*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2017  (Αναγνώστηκε 125560 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #420 στις: Μάιος 04, 2017, 09:55:33 μμ »
Bαρεθήκαμε...

Κουραστήκαμε...
Ψυχραιμία...
Αισιοδοξία..
Καλή τύχη σε όλους.......
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Μεταθέσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:38:51 »

Αποσυνδεδεμένος BOKAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #421 στις: Μάιος 04, 2017, 09:59:43 μμ »
Όποιος μάθει για το χρόνο ανακοίνωσης των μεταθέσεων, ας μας διαφωτίσει.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #422 στις: Μάιος 04, 2017, 10:00:10 μμ »
Κι εγω μια απ τα ιδια. Βαρεθηκα να περιμενω και ν αγχωνομαι. Δεν το βλεπω και φετος να ανοιγει καμια θεση Αθηνα...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #423 στις: Μάιος 04, 2017, 10:03:14 μμ »
Κι εγω μια απ τα ιδια. Βαρεθηκα να περιμενω και ν αγχωνομαι. Δεν το βλεπω και φετος να ανοιγει καμια θεση Αθηνα...

Κι εγώ ΠΕ 02 για Αθήνα, τα νεύρα μου!
Πόσα μόρια έχεις, Rwxane?
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:38:51 »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #424 στις: Μάιος 04, 2017, 10:05:13 μμ »
Κι εγώ ΠΕ 02 για Αθήνα, τα νεύρα μου!
Πόσα μόρια έχεις, Rwxane?
Πλησιαζω τα 100...Αλλα και παλι λιγα ειναι...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #425 στις: Μάιος 04, 2017, 10:07:22 μμ »
Την Παρασκευή η ανακοίνωση των μεταθέσεων εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

http://thriskeftika.blogspot.gr/2017/05/blog-post_71.html

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #426 στις: Μάιος 04, 2017, 10:07:51 μμ »
Πλησιαζω τα 100...Αλλα και παλι λιγα ειναι...

α όπως κι εγώ περίπου...μάλιστα, περαστικά μας....
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #427 στις: Μάιος 04, 2017, 10:09:53 μμ »
Απογοητευση... Μαζευουμε μορια και τελικα δεν ανοιγουν θεσεις...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος alexis2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #428 στις: Μάιος 04, 2017, 11:31:58 μμ »
Εγω ΠΕ02 εχω 110 και τιποτα....

Αποσυνδεδεμένος thriskeftika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #429 στις: Μάιος 04, 2017, 11:39:46 μμ »
67 Θεολόγοι - που ξέρω καλύτερα τον κλάδο - από αυτούς που ζητούν μετάθεση έχουν πάνω από 150 μόρια!

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #430 στις: Μάιος 05, 2017, 12:25:34 πμ »
Υπηρχε ενα προσφατο ωραιο αρθρο συναδελφου (βαριεμαι να το ψαξω τωρα) που ελεγε πως καπου το 20% των θεσεων σε δευτεροβαθμια ειναι απο ατομα εκτος αιθουσας (καθολου ωρες διδασκαλιας) και διευθυντες  (πολυ λιγες ωρες διδασκαλιας) αλλα φυσικα υπολογιζονται κανονικα στον αλγοριθμο... Οπως και να χει καλη τυχη σε οσους περιμενουν.

Σε ευχαριστώ συνάδελφε. Το άρθρο στο οποίο αναφέρεσαι είναι αυτό και είναι δικό μου.http://www.alfavita.gr/special-edition/ametathetoi-ekpaideytikoi-thymata-ton-tehniton-pleonasmaton-kai-tis-politikis-tis

Καταρχάς και μόνο το γεγονός ότι από τα ίδια δεδομένα προκύπτουν τρεις διαφορετικές εκτιμήσεις (αλγόριθμος, περιφερειακοί- νέο φρούτο αυτό - και ΠΥΣΔΕ) για το ποιες είναι οι ανάγκες των ΠΥΣΔΕ σε εκπαιδευτικό δυναμικό, αποτελεί καθαυτό μια γελοιότητα.

Παραθέτω τρία σημεία για την αναμόρφωση του πλαισίου των μεταθέσεων, τα οποία νομίζω ότι χρήζουν συζήτησης. Κάθε σχόλιο δεκτό.

... η μετάταξη όσων εκπαιδευτικών επιθυμούν σε φορείς του Υπουργείου Παιδείας, με διαφανείς διαδικασίες και κριτήρια, μέχρι του μηδενισμού των αναγκών για αντίστοιχες αποσπάσεις. Ή η δημιουργία οργανικών θέσεων στελεχών καθώς και η απώλεια οργανικής μετά από ένα χρονικό διάστημα (π.χ. τριετία) απουσίας από τη σχολική μονάδα. Ή η θεσμική κατοχύρωση της δυνατότητας των ΠΥΣΔΕ να δέχονται μετατιθέμενους καθ’ υπέρβαση των οργανικών τους αναγκών (π.χ. σε ποσοστό 10%) προκειμένου να είναι σε θέση να καλύψουν τις λειτουργικές ανάγκες που νομοτελειακά θα προκύψουν με την έναρξη της επόμενης χρονιάς.


 

Συνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3188
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #431 στις: Μάιος 05, 2017, 09:56:56 πμ »
Και μην ξεχνάς ότι άλλα είναι τα οργανικά κενά τελικά για τοποθετήσεις... άρα 4 διαφορετικά οργανικά.
Για τις δύο πρώτες προτάσεις οκ, κάτι γίνεται.
Για το τρίτο, δεν είναι καινούργιο, αυτό γινόταν άτυπα κάποια προηγούμενα χρόνια και είναι ένας από τους λόγους (οχι ο μοναδικός) μεγάλων πλεονασμάτων σε κάποιες περιοχές. Ακόμα και αν δεν μας πειράζουν τα πλεονάσματα, η θεσμοθέτηση αυτή θα ξεκολούσε τώρα λίγο την κατάσταση, αλλά σε δυο χρόνια θα είμασταν πάλι στα ίδια. Από εκεί και μετά πάλι θα φτάναμε στα όρια και θα ξεκινούσε νέο αμετάθετο.
Επίσης υπάρχει μπλέξιμο με τις αναθέσεις στο τρίτο.... το λέω εκ πείρας, δημιουργούνται αδικίες, όπως και στο ηράκλειο που έχει στο άρθρο που δεν τις εντοπίζει.

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #432 στις: Μάιος 05, 2017, 11:02:40 πμ »
Ανεξαρτήτως του τρόπου που υπολογίζονται τα κενά, αλγόριθμοι κλπ. η πολιτική ηγεσία είναι αυτή που καθορίζει πλήρως και απόλυτα τον ακριβή τελικό αριθμό των μεταθέσεων...αυτό γίνεται πολύ απλά και εύκολα, αφού η εκάστοτε ηγεσία, για να είμαστε δίκαιοι, όχι μόνον οι τωρινοί, ελέγχει πλήρως και απόλυτα τα ανώτερα επίπεδα της ιεραρχίας, περιφερειακούς και κυσδε. Ακόμη και αν κάποιοι δεν ελέγχονται πχ. αιρετός/οι κυσδε ή όλα τα πύσδε, όταν έχεις υπό τον απόλυτο έλεγχο περιφερειακούς και κυσδε (3 τοποθετημένοι από την ηγεσία-2 αιρετοί), μπορείς και ανοίγεις ή κλείνεις την στρόφιγγα αναλόγως....πολλές φορές δεν χρειάζονται ούτε καν αυτό...απλά σηκώνει το τηλέφωνο κάποιος/α από το γραφείο υπουργού και ορίζεται επακριβώς αυτό που θέλει η κάθε ηγεσία....ακόμη και εκεί όμως να ξεφύγει κάτι, υπάρχει ακόμη μία τελική ασφαλιστική δικλείδα....η υπογραφή του υπουργού...πολλοί/ές θυμάστε τις μεταθέσεις του 2014, όταν το  κεντρικό υπηρεσιακό σύμβουλιο, έστειλε στον  τότε υπουργό Α. Λοβέρδο τον κατάλογο με τις μεταθέσεις και επειδή κάτι δεν άρεσε στην ηγεσία, ο υπουργός αρνήθηκε να υπογράψει και τους τα έστειλε πίσω!!!! Επομένως κάνουν αυτό που θέλουν....για να το συνοψίσω, δεν χρειάζονται αλγόριθμοι, πολύ απλά και...εύκολα!!!!κατεβαίνει στο κυσδε ένα χαρτάκι  με τις επιθυμίες του εκάστοτε  γραφείου υπουργού και λύνονται όλα τα αλγοριθμικά προβλήματα!!!! Αν δεν αλλάξει αυτό, μην περιμένετε να αλλάξει κάτι από τις προτάσεις των πυσδε κλπ....ξέρουν ότι πολλά πυσδε δεν τα ελέγχουν, οπότε πράττουν αναλόγως...

Αποσυνδεδεμένος guest

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ω ναι!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #433 στις: Μάιος 05, 2017, 12:17:37 μμ »
η εκάστοτε ηγεσία, για να είμαστε δίκαιοι, όχι μόνον οι τωρινοί, ελέγχει πλήρως και απόλυτα τα ανώτερα επίπεδα της ιεραρχίας, περιφερειακούς και κυσδε. Ακόμη και αν κάποιοι δεν ελέγχονται πχ. αιρετός/οι κυσδε ή όλα τα πύσδε, όταν έχεις υπό τον απόλυτο έλεγχο περιφερειακούς και κυσδε (3 τοποθετημένοι από την ηγεσία-2 αιρετοί), μπορείς και ανοίγεις ή κλείνεις την στρόφιγγα αναλόγως....πολλές φορές δεν χρειάζονται ούτε καν αυτό...απλά σηκώνει το τηλέφωνο κάποιος/α από το γραφείο υπουργού και ορίζεται επακριβώς αυτό που θέλει η κάθε ηγεσία....ακόμη και εκεί όμως να ξεφύγει κάτι, υπάρχει ακόμη μία τελική ασφαλιστική δικλείδα....η υπογραφή του υπουργού

^^ οπως τα λες


10η χρονια αιτηση με αρκετα μόρια και καμια ελπίδα. Απλά ας βγουν να τελειώνουμε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 889
Σύνολο: 892

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.