*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως  (Αναγνώστηκε 257633 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #280 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 05:09:49 μμ »
Όσο σκέφτομαι με τι προσόντα διορίζονταν παλαιότεροι συνάδελφοι. Ένα ξερό πτυχίο και 16 μήνες προυπηρεσίας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:38:54 »

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #281 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 06:03:39 μμ »
Όσο σκέφτομαι με τι προσόντα διορίζονταν παλαιότεροι συνάδελφοι. Ένα ξερό πτυχίο και 16 μήνες προυπηρεσίας...

Με μερικές ωρίτσες προυπηρεσίας μήπως??? (και να διαλέξει και σχολείο άμα λάχει...)
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #282 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 06:15:25 μμ »
Εάν θέλετε να κάνετε μεταπτυχιακό για σας, να το κάνετε, αλλιώς για διορισμό ξεχάστε το! Νομίζω κιόλας ότι έχει εξαφανιστεί η παιδαγωγική επάρκεια ως κριτήριο διορισμού. Δείτει το! Λυπάμαι που το λέω, αλλά βλέπω την αγωνία σας και ειλικρινά σας λέω ότι δεν έχει νόημα να περιμένετε διορισμό. Εδώ σε λίγο θα αρχίσουν να διώχνουν μόνιμους απο την εκπαίδευση. Ιδίως η ειδική αγωγή είναι ένας πολύ δύσκολος τομέας με τον οποίο όποιος ασχολείται θα πρέπει να έχει κουράγιο και θέληση. Όποιος την βλέπει σαν παράθυρο για να διοριστεί,τζάμπα θα κουραστεί. Και μην γίνεστε θύματα διοφόρων επιτηδείων, οι οποίοι εμπορεύονται ελπίδες. Οι ίδιοι που διοργάνωναν τα περίφημα σεμινάρια, διοργανώνουν τώρα και παριστάνουν τους μεσάζοντες στα διάφορα μεταπτυχιακά. Δεν σας κάνει εντύπωση ότι τους πήραν όλους; Σε ποιο σοβαρό μεταπτυχιακό γίνεται αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #283 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 07:35:21 μμ »
Αποψη μου είναι οτι τους πηραν όλους αλλά ουτε το 1/3 δε θα καταφερει τελικά να πάει! Είναι 500 ευρω το μήνα....πως να τα βγαλεις περα? Τουλάχιστον ευχομαι οσοι το κάνουν να αξίζει τα χρήματα του.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:38:54 »

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #284 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 07:45:17 μμ »
Μέχρι την Τρίτη πρέπει τελικά να τους έχουμε απαντήσει, αλλά είμαι σε μεγάλο δίλημμα.. Δεν ξέρω αν τελικά αξίζει τα λεφτά του...και αν σε περίπτωση που το κάνουμε υπάρχει ελπίδα διορισμού στο Δημόσιο...

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #285 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 08:13:36 μμ »
καλησπέρα και εγω ακόμη δεν είμαι σίγουρη αν θα το κάνω τα λεφτά...ειναι πάρα πολλα τα λεφτά και αν πρεπει να πληρώνω αθήνα θα μου βγει άλλα 1000  περίπου επιπλέον .. το δημόσιο έχει πεθάνει πια και δε ξέρω και αν αναγνωριζεται στο εξωτερικό αυτο το μεταπτυχιακο

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #286 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 08:40:47 μμ »
Αθήνα έχει μονο εξετάσεις? Δεν μπορουν να πιεστουν κ για Θεσσαλονική?
Δεν ξερω παιδες, πολλά τα λεφτα! Θελει πολλη σκεψη!Ουφ.........

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #287 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 08:52:02 μμ »
Δε θα βάλουνε μου το ξεκαθάρισαν σήμερα... θα πρέπει να πάμε αθήνα καμια 5 φορές περίπου μόνο για εξετάσεις δηλ για κάποιες ώρες..αν υπολογίσουμε οτι για να παμε θα ξοδεψουμε το λιγότερο 150 ευρώ βγαίνει 1000 επιπλέον ...δηλ 7000

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #288 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 09:34:16 μμ »
Δε θα βάλουνε μου το ξεκαθάρισαν σήμερα... θα πρέπει να πάμε αθήνα καμια 5 φορές περίπου μόνο για εξετάσεις δηλ για κάποιες ώρες..αν υπολογίσουμε οτι για να παμε θα ξοδεψουμε το λιγότερο 150 ευρώ βγαίνει 1000 επιπλέον ...δηλ 7000
Συγγνώμη, αλλά με 13οοο -15000 κάνετε ωραιότατο μεταπτυχιακό Γαλλία - Γερμανία, όπου δεν έχουν δίδακτρα τα Πανεπιστημία. Μένετε εκεί 1 χρόνο, κάνετε σοβαρή δουλειά, είστε βέβαιοι ότι το μεταπτυχιακό σας αναγνωρίζεται και έχετε ζήσει και έναν χρόνο στο εξωτερικό! Εκτός αν δουλεύετε ή έχετε άλλες υποχρεώσεις, νομίζω ότι δεν σας συμφέρει να πληρώνετε τόσα λεφτά!

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #289 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 10:04:27 μμ »
Εάν θέλετε να κάνετε μεταπτυχιακό για σας, να το κάνετε, αλλιώς για διορισμό ξεχάστε το! Νομίζω κιόλας ότι έχει εξαφανιστεί η παιδαγωγική επάρκεια ως κριτήριο διορισμού. Δείτει το! Λυπάμαι που το λέω, αλλά βλέπω την αγωνία σας και ειλικρινά σας λέω ότι δεν έχει νόημα να περιμένετε διορισμό. Εδώ σε λίγο θα αρχίσουν να διώχνουν μόνιμους απο την εκπαίδευση. Ιδίως η ειδική αγωγή είναι ένας πολύ δύσκολος τομέας με τον οποίο όποιος ασχολείται θα πρέπει να έχει κουράγιο και θέληση. Όποιος την βλέπει σαν παράθυρο για να διοριστεί,τζάμπα θα κουραστεί. Και μην γίνεστε θύματα διοφόρων επιτηδείων, οι οποίοι εμπορεύονται ελπίδες. Οι ίδιοι που διοργάνωναν τα περίφημα σεμινάρια, διοργανώνουν τώρα και παριστάνουν τους μεσάζοντες στα διάφορα μεταπτυχιακά. Δεν σας κάνει εντύπωση ότι τους πήραν όλους; Σε ποιο σοβαρό μεταπτυχιακό γίνεται αυτό;

Σε όλα τα σοβαρά μεταπτυχιακά Αγγλίας σε πληροφορώ πάλι τους παίρνουν σχεδόν όλους. Εκτός από τα κορυφαια πανεπιστημια, όλα τα άλλα δέχονται πολλούς. Μάλλον δεν ξέρετε τι γίνεται στο εξωτερικό. Η Ελλάδα απλά με τις νοοτροίες είναι πολύ πίσω. Κορυφαίο ή τελοσπάντων πολύ καλό πανεπιστημιο της Αγγλίας είχε 400 και βάλε άτομα στο μαστερ και κάποιοι από αυτούς δεν ήξεραν και καλά Αγγλικά !!!!!!! Το ξέρω απο δικό μου άνθρωπο. Η διαφορά ποια είναι: αυτοί που δεν ηξεραν την γλώσσα δεν πήραν ποτέ μα ποτε το μαστερ

Άλλη περίπτωση: φίλος μου έκανς μαστερ ΑΕΙ ελληνικό σε συνεργασία με ξένο ΑΕΙ. Τους δέχτηκαν όλους. Διδακτρα τσυχτερά: σας πληροφορώ έκοβαν άτομα και τα αναγκαζαν να ξαναπληρωσουν για τα μαθηματα και ας πληρωνες επιπλέον !!!!

Αλλά οι βλακείες των ελληνικών ΑΕΙ πληρώνονται, πως εξηγείται άλλωστε όλα αυτά τα ελληνικά ΑΕΙ να ειναι τελευταια στην λιστα κατάταξης και άλλα πανεπιστήμια με πιο ευελικτα προγράμματα να ειναι top?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2012, 10:20:13 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #290 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 10:06:34 μμ »
Εγώ μόλις γράφτηκα σε αυτό το μεταπτυχιακό της Κύπρου... Μίλησα και απευθείας με Κύπρο και κραταει ενα χρονο αν το ξεκινήσεις τωρα του χρόνου τέτοιο καιρό τελειώνει ..ειναι 5900 Κυπρο δε πηγαινεις ποτε παρα μόνο Αθήνα η Θεσνικη για εξετασεις που γίνονται κάθε 3μηνο περιπου ... Πήρα τηλ και στον ΔΟΑΤΑΠ και μου είπανε οτι είναι σίγουρα αναγνωρισμένο  είδα και την Πράξη και ειναι το μόνο ανανγνωρισμένο εξ αποστάσεως

Κάνεις λάθος σε αυτό, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ. Υπάρχουν άλλα τόσα

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #291 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 10:13:49 μμ »
Δε θα βάλουνε μου το ξεκαθάρισαν σήμερα... θα πρέπει να πάμε αθήνα καμια 5 φορές περίπου μόνο για εξετάσεις δηλ για κάποιες ώρες..αν υπολογίσουμε οτι για να παμε θα ξοδεψουμε το λιγότερο 150 ευρώ βγαίνει 1000 επιπλέον ...δηλ 7000
Συγγνώμη, αλλά με 13οοο -15000 κάνετε ωραιότατο μεταπτυχιακό Γαλλία - Γερμανία, όπου δεν έχουν δίδακτρα τα Πανεπιστημία. Μένετε εκεί 1 χρόνο, κάνετε σοβαρή δουλειά, είστε βέβαιοι ότι το μεταπτυχιακό σας αναγνωρίζεται και έχετε ζήσει και έναν χρόνο στο εξωτερικό! Εκτός αν δουλεύετε ή έχετε άλλες υποχρεώσεις, νομίζω ότι δεν σας συμφέρει να πληρώνετε τόσα λεφτά!
Ότι 9 χιλιάρικα παραπάνω είναι ευτελές ποσό; Ή συντριπτική πλειοψηφία κάνει μεταπτυχιακό ε.α. με σκοπό να μπει αναπληρωτής σε ένα σχολείο. Όσο πιο φθηνά και γρήγορα, τόσο πιο άμεσα θα γίνει και η απόσβεση. Δεν τους ενδιαφέρει ούτε η σοβαρότητα των σπουδών, ούτε η επαγγελματική κατάρτιση, ούτε η εμπειρία της ζωής στο εξωτερικό. Μήπως θα τους κρίνει και ποτέ κανένας για το τι κάνουν ή δεν κάνουν στην τάξη; Εφόσον πια το μέτρο σύγκρισης είναι τα σεμινάριο του τίποτα που έβαλαν κόσμο μαζικά στα σχολεία, πρέπει και το master να είναι εύκολο, βολικό και άμεσα ανταποδοτικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2012, 10:15:40 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος moca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #292 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 11:41:52 μμ »
Βρε παιδιά, εγώ γιατί δεν έχω απάντηση από το μεταπτυχιακό? Η μόνη που δεν θα πάρουν είμαι???
Όντως περιμένουν την δική σας απάντηση μέχρι την τρίτη?
Ξέρετε αν καλούν ακόμα ή τελείωσε το θέμα?
Δεν είχαν κάποια σταθερά κριτήρια για την εισαγωγή τω φοιτητών βέβαια, αλλά απορώ τουλάχιστον με ποια κριτήρια δεν παίρνουν κάποιους...
Τα χρήματα είναι πολλά, για τη σύγχρονη ελληνική πραγματικότητα αλλά υπάρχει και η δυνατότητα μερικής φοίτησης που, λογικά πάντα, θα μειώσει τη μηνιαία δόση. Διαφορετικά όντως πολλοί λίγοι θα καταφέρουν να κάνουν το μεταπτυχιακό.


Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #293 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 01:21:21 πμ »
Και μενα μοθ ξανατηλεφωνησαν και μαλιστα ειχα κανει την αιτηση και δεν ειχα πατησει ολοκληρωση.!!! :o :oΜάλλον για λεφτα ψαχνουνε οι ανθρωποι.Δεν ειναι δυνατον να τους περνουν ολους...Οσο για το κοστος ειναι μεγαλο για τα οικονομικα δεδομενα της ελλαδας.Με 500 ευρω το μηνα ειναι δυνατον?>????????600 περνουμε απο τις δουλειες μας αν ειναι να δινουμε τα 5οο στο μαστερ σωθηκαμε...!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160293
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 474

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.