*

Αποστολέας Θέμα: Ερωτήματα για : μόρια - κινητικότητα – διαθεσιμότητες – απολύσεις .  (Αναγνώστηκε 45956 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
1)  υποχρεωτική μετάταξη μπορεί να πάρει κάποιος που έκανε αίτηση (εφόσον πιάσει τις επιλογές του) και αίτηση μπορούν να κάνουν όλοι του κλάδου γιατί ο προσδιορισμός πλεοναζόντων γίνεται ποσοτικά και όχι ονομαστικά.
Το αναπάντητο ερώτημα είναι τι γίνεται αν δεν πιάσει τις επιλογές του ή αν δεν καλυφθούν όλες οι προς μετάταξη θέσεις.

2) σε διαθεσιμότητα μπορεί να βγει οποιοσδήποτε εκπαιδευτικός κλάδου στον οποίο μελλοντικά θα καταργηθούν όλες οι οργανικές ή μέρος αυτών.

1) ως εκεί μάλλον δεν είναι υποχρεωτική αλλά ευπρόσδεκτη μετάταξη για κάποιον που για παράδειγμα μπορεί να θέλει να πάει πιο κοντά στο σπίτι του.   Αν δεν καλυφθούν όλες τότε ξεκινάνε οι υποχρεωτικές μετατάξεις για όσους είναι χαμηλά σε μόρια ( υποθέτω ) .

2) και αυτό μπορεί να δημιουργήσει κάποιο οργανικό κενό κάπου το οποίο θα καλυφθεί με υποχρεωτική μετάθεση ή κάποιο λειτουργικό που ίσως καλυφθεί με υποχρεωτική απόσπαση .   

Αυτές οι διαδικασίες όμως πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί τέλος Αυγούστου ώστε να ακολουθήσουν αποσπάσεις , προσλήψεις αναπληρωτών , τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά .  Αυτός μπορεί να είναι και ο λόγος που ίσως γλιτώσουμε τις διαθεσιμότητες .  Δεν προλαβαίνουν . 

Υ.Γ. Όλα τα παραπάνω είναι απλά κάποιες σκέψεις μου με μεγάλη πιθανότητα να είναι εντελώς λάθος . 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
1) σωστά,  στο άρθρο 82 μιλάει για υποχρεωτικές μετατάξεις βάσει πίνακα μορίων των αιτούντων,
θα μετατάξουν υποχρεωτικά αυτούς που  απέμειναν και έχουν τα περισσότερα μόρια λέω εγώ γιατί ούτως ή άλλως
και μετά από αυτή τη διαδικασία θα περισσέψουν κάποιοι (περίπου 1300 = αριθμός πλεοναζόντων - αριθμός προσφερόμενων θέσεων) οπότε με αυτούς τι γίνεται?
για να αποκτήσουν ονοματεπώνυμο αυτοί οι περίπου 1300 πρέπει να εφαρμοστεί μετά η διαδικασία του άρθρου 90 δε γίνεται διαφορετικά, να καταργηθούν δηλαδή συνολικά 1300 οργανικές θέσεις από αυτούς τους κλάδους κλπ που είπαμε παραπάνω.
2) αυτό δε γίνεται,
αν γίνει όπως τα λέω στο 1) τότε έχουμε κατάργηση 1300 θέσεων εκπαιδευτικών β/θμιας, δεν υπάρχει τίποτα λοιπόν για να καλυφθεί.
Υ Γ και εγώ σκέψεις κάνω
 και γνώμη μου είναι ότι αν έχουν αποφασίσει να προχωρήσουν σε νέες διαθεσιμότητες, θα βρουν τρόπο να προλάβουν,
από την Παρασκευή θα παιχτούν πολλά,
μη ξεχνάμε ότι τη Δευτέρα θα κατατεθεί το σχέδιο νόμου για το νέο λύκειο, φοβάμαι μη βάλουν καμία σχετική διάταξη τελευταία στιγμή μέσα,
 το συνηθίζουν τελευταία,
έτσι έκαναν και με την περίφημη παρ. 11 των υποχρεωτικών μετατάξεων :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2013, 02:33:25 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Μπορει ομως ο υπουργος να εκδωσει διαπιστωτικη πραξη καταργησης θεσεων πχ θεολογων χωρις να υπαρχει υπογραφη διευθυντη εκπαιδευσης? Ποιου την υπογραφη ακριβως χρειαζεται για να καταργηθουν Χ θεσεις? Του περιφεραρχη η το διευθυντη της καθε ΒΒαθμιας? Γιατι λεγεται οτι η διαδικασια εγινε αυθαιρετα χωρις να συνενδριασουν τα πυσδε(κατ το οποιο με τους νεουν νομους δεν ειναι απαραιτητο αν δεν κανω λαθος). Αρα λοιπον οι διευθυντες καθε εκπαιδευσης υπεγραψαν (πλην του Ρεθυμνου που δεν εχουμε καθολου στοιχεια) τον αριθμο των πλεοναζοντων ανα διευθυνση? Πιθανον να εγινε κατι τετοιο νομιζωντας αφελως οτι προκειται για απλες μεταταξεις? Το θεμα τωρα ειναι οτι εχουμε ενα επισημο εγγραφο οτι 1300 πλεοναζουν στην επικρατεια(?) και με μια υπογραφη του υπουργου πανε για διαθεσιμτητα? Δε θα επρεπε να αναρτηθουν και τα κενα που οργανικα υπαρχουν στη ΒΒαθμια η εχουν ληφθει υποψην?
Οτι θα προλαβουν να βγαλουν λιστες το πιστευω. Το μονο σημειο που πιθανον να χρονοτριβησει ειναι ο βαθμος πτυχιου που θα πρεπει ειτε να δωθει νεα φορμα συμπληρωσης,με τη δεσμευση οτι αν συμπληρωθει λαθος θα εχει συνεπειες, απο 1η σεπτεμβρη που θα παρουσιαστουν ολοι στα σχολεια. Αν θυμαμαι καλα συμπληρωσαμε μεσα στη χρονια ενα πινακα προσοντων με μεταπτυχιακα, ξενες γλωσσες, ΤΠΕ, οικογ. κατασταση αρα υπαρχουν τα στοιχεια πλην αν δεν κανω λαθος του βαθμου πτυχιου. Ετσι μπορει να συνταχθει (αν δεν εχει γινει ηδη) πολυ συντομα ο αξιολογητικος πινακας και να δωθουν καποιες μερες για ενστασεις, καταθεση επιπλεον πτυχιων και δικαιολογητικων εξαιρεσης διαθεσιμοτητας.
Και φυσικα μετα θα γινει ελεγχος ολων των δικαιολογητικων και οποιος βρεθει με λαθος καταχωρηση παει για απολυση.
Ετσι δενει απολυτα το παζλ
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
με ΚΥΑ ΥΔΜΗΔ και υπουργού Παιδείας γίνεται :
άρθρο 90 (4172/13)
1. Επιτρέπεται να καταργούνται θέσεις ανά κατηγορία, κλάδο ή και ειδικότητα σε υπουργεία, αυτοτελείς δημόσιες υπηρεσίες, αποκεντρωμένες διοικήσεις, οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης πρώτου και δεύτερου βαθμού και λοιπά νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου με απόφαση του Υπουργού Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης και του οικείου Υπουργού, σε εκτέλεση σχετικών αποφάσεων του Κυβερνητικού Συμβουλίου Μεταρρύθμισης,μετά από τεκμηρίωση που στηρίζεται σε εκθέσεις αξιολόγησης δομών και σχέδια στελέχωσης. Επιτρέπεται να συνιστώνται θέσεις ανά κατηγορία, κλάδο ή και ειδικότητα στους παραπάνω φορείς σύμφωνα με τις προϋποθέσεις του προηγούμενου εδαφίου με απόφαση των Υπουργών Οικονομικών, Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης και του οικείου Υπουργού.
Όσον αφορά την αξιολόγηση δομών και την τεκμηρίωση ο υπουργός απλά θα επαναλάβει ότι την έκανε ;D
όταν το υπουργείο είχε μέσα και το κομμάτι του πολιτισμού ;D
η διαδικασία που ακολουθήθηκε είναι η διαδικασία της παρ. 11, στην οποία δεν προβλέπεται συνεδρίαση των ΠΥΣΔΕ, τώρα γιατί οι αιρετοί λένε ότι η διαδικασία έγινε αυθαίρετα? μάλλον γιατί αυτή τη φορά τους αγνόησαν ;D
έχει περάσει η μπογιά τους, τα γεγονότα τους ξεπερνούν, απλά δεν παραδέχονται τη στρατηγική τους ήττα (για την ακρίβεια δεν την έχουν ακόμα αντιληφθεί)
η ουσία είναι ότι μέχρι τώρα απλά εφαρμόζονται τα (κατάπτυστα) που έχουν ψηφιστεί,
απλά οι περισσότεροι από εμάς (και οπωσδήποτε οι συνδικαλιστές μας) έχουν μείνει στην ελληναράδικη νοοτροπία της εποχής του "έλα μωρέ δε πα να το λέει ο νόμος, στην Ελλάδα ζούμε" ;D ;D
όσον αφορά τον τρόπο υπολογισμού πλεοναζόντων έχω ξαναπεί ότι κατά τη γνώμη μου έγινε κάπως έτσι:
http://www.pde.gr/index.php?topic=29199.56
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2013, 03:11:20 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
2) αυτό δε γίνεται

Συγνώμη που σε ζαλίζω , αλλά δεν κατάλαβα γιατί δεν γίνεται ( εκτός και δεν εξήγησα καλά τι ήθελα να πω ).

Είπαμε μπορεί να βγάλει σε διαθεσιμότητα και κάποιον που έχει οριστική τοποθέτηση σε σχολείο , σωστά ;
Τότε μπορούν να δημιουργηθούν κενά ( οργανικά ; ) σε κάποιες περιοχές , ενώ σε άλλες να εξακολουθούν να υπάρχουν πλεονάσματα ( αφού μπορεί τα άτομα σε αυτές τις περιοχές να έχουν περισσότερα μόρια-Κούλη και να μην βγουν σε διαθεσιμότητα ) .
Τότε θα πρέπει μετά τις διαθεσιμότητες να ακολουθήσουν υποχρεωτικές μεταθέσεις ; ( ή αποσπάσεις ; ) 

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Αυτο το εχουμε πει ξανα και πρεπει να θεωρηται δεδομενο.  Μαλλον υπορεωτικες μετακινησεις παρα μεταθεσεις μιας και η εγκυκλιος κολλησε στο ΣτΕ και δεν ξεκολλαει
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
1) σωστά,  στο άρθρο 82 μιλάει για υποχρεωτικές μετατάξεις βάσει πίνακα μορίων των αιτούντων,
θα μετατάξουν υποχρεωτικά αυτούς που  απέμειναν και έχουν τα περισσότερα μόρια λέω εγώ γιατί ούτως ή άλλως
και μετά από αυτή τη διαδικασία θα περισσέψουν κάποιοι (περίπου 1300 = αριθμός πλεοναζόντων - αριθμός προσφερόμενων θέσεων) οπότε με αυτούς τι γίνεται?
για να αποκτήσουν ονοματεπώνυμο αυτοί οι περίπου 1300 πρέπει να εφαρμοστεί μετά η διαδικασία του άρθρου 90 δε γίνεται διαφορετικά, να καταργηθούν δηλαδή συνολικά 1300 οργανικές θέσεις από αυτούς τους κλάδους κλπ που είπαμε παραπάνω.

Εγώ νομίζω πως σε θέση που ζήτησες θα πηγαίνεις αν έχεις περισσότερα μόρια ενώ στις κενές που θα πάνε υποχρεωτικά κάποιοι , θα πάνε αυτοί με τα λιγότερα .
Μετά , αν προχωρήσει σε διαθεσιμότητες , αυτό δεν θα αφορά μόνο αυτούς που περίσσεψαν από τη διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων αλλά το σύνολο της συγκεκριμένης ειδικότητας Πανελλαδικά , σωστά ;

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Εγώ νομίζω πως σε θέση που ζήτησες θα πηγαίνεις αν έχεις περισσότερα μόρια ενώ στις κενές που θα πάνε υποχρεωτικά κάποιοι , θα πάνε αυτοί με τα λιγότερα .
Μετά , αν προχωρήσει σε διαθεσιμότητες , αυτό δεν θα αφορά μόνο αυτούς που περίσσεψαν από τη διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων αλλά το σύνολο της συγκεκριμένης ειδικότητας Πανελλαδικά , σωστά ;
Η διαδικασία αυτή φαίνεται πιθανή.
  

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
knkn
όσον αφορά το ποιοι από τους αιτούντες θα μεταταχθούν υποχρεωτικά σε τυχόν κενές θέσεις εγώ σκέφτηκα αυτοί με τα περισσότερα μόρια αν το υπουργείο έχει αποφασίσει να προβεί σε κατάργηση των 1300 οργανικών θέσεων που θα απομείνουν στο πέρας αυτής της διαδικασίας (γιατί σε αυτή την περίπτωση δε μπορώ να σκεφτώ ότι θα μετατάξει υποχρεωτικά στις τυχόν κενές θέσεις τους έχοντες τα λιγότερα μόρια εμπλέκοντας στη διαδικασία επιλογής των υποψήφιων προς διαθεσιμότητα του άρθρου 90 όσους είχαν περισσότερα μόρια)
αν προχωρήσει σε διαθεσιμότητες , αυτό δεν θα αφορά μόνο αυτούς που περίσσεψαν από τη διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων αλλά το σύνολο της συγκεκριμένης ειδικότητας Πανελλαδικά , σωστά ;
Σωστά, αλλά αυτό δεν αναιρεί τον προηγούμενο συλλογισμό μου ;)
προφανώς σε θέση που ζητούν έστω 2 πάει αυτός με τα περισσότερα μόρια
όσον αφορά το 2) (τελικά τα ερωτήματά σου με βοηθούν να σκεφτώ , ας πούμε  ότι προάγεις τη σκέψη μου, άρα είσαι και καλός δάσκαλος :))
δεν έχεις άδικο στο συλλογισμό σου,
νομίζω βέβαια ότι μια κατάργηση μερικών οργανικών θέσεων ενός κλάδου με δεδομένο ότι η οργανική θέση εκπαιδευτικού είναι στην επικράτεια θα πρέπει να οδηγήσει σε δεύτερη φάση σε ανακατανομή οργανικών θέσεων ανά περιφέρεια β/θμιας και μετά ανα ΠΥΣΔΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2013, 10:17:59 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
@  greedo

το ότι δεν θα πάρει ΦΕΚ το π.δ. για υποχρ. μεταθέσεις, πώς το λές με σιγουριά;

Δεν ακολουθούν τακτική αιφνιδιασμού ως τώρα;

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
** λάθος σημείο ανάρτησης. Επρόκειτο για το θέμα των ΜΕΤΑΤΑΞΕΩΝ...

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
silkcut
α) με βάση το συλλογισμό σου θα μπορούσε κάποιος που ζητάει μετάταξη στη Θράκη , να βρεθεί υποχρεωτικά στην Κρήτη μόνο και μόνο επειδή έκανε αίτηση , ενώ αν δεν είχε κάνει μπορεί να τη γλίτωνε .  Επιμένω πως δεν μου φαίνεται λογικό.
β) Μα θα πεις , έτσι γλιτώνει τη διαθεσιμότητα γι αυτό θα πάρει υποχρεωτική μετάταξη .  Θα απαντούσα πως έχεις δίκιο αν τα μόρια του Κούλη ( για διαθεσιμότητα ) ήταν τα ίδια με αυτά των υποχρεωτικών μετατάξεων.  Οπότε εκ νέου επιμένω πως δεν μου φαίνεται λογικό ( μέχρι να με πείσεις για το αντίθετο ή να μάθουμε ποιος από τους δύο έχει δίκιο τέλος του μήνα ) . 

Υ.Γ.  ευχαριστώ για τον καλό σου λόγο και ανταποδίδω ( οι απαντήσεις σου γεννούν νέα ερωτήματα και αυτό προάγει το διάλογο )

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
α) ο συλλογισμός μου προκύπτει από το πως διαβάζω εγώ το νόμο (προφανώς μπορεί και να το διαβάζω λάθος, μαθηματικός είμαι όχι νομικός :)),
ναι αυτό το παράλογο λοιπόν μπορεί να συμβεί
βέβαια είπαν (προφορικά πάντα) ότι οι μετατάξεις θα γίνουν με τη σειρά διεύθυνση/περιφέρεια/επικράτεια:
http://www.pde.gr/index.php?page=6541
Ποιος θα είναι ο τρόπος τοποθέτησης των μεταταχθέντων;

Απάντηση: Ενδεχομένως σε πρώτη φάση θα ικανοποιηθούν οι αιτήσεις μετάταξης ανά διεύθυνση και περιφέρεια και στη συνέχεια θα γίνει προσπάθεια να ληφθεί υπόψη η εντοπιότητα και η μόνιμη κατοικία του εκπαιδευτικού. Σε περίπτωση που τα μόρια του εκπαιδευτικού δεν επαρκούν για την κάλυψη της 1ης και 2ης προτίμησής του, πιθανότατα να μετακινηθεί πανελλαδικά στα εναπομείναντα κενά.
β) τα μόρια διαθεσιμότητας είναι διαφορετικά από τα μόρια μετάταξης αλλά και οι συγκρινόμενοι μεταξύ τους από ένα κλάδο (δηλαδή όλοι) με μόρια Κούλη για διαθεσιμότητα είναι πολλαπλάσιοι των άλλων που θα απομείνουν από τους αιτηθένετς μετάταξη χωρίς να πιάσουν τις επιλογές τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2013, 01:56:49 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Επειδή είσαι σίγουρα πιο διαβασμένη από μένα στα νομικά το πιθανότερο είναι να έχεις δίκιο εσύ.
Αν μάλιστα έχεις δίκιο , φοβάμαι πως  θα την πατήσει πολύς κόσμος.
Γιατί για παράδειγμα αν κάποιος που ανήκει στη Στερεά Ελλάδα , το σπίτι του είναι στη Θεσσαλία και κάνει αίτηση μετάταξης με σκοπό να βρεθεί Θεσσαλία , τελικά μπορεί να βρεθεί στη Θράκη ή την Κρήτη .

Πάντως αν τους νόμους τους έφτιαχναν μαθηματικοί , δεν θα υπήρχαν τόσες ασάφειες ....   ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160018
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 645
Σύνολο: 661

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.149 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.