*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως  (Αναγνώστηκε 257661 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #518 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 11:57:44 μμ »
melpo, μήπως άλλαξε κάτι με την αλλαγή του έτους; Περίεργο είναι να ξεκινάμε μαζί και άλλα να λένε σε σένα και άλλα σε μένα... Για να το ξεκαθαρίσω: Στην Κύπρο έχουν Εαρινό Εξάμηνο (Φεβ-Μάιος) και Χειμερινό (Οκτ-Ιαν) που επί της ουσίας είναι τετράμηνα; Και αν εκμεταλλευτούμε το καλοκαίρι είναι σα να έχουμε κάνει 3 εξάμηνα, ενώ ουσιαστικά είναι τρία τετράμηνα;
Αν επικοινωνήσεις με τον υπέυθυνο πες μου! Εμένα μου απάντησαν μέσω e-mail αυτό που έγραψα πιο πάνω, ότι το Φεβρουάριο θα αναγνωριστεί και το 12μηνο πρόγραμμα.
πραγματικα εχω κατα μπερδευτει με ολα οσα γραφονται....δηλαδη υπαρχουν 2 προγραμματα? 12μηνο κ 18μηνο??
εμενα παντως μου μιλησαν για 3  4μηνα.... αλλαξε κατι τωρα για το εαρινο?? μηπως αυτο δεν αναγνωριστει??
ποιο φλεβαρη περιμενουν?? δηλαδη αφου ξεκινησουμε θα ξεκινησουν διαδικασιες για να  γινει η αναγνωριση??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:15:21 »

Αποσυνδεδεμένος ell1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #519 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 12:11:15 πμ »
Αριάδνη, σου αντιγράφω την απάντηση που μου έδωσαν από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

"Όντως επισήμως ο ΔΟΑΤΑΠ έχει αναγνωρίσει το 18μηνο πρόγραμμα. Ωστόσο έχουν κατατεθεί οι αιτήσεις για αναγνώριση και του 12μηνου προγράμματος και αναμένεται ότι μέχρι το ερχόμενο μήνα θα έχουμε την αναγνώριση και του 12μηνου, κάτι που θεωρείται βέβαιο ότι θα μας δοθεί, πάντα όμως με μια μικρή επιφύλαξη. "

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #520 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 12:15:07 πμ »
Αριάδνη, σου αντιγράφω την απάντηση που μου έδωσαν από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

"Όντως επισήμως ο ΔΟΑΤΑΠ έχει αναγνωρίσει το 18μηνο πρόγραμμα. Ωστόσο έχουν κατατεθεί οι αιτήσεις για αναγνώριση και του 12μηνου προγράμματος και αναμένεται ότι μέχρι το ερχόμενο μήνα θα έχουμε την αναγνώριση και του 12μηνου, κάτι που θεωρείται βέβαιο ότι θα μας δοθεί, πάντα όμως με μια μικρή επιφύλαξη. "

με τη λογικη αυτη καλυτερα να επιλεξω το 18μηνο που ειναι και σιγουρο....εχουμε τη δυνατοτητα αυτη?? μη βρεθω προ εκπληξεως ξεκινωντας το 12μηνο...

Αποσυνδεδεμένος ell1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #521 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 12:18:38 πμ »
Αυτό θέλω να μάθω κι εγω, αν γίνεται να επιλέξω το 18μηνο. Έχω καταλάβει ότι έχουν και τα 2 τον ίδιο αριθμό μαθημάτων, σωστά; Οπότε λογικά το μόνο που χρειάζεται είναι να πάρουμε λιγότερα ανά τετράμηνο. Κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:15:21 »

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #522 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 12:25:14 πμ »
Αυτό θέλω να μάθω κι εγω, αν γίνεται να επιλέξω το 18μηνο. Έχω καταλάβει ότι έχουν και τα 2 τον ίδιο αριθμό μαθημάτων, σωστά; Οπότε λογικά το μόνο που χρειάζεται είναι να πάρουμε λιγότερα ανά τετράμηνο. Κάνω λάθος;
εγω πραγματικα δεν ηξερα οτι υπηρχαν 2 προγραμματα.απο εδω το μαθαινω...μηπως οντως δεν υπαρχει??τι να πω....θα παρω αυριο τηλ... δεν παει αλλο αυτη η ασυννενοησια. αυτοι που ξεκινησαν δηλ το χειμωνα κανουν 18μηνο?? μα εμενα δεν με ρωτησαν καν αν θελω 18μηνο η 12μηνο. απλως ειπα για πληρους φοιτηση

Αποσυνδεδεμένος ell1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #523 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 12:36:13 πμ »
Ούτε εμένα με ρώτησαν. Γιατί άλλαξαν τη διάρκεια μέσα σε 3 μήνες δεν το κατάλαβα! Πάντως στο σάιτ τους βλέπω ότι ακόμα και όταν το παρακολουθείς δια ζώσης το πρόγραμμα ειναι ακριβώς τα ίδια μαθήματα με το εξ αποστάσεως. Και τα 2 έχουν 90 ECTS. Εϊναι χαζό να χάσουμε την αναγνώριση, ενώ κάνουμε τα ίδια μαθήματα σε λιγότερο χρόνο. Αν είναι να μη βιαστούμε, να αργήσουμε ένα εξάμηνο/τετράμηνο να τελειώσουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2013, 12:37:45 πμ από ell1 »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #524 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 12:38:49 πμ »
Προφανώς θέλουν να τελειώσουν όλοι τον ίδιο χρόνο και αυτοί που ξεκίνησαν φθινοπωρινό εξάμηνο του 2012 και είναι στο 18μηνο πρόγραμμα και αυτοι που θα ξεκινήσουν στο εαρινό του 2013 και θα είναι 12μηνο. Προφανώς πρέπει να βγει καινούργια απόφαση ΔΟΑΤΑΠ για το 12μηνο. Να σας πω πάντως ότι ότι σας λένε μην το πολυπιστεύετε γιατί πολλές φορές άλλα καταλαβαίνουν αυτοί (λόγω της ιδιορυθμίας των τετραμήνων). Μπορεί δηλαδή να ξεκινήσετε και ξαφνικά να σας πουν επίσημα ότι είναι 18 μηνο αυτό που εγκρίθηκε, άσχετα με το τι λέει η γραμματεία.

Το πιο πιθανό είναι να καταλαβαίνουν οι δύο πλευρές άλλα. Εγώ σε επικοινωνία μαζί τους αυτή την εντύπωση μου έδωσαν

Το γεγονός φυσικά ότι όλοι θα έχουν ένα μαστερ ειδικής αγωγής καταλαβαίνετε πιστεύω ότι είναι εξαιρετικά αρνητικό για να σας αποκαταστήσει επαγγελματικά. Αν το καταλάβουν αυτό όλοι ε τότε ίσως μειωθεί αυτή η τρέλα. Επίσης δεν ξέρω από εδώ μέσα πόσοι κατάλαβαν αν έχουν πράγματι την οικονομική δυνατότητα να το κάνουν. Διότι δεν νομίζω να επιτρέπουν να παρακολουθείς χωρίς την καταβολή δόσεων.

Υποθέτω του βόλου πλεον το μαστερ μοιάζει μια σταγόνα, εκτός και αν μπει και ο βόλος σε άλλα κόλπα... Χρήμα τρελό λέμε

Και φανταστείτε ξαφνικά το καλοκαιράκι το Υπουργείο Παιδείας να τα αλλάξει .....όλα.. στην νομοθεσία που το έχει δηλώσει άλλωστε...:o :o :o :o :o Στα αλήθεια αυτό το έχετε σκεφτεί;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2013, 12:42:07 πμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος ell1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #525 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 12:48:24 πμ »
Τι να αλλάξει ακριβώς; Τη νομοθεσία για την Ειδική Αγωγή; Εγώ προσωπικά επέλεξα την άλλη κατεύθυνση, "Εκπαιδευτική Ηγεσία", οπότε με ενδιαφέρει μόνο αν το πρόγραμμα αναγνωρίζεται από τον ΔΟΑΤΑΠ. Πάντως πράγματι, αυτό με τα τετράμηνα/εξάμηνα μας έχει κάνει να μπλεχτούμε τόσο!

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #526 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 01:01:27 πμ »
εύχομαι όλα να πάνε καλά γιατί είναι η πρώτη φορά που λειτουργεί και να μην υπάρξουν προβλήματα πάντως μάλλον από όλες τς αιτήσεις οι περισσότερες περάσανε ψάχνουν και αυτοί για λεφτά με την οικονομική δυσκολία που αντιμετωπίζουν.
Εμπόριο τα master της ειδικής και δεν νομίζω να αφήσει η κατρακύλα που έχουμε στην εκπαίδευση απέξω την ειδική εδώ κόβουν αναπηρικές και επιδόματα για τα παιδιά θα ενδιαφερθούν
πάντως οι γεωτεχνικοί αφού προς το παρόν έχει ρεύμα η ειδική έχουν πάει σε διάφορα master πόσοι πια θα συνεχίζουν να μπαίνουν στα σμεα με τις μειώσεις αναπληρωτών θα μπουκώσει και εκεί το πράγμα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2013, 01:57:39 πμ από futiki »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #527 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 01:04:03 πμ »
Προσωπικά, πάντως, δεν γνωρίζω άλλο πανεπιστήμιο που να αλλάζει προγράμματα και διάρκεια σπουδών κατά το δοκούν. Επίσης, δεν γνωρίζω πανεπιστήμια πλήν αυτού και της Βουλγαρίας που να "φτιάχνουν" κύκλους σπουδών με βάση το τι αναγνωρίζεται ή όχι σε μια άλλη χώρα....

Αν κάποιος γνωρίζει άλλο σοβαρό πανεπιστήμιο που να το κάνει αυτό, παρακαλώ να μου το υποδείξει.

Άρπα κόλα σπουδές, κονόμα, και τίποτ' άλλο!
Παιχνίδι με την αγωνία ανθρώπων να βρουν μια δουλειά........
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #528 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 01:09:43 πμ »
συμφωνώ και να φανταστείς δεν υπάρχουν και οργανικές νομίζω στα σμεα ασεπ στην ειδική ακόμα τον περιμένουμε να βγει από 2010 και πολλοί απ'ότι έχω καταλάβει μπορεί να παρακλουθούν ήδη της Βουλγαρίας και της Κύπρου και γράφουν διάφορα για να μπερδεύουν και να ανστατώνουν τους άλλους μην τους φάνε τις απειροελάχιστες θέσεις δεν φθάνει που δίνουν και υπέρογκα ποσά τέτοιες εποχές

Αποσυνδεδεμένος museum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #529 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 01:14:36 πμ »
Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα είναι αν αναγνωρίζεται και το 12μηνο πρόγραμμα. Κοιτάζοντας τις προυποθέσεις από το ΔΟΑΤΑΠ για τα εξ αποστάσεως βλέπω να λέει ότι

"Αναγνώριση Σπουδών εξ Αποστάσεως
 
Η ισοτιμία των τίτλων που απονέμονται από Ιδρύματα τύπου «ανοικτού πανεπιστημίου», «σπουδών εξ αποστάσεως» και «εξωτερικών πτυχίων» αναγνωρίζεται υπό τον όρο ότι τα συγκεκριμένα Ιδρύματα έχουν ειδικό πρόγραμμα σπουδών για τον σκοπό αυτό (Ν.3328/2005, αρθ.4, παρ.1α ). Ειδικότερα, αν το πρόγραμμα παρέχεται από Ίδρυμα που προσφέρει σπουδές τακτικής παρακολούθησης και εξ αποστάσεως σπουδές θα πρέπει το εξ αποστάσεως πρόγραμμα να προσφέρεται και με συμβατικό τρόπο και με τα ίδια ποιοτικά χαρακτηριστικά.
 
Επίσης, σύμφωνα με τον προαναφερθέντα Νόμο :
•   «Ολόκληρη η διαδικασία παροχής τέτοιου τύπου προγράμματος γίνεται αποκλειστικά από το ίδρυμα και όχι από άλλο με οποιονδήποτε τρόπο συνεργαζόμενο με αυτό ίδρυμα». Εξαίρεση αποτελεί η χρήση- και μόνον- χώρου στην ημεδαπή ως εξεταστικού κέντρου, που προσδιορίζεται από το ίδιο το Ίδρυμα της αλλοδαπής.
•   Η διάρκεια των σπουδών και οι όροι αξιολόγησης, προαγωγής και αποφοίτησης των σπουδαστών  πρέπει να πληρούν τις απαιτήσεις των πανεπιστημίων της ημεδαπής και ειδικότερα του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου (Ε.Α.Π).
 
Ειδικότερα, το πρόγραμμα θα πρέπει :
•   να περιλαμβάνει  γραπτές ή προφορικές εξετάσεις δια ζώσης/in presentia (εκτός των εργασιών ) των οποίων η επίβλεψη και η αξιολόγηση γίνεται από το επιστημονικό προσωπικό του εν λόγω ιδρύματος.
•   οι καθηγητές/αξιολογητές/επιβλέποντες του προγράμματος να είναι μέλη ή επίσημοι εξωτερικοί συνεργάτες του ακαδημαϊκού προσωπικού του ιδρύματος .
 
Τέλος, σύμφωνα με απόφαση του Δ.Σ του ΔΟΑΤΑΠ, η «ισοτιμία και αντιστοιχία» τίτλων που έχουν αποκτηθεί με την διαδικασία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης χορηγείται μόνον εφόσον υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα σπουδών στο Ε.Α.Π και κατόπιν σύγκρισης του προγράμματος σπουδών της σχολής στην ημεδαπή με αυτό της σχολής στην αλλοδαπή. Σε κάθε περίπτωση ισχύει ότι για αναγνώριση της αντιστοιχίας με σχολές 4ετούς φοίτησης στην ημεδαπή απαιτείται συνεκτίμηση βασικού και μεταπτυχιακού τίτλου. Η συνεκτίμηση αφορά σε τίτλους που έχουν αποκτηθεί με σπουδές «όμοιου τύπου» (ή εξ αποστάσεως ή συμβατικά).  Τόσο οι προπτυχιακοί τίτλοι  όσο και οι μεταπτυχιακοί αναγνωρίζονται ως ισότιμοι προς τους απονεμόμενους από το Ε.Α.Π .

Νομίζω στο ΕΑΠ τα μεταπτυχιακά είναι 2 χρόνια, οπότε και πάλι το 18μηνο δεν θα μας κάλυπτε αν είναι όντως έτσι.
Αισθάνομαι πως κάποιος ο οποίος θέλει να αποκτήσει γνώσεις πάνω στην ΕΑ και στην συνέχεια να χρησιμοποιήσει το πτυχίο του όπως αυτός κρίνει σωστά, θα το κάνει είτε είναι 12μηνο, είτε 18μηνο.  Στην περίπτωση αυτών που θα ξενικήσουν τον Φεβρουάριο είτε είναι 12μηνο, είτε 18μηνο λίγη σημασία έχει γιατί αν θέλουν να το χρησιμοποιήσουν για εργασία στα σχολεία, δεν θα προλάβουν το σχολικό έτος 2013-2014, οπότε είναι το ίδιο πράγμα το 12μηνο ή 18μηνο. Στην τελική κατά την διάρκεια των σπουδών θα ανακοινωθεί αν αναγνωρίζεται το 12μηνο πρόγραμμα και όλα καλά.
Στο πιστοποιητικό εισδοχής γράφει πως η κανονική διάρκεια του προγράμματος είναι 3 Τετράμηνα Πλήρους Φοίτησης ή μέχρι 4 χρόνια μερικής φοίτησης.
Σε όλα τα προγράμματα μεταπτυχιακού επιπέδου (και στο εξωτερικό αλλά και στο ΕΑΠ μπορείς κατά την διάρκεια των σπουδών σου από πλήρους φοίτησης να το κάνεις μερικής.
Αν με ρωτάνε αν είναι εμπόριο πτυχίων, η απάντησή μου είναι Ναι! Αν με ρωτάτε αν και τα ελληνικά πανεπιστήμια (Βόλος, Αθήνα κτλ) δεν το έχουν ως εμπόριο Ναι! θα σας απαντήσω πάλι. Σημασία έχει κατά την διάρκεια να λάβεις γνώσεις και βιβλιογραφία που να μπορέσει να σε βοηθήσει στο επάγγελμά σου.
Προσωπικά θεωρώ χαζό να αναλωνόμαστε αν είναι 12 ή 18 μήνες. Σημασία έχει η ποιότητα των σπουδών, ποιοι σε διδάσκουν και τι σε διδάσκουν. Θεωρώ πως αν το 18μηνο έχει πάρει έγκριση λογικά θα πάρει και το 12μηνο. Επαναλαμβάνω πως για αυτούς που θα ξεκινήσουν Φεβρουάριο λίγη σημασία έχει στην πράξη.
Για οτιδήποτε νεώτερο ενημερώστε και εμένα.
Ευχαριστώ πολύ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2013, 01:17:48 πμ από museum »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #530 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 01:15:43 πμ »
Θέλω να εκφράσω μία απορία: Ο γιος μου, μαθητής δημοτικού, έχει μαθησιακές δυσκολίες και ψαχνόμαστε για δυσλεξία. Στο σχολείο κάνει βέβαια ενισχυτική, αλλά δεν επαρκεί. Η δασκάλα του δουλεύει αποκλειστικά με τους καλούς μαθητές και δεν καταβάλλει καμία προσπάθεια με τον δικό μου. Τον έχουμε πάει σε λογοθεραπευτές, εργοθεραπευτές κλπ, ενώ παράλληλα τον διαβάσει εξειδικευμένη δασκάλα στο σπίτι. Ρωτάω εγώ τώρα:1ο) Το δημόσιο σχολείο δεν θα έπρεπε να εξασφαλίζει την εκπαίδευση και πρόοδο και αυτών των παιδιών; 2ο) Όλοι όσοι κάνουν μεταπτυχιακά ή εξειδικεύονται στην ειδική αγωγή είναι σε θέση να βοηθήσουν αυτά τα παιδιά; 3ο)Μπορώ να εμπιστευτώ κάποιους που τους ενδιαφέρει μόνον η παιδαγωγική επάρκεια (δεν μπορώ να δεχτώ ότι άσχετες με την εκπαίδευση ειδικότητες αγάπησαν ξαφνικά την ειδική αγωγή); Αυτά με όλη την καλή διάθεση, γιατί υποψιάζομαι ότι κάποιοι κόπτονται για τα συγκεκριμένα μεταπτυχιακά,όπως κόπτονταν κάποιοι άλλοι παλιότερα να γίνουν δάσκαλοι ή καθηγητές για τον διορισμό και αδιαφορούσαν για όλα τα άλλα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #531 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 01:19:23 πμ »
συμφωνώ και να φανταστείς δεν υπάρχουν και οργανικές νομίζω στα σμεα ασεπ στην ειδική ακόμα τον περιμένουμε να βγει από 2010 και πολλοί απ'ότι έχω καταλάβει μπορεί να παρακλουθούν ήδη της Βουλγαρίας και της Κύπρου και γράφουν διάφορα για να μπερδεύουν και να ανστατώνουν τους άλλους μην τους φάνε τις απειροελάχιστες θέσεις δεν φθάνει που δίνουν και υπέρογκα ποσά τέτοιες εποχές

Υπάρχουν κάποιες οργανικές σε ΣΜΕΑΕ και ΚΕΔΔΥ (εγώ έχω μία από αυτές).

Από αυτό, όμως, μέχρι την πληθώρα των κατόχων και φοιτητών μεταπτυχιακών οι οποίοι έχουν ήδη γίνει (ή γίνονται τώρα) αντικείμενα εκμετάλλευσης και οικονομικής αφάιμαξης, από πανεπιστήμια που κάθε μέρα έχουν και ένα διαφορετικό πρόγραμμα σπουδών..........

ΔΕΝ πρόκειται να απορροφηθούν όλοι! Και βάζω το χέρι μου στη φωτιά γι' αυτό. Μπορεί να απορροφηθούν κάποιες τεχνικές ειδικότητες, αλλά νηπιαγωγοί, δάσκαλοι, φιλόλογοι, ξενόγλωσσοι....... Αν ήμουν στη θέση τους, ειλικρινά δεν θα το έκανα, και με τέτοιες γελοίες συνθήκες σπουδών
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160353
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 786
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 610
Σύνολο: 621

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.