*

Αποστολέας Θέμα: Πώς σχεδιάζουν να λειτουργήσουν τα Δημοτικά από τον Σεπτέμβρη του 2016  (Αναγνώστηκε 41668 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι 4000 λιγότεροι αναπληρωτες θα είναι από ΠΕ60, 70 και 06. Δεν είμαστε σε θέση καν να υπολογίσουμε τις πιθανότητες να δουλεύουμε του χρόνου ή ποιες περιοχές θα έχουν κενά. Θα γίνει σφαγή τουλάχιστον για εμάς.
Μηπως δωσουν αναθεσεις σε μονιμους για να μην παρουν παρα πολλους αναπληρωτες; εδω ο υπουργος ειπε οτι μπορουν και αλλες ειδικοτητες να κανουν μαθηματικα και φυσικη στην δ/θμια; και τι με λεει εμενα οτι δεν θα κανει το ιδιο και στην α/θμια; εχουμε να δουμε πολλα
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2016, 11:57:59 μμ από die »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αγαθή συμφωνώ απολύτως

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Στην πληροφορική ανοίγει ο ασκός του Αιόλου με την ανάθεση σε Πε70 στα μικρά σχολεία. Νομιμος απορών τι εννοείς, μίλα ξεκάθαρα!

Το πιο τρελό πάντως αν το χω καταλάβει καλά είναι αυτό με την ξένη γλώσσα και το ότι δεν μπορούν να αναμιχθούν οι μαθητές 2 τμημάτων. Ο μόνος λόγος που πάει το μυαλό μου είναι αν σχετίζεται με το πλεόνασμα γαλλικών και την έλλειψη γερμανικών.
Τα γερμανικα θα αντιμετωπισουν προβλημα,αν εχω κατανοησει ορθως.Επειδη εχουν κενα και παιρνουν αναπληρωτες,τα τελευταια χρονια Δεκεμβριο, Ιανουαριο-οπως και στα γαλλικα-αλλα με μεγαλη δυσκολια διοτι ολα τα κενα τους δεν καλυπτονται.Λεφτα μας εχουν πει για αναπληρωτες Β γλωσσας δεν υπαρχουν,δεν δινουμε για αναπληρωτες.Ετσι, εφοσον καποιος εκπαιδευτικος γερμανικης δεν παρουσιαστει για να καλυψει κενο εως 1-10,τοτε οι μαθητες μετακινουνται στην γλωσσα που υπαρχει εκπαιδευτικος.Στην γλωσσα με πλεονασμα.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Τι σημαίνει ότι οι ΠΕ70 θέλουν να κάνουν αγγλικά; Και εγώ θέλω να κάνω μαθηματικά, ε και λοιπόν; Η γιαγιά μου είναι ιδανική για την οικιακή οικονομία μη σου πω και για την οικονομία οικονομία, αφού τα βγάζει πέρα με τέτοια σύνταξη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Γιατι να μην κανεις;Αμα μπορεις.Δεν καταλαβαινω το επιχειρημα των δασκαλων.Κι εγω εχω λοξα με τα μαθηματικα,γιατι να μην κανω κι εγω;
(το εχω κανει σε εκτη,μια τελευταια ωρα,ειχαν βγαλει τα μαθηματικα για την επομενη μερα και με γραφανε κανονικα).
Θα τα ακουσω τωρα,το ξερω.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2016, 12:08:48 πμ από spiritus asper »
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Τι σημαίνει ότι οι ΠΕ70 θέλουν να κάνουν αγγλικά; Και εγώ θέλω να κάνω μαθηματικά, ε και λοιπόν; Η γιαγιά μου είναι ιδανική για την οικιακή οικονομία μη σου πω και για την οικονομία οικονομία, αφού τα βγάζει πέρα με τέτοια σύνταξη
Σε βρίσκω απληροφόρητη!!! Ξέρουν τελεία και παύλα!!! Και ξέρουν και γαλλικά αν θελεις  μάθεις...αμ πως;;
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εμεις παθαμε μεγαλη ζημια...

ναι πολύ μεγάλη .....θα έχουμε κατακόρυφη πτώση των προσλήψεων ως ειδικότητα





Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Σε βρίσκω απληροφόρητη!!! Ξέρουν τελεία και παύλα!!! Και ξέρουν και γαλλικά αν θελεις  μάθεις...αμ πως;;
Οκ το παραδέχομαι, ξέρουν. 😀😀😀. Μόνο μια απορία. Ξέρουν τόσο καλά αγγλικά (ή γαλλικά) όσο εγώ ελληνικά;  ;)

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η στρατηγικη τους ειναι να μας βαλουν να ειμαστε ο ενας εναντια στον αλλο οπως εκαναν και με τους αναπληρωτες συναδελφους. Να χωριστουμε σε αξιους και αναξιους, ο κοινωνικος αυτοματισμος σε ολο του το μεγαλειο. Ετσι δεν θα στρεφομαστε εναντιον τους αλλα εναντια στον ιδιο μας τον εαυτο, τον κλαδο μας.

Αρχη της σοφιας, ειναι η γνωση της αγνοιας, οπως σωστα ανεφερε ο Σωκρατης

Υ.Γ Εννοω την κοντρα δασκαλων -ειδικοτητων, οχι εδω στο φορουμ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2016, 12:17:37 πμ από die »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Οι περισσότεροι δάσκαλοι που γνωρίζω δεν έχουν τέτοιες προσδοκίες. Το θέμα είναι ότι όσο μικραινει η πίτα τόσο πιο έντονες θα γίνονται οι αντιπαραθεσεις. Και θα είναι αναπόφευκτο γιατί οι αλλαγές θα γίνονται έτσι απλά με μια υπογραφή, όπως έγινε απόψε. Τελικά όλοι θα έχουν την "προθυμια" να κάνουν ο, τι και να χρειαστεί για να μπορούν να δουλέψουν. Αυτό ακριβώς ήταν το σημείο που ήθελα να δείξω. Αν ξεκινήσουμε με τέτοιου είδους επιχειρήματα δεν θα τελειώσουμε πουθενά

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Οχι,δεν προτιθεμαι να κανω ο,τι χρειαστει γιατι υπαρχουν εντονες αντιπαραθεσεις και γιατι τα Ολοημερα εχουν και κηπο.Και δεν εννοω οτι θα κανω και τον κηπουρο χα χα χα χα.Black humor.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος pkft

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Οι 4000 λιγότεροι αναπληρωτες θα είναι από ΠΕ60, 70 και 06. Δεν είμαστε σε θέση καν να υπολογίσουμε τις πιθανότητες να δουλεύουμε του χρόνου ή ποιες περιοχές θα έχουν κενά. Θα γίνει σφαγή τουλάχιστον για εμάς.
Κατά τη γνώμη μου, είναι προφανής ο λόγος που μας κατέστρεψαν ως ειδικότητα(ΠΕ06) στα δημοτικά...Το δικό μας μάθημα δε μπορούν ΑΚΟΜΑ να το κάνουν οι δάσκαλοι, οπότε δεν υπήρχε άλλος τρόπος να μειωθούν οι προσλήψεις...Στις άλλες ειδικότητες το έκαναν και φέτος, να δίνουν τις ώρες τους στο δάσκαλο. Νομίζω πως γυρνάμε σε εποχές προ του 2010, όταν και δούλευαν οι πρώτοι 200 του πίνακα ως αναπληρωτές στον κλάδο μας...

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Οχι,δεν προτιθεμαι να κανω ο,τι χρειαστει γιατι υπαρχουν εντονες αντιπαραθεσεις και γιατι τα Ολοημερα εχουν και κηπο.Και δεν εννοω οτι θα κανω και τον κηπουρο χα χα χα χα.Black humor.
Black αλλά καλό.  :D. Συνήθως τα διλήμματα μπαίνουν με πολύ υπουλο τρόπο.
(22 ώρες της δικής σου ειδικότητας σε ένα σχολείο και 2 ακόμη 30χλμ μακριά ή 2 ώρες καλλιτεχνικά στο ολοήμερο του πρώτου σχολείου. Α, και είσαι αναπληρωτής στο τρέχα γύρευε χωρίς δικό σου αυτοκίνητο.) τυχαίο παράδειγμα χωρίς καμία σχέση με την πραγματικότητα
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2016, 10:04:42 πμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νομίζω πως γυρνάμε σε εποχές προ του 2010, όταν και δούλευαν οι πρώτοι 200 του πίνακα ως αναπληρωτές στον κλάδο μας...
Ακριβώς...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160778
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 438
Σύνολο: 451

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.