*

Ψηφοφορία

Σωματείο αναπληρωτών με προϋπηρεσία στον κλειδωμένο πίνακα διορισμών

Επιθυμώ να γίνω μέλος ενός τέτοιου σωματείου
97 (81.5%)
Δεν επιθυμώ
22 (18.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 118

Αποστολέας Θέμα: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού  (Αναγνώστηκε 59634 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Elianna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #154 στις: Αύγουστος 06, 2010, 04:26:32 μμ »
και το συντονιστικό της  ένωσης  αναπληρωτών μάλλον στήριξε πολλές ελπίδες στους συνδικαλιστές των Ελμε και γι΄αυτό οι πιέσεις για παράταση της μεταβατικής περιόδου δεν ήταν αρκετές ούτε συντονισμένες....δυστυχώς... !!!
Μια μέρα χωρίς χαμόγελο, είναι μια χαμένη μέρα!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:43:48 »

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #155 στις: Αύγουστος 06, 2010, 04:44:44 μμ »
παιδια ειναι 2 μερες που το μυαλο μου εχει κολλησει και ο,τι και να μου λενε επαναλαμβανω μονοτονα τα ιδια...
οτι μαλλον ΄θα΄μαι μια ζωη αναπληρωτρια -στην καλυτερη περιπτωση θα΄μαι μια ζωη αναπληρωτρια...δυο μερες ειμαι στην κολαση και στον τρομο
ειναι δυνατον οποιος δεν ειναι διοριστεος απο τους επομενους ασεπ και μετα να μενει αναπληρωτης μειωμενου η κανονικου ωραριου?
συγγνωμη αν με βαρεθηκατε να γραφω ολο το ιδιο,αλλα δεν το χωραει ο νους μου ρε γαμωτο...
ειναι δυνατον καποιοι να καθονται στα εδρανα της βουλης να το ξυνουνε ,και να περνουνε 7000 το μηνα?
θα μου πεις εσυ τους ψηφισες !ναι, γιατι εξαπατηθηκα!τωρα τι γινεται?
δυστυχως μενω επαρχια,στην Αθηνα εχετε πολλες επιλογες δικηγορων-μεγαλοδικηγορων κατα προτιμηση...και οσον αφορα τα χρηματα γινεται
διακανονισμος σάυτες τις περιπτωσεις...
το θεμα αφορα ολους μας και αυτους που χανουν τωρα το διορισμο,και αυτους που εγκλωβιστηκαμε στους πινακες,και τους επομενους που θα ξεκινησουν να δινουν ασεπ,μιας και αυτος ο νομος θα δημιουργει 2 κατηγοριες εκπαιδευτικων στην καλυτερη
τους μονιμους
τους αναπληρωτες,που μπορει μια ζωη να καλυπτουν παγιες και διαρκεις αναγκες αλλα ποτε να μη μονιμοποιουνται,αφου το 40%καταργειται
στη χειροτερη εφοσον δε θα προκυρησσονται συγκεκριμενες θεσεις θα δουλευουμε ολοι με συμβασεις,χωρις ποτε να μονιμοποιουμαστε
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #156 στις: Αύγουστος 06, 2010, 04:47:55 μμ »
Εγώ πάντως που μίλησα με μέλος της ΟΛΜΕ ,ήταν το άτομο αραχτό και με μια σιγουριά μου είπε ¨Καλά πως κάνεις έτσι ,θα υπάρξουν τροπολογίες ¨.Εντούτοις απορώ που ήμασταν όλοι εμεις στις πορείες και στις συγκεντρώσεις ,έξω από το υπουργείο ;Μια φορά είχα μετρήσει 50 άτομα που κανονικά έπρεπε να είμαστε 5000-15000.Ενας πιο παλιός από εμένα μου έλεγε ότι για να διεκδικήσουν το 30μηνο ο κόσμος (επι Γιαννάκου αυτό)ΆΡΧΙΖΕ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕ ΣΤΗΝ ΚΗΦΗΣΙΑΣ. Απότον καναπέ δεν κάνουμε τίποτα συνάδελφοι .Έχουμε έναν Σταθιά να μας ειρωνεύεται και να μας χλευάζει ,λες και είναι τσιφλίκι του η εκπαίδευση και μια Διαμαντοπούλου να αυτοαναιρείται συνεχώς και να λέει ψέματα με το τσουβάλι. Που είναι οι 18000 αποσπασμένοι που θα γύρναγαν πίσω οέοο;;Ανταυτού γύρισαν πίσω μόνο 4000 ,προφανώς θα είναι πρώην ψηφοφόροι της ΝΔ .Τι να πω ;Θα μπορούσα να πω και άλλα .Αλλά τέτοια απαξίωση στην προυπηρεσία που την αποκτήσαμε με τόσο κόπο δεν την αντέχω.Που είναι το όραμα που χρειάζεται ο εκπαιδευτικός για να διδάξει ;Στα δικαστήρια ;Ε λοιπόν κερδίσατε κυρία μου ,θα τα πούμε στα δικαστήρια.

Αποσυνδεδεμένος mardz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #157 στις: Αύγουστος 06, 2010, 05:08:11 μμ »
Να δώσουμε μάχη ξάνα...και για όσους λένε για τις απουσίες από τις πορείες στο Σύνταγμα, να πούμε πως κάποιοι είμασταν  σε δυσπρόσιτα 2 χρόνια τώρα και παλεύαμε από κει.!!! Μόνο μέσο μας βέβαια οι απεργείες, αλλά όταν η ΟΛΜΕ έκανε απεργία - ειλικρινά,επειδή έχω μιλήσει με πολλούς συνδικαλιστές - ελάχιστα τους ενδιέφεραν αναπληρωτές και ωρομίσθιοι...απλά μας θεωρούσαν έναν ακόμη μπελά στις δικές τους διεκδικήσεις!!!

ωραια ,
ας μη το θεσω ποσοι ηταν στο συνταγμα γιατι εχεις δικιο οτι καποιοι ηταν μακρια και ηταν ηδη αργα  .
ομως ακομα και ετσι , αυτη η συζητηση που προσπαθει να οργανωσει μια κινηση εναντια στο καθεστως ομηρια που δημιουργειται δενα θα επρεπε να εχει ξεκινησει απο τοτε που φανηκαν τα προσχεδια του πολυνομοσχεδιου ;
απο τοτε δεν θα επρεπε να ξεκινησουν οργανωμενες και μαζικες αντιδρασεις .
ΠΡΟΣΕΞΕ ΑΥΤΟ ,

Ακομη και τωρα ο τιτλος του τοπικ είναι καθαρα συμφεροντολογικος
Εξηγω ,
Αναφερεται σε οσους είναι στο κλειδωμενο πινακα  για σκεψου λιγο,
Πες ότι  δεν εισαι στον πινακα , δεν εχεις εργαστει καθολου , θες να εργαστεις στην εκπαιδευση , δεν είναι παραλογο ότι :
Θ α δινεις ασεπ κάθε δυο χρονια για αγνωστο αριθμο θεσεων,
Μπορει να εργαστεις αναπληρωτης ολοκληρη την υπολοιπη ζωη σου ενώ μπορει να παρεμβληθει και διαστημα που λογω αναωτερω βιας να σε ξεπερασουν όχι μονο για τον διορισμο αλλα και για την αναπληρωση οποτε μετα από πχ 10 χρονια αναπληρωσης και εχοντας  γυρισει  την Ελλαδα απο χρονια σε χρονια να βρεθεις ξαφνικα εκτος εκπαιδευσης και να περιμενεις τον επομενο ασεπ για να ξαναματααποδειξεις την αξια σου παλι ξανα.
Ότι σου ζηταει παιδαγωγικη επαρκεια , εχοντας τελειωσει  άλλος χρονια , άλλος δεκαετιες  και σου ζηταει να φοιτησεις σε παιδαγωγικο τμημα ας εχεις εργαστει ολο αυτό το διαστημα στην εκπαιδευση .
Ότι εξεταζεσαι συνεχως σε κάθε ασεπ στα παιδαγωγικα μαθηματα να αποδειξεις τι ;
Το ότι μιλαει για πρωτα για τον μαθητη και αφου απαξιωνει την προυπηρεσια παιδια σε απομακρυσμενες περιοχες θα μεινουν χωρις ΠΔΣ  (επειδη εχεις κανει σε δυσπροσιτο καταλαβαινεις την αξια αυτου που λεω )
Το ότι δεν θα υπαρχει ενιαιο προγραμμα σπουδων σε όλα τα σχολεια της επικρατειας  
….
Και ένα σωρο άλλα ,
Βλεπεις εχουμε τοσα θεματα που πρεπει να μιλησουμε και να απαιτησουμε και επρεπε να φτασουμε στο σημειο να μην διοριστουμε για να λεμε δεν εχω ξανακατεβει σε διαμαρτυρια (γιατι εχω καλη ανατροφη και δε το επιτρεπει η κοινωνικη μου θεση κλπ)
Ειμαι σιγουρο ότι ακους για πρωτη φορα (μη το παρεις προσωπικα )ότι υπηρξαν  ατομα διορισμενα που προς τιμη τους εδώ και ένα χρονο συμετειχαν στην κινηση εναντιων της ενταξης των ΟΑΕΔιτων στους  πινακες. Είναι κατι εκτος λογικης πολλων από αυτους που τωρα απεγνωσμενα προσπαθουν να οργανωσουν μια κινηση (προσωπικα δεν ειμαι αντιθετος και θα συμμετεχω  οπου χρειαστει).
Οσον αφορα για την ΟΛΜΕ …


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:43:48 »

Αποσυνδεδεμένος sgrig

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #158 στις: Αύγουστος 06, 2010, 08:35:26 μμ »
Αφιερωμένο εξαιρετικά σε όλους τους τύραννους, τυραννίσνους, όπου (σε όποιο υπουργείο ή θώκο) κι αν βρίσκονται και με όποια πολιτική ταμπέλα κι αν κρύβονται...

                      Επί ασπαλάθων

Ήταν ωραίο το Σούνιο τη μέρα εκείνη του Ευαγγελισμού."
πάλι με την άνοιξη.
Λιγοστά πράσινα φύλλα γύρω στις σκουριασμένες πέτρες
το κόκκινο χώμα και οι ασπάλαθοι
δείχνοντας έτοιμα τα μεγάλα τους βελόνια
και τους κίτρινους ανθούς.
Απόμερα οι αρχαίες κολόνες,χορδές μιας άρπας που αντηχούν
ακόμη...
Γαλήνη
-Τι μπορεί να μου θύμισε τον Αρδιαίο εκείνον;
Μια λέξη στον Πλάτωνα θαρρώ,χαμένη στου μυαλού
τ'αυλάκια.
τ΄όνομα του κίτρινου θάμνου
δεν άλλαξε από κείνους τους καιρούς.
Το βράδυ βρήκα την περικοπή:
"τον έδεσαν χειροπόδαρα" μας λέει
"τον έριξαν χάμω και τον έγδαραν
τον έσυραν παράμερα τον καταξέσκισαν
απάνω στους αγκαθερούς ασπάλαθους
και πήγαν και τον πέταξαν στον Τάρταρο κουρέλι".
Έτσι στον κάτω κόσμο πλέρωνε τα κρίματά του
Ο Παμφύλιος ο Αρδιαίος ο πανάθλιος Τύραννος
31 του Μάρτη 1971

                                                      Γ. Σεφέρης

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #159 στις: Αύγουστος 06, 2010, 09:48:59 μμ »
Να δώσουμε μάχη ξάνα...και για όσους λένε για τις απουσίες από τις πορείες στο Σύνταγμα, να πούμε πως κάποιοι είμασταν  σε δυσπρόσιτα 2 χρόνια τώρα και παλεύαμε από κει.!!! Μόνο μέσο μας βέβαια οι απεργείες, αλλά όταν η ΟΛΜΕ έκανε απεργία - ειλικρινά,επειδή έχω μιλήσει με πολλούς συνδικαλιστές - ελάχιστα τους ενδιέφεραν αναπληρωτές και ωρομίσθιοι...απλά μας θεωρούσαν έναν ακόμη μπελά στις δικές τους διεκδικήσεις!!!
ωραια ,ας μη το θεσω ποσοι ηταν στο συνταγμα γιατι εχεις δικιο οτι καποιοι ηταν μακρια και ηταν ηδη αργα  .
ομως ακομα και ετσι , αυτη η συζητηση που προσπαθει να οργανωσει μια κινηση εναντια στο καθεστως ομηρια που δημιουργειται δενα θα επρεπε να εχει ξεκινησει απο τοτε που φανηκαν τα προσχεδια του πολυνομοσχεδιου ;
απο τοτε δεν θα επρεπε να ξεκινησουν οργανωμενες και μαζικες αντιδρασεις .
ΠΡΟΣΕΞΕ ΑΥΤΟ ,Ακομη και τωρα ο τιτλος του τοπικ είναι καθαρα συμφεροντολογικος Εξηγω ,Αναφερεται σε οσους είναι στο κλειδωμενο πινακα  για σκεψου λιγο,Πες ότι  δεν εισαι στον πινακα , δεν εχεις εργαστει καθολου , θες να εργαστεις στην εκπαιδευση , δεν είναι παραλογο ότι :
Θ α δινεις ασεπ κάθε δυο χρονια για αγνωστο αριθμο θεσεων,
Μπορει να εργαστεις αναπληρωτης ολοκληρη την υπολοιπη ζωη σου ενώ μπορει να παρεμβληθει και διαστημα που λογω αναωτερω βιας να σε ξεπερασουν όχι μονο για τον διορισμο αλλα και για την αναπληρωση οποτε μετα από πχ 10 χρονια αναπληρωσης και εχοντας  γυρισει  την Ελλαδα απο χρονια σε χρονια να βρεθεις ξαφνικα εκτος εκπαιδευσης και να περιμενεις τον επομενο ασεπ για να ξαναματααποδειξεις την αξια σου παλι ξανα.
Ότι σου ζηταει παιδαγωγικη επαρκεια , εχοντας τελειωσει  άλλος χρονια , άλλος δεκαετιες  και σου ζηταει να φοιτησεις σε παιδαγωγικο τμημα ας εχεις εργαστει ολο αυτό το διαστημα στην εκπαιδευση .
Ότι εξεταζεσαι συνεχως σε κάθε ασεπ στα παιδαγωγικα μαθηματα να αποδειξεις τι ;
Δεν είναι κι όπως τα λες...
Η πλειονότητα όσων είναι αυτήν τη στιγμή στους κλειδωμένους (Ας γελάσω!) πίνακες,
έχουν δουλέψει χρόνια ωρομίσθιοι, έχουν ξοριστεί σε πόσα σχολεία,
έχουν περάσει πολλάκις ΑΣΕΠ, έχουν γίνει αντικείμενο αισχρής εκμετάλλευσης ως ωρομίσθιοι, δεν πληρώνονταν και άλλα πολλά,
γιατί συμμορφώθηκαν με το υπάρχον ώς τώρα καθεστώς. Και τώρα ξαφνικά ΑΚΥΡΑ όλα!
Μη συγκρίνουμε ανόμοιες καταστάσεις...
Τουλάχιστον, όσοι μπουν σ'αυτήν τη διαδικασία από 'δώ και στο εξής,
θα ξέρουν εξαρχής τι να περιμένουν (λέμε τώρα), όχι άλλα να περιμένουν και άλλα να τους έρχονται στην πορεία...

Κι εμένα με πονά γι'αυτούς, τους μελλοντικούς, γιατί δύο αδερφές μου θα πάρουν πτυχίο τους επόμενους μήνες
και πραγματικά δεν ξέρουν από πού να βάλουν μπρος και τι έχουν ν'αντιμετωπίσουν...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2010, 09:54:22 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος anastasia2010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #160 στις: Αύγουστος 06, 2010, 11:01:02 μμ »
Να δώσουμε μάχη ξάνα...και για όσους λένε για τις απουσίες από τις πορείες στο Σύνταγμα, να πούμε πως κάποιοι είμασταν  σε δυσπρόσιτα 2 χρόνια τώρα και παλεύαμε από κει.!!! Μόνο μέσο μας βέβαια οι απεργείες, αλλά όταν η ΟΛΜΕ έκανε απεργία - ειλικρινά,επειδή έχω μιλήσει με πολλούς συνδικαλιστές - ελάχιστα τους ενδιέφεραν αναπληρωτές και ωρομίσθιοι...απλά μας θεωρούσαν έναν ακόμη μπελά στις δικές τους διεκδικήσεις!!!
ωραια ,ας μη το θεσω ποσοι ηταν στο συνταγμα γιατι εχεις δικιο οτι καποιοι ηταν μακρια και ηταν ηδη αργα  .
ομως ακομα και ετσι , αυτη η συζητηση που προσπαθει να οργανωσει μια κινηση εναντια στο καθεστως ομηρια που δημιουργειται δενα θα επρεπε να εχει ξεκινησει απο τοτε που φανηκαν τα προσχεδια του πολυνομοσχεδιου ;
απο τοτε δεν θα επρεπε να ξεκινησουν οργανωμενες και μαζικες αντιδρασεις .
ΠΡΟΣΕΞΕ ΑΥΤΟ ,Ακομη και τωρα ο τιτλος του τοπικ είναι καθαρα συμφεροντολογικος Εξηγω ,Αναφερεται σε οσους είναι στο κλειδωμενο πινακα  για σκεψου λιγο,Πες ότι  δεν εισαι στον πινακα , δεν εχεις εργαστει καθολου , θες να εργαστεις στην εκπαιδευση , δεν είναι παραλογο ότι :
Θ α δινεις ασεπ κάθε δυο χρονια για αγνωστο αριθμο θεσεων,
Μπορει να εργαστεις αναπληρωτης ολοκληρη την υπολοιπη ζωη σου ενώ μπορει να παρεμβληθει και διαστημα που λογω αναωτερω βιας να σε ξεπερασουν όχι μονο για τον διορισμο αλλα και για την αναπληρωση οποτε μετα από πχ 10 χρονια αναπληρωσης και εχοντας  γυρισει  την Ελλαδα απο χρονια σε χρονια να βρεθεις ξαφνικα εκτος εκπαιδευσης και να περιμενεις τον επομενο ασεπ για να ξαναματααποδειξεις την αξια σου παλι ξανα.
Ότι σου ζηταει παιδαγωγικη επαρκεια , εχοντας τελειωσει  άλλος χρονια , άλλος δεκαετιες  και σου ζηταει να φοιτησεις σε παιδαγωγικο τμημα ας εχεις εργαστει ολο αυτό το διαστημα στην εκπαιδευση .
Ότι εξεταζεσαι συνεχως σε κάθε ασεπ στα παιδαγωγικα μαθηματα να αποδειξεις τι ;
Δεν είναι κι όπως τα λες...
Η πλειονότητα όσων είναι αυτήν τη στιγμή στους κλειδωμένους (Ας γελάσω!) πίνακες,
έχουν δουλέψει χρόνια ωρομίσθιοι, έχουν ξοριστεί σε πόσα σχολεία,
έχουν περάσει πολλάκις ΑΣΕΠ, έχουν γίνει αντικείμενο αισχρής εκμετάλλευσης ως ωρομίσθιοι, δεν πληρώνονταν και άλλα πολλά,
γιατί συμμορφώθηκαν με το υπάρχον ώς τώρα καθεστώς. Και τώρα ξαφνικά ΑΚΥΡΑ όλα!
Μη συγκρίνουμε ανόμοιες καταστάσεις...
Τουλάχιστον, όσοι μπουν σ'αυτήν τη διαδικασία από 'δώ και στο εξής,
θα ξέρουν εξαρχής τι να περιμένουν (λέμε τώρα), όχι άλλα να περιμένουν και άλλα να τους έρχονται στην πορεία...

Κι εμένα με πονά γι'αυτούς, τους μελλοντικούς, γιατί δύο αδερφές μου θα πάρουν πτυχίο τους επόμενους μήνες
και πραγματικά δεν ξέρουν από πού να βάλουν μπρος και τι έχουν ν'αντιμετωπίσουν...

Εγώ δε θα χαρακτήριζα συμφεροντολογικό τον τίτλο του θέματος....όταν αφορά το μελλον τόσων πολλών συναδέλφων εκπ/κων, οι οποίοι βρεθήκανε προ δυσάρεστης εκπλήξεως μετά την ανακοίνωση των φετινών προσλήψεων!

Αποσυνδεδεμένος anastasia2010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #161 στις: Αύγουστος 06, 2010, 11:18:59 μμ »
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΣΥΜΒΑΛΛΟΥΝ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΜΑΣ:
1. ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΩΝ ΕΚΠ/ΚΩΝ Σ.Ε.Α.Ε. (ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ - ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ)
2. ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΕΚΠ/ΚΩΝ
3.ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΕΚΠ/ΚΩΝ ΚΑΙ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ Π.Ε.Α.
4. Π.Ε.Α.Ν. ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΝΗΠΙΑΓΩΓΩΝ

Νομίζω:
το πρώτο σωματείο μάλλον αφορά Α/θμια και Βθμια
το δεύτερο αφορά όλους όσους δεν έχουν διοριστεί ανεξάρτητα αν έχουν ή δεν έχουν αποκτήσει προυπηρεσία
το τρίτο δεν ξέρω μήπως αφορά μόνο τη Β/θμια
το τελευταίο αφορά μόνο τους νηπιαγωγούς

Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ή είναι μέλος σε κάποιο από αυτά τα σωματεία ας εκφέρει άποψη.........θα πρέπει να είμαστε ενωμένοι όλοι οι κλάδοι Α/θμιας και Β/θμιας.....ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ......

Εφόσον πραγματοποιηθεί η συνάντηση που επιδιώκουμε........έχω στο νου μου να ζητήσουμε και τη συνεργασία και βοήθεια τω παραπάνω σωματείων.......Νομίζω ότι αντιπρόσωποι από ΣΩΜΑΤΕΙΑ ([τα παραπάνω) θα μπορούσαν να συμβάλλουν στον αγώνα μας......και να κατανοήσουν την αγωνία μας....να εκφράσουν την προσωπική τους άποψη......η βοήθεια τους στη συνάντηση που προγραμματίζουμε.....θα ήταν κατά τη γνώμη μου πολύτιμη! Το νομοσχέδιο ψηφίστηκε.....να περιμένουμε τη στιγμή της ανεργίας τώρα;;;!!!!

Αποσυνδεδεμένος Elianna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #162 στις: Αύγουστος 06, 2010, 11:50:08 μμ »
Συμφωνώ πως πρέπει να δράσουμε άμεσα και πιεστικά...η συνάντηση για πότε προβλέπεται;;;όχι από Σεπτέμβρη να φανταστώ..γιατί, τι νόημα θα έχει να ξεκινήσει κανονικά το σχολικό έτος, με όλους εμάς ομήρους μιας κατάστασης που πριν λίγο καιρό το ίδιο το υπουργείο την καταδίκαζε;;;
Δεν έλεγαν όλοι, όχι στους συμβασιούχους;;;
 Η προπαγάνδα δε που γίνεται από τα Μ.Μ.Ε. στοχεύει μόνο στην απαξίωση του εκπαιδευτικού και του έργου του....
Ρωτήστε  όσους δεν ασχολούνται με την εκπαίδευση και θα δείτε πως ελάχιστοι γνωρίζουν πως ωρομίσθιος και αναπληρωτής σημαίνει συμβασιούχος!!!!!
Δεν έχετε δει ποτέ την  έκπληξη στα μάτια των μαθητών μας όταν τους λέτε...ξέρετε..το καλοκαίρι είμαι στο ταμείο ανεργίας!!!
Άρα,για να καταλήξω, χρειάζεται ταυτόχρονη ενημέρωση της κοινής γνώμης  και διεκδίκηση των αιτημάτων μας!!!
Μια μέρα χωρίς χαμόγελο, είναι μια χαμένη μέρα!!

Αποσυνδεδεμένος christina_k

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #163 στις: Αύγουστος 07, 2010, 11:42:46 μμ »
Πρέπει να βρούμε ποιος δικηγόρος είχε αναλάβει τις δικαστικές προσφυγές των όσων θίγονταν τότε από την κατάργηση της επετηρίδας. Κάπως έτσι κατακτήθηκε το 40%... Η περίπτωση είναι παρόμοια με τη δική μας, όσον αφορά τουλάχιστόν σε νομική βάση. Άρα ο δικηγόρος θα είναι έμπειρος.

Στείλτε μου προσωπικό μήνυμα, γιατί εδώ μέσα χάνομαι!

Αναστασία, τηλεφώνησέ μου!

Αποσυνδεδεμένος anastasia2010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #164 στις: Αύγουστος 07, 2010, 11:44:43 μμ »
Συμφωνώ πως πρέπει να δράσουμε άμεσα και πιεστικά...η συνάντηση για πότε προβλέπεται;;;όχι από Σεπτέμβρη να φανταστώ..γιατί, τι νόημα θα έχει να ξεκινήσει κανονικά το σχολικό έτος, με όλους εμάς ομήρους μιας κατάστασης που πριν λίγο καιρό το ίδιο το υπουργείο την καταδίκαζε;;;
Δεν έλεγαν όλοι, όχι στους συμβασιούχους;;;
 Η προπαγάνδα δε που γίνεται από τα Μ.Μ.Ε. στοχεύει μόνο στην απαξίωση του εκπαιδευτικού και του έργου του....
Ρωτήστε  όσους δεν ασχολούνται με την εκπαίδευση και θα δείτε πως ελάχιστοι γνωρίζουν πως ωρομίσθιος και αναπληρωτής σημαίνει συμβασιούχος!!!!!
Δεν έχετε δει ποτέ την  έκπληξη στα μάτια των μαθητών μας όταν τους λέτε...ξέρετε..το καλοκαίρι είμαι στο ταμείο ανεργίας!!!
Άρα,για να καταλήξω, χρειάζεται ταυτόχρονη ενημέρωση της κοινής γνώμης  και διεκδίκηση των αιτημάτων μας!!!

Πολύ καλή η ιδέα σου για ενημέρωση της κοινής γνώμης..........πχ. ένα άρθρο σε τοπική εφημερίδα..............
 :) :) :) :) :) ;) ;) ;) ;) ;) ή ομάδα στο φεισμπουκ (αδιόριστοι εκπ/κοί) τι άλλο πια να σκεφτούμε....εκεί ίσως συγκενρωθούμε περισσότεροι.........

Αποσυνδεδεμένος markela

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #165 στις: Αύγουστος 08, 2010, 11:29:11 πμ »
ενημερωστε κι εμενα  αν κινηθειτε νομικα.  στειλτε μου προσωπικο μηνυμα.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ  ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΝΙΚΑΣ  ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΝΑ ΜΗ ΔΕΙΛΙΑΖΕΙΣ , ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ.

Αποσυνδεδεμένος sgrig

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #166 στις: Αύγουστος 08, 2010, 11:55:46 πμ »
Σε περίπτωση νομικής διεκδίκησης και προσφυγής, στείλτε και σε μένα προσωπικό μήνυμα... Επιβάλλεται και αυτός ο δρόμος δικαίωσης...

Αποσυνδεδεμένος venedictinos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #167 στις: Αύγουστος 08, 2010, 12:29:30 μμ »
Γεια σας ,ομοιοπαθης ειμαι ,απλα νομιζω οτι οσον αφορα την προσφυγη στη δικαιοσυνη μας διαφευγει το πιο σημαντικο ή ουσία.

Απο τη στιγμη που οι πινακες εχουν ισχυ δυο χρονια ,και δεν εχει παρελθει αυτο το διαστημα δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα διοτι το πρωτο πραγμα που θα εξετασει το δικαστηριο ειναι αν εχει ληξει η προθεσμια που πρεπει να απορροφηθουμε και οταν απαντησουμε οχι τοτε θα μας πει επομενως δεν υπαρχει κατι παρατυπο η παρανομο ,ο νομος δεν διευκρινιζει ποτε πρεπει να σας προσλαβει το υπουργειο απλα πρεπει να ειναι εντος διετιας.

Και επισης οπως καταλαβαινετε δεν γινετε να κινηθει καποιος δικαστικα με το σκεπτικο οτι ξερει τι επροκειται να γινει στο μελλον,αυτα δεν ειναι σοβαρα πραγματα

Οσο για το οτι οι δικηγοροι λενε να προσφυγουμε αμεσως και κατι τετοια ειναι λογικο το αντιστοιχο στη λαικη ειναι να ρωτας τον παραγωγο εαν ειναι ραντισμενα τα μαρουλια ,τι περιμενεις να απαντησει

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160352
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 786
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.