*

Αποστολέας Θέμα: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 146568 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #140 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 10:05:43 μμ »
Καλά βρε παιδιά. Όλοι οι Κρητικοί που είστε; Μόνο από 3 άτομα έχω στοιχεία. Άντε να δραστηριοποιούμαστε σιγά σιγά μπας και πετύχουμε κάτι. Μας αφορά όλους. Ακόμα και αυτούς που έχουν κληθεί.
Εμπρός λοιπόν σηκώστε το τηλέφωνο και καλέστε με!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:40:19 »

Αποσυνδεδεμένος momo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • γηράσκω αεί διδασκόμενη..
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #141 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 10:23:48 μμ »
Για τα κοράσια και τα κοπέλια της Κρητης που θα πάρουν τηλεφωνο το Στρατο μας...
Για την μεγάλη προθυμία του Μάρκου μας...

γράφτηκε λιγο μετα την καταστροφη ...κάποιων σχολειών

Στων συγχωνευμένων σχολειών μας την ένδοξη ράχη
περπατώντας η Αννα με ύφος μονάρχη
μελετά τα μελλοντικά σχέδιά της
και στο χέρι βιβλίο κρατεί
καμωμένο απο περσινές σελίδες
πού'χαν μείνει σκόρπιες στην έρημη αυλή....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2011, 11:40:06 πμ από momo »
Θεέ μου, δώσε μου εγκράτεια και υπομονή... ΤΩΡΑ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #142 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 10:29:48 μμ »
Εσύ, κορίτσι μου, χαραμίζεσαι! Τι το παλεύεις να διοριστείς για 660 ψωροευρώπουλα και βγάλε; Μην ξεχνάς ότι έρχεται η 7η δόση και πρέπει να μας ματα-ξανα-σώσουν πάλι!!! Να εκδώσεις τα ποιήματά σου...Δε θα έχουμε την τιμή να τα διδάξουμε εμείς οι φιλόλογοι βέβαια αλλά οι ξενόγλωσσοι ή οι θεολόγοι αλλά ...δεν πειράζει! Θυσιάζομαι για την τέχνη!!!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #143 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 04:12:52 μμ »
 Αγαπητοί συνάδελφοι όλες αυτές τις ημέρες μπήκα πολλές φορές στον πειρασμό να καταγγείλω με έγγραφη ένσταση συναδέλφους θεολόγους, ξενόγλωσσους οι οποίοι υπερβαίνουν το όριο των 7 ωρών... Όμως τα όρια της ηθικής μου δεν μου το επιτρέπουν... Πολλοί από εσάς θα με κατηγορήσετε ότι τα όρια ηθικής μου μου επιτρέπουν ότι όλοι εμείς φέτος είμαστε άνεργοι... Πολύ σωστά. Και μία από εσάς είμαι και εγώ... άνεργη φιλόλογος μετά από τόσες προσπάθειες και τόσες θυσίες.. όπως όλοι εσείς.. βέβαια...
  Από την άλλη δεν είμαι εγώ η αρμόδια, η υπεύθυνη να επιβάλλω την τάξη... Δεν είμαι συνδικαλίστρια, δεν επιθυμώ να ηγηθώ κανέναν σύλλογο... αλλά είμαι μία φιλόλογος που έχει βαθειά επιθυμία να εργαστεί... όχι μόνο για οικονομικούς λόγους αλλά γιατί με το επάγγελμα που ασκώ είμαι ευτυχισμένη... (τα ίδια νιώθετε και εσεις... )
  Δεν είμαι λοιπόν εγώ η αρμόδια να επιβάλλω την τάξη... καταγγέλοντας τους συναδέλφους και διώχνοντάς τους από το σχολείο.... γιατί και εκείνοι έχουν οικογένεια και προσωπική ζωή...
  Αυτοί όμως που πρέπει να επιβάλλουν την τάξη είναι το Υπουργείο Παιδείας, οι προιστάμενοι... Για αυτό άλλωστε και αμείβονται με περισσότερα χρήματα... αμείβονται για να επιβάλλουν την τάξη..
  Έτσι αποφάσισα να γράψω μία ανθρώπινη επιστολή η οποία δεν θέλει να επιδείξει το συγγραφικό μου ταλέντο ούτε το γλωσσολογικό μου πλούτο αλλά να θίξει το καίριο θέμα που μας ταλανίζει όλες αυτές τις ημέρες... Καταστρατήγηση του ορίου των 7 ωρών... Διαβάστε την επιστολή μου... και όποιος θέλει να γραφτεί το όνομά του στην επιστολή με μεγάλη χαρά... Αν αποφασίστε να συμμετέχετε στην επιστολή στείλτε μου σε προσωπικό μήνυμα... όνομα, σειρά στον Ενιαίο, ειδικότητα (φαντάζομαι ότι θα είστε φιλόλογοι)... δεν ξέρω...
 

 ΌΝΟΜΑ……
Σειρά
Τηλ. Επικοινωνίας………….
Διεύθυνση Κατοικίας:…………………..
Τ.Κ. …………….
                                                                                       Προς: Υπουργό Παιδείας κ. Άννα Διαμαντοπούλου
                                                                                               
Θέμα: Καταστρατήγηση του ορίου των 7 διδακτικών ωρών σε μαθήματα β΄ ανάθεσης σύμφωνα με την εγκύκλιο (Α.Π. 111528/Δ2 του Σεπτεμβρίου 2011)
 Παρά τις διευκρινήσεις που δώσατε σχετικά με την προαναφερόμενη εγκύκλιο οι αυθαιρεσίες εκ μέρους των διευθυντών αλλά και των προϊσταμένων των δευτεροβάθμιων συνεχίζονται. Σε όλα σχεδόν τα σχολεία της Ελλάδας παρατηρείται το φαινόμενο ξενόγλωσσοι, θεολόγοι, νομικοί να διδάσκουν 10 -18 ώρες ιστορίας παραβιάζοντας το όριο που θέτει η εγκύκλιος (Α.Π. 111528/Δ2 του Σεπτεμβρίου 2011)
     Όταν επικοινωνούμε με τα γραφεία της δευτεροβάθμιας μας παραπέμπουν στη λύση της ένστασης στο αντίστοιχο ΠΥΣΔΕ. Όλος ο εκπαιδευτικός κόσμος έχει βρεθεί σε πολύ δύσκολη θέση γιατί προκειμένου να υπερασπιστούμε τα εργασιακά μας δικαιώματα ο ένας εναντιώνεται στον άλλον.
 Θα παρακαλούσα να διασαφηνίσετε σε όλες τις δευτεροβάθμιες ή να τις ενημερώσετε με δεύτερη διευκρινιστική εγκύκλιο διότι οι περισσότεροι αυτή τη στιγμή  ή αγνοούν τη διευκρινιστική εγκύκλιο ή την παρερμηνεύουν επικαλούμενοι την εγκύκλιο 17-9-2008.
 Επίσης θα ήθελα να με ενημερώσετε πώς πρέπει να αντιδρώ εγώ αλλά και οι συνάδελφοι μου κάθε φορά που διαπιστώνουμε ότι καταστρατηγείται το όριο των 7 ωρών στα μαθήματα Β΄ ανάθεσης. Η μέθοδος της ένστασης στο αντίστοιχο ΠΥΣΔΕ την κρίνω άδικη μεταξύ των συναδέλφων, η οποία δημιουργεί αντιπαλότητα και εχθρικό κλίμα σε μία περίοδο που η συνεργασία και η συναδελφικότητα είναι αναγκαίες για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.
                                                Με εκτίμηση
                                               "Όνομα………….φιλόλογος,  μέλος του προς σύσταση συλλόγου «Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστοι Φιλόλογοι»

   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:40:19 »

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 808
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #144 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 06:25:00 μμ »
Αν θελεις να το ακνεις καντο...εγω παντως το εκανα δια τηλεφωνου την παρασκευη και η απάντηση ήταν "δεν καταλαβαινω ιατι να στειλει δδιευκρινιστική το υπουργειο...οχι...το υπουρεγιο οτι ηταν να κανει απο την εμρια του το εχει κανει....αν αυτοι δεν καταλαβινουν...δεν φταιει το υπουργειο..."
ηταν κατηγορηματικός...δεν υπαρχει περιπτωση να στειλει το υπουργειο διευκρινιστική...
λογω αδυναμιας μαλλον..προσπαθεις και κανεις επίκληση στο συναισθημα....αλλα πιστευω οτι με δαυτους αυτό πεφτει στο κενο...δεν θελουν ουτε ευαισθησιες ουτε τιποτα.οπως βλεπεις ο παραγοντας ανθρωπια...εχει χαθεί γιαυτους...

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #145 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 06:41:12 μμ »
 To υπουργείο έχει στείλει διευκρινιστική εγκύκλιο απλώς οι δευτεροβάθμιες και οι ΠΥΣΔΕ κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν για το λόγο που όλοι ξέρουμε... Πού θα πάνε οι έρημοι συνάδελφοι που δεν έχουν να διδάξουν ούτε μία ώρα?
  Απλώς εγώ θέλω να πιστεύω ότι έκανα το σωστό... Συνειδησιακό το θέμα... Όποιος πιστός επιθυμεί ας με ακολουθήσει...

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #146 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 04:26:30 μμ »
κι επειδή κανείς δεν αναλαμβανει το κόστος,ας το κάνω εγώ:
λοιπόν,η διαδικασία δημιουργίας συλλόγου αδιορίστων φιλολόγων έχει βαλτώσει.Δε θα μπω στη διαδικασία να αποδώσω ευθύνες,το θέμα είναι υπαρκτό και αφορά τη δυνατότητα ενός ετερόκλητου διαδικτυακού πλήθους να συνεννοείται με πμ,με συλλογή υπογραφών κάτω από επιστολές και άλλα ωραία πλην ρομαντικά πράγματα που,συγνώμη κιόλας,αλλά δε με πολυ-αφορούν,καθότι και έχω συντάξει και έχω συν-υπογράψει επιστολές και έχω καταντήσει ως και κλακαδόρος σε άλλες εποχές,πιο ρομαντικές ακόμα.
Ο σκοπός της δημιουργίας μιας κίνησης ατόμων που διέπονται από κοινά συμφέροντα είναι σεβαστός και χρειάζεται έναν πυρήνα,όχι ηγετικό,συντονιστικό,με γνωριμίες και δυνατότητα πρόσβασης στο υπουργείο.Χρειάζεται επίσης αυτός ή αυτοί που συντονίζουν να μπορούν να συλλέγουν χρήματα,να αναλαμβάνουν υποχρέωση να βάζουν το όνομά τους όπου ο σύλλογος χρειάζεται εκπροσώπηση και άλλα πολλά που,είναι φανερό πια,δε βρίσκουν πρόσωπο για να τα αναλάβει.
Όλοι το καταλάβαμε αλλά μουδιάζουμε και δε χρειάζεται,δεν έγινε δα και κανένα έγκλημα:ο σύλλογος δε θα ιδρυθεί.
Οπότε,το θέμα που τίθεται είναι το εξής:πώς προχωράμε από δω και μπρος;Αυτό μου έθεσαν αρκετοί από τους αποκαλούμενους συντονιστές του συλλόγου,όπως είμαι κι εγώ,σε μήνυμα λέγοντας μάλιστα δυο εξ αυτών ότι νιώθουν   να εκτίθενται σε όσους τους ρωτούν τι θα ακολουθήσει.
Το αυτονόητο λοιπόν για μένα είναι ότι ο καθένας μας θα εξακολουθήσει να δρα όπως πριν,να ενημερώνεται δηλαδή και να ενημερώνει και τους υπόλοιπους.Από την πλευρά μας,η συνάντηση με 4-5 άτομα στη Θεσσαλονίκη,εκτός από γνωριμία/επανασύνδεση με άλλους αναξιοπαθούντες,είναι μια ευκαιρία να δράσουμε ομαδικά,άρα μιλούμε για μια άτυπη προσπάθεια που μπορεί να βρει μιμητές και να μπει κάτω από την ίδια ομπρέλα με την ονομασία κίνηση αδιόριστων φιλολόγων ,καθότι η λέξη σύλλογος λειτουργεί παραπλανητικά και δεν  μπορούμε να τη χρησιμοποιούμε και μάλιστα καταχρώμενοι τον τίτλο του Πανελλήνιου!
Πιστεύω πως οι σκέψεις μου αντιπροσωπεύουν κάποιους από εσάς,αν άλλος συνάδελφος αισθάνεται πως μπορεί να αναλάβει το μέγιστο βάρος της προσπάθειας ώστε η διαδικασία που έχει ήδη ξεκινήσει να μη ναυαγήσει οριστικά και να προχωρήσουμε στη σύσταση συλλόγου,ας το πει.Αλλιώς,μπορεί να καταθέσει μια διαφορετική πρόταση,αναλόγως των χρονικών περιθωρίων και της όρεξης και αντοχής που διαθέτει.

Αποσυνδεδεμένος άρης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #147 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 04:38:30 μμ »
Μετά απ' όλα αυτά και τον εν ψυχρώ εμπαιγμό μας (εννοώ την απάντηση από το υπουργείο σε συνάδελφο για το θέμα του πλαφόν των 7 ωρών - βλ. θέμα "Γ φάση αναπληρωτών") είναι δυνατόν να πιστεύουμε ότι γλυκανάλατες -αν και θέλω να πιστεύω καλοπροαίρετες- επιστολές σαν αυτή που προηγήθηκε θα δώσουν λύση στο πρόβλημα; Σε καμιά περίπτωση. Ως μόνη λύση βλέπω -και δεοντολογικά σωστή- τη σύνταξη και αποστολή επιστολής τόσο προς τις διευθύνσεις όσο και προς το υπουργείο, επιστολής όχι "ανθρώπινης", αλλά συλλογικής με "πολιτικά" επιχειρήματα (μην παρεξηγηθεί ο όρος) και φυσικά ευκταίο να υπογράφεται απ' το σύλλογο.. Σ' αυτή τη μορφή διαμαρτυρίας όχι μόνο χωράνε αλλά και επιβάλλονται οι καταγγελίες, και εδώ δε χωράει κανένας ενδοιασμός ούτε μπαίνουν ηθικά ζητήματα στην τήρηση του νόμου.. Στο κάτω κάτω δε ζητάμε να χάσουν τη δουλειά τους οι άνθρωποι, ζητάμε να κάνουν τη δουλειά τους!.. (Ενώ το να διστάζει κανείς σαν μονάδα να προχωρήσει σε προσωπική καταγγελία, είναι κατανοητό..)

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #148 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 04:48:29 μμ »
Να συμπληρώσω σε όσα παρέθεσε ο Evants, ότι και για τη Θεσσαλονίκη δεν αρκούμε εμείς οι 5-6... τόσοι είμαστε και λυπάμαι που το λέω αλλά έτσι δεν κάνουμε δουλειά. Αφού ο σύλλογος ναυαγεί, πρέπει να συσταθούν τοπικά, ανά πόλη, ομάδες που μπορούν να συναντηθούν, να ανταλλάξουν απόψεις, να δράσουν... ένας κούκος (ή έστω 4-5) δε φέρνουν την άνοιξη...
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #149 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 07:11:53 μμ »
Στο Αγρίνιο βρήκα 4-5 άτομα που απλά ενδιαφέρθηκαν να δώσουν τα στοιχεία τους. Καταλαβαίνω ότι έχουν απελπιστεί και δεν περιμένουν κάτι πια.... :-\ :'( Η συμμετοχή δεν είναι η αναμενόμενη. Το μεγαλύτερο όμως πρόβλημα είναι το ότι είμαστε σκορπισμένοι... :'(

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #150 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 07:36:02 μμ »
Οχι eva  μου, δεν ειναι αυτο. Νομιζω πως δεν πιστεψαν στην ιδεα αυτη (γνωμη μου βεβαια)...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #151 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 08:26:06 μμ »
Ο σύλλογος για να συσταθεί χρειάζεται ανθρώπους, πρωτίστως, στην πρωτεύουσα, με χρόνο και αντοχές.
Εγώ και άλλοι, απ' την επαρχία και το διαδίκτυο, δεν αρκούμε, δυστυχώς.
Είχα μιαν ιδέα, τη διάθεση να γράψω ένα κείμενο (ο καθένας κρίνεται άρη ..., γράψε κι εσύ κάτι προκειμένου να κριθείς γι' αυτό), να συντονίσω κάποιες αρχικές κινήσεις.
Πέραν αυτών, η διαλυμένη μου - όπως πολλών, υποθέτω - ψυχολογία, η παράταση της ανεργίας, οι πλείστες όσες υποχρεώσεις δε μου επιτρέπουν να συνεχίσω μόνος ή μ' ελάχιστους κάτι που - άλλωστε - για να έχει νόημα οφείλει να είναι μαζικό.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2011, 08:41:26 μμ από aristos2 »
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #152 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 09:08:21 μμ »
Θέλει υπομονή και επιμονή :)
Πιστεύω ότι ακόμα πολλοί από αυτούς που έχουν διαβάσει ή διαβάζουν το παρόν θέμα και είναι ΠΕ02 απέχουν.
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο.
Σιγά σιγά θα μαζευτείτε. Από στόμα σε στόμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #153 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 09:37:15 μμ »
Και γω ειμαι απολυτα συμφωνος με την ιδέα του συναδελφου aristos2. Απορω γιατι οι συναδελφοι δισταζουν? Τους λειπει η αγωνιστικη διαθεση? μα για το μελλον τους προκειται. Ακομα κι αν το αποτελεσμα δεν ειναι αυτο που επιθυμουμε, ο αγωνας πρεπει να γινει. Η ψυχολογια σιγουρα εχει παρει απο κατω ολους, ομως αλίμονο αν καταθετουμε ευκολα τα οπλα. Πιστευω πως εδω φαινεται η δυναμη και η αντοχη του καλου αγωνιστη.Στα δυσκολα.

Τί ομορφο, βολικο και ξεκουραστο ομως το πληκτρολογιο! Η ανεση εφερε ραθυμία....ετσι κι αλλιως χιλιαδες ειναι οι ΠΕ02 ας τρεξουν οι άλλοι.....κρινουμε και κατηγορουμε την υπουργο (και ισως σωστα) αλλα για εμας τους ιδιους δε λεμε κουβεντα.....Αξιζουμε λοιπον τα οσο δεινα παθαμε και θα παθουμε?.....δυστυχως!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160293
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 442
Σύνολο: 447

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.