*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014  (Αναγνώστηκε 115892 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #336 στις: Ιούλιος 28, 2014, 12:06:07 μμ »
Διαβάστε τι λέει ο Patreas... Πάντως είναι εντελώς απαράδεκτο η εγκύκλιος να γράφει "αν" και επίσης είναι απαράδεκτοι όλοι όσοι παίζουν με τους χιλιάδες εκπαιδευτικούς που θέλουν να υποβάλουν αίτηση αναπληρωτή. Και φυσικά οι ευθύνες ξεκινάνε από την κεφαλή της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου.

Και έχω μια απορία αν με κάποιον τρόπο μπορέσουν να περάσουν τα περί δυσπρόσιτων (ορεινών όγκων και νησιών).
Νομός Ιωαννίνων, ας πούμε ότι δυσπρόσιτα είναι τα Πράμαντα.
Εγώ που είμαι 1ος στην σειρά του πίνακα της ειδικότητάς μου δηλώνω πρώτη προτίμηση τον νομό Ιωαννίνων και ο 100ος με την νέα τροποποίηση δηλώνει Πράμαντα.
Αν βγει κενό στα Πράμαντα θα καλέσουν αυτόν ή εμένα; Ή θα κληθούν οι Δευτεροβάθμιες (τα ίδια φαντάζομαι ισχύουν και για την Πρωτοβάθμια αλλά δεν μπορώ να έχω άποψη) να δώσουν σε ξεχωριστή επιλογή τα σχολεία του υπόλοιπου νομού και χώρια τα δυσπρόσιτα; Ή θα υπάρχει κάποιος στο Υπουργείο να κάνει αυτόν τον διαχωρισμό;
Την τοποθέτηση δεν την αποφασίζουν (με τους αντίστοιχους κανόνες) οι κληθέντες εκπαιδευτικοί μιας ειδικότητας σε έναν νομό; Από την στιγμή που καταργήθηκαν τα Α, Β, Γ κλπ στους νομούς αλήθεια πως θα μπορούσε να υλοποιηθεί αυτό το πράγμα;
Το καλοκαίρι προβλέπεται μακρύ και (όπως κάνω πάντα) σας προτείνω να διαβάζετε προσεκτικά εγκυκλίους και νόμους παρά να διαβάζετε άρθρα σχετικών ή ασχέτων με την εκπαίδευση.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Και γω ακριβώς τα ίδια ερωτήματα έχω....Πώς θα γίνει η τοποθέτηση σε επίπεδο νομών?Στο υπουργείο άραγε ξέρουν?Και τι ποινή μας βάζουν όταν δηλώνουμε χωρίς να γνωρίζουμε τους όρους και τι ακριβώς δηλώνουμε ή πώς θα τοποθετηθούμε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:28:47 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #337 στις: Ιούλιος 28, 2014, 12:38:17 μμ »
Και έχω μια απορία αν με κάποιον τρόπο μπορέσουν να περάσουν τα περί δυσπρόσιτων (ορεινών όγκων και νησιών).
Νομός Ιωαννίνων, ας πούμε ότι δυσπρόσιτα είναι τα Πράμαντα.
Εγώ που είμαι 1ος στην σειρά του πίνακα της ειδικότητάς μου δηλώνω πρώτη προτίμηση τον νομό Ιωαννίνων και ο 100ος με την νέα τροποποίηση δηλώνει Πράμαντα.
Αν βγει κενό στα Πράμαντα θα καλέσουν αυτόν ή εμένα; Ή θα κληθούν οι Δευτεροβάθμιες (τα ίδια φαντάζομαι ισχύουν και για την Πρωτοβάθμια αλλά δεν μπορώ να έχω άποψη) να δώσουν σε ξεχωριστή επιλογή τα σχολεία του υπόλοιπου νομού και χώρια τα δυσπρόσιτα; Ή θα υπάρχει κάποιος στο Υπουργείο να κάνει αυτόν τον διαχωρισμό;
Την τοποθέτηση δεν την αποφασίζουν (με τους αντίστοιχους κανόνες) οι κληθέντες εκπαιδευτικοί μιας ειδικότητας σε έναν νομό; Από την στιγμή που καταργήθηκαν τα Α, Β, Γ κλπ στους νομούς αλήθεια πως θα μπορούσε να υλοποιηθεί αυτό το πράγμα;
Έχει γίνει μία αναφορά σε αυτό.  Καταρχάς καλείται αυτός που είναι η σειρά του να κληθεί σύμφωνα με τον πίνακα αναπληρωτών (εσύ στο παράδειγμα που αναφέρεις), και σου λένε ότι το κενό που έχει διαθέσιμο ο νομός που δήλωσες είναι σε δυσπρόσιτο, στα Πράμαντα. Αν αρνηθείς να πας, για τον επόμενο που θα καλέσουν παρακάμπτεται πλέον η κανονική σειρά του πίνακα και πάνε σε αυτόν που στην αίτηση για τα δυσπρόσιτα είχε δηλώσει συγκεκριμένα τα Πράμαντα Ιωαννίνων. Έτσι ως ένα βαθμό σέβονται τη σειρά του πίνακα, αλλά καταφεύγουν σύντομα σε αυτόν που συνειδητά θέλει να πάει στο συγκεκριμένο δυσπρόσιτο, για να αποφύγουν αλλεπάλληλες κλήσεις και αρνήσεις που θα κόστιζαν πολύ χρόνο.

Καταλαβαίνουμε λοιπόν επομένως ότι τα δυσπρόσιτα θα στελεχωθούν τελικά κυρίως με συναδέλφους οι οποίοι όντας χαμηλά στον πίνακα το να τα δηλώσουν ήταν η μοναδική προοπτική τους να δουλέψουν κάπου. Το ερώτημα είναι αυτοί μεταξύ τους πως θα καταταγούν στον πίνακα για το κάθε δυσπρόσιτο, αν πχ είναι όλοι μηδενικής προϋπηρεσίας. Ίσως με βάση τον βαθμό πτυχίου;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2014, 12:56:49 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #338 στις: Ιούλιος 28, 2014, 12:45:50 μμ »
Οι υπάλληλοι του υπουργείου δεν γνωρίζουν τι θα γίνει με τα δυσπρόσιτα....Πλήρη άγνοια.Πιθανότατα η όποια ρύθμιση να μην ισχύσει άμεσα,είπαν ...Σύμφωνα με τα λεγόμενα τους το σχέδιο είναι να πριμοδοτηθούν τα πολύ δυσπρόσιτα των 11 μορίων,μιλαμε είπαν για γύρω στα 50 δυσπρόσιτα σχολεία ανά την Ελλάδα.Αυτά τους είπαν,αυτά διαρρέουν εκ των έσω...πολύς ντόρος για το τίποτα...Κρατήστε μικρό καλάθι για όλα.Οι αλλαγές δε θα είναι θεαματικές ,αυτό μου έδωσαν να καταλάβω...άρα και για τα Γιάννενα που είπε ο συνάδελφος θα τοποθετηθεί αυτός στο δυσπρόσιτο ως πρώτος στη σειρά κι όχι όποιος το δήλωσε χωριστά με βάση τη δεύτερη εγκύκλιο.Αυτά μέχρι στιγμής....

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #339 στις: Ιούλιος 28, 2014, 12:50:51 μμ »
χαχαχα!!! fiora, ευχαριστούμε για την ενημέρωση! Πραγματικά δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Σας θυμίζω αυτο που έγραψε ο patreas:
http://www.skai.gr/tv/show/?showid=65088

Εκπομπή 26/7/2014

1:51:55
Δημοσιογράφος: Και ποιο είναι το σχέδιό σας; (για την κάλυψη των εκπαιδευτικών κενών)
Υπουργός: Δεν έχω σχέδιο κανένα! Είμαι ειλικρινής!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:28:47 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #340 στις: Ιούλιος 28, 2014, 12:51:26 μμ »
Σενάρια ....σενάρια....σενάρια....σενάρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Λοιπόν πέρσι πήγε να ''περάσει'' σενάριο χμηνο + Ασεπ ,απορρίφθηκε γιατί πολλοί δεν έχουν Ασεπ όπως και οι νέοι 2.σενάριο να καταργηθεί ο γραπτός διαγωνισμός στους εκπαιδευτικούς και να γίνει με μοριοδότηση που θα αναλάβει το Ασεπ δίνοντας μπόνους σε όσους έχουν μόρια ασεπ ,τύπου αξιολόγησης δημοσίου υπαλλήλων ''Μητσοτάκη'',δηλ. προυπηρεσία ,μεταπτυχιακά , κοινωνικά κριτήρια, μπόνους για τους παλιούς που έχουν μόρια ασεπ του 06 και 08 όπως προέβλεπε ο 3848....και 3.σενάριο ανακοινώνεται Ασεπ  αφού ανοίξουν διορισμοί για τους φεκίτες που χρωστάνε σε άλλες θέσεις του δημοσίου!Η εφαρμογή του 3848 χωρίς διαγωνισμό είχε κόλλημα ότι η βάση δεν μπορεί να χαριστεί σε άτομα που δεν συμμετείχαν σε αυτόν!


Αυτά γιατί βαρέθηκα να ακούω ράδιο αρβύλες και να παίζουν με τις ελπίδες χιλιάδων αδιόριστων!

Το μόνο πραγματικό σενάριο είναι ότι διορισμούς δεν θέλουν και δεν προτίθενται να κάνουν και στο κοντινό μέλλον!!!!!!!!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2014, 01:10:22 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #341 στις: Ιούλιος 28, 2014, 12:53:08 μμ »
Πάντως, θα έπρεπε να ντρεπόμαστε οι εκπαιδευτικοί συνολικά ως κλάδος, που αφήνουμε τον καθένα να κάνει τέτοιου είδους ανακοινώσεις, να διαδίδει φήμες και να αναστατώνει το σύμπαν, τη στιγμή που έχει βγει ήδη η εγκύκλιος και ο κόσμος έχει ήδη αρχίσει να καταθέτει αιτήσεις. Γιατί δεν τους σταματά κανείς όλους αυτούς τους τύπους; Ποιοί νομίζουν ότι είναι; Για πολλούς από εμάς η αίτηση αυτή σημαίνει ότι παίρνουμε απόφαση να ξεσπιτωθούμε και να αφήσουμε πίσω τα παιδιά μας. Και κάποιοι παίζουν μαζί μας σαν να είμαστε τίποτα νήπια...

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #342 στις: Ιούλιος 28, 2014, 12:53:21 μμ »
Το βρήκα!!!
Να δίνουν μπόνους χιλιομετρικής απόστασης από την μόνιμη κατοικία και μπονους υψομετρου (όποιος από βουνό πάει σε νησί και όποιος από πεδιάδα σε βουνό να μετράνε την διαφορά ύψους) και όποιος μαζέψει τα περισσότερα μόρια του χρόνου να κάθεται σπίτι του!!  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #343 στις: Ιούλιος 28, 2014, 12:59:38 μμ »
Συνάδελφοι μην χαλιέστε.Τίποτα δε θα γίνει,η κατάσταση θα είναι ίδια με πέρσι,καλώς ή κακώς.Μου το είπαν ξεκάθαρα "καθίστε πρώτα να ψηφιστεί και να εφαρμοστεί η ρύθμιση για τα δυσπρόσιτα φέτος".Δεν είναι τυχαίο που μας βγαλαν την ίδια εγκύκλιο και ήδη αρχίσαν οι αιτήσεις...Σιγά μην κάτσουν να δεχτούν τροποποιήσεις από 60000 αναπληρωτές...και να προσαρμόσουν το πληροφοριακό σύστημα για φέτος.Ενθουσιασμοί του νέου υπουργού!!!

Αποσυνδεδεμένος tomygun31

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #344 στις: Ιούλιος 28, 2014, 01:03:43 μμ »
Μια φορά να μπει σχετικός υπουργός Παιδείας.......

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #345 στις: Ιούλιος 28, 2014, 01:04:00 μμ »
Αν ψηφίσουν δηλαδή κάποια τροποποίηση για τα δυσπρόσιτα τι αλλαγή θα μπορούμε να κάνουμε;;; Να δηλώσουμε απλά διαφορετική σειρά νομών ή θα δίνει τη δυνατότητα να δηλώσουμε επιπρόσθετα αυτά τα σχολεία;; Γιατί αν είναι το πρώτο, εσύ μπορεί να έχεις όλη την καλή διάθεση να πας μακριά σε δυσπρόσιτο, αλλά τελικά να μην τοποθετηθείς εσύ εκεί...

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #346 στις: Ιούλιος 28, 2014, 01:04:07 μμ »
Πάντως, θα έπρεπε να ντρεπόμαστε οι εκπαιδευτικοί συνολικά ως κλάδος, που αφήνουμε τον καθένα να κάνει τέτοιου είδους ανακοινώσεις, να διαδίδει φήμες και να αναστατώνει το σύμπαν, τη στιγμή που έχει βγει ήδη η εγκύκλιος και ο κόσμος έχει ήδη αρχίσει να καταθέτει αιτήσεις. Γιατί δεν τους σταματά κανείς όλους αυτούς τους τύπους; Ποιοί νομίζουν ότι είναι; Για πολλούς από εμάς η αίτηση αυτή σημαίνει ότι παίρνουμε απόφαση να ξεσπιτωθούμε και να αφήσουμε πίσω τα παιδιά μας. Και κάποιοι παίζουν μαζί μας σαν να είμαστε τίποτα νήπια...
Γιατί καλή μου αυτούς και πολλούς διοικητικούς υπαλλήλους τους αφήνουμε να αποφασίζουν για τη ζωή μας ....κάποιοι τύποι βολεμένοι και επίσης γιατί η ηγεσία δεν έχει κότσια να μας πει την αλήθεια δηλαδή ότι υπέγραψε αδιοριστία με την Τρόικα!!!!!

Ας βγούμε στους δρόμους ,στα κανάλια ,στα blogs γι'αυτό τον εμπαιγμό και όχι σαν μοιρολάτρες να τους δεχόμαστε ελπίζοντας .......σ΄ένα σενάριο που θα βόλευε ατομικά τον καθένα ή ομαδούλες!Χάσαμε την αυτοεκτίμηση μας ,την αξιοπρέπεια μας !Κανένα κόμμα δεν νοιάζεται για μας γιατί έχουμε μετατραπεί σε αδρανής μάζα!Και η απάντηση-εκβιασμός τους;Δεν θα βρούμε νέους να τρέξουν στα νησιά;!!!!!!!!!!!

Ποιος φταίει για όλα αυτά;Εμείς! Όσο για τους μόνιμους ασχολούνται μόνο με τα δικά τους που δεν είναι και λίγα τα θεματάκια τους!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2014, 01:20:42 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #347 στις: Ιούλιος 28, 2014, 01:06:08 μμ »
Μια ερώτηση να κάνω όσο προλαβαίνω, πριν μου στρίψει με όλα αυτά φέτος... ::) :-X
Υπάρχουν κάποια μέλη που τόσα χρόνια μας δίνουν πολύ καλές πληροφορίες που βγαίνουν αληθινές. Μέχρι πριν λίγες μέρες σας έλεγαν ότι δε θα ανοίξουν οι πίνακες και τώρα ότι θα ανοίξουν; Τι μεσολάβησε σε τόσο σύντομα διάστημα;
Δεν το ρωτάω με κριτική διάθεση αλλά πραγματικά το έχω απορία. :(
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #348 στις: Ιούλιος 28, 2014, 01:09:05 μμ »
ποιος σου είπε ότι θ'ανοίξουν....ποιο μέλος;Πως θα γίνει αυτό χωρίς νομοθετική ρύθμιση που θα προηγούνταν της εγκυκλίου;

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #349 στις: Ιούλιος 28, 2014, 01:15:44 μμ »
Δε θ'ανοίξουν οι πίνακες; Αυτό δε συζητάμε σήμερα; Το λέει και ο Μπράτης, το λέει κι ο Καψαλάκης... Άρα κάτι έχει αλλάξει από την προηγούμενη βδομάδα..  ??? ???
Ίσως να μην κατάλαβα καλά...  :-\
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160508
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 453
Σύνολο: 477

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.