*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως  (Αναγνώστηκε 257666 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #294 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 01:32:02 πμ »
Θα πάρω τηλέφωνο να δω τι θα μου πούνε τη Δευτέρα, ακόμα και αν δεν ξέρω τι θα γίνει με το οικονομικό...ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:48:23 »

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #295 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 09:28:52 πμ »
Και μενα μοθ ξανατηλεφωνησαν και μαλιστα ειχα κανει την αιτηση και δεν ειχα πατησει ολοκληρωση.!!! :o :oΜάλλον για λεφτα ψαχνουνε οι ανθρωποι.Δεν ειναι δυνατον να τους περνουν ολους...Οσο για το κοστος ειναι μεγαλο για τα οικονομικα δεδομενα της ελλαδας.Με 500 ευρω το μηνα ειναι δυνατον?>????????600 περνουμε απο τις δουλειες μας αν ειναι να δινουμε τα 5οο στο μαστερ σωθηκαμε...!!!!
Και αν δεν πατησες ολοκλήρωση πως ξερουν οτι έκανες αιτηση? Ρωταω εγω τώρα...
Τεράστιο οχι απλά μεγάλο!

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #296 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 10:11:24 πμ »
Παιδια το ποσό είναι μεγαλο, αλλά όχι και "τεράστιο", όπως το χαρακτηρίζετε... Το μεταπτυχιακό της Ειδικής Αγωγής του τμήματος Νηπιαγωγών Αθηνών έχει δίδακτρα 4400 και είναι διετές. Το μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, στο Βόλο έχει δίδακτρα 8000 ευρώ. Σημειωτέον, πως με το νέο νόμο όλα τα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα από του χρόνου θα έχουν δίδακτρα...

Θεωρώ πως θα βολέψει κάποιους με 5.900 να έχουν σε ένα χρόνο μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή. Το θέμα βέβαια είναι τι επίπεδο γνώσεων πήρες με αυτό το μεταπτυχιακό... Αλλά , όπως λέει ένας συνάδελφος παραπάνω, τι γνώσεις απέκτησαν οι συνάδελφοι που μόνο με τα σεμινάρια 500 ωρών  προσλήφθηκαν στην Ειδική Αγωγή;;

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #297 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 10:49:24 πμ »
Καλημέρα,
και η σύζυγος μου έκανε αίτηση και τη "δέχτηκαν", αλλά τελικά ΚΑΙ λόγω κόστους δεν θα το παρακολουθήσει. Έτσι κι αλλιώς η ειδικότητα της (ψυχολόγος) είναι τέτοια που δεν θέλει να το κάνει για το διορισμό, αλλά για τις γνώσεις, γιατί η ειδική αγωγή είναι ο τομέας που την ενδιαφέρει να εστιάσει ως επαγγελματίας. Ήδη δηλαδή ασχολείται κατά κύριο λόγο με αυτό το κομμάτι.. Την πάτησε μια φορά με τα σεμινάρια, τα οποία χρυσοπλήρωσε και πίστευε οτι θα κερδίσει κάτι, αλλά τελικά (τουλάχιστον αυτά που παρακολούθησε) ήταν μια βιομηχανία έκδοσης πιστοποιητικών. Μάλωσε και με τους διδάσκοντες και τους υπεύθυνους στο αμφιθέατρο και έκλαψε ένα σεβαστό ποσό που χρειάζεται να δουλέψουμε αρκετούς μήνες για να το εισπράξουμε.  Τα γράφω όλα αυτά για τον εξής λόγο. Όσοι δεν είστε σίγουροι, έχετε τις επιφυλάξεις σας κλπ, καλύτερα να περιμένετε την εμπειρία όσων θα το παρακολουθήσουν.

Είναι και η πολιτική τους στο θέμα των διδάκτρων τέτοια που με το καλημέρα ξεκινάς τις μηνιαίες δόσεις, ακόμα και αν θέλεις να το κάνεις με μερική φοίτηση. πχ προσωπικά παρακολουθώ ένα μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ, τον πρώτο χρόνο πήρα μια θεματική μόνο για τον ίδιο λόγο. Να δω αν αξίζει τον κόπο, τον χρόνο και το χρήμα. Διαπίστωσα (κατά τη γνώμη μου) οτι είναι ένα από τα καλύτερα μεταπτυχιακά στον κλάδου μου και στη συνέχεια μπήκα πιο εντατικά (και πιο δαπανηρά). Στην περίπτωση όμως του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού δεν δίνεται αυτή η δυνατότητα. Δηλαδή κάποιος να δηλώσει 2-3 μαθήματα για το πρώτο έτος να δει αν αξίζει τον κόπο και στη συνέχεια να μπει εντατικά στο πρόγραμμα για να το ολοκληρώσει. Εκτός βέβαια αν κάποιος βιάζεται να αποκτήσει το "χαρτί". Απλά σκεφτείτε οτι δεν θα έχετε την ευκαιρία να κάνετε πολλά μεταπτυχιακά στη ζωή σας και αν το χαρτί σήμερα δίνει ευκαιρία διορισμού σε 2-3 χρόνια μπορεί να είναι άχρηστο αν δεν αντιστοιχεί σε πραγματικές γνώσεις και εξειδικευμένες επαγγελματικές/επιστημονικές ικανότητες.

Τέλος να συμφωνήσω οτι το πόσοι εισάγονται και με ποια διαδικασία σε ένα μεπταπτυχιακό ή προπτυχιακό πρόγραμμα δεν λέει τίποτα για το επίπεδο του. Αυτό που μετράει είναι πόσοι, ποιοι και κυρίως μέσα από ποιες διαδικασίες ολοκληρώνουν τις σπουδές και παίρνουν τον τίτλο σπουδών. πχ το ΕΑΠ έχει την κακή για πολλούς μέθοδο της κλήρωσης. Έχω δει όμως δεκάδες αποφοίτους "συμβατικών" ΑΕΙ και ΑΤΕΙ να σηκώνουν ψηλά τα χέρια και να παρατάνε τις σπουδές, γιατί δεν μπορούσαν να ανταπεξέλθουν. Επίσης έχω δει πολλούς άλλους γνωστούς μου "σιγά τι κάνατε που πήρατε ένα πτυχίο" που δεν αντέξανε ούτε μια θεματική να ολοκληρώσουν.Συγγνώμη αν μακρυγόρησα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:48:23 »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #298 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 12:35:39 μμ »
Δε θα βάλουνε μου το ξεκαθάρισαν σήμερα... θα πρέπει να πάμε αθήνα καμια 5 φορές περίπου μόνο για εξετάσεις δηλ για κάποιες ώρες..αν υπολογίσουμε οτι για να παμε θα ξοδεψουμε το λιγότερο 150 ευρώ βγαίνει 1000 επιπλέον ...δηλ 7000
Συγγνώμη, αλλά με 13οοο -15000 κάνετε ωραιότατο μεταπτυχιακό Γαλλία - Γερμανία, όπου δεν έχουν δίδακτρα τα Πανεπιστημία. Μένετε εκεί 1 χρόνο, κάνετε σοβαρή δουλειά, είστε βέβαιοι ότι το μεταπτυχιακό σας αναγνωρίζεται και έχετε ζήσει και έναν χρόνο στο εξωτερικό! Εκτός αν δουλεύετε ή έχετε άλλες υποχρεώσεις, νομίζω ότι δεν σας συμφέρει να πληρώνετε τόσα λεφτά!
Ότι 9 χιλιάρικα παραπάνω είναι ευτελές ποσό; Ή συντριπτική πλειοψηφία κάνει μεταπτυχιακό ε.α. με σκοπό να μπει αναπληρωτής σε ένα σχολείο. Όσο πιο φθηνά και γρήγορα, τόσο πιο άμεσα θα γίνει και η απόσβεση. Δεν τους ενδιαφέρει ούτε η σοβαρότητα των σπουδών, ούτε η επαγγελματική κατάρτιση, ούτε η εμπειρία της ζωής στο εξωτερικό. Μήπως θα τους κρίνει και ποτέ κανένας για το τι κάνουν ή δεν κάνουν στην τάξη; Εφόσον πια το μέτρο σύγκρισης είναι τα σεμινάριο του τίποτα που έβαλαν κόσμο μαζικά στα σχολεία, πρέπει και το master να είναι εύκολο, βολικό και άμεσα ανταποδοτικό.
Δεν είχα υπολογίσει καλά το ποσό. Η διαφορά είναι μεγάλη... Απλά δεν έχει νόημα να κάνει κάποιος master μόνο και μόνο για να διοριστεί αναπληρωτής, είναι θλιβερό... Ιδίως για την Ε.Α. που θέλει άλλου είδους ικανότητες και αντοχές. Σε λίγο καιρό το αναπληρωτιλίκι θα ληξει, επομένως τι νόημα έχει;

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #299 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 01:03:57 μμ »
Σε λίγο καιρό το αναπληρωτιλίκι θα ληξει, επομένως τι νόημα έχει;
Μη το λες. Θα λήξει στις ειδικότητες της γενικής. Η ειδική έχει ψωμί και όσοι προλάβουν να πάρουν μόρια τα επόμενα χρόνια αυτοί θα είναι και οι κερδισμένοι, πριν φουλάρει κι εκεί. Απλά το θέμα είναι να σ' αρέσει ν' ασχολείσαι με παιδιά με ειδικές ανάγκες, γιατί αν δεν σ'αρέσει άσ'το καλύτερα. Κι εγώ φέτος που κάνω μεταπτυχιακό 290 χιλ. από την πόλη μου είχα τη επιλογή να κάνω μεταπτυχιακό στην ειδική σε απόσταση 85 χιλ. από την πόλη μου και τζάμπα (βέβαια, απ' ότι κατάλαβα ήθελε και λίγο μεσάκι). Αλλά επέλεξα αυτό που μου άρεσε κι ας ήμουν άνεργη αφότου το τελείωνα. Με την ειδική πρέπει να ασχολούνται άτομα που τους ενδιαφέρει, και είναι αρκετά.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #300 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 01:13:21 μμ »
Αυτό ακριβώς... Να σου αρέσει και να το αγαπάς και όχι να το κάνεις για να διοριστείς. Η Ειδική είναι πολύ μεγάλη υπόθεση για να την βλέπουμε μόνο ως προσόν διορισμού. Εγώ δεν θα μπορούσα να ασχοληθώ με την Ειδική και πραγματικά αυτούς τους ανθρώπους τους θαυμάζω και γι' αυτό τσαντίζομαι με κάτι κοράκια που εμπορεύονται και την Ειδική και την αγωνία των αδιόριστών συναδέλφων...

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #301 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 01:48:18 μμ »
Παιδια το ποσό είναι μεγαλο, αλλά όχι και "τεράστιο", όπως το χαρακτηρίζετε... Το μεταπτυχιακό της Ειδικής Αγωγής του τμήματος Νηπιαγωγών Αθηνών έχει δίδακτρα 4400 και είναι διετές. Το μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, στο Βόλο έχει δίδακτρα 8000 ευρώ. Σημειωτέον, πως με το νέο νόμο όλα τα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα από του χρόνου θα έχουν δίδακτρα...

Θεωρώ πως θα βολέψει κάποιους με 5.900 να έχουν σε ένα χρόνο μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή. Το θέμα βέβαια είναι τι επίπεδο γνώσεων πήρες με αυτό το μεταπτυχιακό... Αλλά , όπως λέει ένας συνάδελφος παραπάνω, τι γνώσεις απέκτησαν οι συνάδελφοι που μόνο με τα σεμινάρια 500 ωρών  προσλήφθηκαν στην Ειδική Αγωγή;;
Νομιζω πως το συγκεκριμενο ειναι διετες..

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #302 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 02:13:57 μμ »
To 2009 ειχα κανει το πρωτο μου μεταπτυχιακο σε εντελως διαφορετικο κλαδο απο την ειδικη αγωγη.Και τοτε το κοστος στο πανεπιστημιο που το ειχα κανει ητανε μεγαλο.6500ευρω τα διδακτρα συν βιβλια, συν διαμονη στην Αθηνα, συν συν συν πολλα αλλα.Το θεμα ειναι οτι το 2009 δεν ειχε γινει αυτο το ''μπαχαλο'' που εχει γινει τωρα στην Ελλαδα.Μισθοι ακομη υπηρχαν αλλα υπηρχαν και ονειρα και ελπιδες για το μελλον.Τωρα, οταν ακους πως μεχρι τελος του χρονου θα φυγουν 2000ατομα απο το δημοσιο και 23000ατομα μεχρι το τελος του 2013,με τι κινητρο να παω να κανω και αλλες σπουδες σε μια Ελλαδα που ανα πασα στιγμη μπορει να θεσμοθετησει καποια νομοθετικη διαταξη και να δεις να διοριζονται οσοι εχουν καποιο σεμιναριο, πιστοποιητικο κτλ.Αποψη μου ειναι οτι οποιος.α θελει πραγματικα για τον εαυτο του να εμβαθυνει και να ειδικευτει στην ειδικη αγωγη, ας παρακολουθησει το εν λογω μεταπτυχιακο.Αν ομως καποιος.α το κανει μονο και μονο για να διοριστει, τοτε λυπαμαι αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα πιασει τοπο.Και σας το λεω εγω που εκανα μαστερ πριν λιγα χρονια για να διοριστω και εγω γιατι ετρεχα να μαζεψω μορια μιας και δεν ειχα μπαρμπα βουλευτη κτλ. 5900, 6900, 10900 και παει λεγοντας ειναι παρα πολλα χρηματα για το μεσο Ελληνα του 2012-2013.Αμφιβαλω αν θα μπορεσει ο κοσμος να αναψει καλοριφερ και κλιματιστικα το φετινο χειμωνα οχι να ''σκαει'' 500μηνα για ενα μαστερ.Εκτος και εαν εγω ειμαι σε αυτη τη φαση και ολη η υπολοιπη Ελλαδα ζει μεσα στο πλουτο και μπορει να διαθετει 500ευρω το μηνα.Καλη επιτυχια σε οσους κανουν το μαστερ και ευχομαι ολοψυχα να τους δωσει αυτο που πραγματικα επιθυμουν..

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #303 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 02:47:28 μμ »
Σε λίγο καιρό το αναπληρωτιλίκι θα ληξει, επομένως τι νόημα έχει;
Μη το λες. Θα λήξει στις ειδικότητες της γενικής. Η ειδική έχει ψωμί και όσοι προλάβουν να πάρουν μόρια τα επόμενα χρόνια αυτοί θα είναι και οι κερδισμένοι, πριν φουλάρει κι εκεί. Απλά το θέμα είναι να σ' αρέσει ν' ασχολείσαι με παιδιά με ειδικές ανάγκες, γιατί αν δεν σ'αρέσει άσ'το καλύτερα. Κι εγώ φέτος που κάνω μεταπτυχιακό 290 χιλ. από την πόλη μου είχα τη επιλογή να κάνω μεταπτυχιακό στην ειδική σε απόσταση 85 χιλ. από την πόλη μου και τζάμπα (βέβαια, απ' ότι κατάλαβα ήθελε και λίγο μεσάκι). Αλλά επέλεξα αυτό που μου άρεσε κι ας ήμουν άνεργη αφότου το τελείωνα. Με την ειδική πρέπει να ασχολούνται άτομα που τους ενδιαφέρει, και είναι αρκετά.
Αν όμως με τα νέα μέτρα βγουν μαζικά υπεράριθμοι στην γενική, πιστεύεις ότι δεν θα μετατάξουν τους πλεονάζοντες στις κενές θέσεις της ειδικής επειδή δεν έχουν ένα σεμινάριο; Και δεν θα ακολουθήσουν και συγχωνεύσεις ειδικών σχολείων; Η συντριπτική πλειοψηφία μπαίνει στην ειδική για την πιο εύκολη προυπηρεσία προκειμένου να διοριστεί στην γενική. Συγγνώμη αλλά δεν πιστεύω ότι ξαφνικά τόσος κόσμος αποφάσισε να αφιερώσει τη ζωή του στα παιδάκια με ειδικές ανάγκες συμπτωματικά όταν βγήκαν τα σεμινάρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2012, 03:39:07 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #304 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 03:37:21 μμ »
Παιδια το ποσό είναι μεγαλο, αλλά όχι και "τεράστιο", όπως το χαρακτηρίζετε... Το μεταπτυχιακό της Ειδικής Αγωγής του τμήματος Νηπιαγωγών Αθηνών έχει δίδακτρα 4400 και είναι διετές. Το μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, στο Βόλο έχει δίδακτρα 8000 ευρώ. Σημειωτέον, πως με το νέο νόμο όλα τα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα από του χρόνου θα έχουν δίδακτρα...

Θεωρώ πως θα βολέψει κάποιους με 5.900 να έχουν σε ένα χρόνο μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή. Το θέμα βέβαια είναι τι επίπεδο γνώσεων πήρες με αυτό το μεταπτυχιακό... Αλλά , όπως λέει ένας συνάδελφος παραπάνω, τι γνώσεις απέκτησαν οι συνάδελφοι που μόνο με τα σεμινάρια 500 ωρών  προσλήφθηκαν στην Ειδική Αγωγή;;
Νομιζω πως το συγκεκριμενο ειναι διετες..



Πήρα τηλέφωνο και είναι 3 τετράμηνα για όσους το κάνουν full time και έως 4 χρόνια για όσους θέλουν να το κάνουν παίρνοντας λίγα λίγα μαθήματα. Σε κάθε περίπτωση,πάντως, η καταβολή των διδάκτρων θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί σε 11 μηνιαίες δόσεις, μέχρι τον Οκτώβριο του 2013.

Αποσυνδεδεμένος sunshine24

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Kindergärtnerin_ 90-60-90_ ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #305 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 03:47:23 μμ »
συγνώμη βρε παιδιά ζητάνε 500 ευρώ το μήνα, ο μισθός μου στον ιδιωτικό τομέα είναι 650 ευρώ, είναι σοβαροί; σκεφτόμουν και εγώ να παρακολουθήσω το συγκεκριμένο πρόγραμμα, αλλά τελικά άλλαξα γνώμη και δεν έστειλα ούτε την αίτηση. όσοι ενδιαφέρονται για μετεκπαίδευση, ας μην αποκλείσουν και τα δωρεάν μεταπτυχιακά των ελληνικών πανεπιστημίων.
ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙΣ...
http://www.youtube.com/watch?v=cxIywbh6Cjk

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #306 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 05:30:43 μμ »
συγνώμη βρε παιδιά ζητάνε 500 ευρώ το μήνα, ο μισθός μου στον ιδιωτικό τομέα είναι 650 ευρώ, είναι σοβαροί; σκεφτόμουν και εγώ να παρακολουθήσω το συγκεκριμένο πρόγραμμα, αλλά τελικά άλλαξα γνώμη και δεν έστειλα ούτε την αίτηση. όσοι ενδιαφέρονται για μετεκπαίδευση, ας μην αποκλείσουν και τα δωρεάν μεταπτυχιακά των ελληνικών πανεπιστημίων.

Δωρεάν μεταπτυχιακό στην Αθήνα; Πού, για πες μου!
Ή μήπως στο Βόλο;

Αποσυνδεδεμένος sunshine24

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Kindergärtnerin_ 90-60-90_ ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #307 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 08:09:55 μμ »
στο Βόλο έχει δίδακτρα. το ΦΠΨ του Πανεπιστημίου Αθηνών έχει δωρεάν μεταπτυχιακό στη σχολική ψυχολογία και το τμήμα νηπιαγωγών του απθ έχει μεταπτυχιακό με 2 κατευθύνσεις: 1) ειδική αγωγή 2) διαπολιτισμική.
ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙΣ...
http://www.youtube.com/watch?v=cxIywbh6Cjk

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160357
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 613
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 545
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.