*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως  (Αναγνώστηκε 257646 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #392 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 04:06:55 μμ »
Το θέμα της επάρκειας θα καθοριστεί, όταν καθοριστεί από το υπουργείο. Εκεί πρέπει να απευθυνθείτε. Το ΔΟΑΤΑΠ απλά αναγνωρίζει τον τίτλο. Κάποια στιγμή επί της αξέχαστης είχε βγει μια σχετική εγκύκλιος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:55:43 »

Αποσυνδεδεμένος antonia19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #393 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 08:48:59 μμ »
Το θέμα της επάρκειας θα καθοριστεί, όταν καθοριστεί από το υπουργείο. Εκεί πρέπει να απευθυνθείτε. Το ΔΟΑΤΑΠ απλά αναγνωρίζει τον τίτλο. Κάποια στιγμή επί της αξέχαστης είχε βγει μια σχετική εγκύκλιος.

Στο υπουργειο πηρα τηλ και μου ειπε να ρωτησω στο ΔΟΑΤΑΠ. μαλλον επειδη ειναι μεταπτυχιακο εξωτερικου

Αποσυνδεδεμένος fzappa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη μουσική
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #394 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 01:56:38 μμ »
ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ

Η παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια πιστοποιείται (διατάξεις του άρθρου 2 παρ.3 και 4 του ν.3848/2010):

α) Με βεβαίωση περί επιτυχούς παρακολούθησης ειδικού προγράμματος σπουδών τουλάχιστον εξαμηνιαίας διάρκειας, το οποίο παρέχεται από τμήμα Ανώτατου Εκπαιδευτικού Ιδρύματος (Α.Ε.Ι.) ή από ομάδες συνεργαζόμενων τμημάτων του ίδιου ή περισσότερων Α.Ε.Ι. σε αποφοίτους τμημάτων που έχουν τα ειδικά τυπικά προσόντα διορισμού στην πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια εκπαίδευση σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις,

β) Με την κατοχή πτυχίου τμήματος Α.Ε.Ι., το πρόγραμμα σπουδών του οποίου εξασφαλίζει την προς τούτο αναγκαία θεωρητική κατάρτιση και πρακτική εξάσκηση και οι απόφοιτοι του οποίου έχουν τα ειδικά τυπικά προσόντα διορισμού στην πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια εκπαίδευση σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις,

γ) Με την κατοχή πτυχίου παιδαγωγικών τμημάτων Α.Ε.Ι.,

δ) Με την κατοχή μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών ή διδακτορικού διπλώματος στις επιστήμες της αγωγής,

ε) Με την κατοχή παιδαγωγικού πτυχίου της Παιδαγωγικής Τεχνικής Σχολής (ΠΑΤΕ.Σ.) ή της Ανωτέρας Σχολής Εκπαιδευτικών Τεχνολόγων Μηχανικών (Α.Σ.Ε.ΤΕ.Μ.) της πρώην Σχολής Εκπαιδευτικών Λειτουργών Επαγγελματικής και Τεχνικής Εκπαίδευσης (Σ.Ε.Λ.Ε.Τ.Ε.) ή της Ανώτατης Σχολής Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.).
•  Τα πτυχία που χορηγούνται από εκπαιδευτικά ιδρύματα της αλλοδαπής γίνονται δεκτά εφόσον έχουν αναγνωρισθεί ως ισότιμα και αντίστοιχα από το Διεπιστημονικό Οργανισμό Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης (Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.) / Διαπανεπιστημιακό Κέντρο Αναγνώρισης Τίτλων Σπουδών της Αλλοδαπής (ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α.) σύμφωνα με τις οικείες διατάξεις. Οι μεταπτυχιακοί τίτλοι σπουδών και τα διδακτορικά διπλώματα που χορηγούνται από εκπαιδευτικά ιδρύματα της αλλοδαπής γίνονται δεκτά εφόσον έχουν αναγνωρισθεί ως ισότιμα από το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. σύμφωνα με τις οικείες διατάξεις και συνοδεύονται από βεβαίωση του ότι το γνωστικό αντικείμενο τους εμπίπτει στις επιστήμες της αγωγής.


από την εφημερίδα της κυβερνήσεως
Frank Zappa
Remember, information is not knowledge; knowledge is not wisdom; wisdom is not truth; truth is not beauty; beauty is not love; love is not music; music is the best.

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #395 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 02:15:25 μμ »
καλημέρα σας . Μηπως ξέρει κάποιος να μου πεί σχετικά με το ανοιχτό πανεπιστήμιο Αγγλιας στο Λονδίνο για τα προγράμματα μεταπτυχιακών σε επιστήμες τις αγωγής , συγκεκριμένα ειδική αγωγή??  που μπορώ να βρώ πληροφορίες? Εχει παρακολουθήσει κανείς το εξ αποστάσεως?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:55:43 »

Αποσυνδεδεμένος Skyfall

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #396 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 05:02:06 μμ »
καλημέρα σας . Μηπως ξέρει κάποιος να μου πεί σχετικά με το ανοιχτό πανεπιστήμιο Αγγλιας στο Λονδίνο για τα προγράμματα μεταπτυχιακών σε επιστήμες τις αγωγής , συγκεκριμένα ειδική αγωγή??  που μπορώ να βρώ πληροφορίες? Εχει παρακολουθήσει κανείς το εξ αποστάσεως?
Δεν το έχει παρακολουθήσει κανείς γιατί απλά δεν υπάρχει... http://www3.open.ac.uk/study/postgraduate/education/index.htm Αυτό που υπάρχει είναι δύο μεταπτυχιακά courses: Difficulties in literacy development http://www3.open.ac.uk/study/postgraduate/course/e801.htm και Critical issues in equity, diversity and educational practice http://www3.open.ac.uk/study/postgraduate/course/e805.htm που όμως οδηγούν σε MEd και σε μάστερ για την ανοιχτή εξ αποστάσεως εκπαίδευση.
Προσωπικά δεν νομίζω πως μπορεί να γίνει μεταπτυχιακό στην ειδική εντελώς εξ αποστάσεως.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #397 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 01:58:27 πμ »
Λοιπόν γι ανα λέμε τα πράγματα όπως είναι:
μεταπτυχιακά εξα αποστάσεως υπάρχουν πάρα πολλά. Δεν αποτελεί κάτι ασυνήθιστο αυτό και εννοείται ολυτε για τον ΔΟΑΤΑΠ είναι ασυνήθιστο. Συνήως σε οικονομικές επιστημες, επιστημες αγωγής και γενικά θεωρητικές σχολές υπάρχουν μαστερ εξ αποστάσεως για ότι αντικείμενο θες. Κανονικά μαστερ που είναι ισότιμα. Από εκεί και πέρα θέλει ψάξιμο.

Οι εποχές έχουν αλλάξει, οι μέθοδοι διδασκαλίας επίσης και η εξ αποστάσεως εκπάιδευση έχει μπει για τα καλά. Το ότι είναι περίεργο για κάποιους, δεν σημαίνει ότι από πίσω έχει κάτι το περίεργο. Είναι αρκετά διαδεδομένα όλα αυτά, άλλωστε η Ελλαδα εχει και το ΕΑΠ.

Αποσυνδεδεμένος antonia19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #398 στις: Δεκέμβριος 26, 2012, 08:22:44 μμ »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Είχα κάνει αίτηση για το μεταπτυχιακό εξ'αποστάσεως στις επιστήμες της αγωγής στο παν. Λευκωσίας για το εαρινό εξάμηνο. Μου απάντησαν ότι με δέχτηκαν και περιμένουν τα 400 ευρώ για να κλείσω τη θέση. Υπάρχει τπτ νεότερο (το οτιδήποτε..)από κάποιον που το παρακολουθεί? Δεν έχω ακόμα πιστεί ότι αξίζει!!!

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #399 στις: Δεκέμβριος 27, 2012, 01:57:27 μμ »
antonia19 κι εμενα με δεχτηκανε για το εαρινο εξαμηνο στο Παν.Λευκωσιας για το ιδιο μεταπτυχιακο και ηδη εχω δωσει και την προκαταβολη. Επειδη το εψαξα αρκετα το ζητημα απο το Σεπτεμβριο και μετα, κατεληξα οτι αξιζει να το προσπαθησω. Αν και ξερω πως ειναι απαιτητικο το προγραμμα και ταυτοχρονα εχω πρωινη δουλεια και 2 μικρα παιδακια, θεωρω πως εφοσον με δεχτηκανε τωρα δεν πρεπει να χασω την ευκαιρια. Μην ξεχνας πως οσο περναει ο καιρος ολο και περισσοτεροι θα αποκτουν την επαρκεια μεσω ειτε του ιδιου μεταπτυχιακου ειτε της ΑΣΠΑΙΤΕ ειτε των ειδικων σεμιναριων. Οποτε οσο νωριτερα ολοκληρωσουμε τις σπουδες τοσο μεγαλυτερο προβαδισμα θα εχουμε. Η αποφαση βεβαια δικη σου. Και αν εντελει αποφασισεις να το παρακολουθησεις, μπορουμε να ανταλλασσουμε και αποψεις κατα τη διαρκεια της φοιτησης!  ;) Ειδική αγωγή θα ακολουθησεις;

Αποσυνδεδεμένος antonia19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #400 στις: Δεκέμβριος 27, 2012, 03:13:50 μμ »
μάλλον θα το παρακολουθήσω και εγω το μεταπτυχιακο. για ειδικη αγωγη σκεφτομαι μιας και η αλλη που  προσφερει δεν με πολυενδιαφερει. και εγω στην ιδια φαση ειμαι με δουλεια και 2 μικρα παιδακια γι αυτο ρωταω για τις απαιτησεις γιατι απο ελευθερο χρονο δεν παμε και πολυ καλα!! θα σου στειλω σε προσωπικο μνμ το mail μου να μιλαμε κατα τη διαρκεια..θα χρειαστει..

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #401 στις: Δεκέμβριος 27, 2012, 04:48:25 μμ »
Καλησπέρα. Με πήραν κ εμένα στο μεταπτυχιακό. Το έχω ψαξει κ εγω κ πιστευω πως αξίζει. Με έχει ηδη ενημερώσει μια κοπέλα απο το φορουμ οτι ειναι αρκετα απαιτητικό αλλα αξίζει. Είναι κ οργανωμένο σαν Πανεπιστήμιο. Θέμα χρόνου έχουμε όλοι αφου έχουμε παιδάκια πόσο μαλλον για εσάς που εργάζεστε κιόλας αλλα το αποτέλεσμα μετράει.  Εύχομαι σε όλους μας καλή επιτυχία.

Αποσυνδεδεμένος maria31

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #402 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 10:23:02 μμ »
ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ CLUB.
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ , ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ;ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΝ ΜΑΖΕΥΤΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΘΑ ΟΡΓΑΝΩΣΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ;;;

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #403 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 10:35:16 μμ »
Και εγώ για το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, με τα ίδια θέματα με εσάς. Την αίτηση δεν την ολοκλήρωσα ακόμα, λέτε να το άργησα; Ήθελα να ρωτήσω, αυτή την έκθεση προσωπικών στόχων την γράψατε; Σε τι βασιστήκατε, βρήκατε κάποιο πρότυπο, γιατί εγώ ότι βρήκα μου φάνηκε πολύ ασαφές και κόμπλαρα :-[

Αποσυνδεδεμένος antonia19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #404 στις: Δεκέμβριος 29, 2012, 09:22:09 πμ »
ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ CLUB.
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ , ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ;ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΝ ΜΑΖΕΥΤΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΘΑ ΟΡΓΑΝΩΣΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ;;;

και εμένα το ίδιο μου είπανε..εγώ πάντως είμαι από κρήτη.


Και εγώ για το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, με τα ίδια θέματα με εσάς. Την αίτηση δεν την ολοκλήρωσα ακόμα, λέτε να το άργησα; Ήθελα να ρωτήσω, αυτή την έκθεση προσωπικών στόχων την γράψατε; Σε τι βασιστήκατε, βρήκατε κάποιο πρότυπο, γιατί εγώ ότι βρήκα μου φάνηκε πολύ ασαφές και κόμπλαρα :-[

Μέχρι μέσα ιανουαρίου μου είχανε πει για τις αιτήσεις,νομίζω ότι εάν πληρείς τις προυποθέσεις θα σε πάρουν..
Στην έκθεση και εγω που είχα ψάξει μου φάνηκαν όλα γενικότιτες και ασάφειες. Οπότε αυτοσχεδίασα..
Ανέφερα περιληπτικα κάποια πράγματα για μένα,μετά γιατί επέλεξα το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό, τι περιμένω ότι θα μου προσφέρει, ποιοι είναι οι στοχοι μου για το μελλον..


Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #405 στις: Δεκέμβριος 29, 2012, 10:09:48 πμ »
εγώ κορίτσια έκανα αίτηση τον Οκτώβρη και δε μου ζητήσανε έκθεση. Μόνο βιογραφικό, αίτηση, πτυχίο, μεταπτυχιακό, απολυτήριο λυκείου και proficiency έστειλα συνημμένα με email. Από Αθήνα είμαι εγώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2012, 10:13:11 πμ από annap »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160321
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 760
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 728
Σύνολο: 751

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.