλείσιμο του σχολείου για το καλοκαίρι) . Μπήκα στον πειρασμό να σου απαντήσω γραμμή προς γραμμή, αλλά δε βλέπω τον λόγο να μπω σε μια ατερμονη αντιμαχία χωρίς να έχω να αποδείξω τίποτα. Έχεις μια άποψη και είναι σεβαστή ακόμα και αν κατα τη γνώμη μου είναι λάνθασμένη. Απλώς μια επισήμανση: μακάρι τα χάλια της οικονομιας μας να οφείλονταν αποκλειστικά στις σπατάλες των πανελλαδικών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:28:56 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 07, 2011, 10:28:23 πμ »
Μιας και έρχονται οι πανελλήνιες, και για να ρίξω λάδι στη φωτιά, επαναφέρω τον προβληματισμό, κάνοντας τον συνήγορο του διαβόλου, γιατί ένας επιτηρητής πανελληνίων θα πρέπει να πληρωθεί εξτρα την ημέρα αυτή; αφού αντι να πάει στο σχολείο του πάει σε ένα άλλο και προσφέρει εκεί υπηρεσία.

Η επιτήρηση του Σαββάτου μου είναι λογικό να πρέπει να πληρωθεί, όπως επίσης και τα οδοιπορικά αν κάποιος οριστεί επιτηρητής σε μακρυνό σχολείο από αυτό που υπηρετεί. Όπως επίσης και κάποιων μελλών Λυκειακής επιτροπής που θα πρέπει να πάνε από τις 5:30 το πρωί.

Εγώ είμαι επιτηρητής σε λύκειο που συστεγάζεται με το λύκειο που υπηρετώ. Αυτή την μέρα δηλαδή, αντί να ανέβω στον 2ο όροφο που είναι το σχολείο μου, θα πάω στον 1ο όροφο! η έξτρα αμοιβή πως δικαιολογείται;

Αποσυνδεδεμένος socdeos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 07, 2011, 11:35:38 πμ »
Μιας και έρχονται οι πανελλήνιες, και για να ρίξω λάδι στη φωτιά, επαναφέρω τον προβληματισμό, κάνοντας τον συνήγορο του διαβόλου, γιατί ένας επιτηρητής πανελληνίων θα πρέπει να πληρωθεί εξτρα την ημέρα αυτή; αφού αντι να πάει στο σχολείο του πάει σε ένα άλλο και προσφέρει εκεί υπηρεσία.

................


Χτες δεν έρχονταν οι πανελλήνιες;
Δεν υπάρχει φωτιά, μόνο κάρβουνα και προσπαθείς να τ' ανάψεις.
Προβληματίζεσαι που αποζημιώνονται άλλοι;
Ο "διάβολος" θέλει συνήγορο;
....


Αποσυνδεδεμένος ΡΙΤΑ3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • ούτε ένας μαθητής χαμένος
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 07, 2011, 11:44:20 πμ »
είσαι επιτηρητής σε γειτονικό σχολείο;  :o
αυτό δεν βλέπω πάντως να σε ενοχλεί. οχι εσύ αλλά κάποιοι συνάδελφοι μπορούν να αναπτύξουν .... σχέσεις με τους υποψηφιους.
30 km νομίζω είναι μια δίκαιη απόσταση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:28:56 »

Αποσυνδεδεμένος sirea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 07, 2011, 11:50:09 πμ »
Η γνώμη μου είναι ότι αν θέλεις να οργανώσεις εξετάσεις με κύρος και αξιοπιστία πρέπει να πληρώσεις έξτρα γι' αυτή τη διαδικασία ώστε να υπάρχει και ένα κίνητρο και μια ικανοποίηση για τους ανθρώπους που εμπλέκονται και με υπευθυνότητα θα αναλάβουν να φέρουν εις πέρας τη δουλειά.

Γιατί, διαφορετικά, αρχίζει η γκρίνια: γιατί να πάω εγώ επιτηρητής κι όχι ο άλλος; Αυτός που θα κάθεται εκείνη τη μέρα δεν θα πάρει μισθό;

Και φυσικά μη ρωτήσει κανείς αν θα κάνω σωστά τη δουλειά αν δεν πληρωθώ έξτρα. Εγώ κι άλλοι πολλοί θα την κάνουν. Υπάρχουν όμως κι αυτοί που θα έρθουν με γκρίνια απίστευτη και θα αράξουν στην καρέκλα και μπορεί να πάρουν μαζί τους και εργασία να κάνουν. Να διορθώσουν π.χ. γραπτά από τις εξετάσεις των μαθητων τους στο γυμνάσιο!!! Ναι, το είδα με τα μάτια μου!!!

Γενικότερα θα έλεγα μην αναμασάτε αυτά τα "παλαβά" που λένε εναντίον του κλάδου διάφοροι. Γιατί με τη λογική αυτή θα μας πουν ένα ωραίο πρωί του Ιουλίου ότι αφού από σήμερα δεν πάτε στο σχολείο θα ξαναπληρωθείτε τον Σεπτέμβριο!


Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 07, 2011, 11:57:12 πμ »
και όσοι δεν ορίστηκαν επιτηρητές (χωρίς να έχουν επικαλεστεί σοβαρό λόγο, απλά δεν ορίστηκαν) πάλι θα πληρωθούν. Οπότε έχεις δίκιο. θα αρχίσει η γκρίνια.

Υπάρχουν όμως κι αυτοί που θα έρθουν με γκρίνια απίστευτη και θα αράξουν στην καρέκλα και μπορεί να πάρουν μαζί τους και εργασία να κάνουν. Να διορθώσουν π.χ. γραπτά από τις εξετάσεις των μαθητων τους στο γυμνάσιο!!! Ναι, το είδα με τα μάτια μου!!!
ε ρε ξύλο που θέλουμε! αλλά δημόσιο σου λέει. ποιός θα με ελέγξει! γιαυτό αυτοί είναι και οι πρώτοι που αντιδρούν στην αξιολόγηση και στην άρση μονιμότητας, δηλαδή στην άρση της λούφας

Αποσυνδεδεμένος ioanol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε0401
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 08, 2011, 09:12:17 πμ »
είσαι επιτηρητής σε γειτονικό σχολείο;  :o
αυτό δεν βλέπω πάντως να σε ενοχλεί. οχι εσύ αλλά κάποιοι συνάδελφοι μπορούν να αναπτύξουν .... σχέσεις με τους υποψηφιους.
30 km νομίζω είναι μια δίκαιη απόσταση.
δυστυχως συνηθίζεται από ότι έχω καταλάβει να βάζουν για επιτηρητές καθηγητές από το σχολείο που συστεγάζεται ή ακόμα καλύτερα οι καθηγητές αυτοί να ειναι και από το ίδιο χωριό με τους μαθητές γιατί με αυτό τον τρόπο δεν πληρώνουν οδοιπορικά λένε!!! Επίσης δεν ελέγχουν καν οι δευτεροβάθμιες αν οι επιτηρητές δίδασκαν στο σχολείο αυτό την προηγούμενη χρονιά και μάλιστα στα παιδιά που επιτηρούν!!!

weakforce

  • Επισκέπτης
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 08, 2011, 09:16:27 πμ »
είσαι επιτηρητής σε γειτονικό σχολείο;  :o
αυτό δεν βλέπω πάντως να σε ενοχλεί. οχι εσύ αλλά κάποιοι συνάδελφοι μπορούν να αναπτύξουν .... σχέσεις με τους υποψηφιους.
30 km νομίζω είναι μια δίκαιη απόσταση.
δυστυχως συνηθίζεται από ότι έχω καταλάβει να βάζουν για επιτηρητές καθηγητές από το σχολείο που συστεγάζεται ή ακόμα καλύτερα οι καθηγητές αυτοί να ειναι και από το ίδιο χωριό με τους μαθητές γιατί με αυτό τον τρόπο δεν πληρώνουν οδοιπορικά λένε!!! Επίσης δεν ελέγχουν καν οι δευτεροβάθμιες αν οι επιτηρητές δίδασκαν στο σχολείο αυτό την προηγούμενη χρονιά και μάλιστα στα παιδιά που επιτηρούν!!!

θα μου επιτρέψεις να συμπληρώσω: εάν οι επιτηρητές έκαναν ιδιαίτερα όλο το χρόνο και στα παιδιά που επιτηρούν! (Στις επαρχίες και νησιωτικές περιοχές είναι πραγματικότητα)

Αποσυνδεδεμένος ΡΙΤΑ3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • ούτε ένας μαθητής χαμένος
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 08, 2011, 09:45:29 πμ »
είσαι επιτηρητής σε γειτονικό σχολείο;  :o
αυτό δεν βλέπω πάντως να σε ενοχλεί. οχι εσύ αλλά κάποιοι συνάδελφοι μπορούν να αναπτύξουν .... σχέσεις με τους υποψηφιους.
30 km νομίζω είναι μια δίκαιη απόσταση.
δυστυχως συνηθίζεται από ότι έχω καταλάβει να βάζουν για επιτηρητές καθηγητές από το σχολείο που συστεγάζεται ή ακόμα καλύτερα οι καθηγητές αυτοί να ειναι και από το ίδιο χωριό με τους μαθητές γιατί με αυτό τον τρόπο δεν πληρώνουν οδοιπορικά λένε!!! Επίσης δεν ελέγχουν καν οι δευτεροβάθμιες αν οι επιτηρητές δίδασκαν στο σχολείο αυτό την προηγούμενη χρονιά και μάλιστα στα παιδιά που επιτηρούν!!!

θα μου επιτρέψεις να συμπληρώσω: εάν οι επιτηρητές έκαναν ιδιαίτερα όλο το χρόνο και στα παιδιά που επιτηρούν! (Στις επαρχίες και νησιωτικές περιοχές είναι πραγματικότητα)
ακριβώς αυτό λέω, για τα ιδιαίτερα. φυσικά κάποιους βολεμένους δεν τους χαλάει να μετακινούνται με τα ποδαράκια τους, αλλά οτι εμείς πληρωνόμαστε την βενζίνα. Ελεος που λέει και ο φαφούτης.

Αποσυνδεδεμένος farmas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 08, 2011, 11:58:08 πμ »
Πάντως είναι λυπηρό να συζητάμε για το αν πρέπει να αμείβονται με τις πενιχρές αποζημιώσεις τους οι επιτηρητές στις πανελλήνιες, τη στιγμή που οι βουλευτές μας παίρνουν υπέρογκες αμοιβές για κάθε επιτροπή που συμμετέχουν πέρα του κανονικού τους μισθού. Και επειδή πολλά  υποτιμητικά ακούσθηκαν από συναδέλφους για συναδέλφους, από την προσωπική μου εμπειρία μπορώ να αναφέρω ότι όσοι συνάδελφοι επιτηρούσαν σε πανελλήνιες στα σχολεία που ήμουνα και εγώ επιτηρητής το έκαναν με αίσθημα ευθύνης.

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 10, 2011, 12:20:01 μμ »
πράγματι, αν μη τι άλλο, οι Πανελλαδικές είναι ο μόνος θεσμός που λειτουργούσε και λειτουργεί αμερόληπτα σε αυτή τη χώρα, τουλάχιστον ως προς τον τρόπο διεξαγωγής των εξετάσεων (τώρα ως προς την ισότητα ευκαιριών προετοιμασίας των μαθητών είναι άλλο θέμα)...

Εδώ οι υπόλοιποι Δ/Υ έπαιρναν 300 ευρώ οδοιπορικά το μήνα και ήταν μέσα στην Αθήνα ή οποδήποτε αλλού και δε νομίζω το κράτος να έπεσε έξω από τα χρήματα που κόστιζαν οι πανελλαδικές.
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος rukaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 10, 2011, 02:19:18 μμ »
Σήμερα ενημερώθηκα - και είδα με τα μάτια μου δηλαδή - ότι θα επιτηρήσω τους μαθητές μου στις πανελλήνιες!!! Φυσικά δεν είχα κάνει καμία αίτηση γι'αυτό και διδάσκω μάθημα που δεν εξετάζεται πανελλαδικά. Παρ'όλα αυτά γίνεται αυτό το πράγμα?

Αποσυνδεδεμένος ndi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 19, 2012, 07:12:19 μμ »
καλησπερα. Πήρε κανείς αποζημίωση για τις φετινές πανελλήνιες? Ευχαριστω
ο μοναδικος κανονας στη ζωη ειναι να εισαι ευτυχισμενος

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 19, 2012, 07:29:45 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 03:26:42 μμ από kmos »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160023
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 684
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 571
Σύνολο: 573

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.