*

Αποστολέας Θέμα: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 146588 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #714 στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 11:07:09 μμ »
 Ευχαριστούμε πολύ την ΟΛΜΕ για την εξαιρετική λύση που δίνει στο μάθημα β΄ ανάθεσης...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #715 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 08:45:10 πμ »
''12.β) Η διατύπωση της παραγράφου 7, που προβλέπει πως οι εκπαιδευτικοί στη βασική τους ειδικότητα διδάσκουν σε δεύτερη ανάθεση μέχρι 7 ώρες, ερμηνεύεται από τις ΔΔΕ ότι αφορά όλους τους εκπαιδευτικούς και όχι μόνο αυτούς που έχουν δύο πτυχία. Αυτό ανατρέπει τη μέχρι σήμερα  παιδαγωγική πρακτική στα σχολεία  και τα εργασιακά δικαιώματα των εκπαιδευτικών.
Για τους παραπάνω λόγους και για να γίνει σαφέστερο το πλαίσιο ζητούμε την αναδιατύπωση της απόφασής σας στα σημεία αυτά, μετά από συζήτηση με την Ομοσπονδία μας.''

tonik νομιζω οτι η ΟΛΜΕ διαμαρτυρεται διοτι οι ΔΔΕ δινουν την δυνατότητα β ανάθεσης 7 ωρών ,σε όλους τους εκπαιδευτικους και οχι μονο σε αυτους που εχουν δυο πτυχια οπως κατα την γνώμη της θα επρεπε . Και αυτο ειναι κατι που παραβιάζει τα εργασιακά δικαιώματα των εκπαιδευτικων . Αυτό λεει . Αν καποιος αλλος το αντιλαμβάνεται διαφορετικα ας το εξηγησει ...
Συμφωνώ: θεωρώ ότι η ΟΛΜΕ δέχεται τη β' ανάθεση όταν υπάρχει δεύτερο πτυχίο. Διαφορετικά ανατρέπεται η παιδαγωγική πρακτική και τα εργασιακά δικαιώματα. Νομίζω ότι η ΟΛΜΕ αρχίζει να κατεβαίνει στον πλανήτη Γη. Εμείς συνεχίζουμε!

Αυτό ακριβώς λέει η ΟΛΜΕ και την ευχαριστούμε... Δηλαδή προτείνει η β ανάθεση να δίνεται μόνο σε αυτούς που έχουν δεύτερο πτυχίο, συγκεκριμένα για το δικό μας τον κλάδο να διδάσκουν φιλολογικά μαθήματα ως 7 ώρες μόνο οι συνάδελφοι που έχουν δεύτερο πτυχίο φιλοσοφικής... Σωστά... νομίζω ότι το επιχείρημα της ΟΛΜΕ πρέπει να το χρησιμοποιήσουμε και εμείς.. Εξαιρετική λύση στο πρόβλημα της β΄ ανάθεσης...


Πραγματικά εύχομαι να έχετε εσείς δίκιο και εγώ άδικο.... εγώ δεν έχω πειστεί... φοβάμαι πως η ΟΛΜΕ θέλει να εξακολουθήσει να είναι ελεύθερη η β΄ανάθεση (χωρίς περιορισμό ωρών) για τη βασική ειδικότητα και να υπάρχει περιορισμός της β΄ανάθεσης μόνο στο β΄πτυχίο... θυμίζω ότι αιρετοί μας έλεγαν αυτό ακριβώς σε επικοινωνία μας για το θέμα αυτό... Ίσως η επικοινωνία του συλλόγου με την ΟΛΜΕ το αποσαφηνίσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2011, 08:48:41 πμ από tonik »
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #716 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 08:59:42 πμ »
Καλημέρα και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες.Γερμανέ στους συνδέσμους πρόσθεσε και το σύνδεσμο Τρικάλων,στις αρχαιρεσίες του οποίου παρευρεθήκαμε 4 Τρικαλινοί και μάλιστα μίλησα ενημερώνοντας τους συναδέλφους για τα προβλήμστα που θα δημιουργήσει η β' ανάθεση και διάβασα  τη διαμαρτυρία της ΠΕΦ.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #717 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 09:14:57 πμ »
Tonik νομίζω πως ο Gard  και η Germanos έχουν δίκαιο.Αναφέρεται σ' αυτούς που έχουν δεύτερο πτυχίο.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #718 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 10:47:18 πμ »
germanos οι αθηναιοι περιμενουμε ειδοποιηση σου για να υπογραψουμε για τον συλλογο.ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος IoKa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #719 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 12:00:59 μμ »
Καλημέρα! Ως νέο μέλος στην παρέα σας παρακαλώ ενημερώστε με για το πώς μπορώ να συμμετάσχω κι εγώ στο σύλλογο. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #720 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 12:40:37 μμ »
Καλημέρα! Ως νέο μέλος στην παρέα σας παρακαλώ ενημερώστε με για το πώς μπορώ να συμμετάσχω κι εγώ στο σύλλογο. Ευχαριστώ!

Στην υπογραφή μου θα δεις την ιστοσελίδα του συλλόγου. Στην αρχική σελίδα υπάρχουν τα στοιχεία των συντονιστών για κάθε περιφέρεια με βάση τον τόπο κατοικίας. Αν ανήκεις στην κ. Μακεδονία στείλε μου πμ με τα στοιχεία σου, διαφορετικά θα απευθυνθείς στο συντονιστή της περιφέρειάς σου.
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #721 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 01:04:28 μμ »
Συνάδελφοι, η ιστορία δίνεται ως β' ανάθεση και στους καθηγητές της Οικιακής Οικονομίας! Το γνωρίζαμε;

Αποσυνδεδεμένος IoKa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #722 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 01:08:05 μμ »
Είμαι από Πειραιά, οπότε θα ενημερωθώ από τους συντονιστές της Αττικής. Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #723 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 01:20:01 μμ »
Συνάδελφοι, η ιστορία δίνεται ως β' ανάθεση και στους καθηγητές της Οικιακής Οικονομίας! Το γνωρίζαμε;

Σύμφωνα με την εγκύκλιο του 2008 δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
Στα γυμνάσια δίνεται σε θεολόγους (ΠΕ01), ξενόγλωσσους  (ΠΕ05,06,07,34 και 40 - τα δύο τελευταία με φετινή εγκύκλιο) και πολιτικών-νομικών επιστημών (ΠΕ13) και στα λύκεια σε ξενόγλωσσσους και ΠΕ 13.

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο σε σχολείο είναι παράνομο και πρέπει να το καταγγείλουμε.

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #724 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 01:29:32 μμ »
Εντάξει. Θα ενημερώσουμε το σύλλογο.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #725 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 02:16:16 μμ »
''12.β) Η διατύπωση της παραγράφου 7, που προβλέπει πως οι εκπαιδευτικοί στη βασική τους ειδικότητα διδάσκουν σε δεύτερη ανάθεση μέχρι 7 ώρες, ερμηνεύεται από τις ΔΔΕ ότι αφορά όλους τους εκπαιδευτικούς και όχι μόνο αυτούς που έχουν δύο πτυχία. Αυτό ανατρέπει τη μέχρι σήμερα  παιδαγωγική πρακτική στα σχολεία  και τα εργασιακά δικαιώματα των εκπαιδευτικών.
Για τους παραπάνω λόγους και για να γίνει σαφέστερο το πλαίσιο ζητούμε την αναδιατύπωση της απόφασής σας στα σημεία αυτά, μετά από συζήτηση με την Ομοσπονδία μας.''

tonik νομιζω οτι η ΟΛΜΕ διαμαρτυρεται διοτι οι ΔΔΕ δινουν την δυνατότητα β ανάθεσης 7 ωρών ,σε όλους τους εκπαιδευτικους και οχι μονο σε αυτους που εχουν δυο πτυχια οπως κατα την γνώμη της θα επρεπε . Και αυτο ειναι κατι που παραβιάζει τα εργασιακά δικαιώματα των εκπαιδευτικων . Αυτό λεει . Αν καποιος αλλος το αντιλαμβάνεται διαφορετικα ας το εξηγησει ...
Συμφωνώ: θεωρώ ότι η ΟΛΜΕ δέχεται τη β' ανάθεση όταν υπάρχει δεύτερο πτυχίο. Διαφορετικά ανατρέπεται η παιδαγωγική πρακτική και τα εργασιακά δικαιώματα. Νομίζω ότι η ΟΛΜΕ αρχίζει να κατεβαίνει στον πλανήτη Γη. Εμείς συνεχίζουμε!
Αυτό ακριβώς λέει η ΟΛΜΕ και την ευχαριστούμε... Δηλαδή προτείνει η β ανάθεση να δίνεται μόνο σε αυτούς που έχουν δεύτερο πτυχίο, συγκεκριμένα για το δικό μας τον κλάδο να διδάσκουν φιλολογικά μαθήματα ως 7 ώρες μόνο οι συνάδελφοι που έχουν δεύτερο πτυχίο φιλοσοφικής... Σωστά... νομίζω ότι το επιχείρημα της ΟΛΜΕ πρέπει να το χρησιμοποιήσουμε και εμείς.. Εξαιρετική λύση στο πρόβλημα της β΄ ανάθεσης...
Πραγματικά εύχομαι να έχετε εσείς δίκιο και εγώ άδικο.... εγώ δεν έχω πειστεί... φοβάμαι πως η ΟΛΜΕ θέλει να εξακολουθήσει να είναι ελεύθερη η β΄ανάθεση (χωρίς περιορισμό ωρών) για τη βασική ειδικότητα και να υπάρχει περιορισμός της β΄ανάθεσης μόνο στο β΄πτυχίο... θυμίζω ότι αιρετοί μας έλεγαν αυτό ακριβώς σε επικοινωνία μας για το θέμα αυτό... Ίσως η επικοινωνία του συλλόγου με την ΟΛΜΕ το αποσαφηνίσει.
Και όμως,παιδιά,η tonik έχει δίκιο.Η ΟΛΜΕ επιμένει ότι το πλαφόν των 7 ωρών αφορά μόνο τους έχοντες δεύτερη ειδικότητα,επειδή αναφέρεται στην εγκύκλιο για τη δεύτερη ειδικότητα.Δεν την καλύπτει ούτε η διευκρινιστική εγκύκλιος του υπουργείου.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2011, 02:58:22 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #726 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 03:09:31 μμ »
Eνημερωθείτε από το σύλλογο φιλολόγων για τις κινήσεις του συλλόγου.Δηλώστε ποιοι θέλετε να είστε ιδρυτικά μέλη.Στείλτε σ' εμένα π.μ.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #727 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 09:44:49 πμ »
Kάθε βράδυ στις 10 ζωντανή συζήτηση στο φόρουμ των φιλολόγων.Μπείτε σήμερα να συζητήσουμε για το προεδρείο και τις κινήσεις μας.Ευχαριστώ.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160357
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 356
Σύνολο: 359

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.181 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.