*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί και το 2023  (Αναγνώστηκε 869317 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Filologos!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #4732 στις: Μάιος 17, 2023, 01:45:56 μμ »
Επομένως να μην περιμένουμε ούτε την επόμενη εβδομάδα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:36:54 »

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1559
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #4733 στις: Μάιος 17, 2023, 01:47:06 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/416552_ti-leei-o-gg-toy-ypaith-gia-tin-anakoinosi-ton-onomaton-ton-dioristeon
Σημερινο.
ή οντως μιλησαν ή αναπαρηγαγαν την ΠΕΑΔ
Σύμφωνα με το δημοσιευμα φαίνεται ότι από την πλευρά κοπτση και υπουργείου έχει βγει η είδηση αυτή. Τωρα αν ο Κόπτσης και το υπουργείο δεν έχουν καμία σχέση νομίζω ότι πρέπει να βγουν με δελτίο τύπου και να πουν τι πραγματικα συμβαίνει.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 520
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #4734 στις: Μάιος 17, 2023, 02:05:25 μμ »
Άμα είναι να υπάρξουν τόσες προϋποθέσεις, ψάξε τ’αυγό και κούρευτο με λίγα λόγια.

Πρέπει κάποια στιγμή να αλλάξει αυτό το ηλίθιο σύστημα που αλλιώς μετράνε τις προϋπηρεσίες, αλλιώς τις μισθοδοσίες και δεν ξέρω εγώ τι και να μην έχουμε αυτά τα μπάχαλα όπως τώρα. Να τελειώνουν όλες οι υπηρεσιακές μεταβολές και οι τοποθετήσεις από τον Ιούνιο και να μπορεί ο κόσμος να προγραμματίσει τη ζωή του.

Συμφωνώ απολύτως ότι θα έπρεπε αυτές οι νομοθετικές προσαρμογές να είχαν γίνει προ ετών. Ωστόσο, μπροστά στην παρούσα κατάσταση όπου έχουν ήδη υποβληθεί οι δηλώσεις περιοχών στην πλατφόρμα του ΟΠΣΥΔ, οι μόνες επιλογές που έχει ο κρατικός μηχανισμός (ο οποίος, υποτίθεται, "έχει συνέχεια") είναι οι εξής:

1) Ή προχωρά άμεσα στην ανακοίνωση του Excel και την έκδοση του ΦΕΚ, και άρα θα λουστεί και το κόστος περίπου 2 μηνών έξτρα μισθοδοσιών.
2) Ή "στήνει" τη σύνθεση της υπηρεσιακής κυβέρνησης ώστε να είναι 'βολική" για την εφαρμογή της "σολομώντειας λύσης" που προανέφερα, με την ελάχιστη δυνατή επιβάρυνση μισθοδοσιών, αλλά και με αρκετή ακροβασία επί ξυρού ακμής ως προς τις ημερομηνίες.
3) Ή περιμένει να βγει η οριστική κυβέρνηση μετά τις δεύτερες εκλογές, όπου όμως μέχρι τότε θα έχουν παρέλθει όλα τα χρονικά περιθώρια και θα πρέπει να δηλωθούν εκ νέου οι περιοχές από όλους (δηλαδή και από όσους θα έχουν μεταβάλλει τις προϋπηρεσίες τους στις 30/6), αλλιώς θα τιναχτεί στον αέρα η διαδικασία από τις δικαστικές προσφυγές που ευλόγως θα ακολουθήσουν.
4) Ή τα κάνει "όλα π...α", περιμένοντας όχι μόνο να ολοκληρωθούν οι δεύτερες εκλογές, αλλά και να τρέξει πρώτα η διαδικασία της ειδικής (με τους νέους της πίνακες) και μετά της γενικής (επίσης με εκ νέου υποβολή δηλώσεων περιοχών και εκκαθάριση της γενικής αφού θα έχει τρέξει πρώτα η ειδική).

Άλλες επιλογές δεν βλέπω να υπάρχουν. Δυστυχώς, όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια. Και ακόμα δυστυχέστερα, όταν φταίχτης είναι το κράτος, συνήθως δεν την πληρώνει ο φταίχτης, αλλά όποιος υφίσταται τις συνέπειες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2023, 02:06:59 μμ από Scout »

Αποσυνδεδεμένος Mr.Kyr.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #4735 στις: Μάιος 17, 2023, 02:09:53 μμ »
Η μοναδική σολομώντειος λύση που θα μπορούσε να ικανοποιεί μέρη των παραπάνω, θα ήταν να έβγαινε το Excel γύρω στις 20 Ιουνίου, το ΦΕΚ στις 29 Ιουνίου (μία μέρα πριν στοιχειοθετηθεί το δικαίωμα προσμέτρησης της φετινής προύπηρεσίας των ιδιωτικών εκπαιδευτικών) και να προβλέπεται στο ΦΕΚ η ορκωμοσία όσο το δυνατόν αργότερα αλλά εντός του μηνός, δηλαδή π.χ. από 25 έως και 28 Ιουλίου. Με τον τρόπο αυτό θα μπορούσε να ελαχιστοποιηθεί (αλλά όχι να αποφευχθεί εντελώς) η μισθολογική επιβάρυνση στον κρατικό προϋπολογισμό, δηλαδή χοντρικά να πρέπει να καταβληθούν μισθοί 20 ημερών παραπάνω. (Grosso modo οι ημερομηνίες και τα διαστήματα.)

Για να μπορέσει όμως να τεθεί σε εφαρμογή έστω και αυτή η λύση, αναγκαία συνθήκη είναι να δεχθεί να υπογράψει την έκδοση του ΦΕΚ η αμιγώς υπηρεσιακή κυβέρνηση που θα κυβερνά μεταξύ των δύο εκλογικών αναμετρήσεων. Και για να το πούμε σε πιο απλά ελληνικά, θα πρέπει μεταξύ των προέδρων των τριών ανωτάτων δικαστηρίων να επιλεγεί για υπηρεσιακός πρωθυπουργός ο πιο... ευεπίφορος και "βολικός" σε πιέσεις. Και ανάλογα να επιλεγούν και οι συναρμόδιοι υπουργοί που θα πρέπει να υπογράψουν το ΦΕΚ. Δύσκολη και πολυπαραγοντική εξίσωση, ομολογουμένως...

Η σολομώντειος λύση που προτείνεις είναι σωστή ως σκέψη, αλλά από τη στιγμή που βγήκε η πρόσκληση για δήλωση περιοχών με προθεσμία ως τις 12/05, η προϋπηρεσία των ιδιωτικών μετράει μέχρι τότε. Ορίζεται σαφώς στην πρόσκληση.

Επίσης, κανείς δε λέει ότι η 30/06 είναι κάποια καταληκτική ημερομηνία. Ο νόμος ορίζει σύνολο 2 πλήρη διδακτικά έτη. Αν εγώ έχω δουλέψει 2 χρονιές από β' φάση, τότε τα δύο πλήρη διδακτικά έτη, θα με βρουν κάπου στην αρχή της τρίτης μου χρονιάς. Γι αυτό και λέμε ότι εξαρχής το λογικό ήταν να τρέξουν όλα το καλοκαίρι, περίοδο που δεν αλλάζουν οι προϋπηρεσίες. Από τη στιγμή όμως που έκαναν την επιλογή να τα τρέξουν τώρα, δεν υπάρχει λύση. Ή θα βγάλουν ονόματα και ΦΕΚ τώρα, ή θα πρέπει να δοθεί η δυνατότητα να γίνουν εκ νέου οι δηλώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2023, 02:22:22 μμ από Mr.Kyr. »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:36:54 »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #4736 στις: Μάιος 17, 2023, 02:19:38 μμ »
μήπως να στέλναμε κανα ερώτημα σε καμία πρωινη εκπομπή (Παπαδάκης Αντ1) να το θίξουν το θέμα?
μήπως και φιλοτιμηθεί το υπουργείο και βγάλει ανακοίνωση ?

Αποσυνδεδεμένος nk25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #4737 στις: Μάιος 17, 2023, 02:34:23 μμ »
Βρίσκω ακραίο να ακυρώσουν την προκήρυξη! Θα υπάρξει μεγάλη δυσφήμηση, όπως επίσης και μεγάλο πολιτικό κόστος στις επαναληπτικές αν δεν έχουν ανακοινωθεί τα ονόματα έως τότε… Ποιος θα τους ψηφίσει με τέτοια ασυνέπεια;;
Ας πάρουμε το θετικο σενάριο ότι θα ανακοινωθούν σύντομα…

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 520
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #4738 στις: Μάιος 17, 2023, 02:38:15 μμ »
ή θα πρέπει να δοθεί η δυνατότητα να γίνουν εκ νέου οι δηλώσεις.

Και λέω τώρα εγώ ο καχύποπτος...

..."σας γλύκανα πρώτα, βάζοντάς σας να κάνετε δηλώσεις περιοχών, αλλά δυστυχώς η 'κακιά αντιπολίτευση' με περιμένει με το δάχτυλο στη σκανδάλη και δεν μου επιτρέπει να βγάλω ονόματα. Για να μην πάμε λοιπόν για Ιούλιο και μπλέξετε με εκ νέου δηλώσεις, ψηφίστε τώρα για... αυτοδύναμη κυβέρνηση από τις πρώτες εκλογές".

Μανιφίκ, ε;

Αποσυνδεδεμένος Mr.Kyr.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #4739 στις: Μάιος 17, 2023, 02:40:32 μμ »
Και λέω τώρα εγώ ο καχύποπτος...

..."σας γλύκανα πρώτα, βάζοντάς σας να κάνετε δηλώσεις περιοχών, αλλά δυστυχώς η 'κακιά αντιπολίτευση' με περιμένει με το δάχτυλο στη σκανδάλη και δεν μου επιτρέπει να βγάλω ονόματα. Για να μην πάμε λοιπόν για Ιούλιο και μπλέξετε με εκ νέου δηλώσεις, ψηφίστε τώρα για... αυτοδύναμη κυβέρνηση από τις πρώτες εκλογές".

Μανιφίκ, ε;


Δεν έχεις άδικο. Ωστόσο, από τη στιγμή που πέρασε η τροπολογία και έχουν την εξαίρεση, δεν μπορεί καμία αντιπολίτευση να τους πει το οτιδήποτε.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 520
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #4740 στις: Μάιος 17, 2023, 02:43:33 μμ »
δεν μπορεί καμία αντιπολίτευση να τους πει το οτιδήποτε.

Μα δεν χρειάζεται να το έχει πει. Αρκεί να μπορούμε να επικαλεστούμε προς τα έξω πως φέρεται ότι το έχει πει. Είμαι βέβαιος ότι με "πιάνετε"...

Αποσυνδεδεμένος Mr.Kyr.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #4741 στις: Μάιος 17, 2023, 02:44:52 μμ »
Μα δεν χρειάζεται να το έχει πει. Αρκεί να μπορούμε να επικαλεστούμε προς τα έξω πως φέρεται ότι το έχει πει. Είμαι βέβαιος ότι με "πιάνετε"...

Μου θυμίζει κάτι δημοσιεύματα που έλεγαν "ο ΓΓ μας έχει πει...." :P

Αποσυνδεδεμένος daskalos2365

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #4742 στις: Μάιος 17, 2023, 02:47:20 μμ »
Μου θυμίζει κάτι δημοσιεύματα που έλεγαν "ο ΓΓ μας έχει πει...." :P
Συνάδελφε μήπως να μην είσαι τόσο καχύποπτος; Πολύ σίγουρος δείχνεις. Αν έχεις καμία πηγή από γραφείο Υπουργείου μιλα ξεκάθαρα. Όλοι λένε την άλλη εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος Mr.Kyr.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #4743 στις: Μάιος 17, 2023, 02:53:59 μμ »
Συνάδελφε μήπως να μην είσαι τόσο καχύποπτος; Πολύ σίγουρος δείχνεις. Αν έχεις καμία πηγή από γραφείο Υπουργείου μιλα ξεκάθαρα. Όλοι λένε την άλλη εβδομάδα.

Δε θυμάμαι να είπα σε κανένα μου μήνυμα ότι θα βγουν ή δε θα βγουν τα ονόματα. Τόνισα το ποια είναι η διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσει το υπουργείο.

Μέχρι σήμερα δεν έχω κάνει καμία πρόβλεψη και άρα δε φοβάμαι αν θα πέσω κάπου μέσα, απλός παρατηρητής είμαι.

Όσο για το "όλοι" που αναφέρεις, να σου θυμίσω ότι είναι οι ίδιοι "όλοι" που μιλούσαν για αυτή την εβδομάδα. Μόνο ο ΠΑΣΑΔ είπε ότι δε θα βγουν αυτή την εβδομάδα χωρίς να πει το πότε και να μπει σε εικασίες. Αυτός είναι και ο λόγος που εμπιστεύομαι αυτά που λέει. Άλλωστε, το είπα και χθες, εγώ δεν μπορώ να αφήσω την οικογένεια πίσω. Και με αυτά τα κενά, αναπληρωτής 4ever :D

Αποσυνδεδεμένος daskalos2365

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #4744 στις: Μάιος 17, 2023, 02:57:06 μμ »
Δε θυμάμαι να είπα σε κανένα μου μήνυμα ότι θα βγουν ή δε θα βγουν τα ονόματα. Τόνισα το ποια είναι η διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσει το υπουργείο.

Μέχρι σήμερα δεν έχω κάνει καμία πρόβλεψη και άρα δε φοβάμαι αν θα πέσω κάπου μέσα, απλός παρατηρητής είμαι.

Όσο για το "όλοι" που αναφέρεις, να σου θυμίσω ότι είναι οι ίδιοι "όλοι" που μιλούσαν για αυτή την εβδομάδα. Μόνο ο ΠΑΣΑΔ είπε ότι δε θα βγουν αυτή την εβδομάδα χωρίς να πει το πότε και να μπει σε εικασίες. Αυτός είναι και ο λόγος που εμπιστεύομαι αυτά που λέει. Άλλωστε, το είπα και χθες, εγώ δεν μπορώ να αφήσω την οικογένεια πίσω. Και με αυτά τα κενά, αναπληρωτής 4ever :D
ο Πασαδ δηλαδή είναι σίγουρος ότι δεν θα βγουν την άλλη εβδομάδα; Γιατί άλλοι σύλλογοι επιμένουν.

Αποσυνδεδεμένος nk25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #4745 στις: Μάιος 17, 2023, 02:58:31 μμ »
Ας ς πιστέψουμε ότι θα βγουν την άλλη βδομάδα!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2023, 03:00:42 μμ από nk25 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 598
Σύνολο: 599

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.