*

Αποστολέας Θέμα: Λάθη στη χρήση της γλώσσας μας  (Αναγνώστηκε 137897 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Λάθη στη χρήση της γλώσσας μας
« Απάντηση #140 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 05:53:00 μμ »
καλησπερα παιδια το παρατραβηξαμε νομιζω το θεμα....οι ιδιωματισμοι πρεπει να υπαρχουν  γιατι αλλιως θα χαθουν πολλα λαογραφικα στοιχεια μας...δευτερον τα ανεκδοτα επισης γιατι ειναι απλα διασκεδαστικα...δεν τιθεται θεμα ρατσισμου λοιπον απλα τα λες σε ατομα που εχουν την αισθηση του χιουμορ...δεν θα κατσουμε να πουμε ανεκδοτο στην απρι γιατι το πιθανοτερο ειναι να κατσει να κανει αναλυση ενω ολοι οι υπολοιποι θα γελαμε με το ανεκδοτο.... οσο για την διαμαχη ξανθιας μελαχρινης ψηφιζω με τα 4 ΜΟΝΙΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΘΕΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ο θεος ειχε τρελα κεφια οταν την δημιουργησε ....τελος.. ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λάθη στη χρήση της γλώσσας μας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:54:17 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Λάθη στη χρήση της γλώσσας μας
« Απάντηση #141 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 06:46:50 μμ »
Αναστασία, κανείς δεν είπε να εκλείψουν τα ανέκδοτα. Καλό θα ήταν όμως να εκλείψουν τα ανέκδοτα που αναπαράγουν στερεότυπα. Και εγώ μπορεί να γελάσω μ' αυτά, όπως ενδεχομένως να χαμογελάσω ακούγοντας ένα ιδίωμα που δεν έχω ξανακούσει ή ακόμα βλέποντας κάποιον να γλιστράει και να ξαπλώνεται φαρδύς πλατύς. Οτιδήποτε ξεφεύγει από το συνηθισμένο είτε φοβίζει είτε προκαλεί το γέλιο. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι αυτή η αντίδρασή μας είναι και η σωστή. Μπορεί να μην αλλάζει τίποτα άμεσα στη ζωή μας, σκέψου όμως ότι τέτοιου είδους νοοτροπίες έχουν οδηγήσει στο θάνατο ιδιωμάτων και γλωσσών ανά τον κόσμο, έχουν συμβάλει στο να αποποιούνται άνθρωποι την ταυτότητά τους. Κι αυτό δεν είναι αστείο, είναι τραγικό κατά τη γνώμη μου.



ΥΓ. Στην ψηφοφορία προκρίνω και εγώ Μόνικα, αν και μάλλον δεν μου πέφτει λόγος. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2009, 06:49:21 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Λάθη στη χρήση της γλώσσας μας
« Απάντηση #142 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 06:52:48 μμ »
χαλαρωσε και εγω της ιδιας αποψης ειμαι να υπαρχουν ολα να υπαρχουν...οσο για το γελιο που προκαλουν εε ενταξει δεν ειπα να μας πιασει νευρικο γελιο αλλα ειναι λογικο να χαμογελασουμε με προφορες που δεν ειμαστε συνηθισμενοι να ακουμε...εεε και δεν θα πεθανει και κανεις....εχω την αισθηση οτι το βλεπεις περισσοτερο σοβαρα το θεμα απο οσο ισως θα επρεπε...στη ζωη πρεπει να ειμαστε και χαλαροι μια μερα διχως γελιο ειναι μια χαμενη μερα αλλωστε μη το ξεχνας... :)

αλλωστε δεν εχω μαθει να κρινω τους ανθρωπους απο την προφορα τους   (εγω στην αρχη ειχα την βορειοευρωπαικη προφορα και η παρεα μου στη σχολη οταν ημουν το εβρισκε χαριτωμενο ...δεν ενιωσα μειονεκτικα ισα ισα το διασκεδαζα μαζιι τους....και τωρα μ αρεσει η σαλονικιοτικη προφορα και μαλιστα σε πολλες λεξεις την χρησιμοποιω λεω ειμαι μπαοκ και οχι παοκ....χιχιχιχι αν και δεν ειμαι απο την σαλονικη... ;) ;D  οτι μ αρεσει το υιοθετω  ε σε οποιον αρεσουμε στην τελικη τι να κανουμε... ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2009, 06:58:32 μμ από Αναστασια 76 »
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Λάθη στη χρήση της γλώσσας μας
« Απάντηση #143 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 07:03:13 μμ »
"Νομίζω ότι εννοεί πως κάποια ουσιαστικά που εκφράζουν ιδιότητα, επάγγελμα, αξίωμα κτλ. έχουν μεν κοινή κατάληξη για τα δύο γένη (π.χ. ο/η γιατρός, ο/η δήμαρχος) αλλά, ακριβώς επειδή στη συνείδηση των περισσότέρων (ειδικά των πιο ηλικιωμένων) οι ιδιότητες αυτές είναι άμεσα συνδεδεμένες με το αρσενικό"
Κατι τετοιο εννοω και να προσθεσω οτι τα ουσιαστικα γενους θηλυκου που σχετιζονται με επαγγελματα-ιδιοτητες με κυρος διατηρουν την καταληξη του αρσενικου (γιατρος,δημαρχος,βουλευτης κτλ)αντιθετως με εκεινα που δεν εχουν τετοιο κυρος για τα οποια χρησιμοποιουμε καταληξη θηλυκου(περιπτερου,αστυνομικινα).


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λάθη στη χρήση της γλώσσας μας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:54:17 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Λάθη στη χρήση της γλώσσας μας
« Απάντηση #144 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 07:07:40 μμ »

χαλαρωσε και εγω της ιδιας αποψης ειμαι να υπαρχουν ολα να υπαρχουν...οσο για το γελιο που προκαλουν εε ενταξει δεν ειπα να μας πιασει νευρικο γελιο αλλα ειναι λογικο να χαμογελασουμε με προφορες που δεν ειμαστε συνηθισμενοι να ακουμε...εεε και δεν θα πεθανει και κανεις....εχω την αισθηση οτι το βλεπεις περισσοτερο σοβαρα το θεμα απο οσο ισως θα επρεπε...στη ζωη πρεπει να ειμαστε και χαλαροι μια μερα διχως γελιο ειναι μια χαμενη μερα αλλωστε μη το ξεχνας... :)

Εγώ χαλαρά το ξεκίνησα. Μια παρατήρηση έκανα μόνο στον Karxaria να δείχνει κατανόηση για τους ιδιωματικούς τύπους που γράφουν τα παιδιά. Με ενόχλησε όμως λίγο η απαξιωτική στάση που φαίνεται να κρατά προς το ιδίωμά τους, την οποία  θεωρεί φυσική και προτιμητέα.
Συμφωνώ μαζί σου, καλό είναι να είμαστε και λίγο χαλαροί και να γελάμε. Ας μην είναι όμως συνέχεια εις βάρος των διπλανών μας, γιατί το αστείο γίνεται λίγο κακόγουστο.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Λάθη στη χρήση της γλώσσας μας
« Απάντηση #145 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 07:11:39 μμ »
ΠΟΤΕ  αλλωστε εγω μονιμως γελαω με γκαφες δικες μου....  ενταξει αρκει να μην οξυνθουν τα πνευματα εξαιτιας του θεματος... :)
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Λάθη στη χρήση της γλώσσας μας
« Απάντηση #146 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 07:22:39 μμ »
ενταξει αρκει να μην οξυνθουν τα πνευματα εξαιτιας του θεματος... :)

Γιατί καλέ να οξυνθούν τα πνεύματα; Μια συζήτηση κάνουμε για τις γλωσσικές στάσεις. Περιουσίες θα μοιράσουμε; Άσε που δεν τις έχουμε κιόλας... ;D ;D ;D
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Λάθη στη χρήση της γλώσσας μας
« Απάντηση #147 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 07:27:55 μμ »
ενταξει αρκει να μην οξυνθουν τα πνευματα εξαιτιας του θεματος... :)

Γιατί καλέ να οξυνθούν τα πνεύματα; Μια συζήτηση κάνουμε για τις γλωσσικές στάσεις. Περιουσίες θα μοιράσουμε; Άσε που δεν τις έχουμε κιόλας... ;D ;D ;D

σωστη σε βρισκω.... απλα χθες μου φανηκε οτι ειχαν αρχιζει να φαινονται συννεφα....στον οριζοντα.. ;D ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Λάθη στη χρήση της γλώσσας μας
« Απάντηση #148 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 09:02:48 μμ »

Νομίζω ότι εννοεί πως κάποια ουσιαστικά που εκφράζουν ιδιότητα, επάγγελμα, αξίωμα κτλ. έχουν μεν κοινή κατάληξη για τα δύο γένη (π.χ. ο/η γιατρός, ο/η δήμαρχος) αλλά, ακριβώς επειδή στη συνείδηση των περισσότέρων (ειδικά των πιο ηλικιωμένων) οι ιδιότητες αυτές είναι άμεσα συνδεδεμένες με το αρσενικό, πολλές φορές ακούμε " η γιατρίνα", "η δημαρχίνα" κτλ.


Επίσης λένε και η "δημαρχέσα" :D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λάθη στη χρήση της γλώσσας μας
« Απάντηση #149 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 09:04:40 μμ »
Nα διευκρινίσω κάτι... και εγώ Μόνικα δαγκωτό ψηφίζω  ;D, απλώς σκέφτηκα μια όμορφη ξανθιά συνομήλική της, για να απαντήσω στον συνάδελφο.


χαλαρωσε και εγω της ιδιας αποψης ειμαι να υπαρχουν ολα να υπαρχουν...οσο για το γελιο που προκαλουν εε ενταξει δεν ειπα να μας πιασει νευρικο γελιο αλλα ειναι λογικο να χαμογελασουμε με προφορες που δεν ειμαστε συνηθισμενοι να ακουμε...εεε και δεν θα πεθανει και κανεις....εχω την αισθηση οτι το βλεπεις περισσοτερο σοβαρα το θεμα απο οσο ισως θα επρεπε...στη ζωη πρεπει να ειμαστε και χαλαροι μια μερα διχως γελιο ειναι μια χαμενη μερα αλλωστε μη το ξεχνας... :)

Εγώ χαλαρά το ξεκίνησα. Μια παρατήρηση έκανα μόνο στον Karxaria να δείχνει κατανόηση για τους ιδιωματικούς τύπους που γράφουν τα παιδιά. Με ενόχλησε όμως λίγο η απαξιωτική στάση που φαίνεται να κρατά προς το ιδίωμά τους, την οποία  θεωρεί φυσική και προτιμητέα.
Συμφωνώ μαζί σου, καλό είναι να είμαστε και λίγο χαλαροί και να γελάμε. Ας μην είναι όμως συνέχεια εις βάρος των διπλανών μας, γιατί το αστείο γίνεται λίγο κακόγουστο.

Καταρχάς, ΔΕ μείωσα ούτε πρόσβαλα κανένα παιδί που χρησιμοποίησε τους τύπους. Ως προς τα υπόλοιπα, μην το ταλανίσουμε πάλι.
Επίσης, όλοι γελάμε πρώτα από όλα με τα δικά μας λάθη. Εγώ, μάλιστα, ΠΑΝΤΑ αναφέρω και στην τάξη πολλά από τα μαργαριτάρια μου και συνήθως τα παιδιά λιώνουν στο γέλιο.
Τέλος, συμφωνώ με την Αναστασία ότι δεν υπάρχει λόγος να τα αντιμετωπίζουμε πια ΟΛΑ τόσο... φιλολογικά. Στην τελική.... κάνουμε και λίγη φιλολογική πλακίτσα, για να αντιμετωπίσουμε την καθημερινότητα...
... και παρακαλώ να μην ακούσω καμιά 2σέλιδη ανάλυση ότι είμαστε φιλοπαίγμονες εν ου παικτοίς... γιατί θα αυτοπυρποληθώ στο Σύνταγμα! ;) ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Λάθη στη χρήση της γλώσσας μας
« Απάντηση #150 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 09:45:41 μμ »
Καρχαρία, εγώ δεν είπα ότι προσέβαλες κανέναν. Άλλωστε δεν σε γνωρίζω, για να πω κάτι τέτοιο. Γράφω μόνο με βάση τις απόψεις που διατυπώνεις.
Αυτό που σου είπα είναι ότι, όταν διορθώνεις χωρίς να εξηγείς στον άλλον ότι δεν είναι λανθασμένοι οι τύποι, αλλά λανθασμένη η χρήση τους στη συγκεκριμένη περίπτωση, μη νομίζεις ότι ο άλλος δεν αντιλαμβάνεται ότι στην πραγματικότητα δεν πολυθέλεις να ακούς τέτοιους "ακραίους" τύπους, όπως είπες, άσχετα αν εσύ δεν το συνειδητοποιείς εκείνη τη στιγμή ή αν δεν είναι στην πρόθεσή σου να μειώσεις τον άλλο. 

Και θα διαφωνήσω μαζί σου για τον φιλολογικό τρόπο θέασης των πραγμάτων. Αν δεν αντιμετωπίσουμε ένα γλωσσικό θέμα φιλολογικά οι φιλόλογοι, τότε ποιος θα το κάνει; Η δουλειά του φιλολόγου ποια είναι δηλαδή; Να διδάσκει μόνο τη διδακτέα ύλη;

Για τη φιλολογική ή άλλου είδους πλακίτσα κανένα πρόβλημα. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν πρέπει να υπάρχει και αντίθετη άποψη σε κάποιο θέμα ή ότι πρέπει να το βλέπουμε μόνο από μια σκοπιά. Νομίζω ότι οι πιο ενδιαφέρουσες συζητήσεις είναι αυτές που υπάρχει λόγος και αντίλογος και όχι αυτές με παράλληλους μονολόγους. Έτσι δεν είναι;  ;) ;)

ΥΓ1. Το Σύνταγμα ξέχνα το. Έχει τόσες πορείες τις τελευταίες ημέρες... Πού να τρέχεις και εσύ να αυτοπυρπολείσαι... 8) 8)
ΥΓ2. Τελικώς, αν κατάλαβα καλά, οι γυναίκες εδώ μέσα ψηφίζουμε Μόνικα και οι άντρες Claudia;
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Λάθη στη χρήση της γλώσσας μας
« Απάντηση #151 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 09:47:25 μμ »
ΥΓ2. Τελικώς, αν κατάλαβα καλά, οι γυναίκες εδώ μέσα ψηφίζουμε Μόνικα και οι άντρες Claudia;

Δεν ξέρω για τους άλλους άντρες (τους φλώρους :P), αλλά Μόνικα uber alles!!! :D
(Γμτ, πάλι εκτός θέματος γράφω..)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Λάθη στη χρήση της γλώσσας μας
« Απάντηση #152 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 09:50:25 μμ »
ΥΓ2. Τελικώς, αν κατάλαβα καλά, οι γυναίκες εδώ μέσα ψηφίζουμε Μόνικα και οι άντρες Claudia;

Δεν ξέρω για τους άλλους άντρες (τους φλώρους :P), αλλά Μόνικα uber alles!!! :D
(Γμτ, πάλι εκτός θέματος γράφω..)

ετσι ετσι μελανουρι και παλι μελανουρι.. ;D ;D μια χαρα σε βρισκω με το γερμανικο αλλα ξεχασες τα διαλυτικα... πανω απο το u  :P
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Απ: Λάθη στη χρήση της γλώσσας μας
« Απάντηση #153 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 10:47:43 μμ »
καθώς επίσης και τον οδηγό της Ιορδανίδου (εκδόσεις Πατάκη), που τον έχουμε κάνει φύλλο και φτερό οι ταλαίπωροι διορθωτές.

Σε ποιό βιβλίο ακριβώς αναφέρεσαι;;;

Επίσης, ήθελα να αναφερω σχετικά με το θέμα των αρνήσεων που συζητούσατε στις προηγούμενες σελίδες το εξής:

Μέσα σε αμφιθέατρο πανεπιστημίου συζητιότανε το θέμα με τις αρνήσεις, αν δυο αρνήσεις ισοδυναμούν με άρνηση και αυτά που λέγατε πιο πάνω.. Καθηγητές και φοιτητές κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι για το μόνο που μπορούμε να είμαστε σίγουροι, είναι το ότι δύο καταφάσεις δεν ισοδυναμούν με άρνηση...
Και ακούγεται από κάτω η έκφραση: Ναι, καλά... ....


dum vita est, spes est ... ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 410

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.