*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018  (Αναγνώστηκε 201853 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #378 στις: Ιούνιος 09, 2017, 06:42:40 πμ »
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσα μαλώματα. Κάνουμε τη καλύτερη δουλειά του κόσμου. Εγώ ξεκίνησα από την  ειδική (δουλεύω από 25 χρονών μετά το μεταπτυχιακό μου), πήγα ένα χρόνο σε νησί και μετά σπίτι μου. Τα τελευταία χρόνια μπήκα στη γενική. Τώρα πλέον στα 29 μου και μετά από 36 μήνες προϋπηρεσίας ,έχοντας δει όλα αυτά, μπορώ να πω ότι δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να μαλώνουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:43:52 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #379 στις: Ιούνιος 09, 2017, 07:40:23 πμ »
Παρακαλώ, να μένουμε στο θέμα και μόνο σ' αυτό. Προσωπικες αντιπαραθέσεις και επαναλήψεις των ίδιων θέσεων και απόψεων να αποφεύγονται για την ευπρέπεια και οικονομία της συζήτησης.
Σεβασμό στα μέλη και τους επισκέπτες που θέλουν απλως να ενημερωθούν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2017, 07:41:59 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #380 στις: Ιούνιος 09, 2017, 09:24:56 πμ »
Αφού μιλάς για δ.ε. να σου λύσω την απορία που μάλλον "σκαλώνεις" (επέτρεψε μου την έκφραση), αν και το ίδιο εννοούσα πριν αλλά μάλλον δεν έγινα κατανοητή.
Εκείνη την περίοδο βγήκαν 11/10/2016 απόγευμα τα ονόματα για δε. σου έδινε προθεσμία 12 και 13 να παρουσιαστείς. Όμως η υπουργική απόφαση με βάση της οποίας υπολογίζεται η προϋπηρεσία βγήκε 12/10 (είναι η υ.α. 169796/ε2/12-10-2016 αν θες να το ψάξεις). Ίσως να νόμιζες ότι βγήκε 11/10. Ήταν ένα τρικ που είχαν κάνει σε εκείνη την φάση. Συνήθως πάει κατά τον τρόπο που ανέμενες, την μία μέρα υπουργική απόφαση και μετά από την επόμενη δύο ή τρεις μέρες προθεσμία. Αυτό όμως ήταν διακτινισμός. Τα μόρια τα σωστά είναι τα 6,567. Ορθώς δηλαδή. Ελπίζω να βοήθησα.. Στο οπσυδ σίγουρα θα σου λεει ως μέρα για τον υπολογισμό της προυπηρεσίας την 12/10, και ως μέρα ανάληψης την 12/10 ή 13/10 (ή μπορεί και κάτι άλλο αν άτυπα από την διεύθυνση είχες πάρει μεγαλύτερη προθεσμία).
Ευχαριστώ
Είδα την υ.α. 169796/ε2/12-10-2016.
Ναι, όπως το είπες, σωστά είναι τα μόρια 6,567.
Πράγματι "σκάλωσα" στην ανακοίνωση που έλεγε "από την Τετάρτη 11 Οκτωβρίου έως και την Πέμπτη 12 Οκτωβρίου 2016" ενώ είναι Τετάρτη 12 Οκτωβρίου και Πέμπτη 13 Οκτωβρίου 2016.

Αποσυνδεδεμένος MakisK

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #381 στις: Ιούνιος 09, 2017, 10:07:17 πμ »
Όμως η υπουργική απόφαση με βάση της οποίας υπολογίζεται η προϋπηρεσία βγήκε 12/10 (είναι η υ.α. 169796/ε2/12-10-2016 αν θες να το ψάξεις).

Επιτρέψτε μου να διευκρινίσω κάτι. Η προϋπηρεσία δεν υπολογίζεται βάσει της ημερομηνίας της υπουργικής. Υπολογίζεται από την πρώτη μέρα που δίνει η υπουργική για να παρουσιαστούμε και μόνο εάν η ανάληψη γίνει σε αυτό το διάστημα. Αν π.χ η υπουργική βγει στις 10 και λέει παρουσία 11-12, μετράει από τις 11. Αν κάποιος παρουσιαστεί στις 13 όμως, μετράει από τις 13.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:43:52 »

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #382 στις: Ιούνιος 09, 2017, 11:54:25 πμ »
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσα μαλώματα. Κάνουμε τη καλύτερη δουλειά του κόσμου. Εγώ ξεκίνησα από την  ειδική (δουλεύω από 25 χρονών μετά το μεταπτυχιακό μου), πήγα ένα χρόνο σε νησί και μετά σπίτι μου. Τα τελευταία χρόνια μπήκα στη γενική. Τώρα πλέον στα 29 μου και μετά από 36 μήνες προϋπηρεσίας ,έχοντας δει όλα αυτά, μπορώ να πω ότι δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να μαλώνουμε.
Άμα στα 29 μου είχα 36 μήνες προϋπηρεσία και μάλιστα από την 2η χρονιά μου δίπλα στο σπίτι μου, ούτε εγώ θα θεωρούσα ότι υπάρχει λόγος να μαλώνουμε.
Μπορεί να διάβαζα και τις αγωνίες των άλλων εδώ μέσα, που είτε μαζεύουν 2-3 μόρια τον χρόνο, είτε βλέπουν την επιτυχία τους στον ΑΣΕΠ να οδεύει προς διαγραφή, είτε να αδυνατούν να δουλέψουν παρόλο που έχουν φάει μια ζωή στην εκπαίδευση επειδή κάποιοι ξαφνικά κάνουν 5-10 μήνες προϋπηρεσία με το που βγαίνουν από το πανεπιστήμιο και να γέλαγα.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #383 στις: Ιούνιος 09, 2017, 11:58:30 πμ »
Επιτρέψτε μου να διευκρινίσω κάτι. Η προϋπηρεσία δεν υπολογίζεται βάσει της ημερομηνίας της υπουργικής. Υπολογίζεται από την πρώτη μέρα που δίνει η υπουργική για να παρουσιαστούμε και μόνο εάν η ανάληψη γίνει σε αυτό το διάστημα. Αν π.χ η υπουργική βγει στις 10 και λέει παρουσία 11-12, μετράει από τις 11. Αν κάποιος παρουσιαστεί στις 13 όμως, μετράει από τις 13.

Εννοούσα ότι υπολογίζεται με βάση αυτά που ορίζει η υπουργική και όχι με την ημερομηνία της υπουργικής, αλλά όπως το έχω διατυπώσει φαίνεται λες και εννοείται αυτό που διευκρίνησες, οπότε καλά το τονίζεις για να μην υπάρχουν παρανοήσεις. Στα υπόλοιπα τα ίδια λέμε,, οπότε εντάξει λύθηκε η απορία του LiK.

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #384 στις: Ιούνιος 09, 2017, 12:17:15 μμ »
Άμα στα 29 μου είχα 36 μήνες προϋπηρεσία και μάλιστα από την 2η χρονιά μου δίπλα στο σπίτι μου, ούτε εγώ θα θεωρούσα ότι υπάρχει λόγος να μαλώνουμε.
Μπορεί να διάβαζα και τις αγωνίες των άλλων εδώ μέσα, που είτε μαζεύουν 2-3 μόρια τον χρόνο, είτε βλέπουν την επιτυχία τους στον ΑΣΕΠ να οδεύει προς διαγραφή, είτε να αδυνατούν να δουλέψουν παρόλο που έχουν φάει μια ζωή στην εκπαίδευση επειδή κάποιοι ξαφνικά κάνουν 5-10 μήνες προϋπηρεσία με το που βγαίνουν από το πανεπιστήμιο και να γέλαγα.
Να σας διορθώσω. Δεν έβγαλα απλώς το Πανεπιστήμιο, αλλά έκανα το Μεταπτυχιακό μου και μάλιστα στο Πανεπιστήμιο της Λευκωσίας. Το οποίο πίστεψε με δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα.

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #385 στις: Ιούνιος 09, 2017, 01:27:10 μμ »
Να σας διορθώσω. Δεν έβγαλα απλώς το Πανεπιστήμιο, αλλά έκανα το Μεταπτυχιακό μου και μάλιστα στο Πανεπιστήμιο της Λευκωσίας. Το οποίο πίστεψε με δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα.
Μα δεν με διορθώνεις. Έρχεσαι απλά να με πείσεις ότι το μεταπτυχιακό σου το πήρες με την αξία σου. Με γεια σου και με χαρά σου.

Αυτό που είπα είναι ότι, αν στα 29 μου και σε μια χώρα όπου πανηγυρίζει(!!!) επειδή η επίσημη ανεργία είναι στο 22,5%, είχα εξασφαλισμένη την πρόσληψη μου στο επάγγελμα που αγαπώ, όλα όμορφα και ωραία θα τα έβλεπα και δεν θα έβλεπα τον λόγο να αγχώνονται οι άλλοι. Και εγώ άμα πήδαγα 500-1000 θέσεις στο πίνακα κάθε φορά, μηνύματα ευτυχίας, αγάπης και αδελφοσύνης θα μοίραζα. Που ακριβώς έρχεσαι να με διορθώσεις;

Αν όμως η προϋπηρεσία σου από την ειδική δεν μέτραγε στον γενικής; Αν δεν γίνονταν προσλήψεις ειδικής; Αν μετά από 15 χρόνια είχες μόλις 5-10 μήνες προϋπηρεσίας. Αν έβλεπες ότι το να θέλεις να κάνεις αυτό που αγαπάς σε ένα περιβάλλον όπως αυτό του σχολείου, που είναι αρκετά διαφορετικό από τα φροντιστήρια, με σταθερότητα αξιοπρεπή μισθό σε σύγκριση με τα φροντιστήρια και εγγυημένα ένσημα,  σου είχε καταστρέψει την ζωή; Διότι εγώ νιώθω πλέον στα 40+ μου και με το 1/3 της προϋπηρεσίας σου ότι κατέστρεψα την ζωή μου την μέρα που μπήκα στο πανεπιστήμιο, πιστεύοντας ότι με την επιμονή μου και την υπομονή μου κάποια στιγμή θα δω φως. Αλλά βλέπω απλά ότι όποιος έχει λεφτά να στάξει στους Κύπριους με ξεπερνάει, όχι απλά μερικές θέσεις στον πίνακα, αλλά δύο δεκαετίες, μια ζωή.

Να ξεκαθαρίσω κάτι. Βασικά δεν τα έχω με σένα. Εσύ τι μου φταις; Στο ότι κάνεις ότι θα έκανα και εγώ στην θέση σου; Τα έχω με αυτούς που κάνουν μπίζνες με το πανεπιστήμιο της Κύπρου. Οι Κύπριοι παράγουν μεταπτυχιακά (πρέπει να έχουν 150 πανεπιστημιακούς καθηγητές εκεί κάτω ΜΟΝΟ για την Ειδική Αγωγή) και κάποιοι εδώ φροντίζουν να τα πιστοποιούν τάχιστα. Όχι φαντάζομαι για την ψυχή της μάνας τους, αλλά αυτά είναι μια δική μου προσωπική άποψη.

Μια απλή ερώτηση. Τι αξία θα είχε το πτυχίο σου, χωρίς το μεταπτυχιακό σου; Είναι δυνατόν το κερασάκι να έχει μεγαλύτερη αξία από την τούρτα; Στην Ελλάδα, ναι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2017, 01:30:00 μμ από johnd »
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #386 στις: Ιούνιος 09, 2017, 01:54:31 μμ »
Μα δεν με διορθώνεις. Έρχεσαι απλά να με πείσεις ότι το μεταπτυχιακό σου το πήρες με την αξία σου. Με γεια σου και με χαρά σου.

Αυτό που είπα είναι ότι, αν στα 29 μου και σε μια χώρα όπου πανηγυρίζει(!!!) επειδή η επίσημη ανεργία είναι στο 22,5%, είχα εξασφαλισμένη την πρόσληψη μου στο επάγγελμα που αγαπώ, όλα όμορφα και ωραία θα τα έβλεπα και δεν θα έβλεπα τον λόγο να αγχώνονται οι άλλοι. Και εγώ άμα πήδαγα 500-1000 θέσεις στο πίνακα κάθε φορά, μηνύματα ευτυχίας, αγάπης και αδελφοσύνης θα μοίραζα. Που ακριβώς έρχεσαι να με διορθώσεις;

Αν όμως η προϋπηρεσία σου από την ειδική δεν μέτραγε στον γενικής; Αν δεν γίνονταν προσλήψεις ειδικής; Αν μετά από 15 χρόνια είχες μόλις 5-10 μήνες προϋπηρεσίας. Αν έβλεπες ότι το να θέλεις να κάνεις αυτό που αγαπάς σε ένα περιβάλλον όπως αυτό του σχολείου, που είναι αρκετά διαφορετικό από τα φροντιστήρια, με σταθερότητα αξιοπρεπή μισθό σε σύγκριση με τα φροντιστήρια και εγγυημένα ένσημα,  σου είχε καταστρέψει την ζωή; Διότι εγώ νιώθω πλέον στα 40+ μου και με το 1/3 της προϋπηρεσίας σου ότι κατέστρεψα την ζωή μου την μέρα που μπήκα στο πανεπιστήμιο, πιστεύοντας ότι με την επιμονή μου και την υπομονή μου κάποια στιγμή θα δω φως. Αλλά βλέπω απλά ότι όποιος έχει λεφτά να στάξει στους Κύπριους με ξεπερνάει, όχι απλά μερικές θέσεις στον πίνακα, αλλά δύο δεκαετίες, μια ζωή.

Να ξεκαθαρίσω κάτι. Βασικά δεν τα έχω με σένα. Εσύ τι μου φταις; Στο ότι κάνεις ότι θα έκανα και εγώ στην θέση σου; Τα έχω με αυτούς που κάνουν μπίζνες με το πανεπιστήμιο της Κύπρου. Οι Κύπριοι παράγουν μεταπτυχιακά (πρέπει να έχουν 150 πανεπιστημιακούς καθηγητές εκεί κάτω ΜΟΝΟ για την Ειδική Αγωγή) και κάποιοι εδώ φροντίζουν να τα πιστοποιούν τάχιστα. Όχι φαντάζομαι για την ψυχή της μάνας τους, αλλά αυτά είναι μια δική μου προσωπική άποψη.

Μια απλή ερώτηση. Τι αξία θα είχε το πτυχίο σου, χωρίς το μεταπτυχιακό σου; Είναι δυνατόν το κερασάκι να έχει μεγαλύτερη αξία από την τούρτα; Στην Ελλάδα, ναι.
Κάπως πάντως κάποιοι πρέπει να ξεχωρίσουν από τη μεγάλη μάζα των εκατοντάδων χιλιάδων πτυχιούχων καθηγητικών σχολών. Με το βασικό πτυχίο πιστεύω ότι δεν θα δούλευα. Δεν είναι πάντως η Κύπρος το πρόβλημα. Υπάρχουν μεταπτυχιακά στην Ιταλία, που όχι μόνο δεν πατάς ποτέ, αλλά ούτε χρειάζεται να ξέρεις Ιταλικά σε Ιταλόφωνο πρόγραμμα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #387 στις: Ιούνιος 09, 2017, 02:41:28 μμ »
john πόσο δίκιο έχεις! Και πόσοι είμαστε στην ίδια κατάσταση που νιώθουμε και έχουμε χάσει τα χρόνια μας και τα νιάτα μας! Και δεν μπορούμε να εξασφαλίσουμε ούτε την αναπλήρωση με τόσους που μπαίνουν κάθε χρόνο από παντού στους πίνακες. Κι αν εκφράσουμε τις διαμαρτυρίες μας είμαστε κακοί, ρατσιστές κτλ. ενώ στη πραγματικότητα είμαστε τα κορόιδα και τα θύματα μιας κατάστασης που σε μια πραγματικά προηγμένη χώρα θα ήταν κάτι σα σενάριο επιστημονικής φαντασίας! 

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #388 στις: Ιούνιος 09, 2017, 02:59:09 μμ »
Κάπως πάντως κάποιοι πρέπει να ξεχωρίσουν από τη μεγάλη μάζα των εκατοντάδων χιλιάδων πτυχιούχων καθηγητικών σχολών. Με το βασικό πτυχίο πιστεύω ότι δεν θα δούλευα. Δεν είναι πάντως η Κύπρος το πρόβλημα. Υπάρχουν μεταπτυχιακά στην Ιταλία, που όχι μόνο δεν πατάς ποτέ, αλλά ούτε χρειάζεται να ξέρεις Ιταλικά σε Ιταλόφωνο πρόγραμμα.
Δεν είσαι ο πρώτος που με μεταπτυχιακό από Κύπρο αμφισβητείς αυτά που προέρχονται από τις άλλες χώρες. Και λογικό μιας και αυτά είναι οι άμεσοι ανταγωνιστές σου. Οπότε καθόλου παράξενο το ότι στο προηγούμενό σου ποστ έσπευσες να με διαβεβαιώσεις ότι απέκτησες το δικό σου με την αξία σου. Το θέμα όμως είναι ότι δημιουργείται κοινωνική ανισότητα. Αν ήσουν κάποιος που δεν του περίσσευαν 6 χιλιάρικα, πόσα μεταπτυχιακά θα είχες;
Το θέμα είναι οι καθηγητές να έχουν ίδιες πιθανότητες πρόσληψης, όχι να σκάμε 6 χιλιάρικα και μετά να μιλάμε για μάζες. Διότι μεγάλο μέρος της μάζας έχει φτύσει περισσότερο αίμα από εσένα, έχει κάνει περισσότερες χρονιές μακριά από το σπίτι της, έχει πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από σένα στο θέμα της διδασκαλίας. Μέρος της μάζας έχει περάσει ΚΑΙ ΑΣΕΠ.
Anyway, απόλαυσε το ότι το σύστημα σε ευνοεί και πες και ένα ευχαριστώ στους Κύπριους.
Με αγάπη,
η ΜΑΖΑ


john πόσο δίκιο έχεις! Και πόσοι είμαστε στην ίδια κατάσταση που νιώθουμε και έχουμε χάσει τα χρόνια μας και τα νιάτα μας! Και δεν μπορούμε να εξασφαλίσουμε ούτε την αναπλήρωση με τόσους που μπαίνουν κάθε χρόνο από παντού στους πίνακες. Κι αν εκφράσουμε τις διαμαρτυρίες μας είμαστε κακοί, ρατσιστές κτλ. ενώ στη πραγματικότητα είμαστε τα κορόιδα και τα θύματα μιας κατάστασης που σε μια πραγματικά προηγμένη χώρα θα ήταν κάτι σα σενάριο επιστημονικής φαντασίας!
Υπάρχουν τόσες πολλές αδικίες σε αυτή τη χώρα, σε τόσους πολλούς τομείς και επαγγέλματα, που ότι και να πω ή να πεις, θα αγνοηθεί στην καλύτερη των περιπτώσεων. Πάντως θα έχει μεγάλο γέλιο αν μετά από 5-10 χρόνια βγει κανένας βολευτής με προεκλογικό σύνθημα την επιστροφή της επετηρίδας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2017, 03:04:46 μμ από johnd »
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #389 στις: Ιούνιος 09, 2017, 04:18:21 μμ »
Δεν είσαι ο πρώτος που με μεταπτυχιακό από Κύπρο αμφισβητείς αυτά που προέρχονται από τις άλλες χώρες. Και λογικό μιας και αυτά είναι οι άμεσοι ανταγωνιστές σου. Οπότε καθόλου παράξενο το ότι στο προηγούμενό σου ποστ έσπευσες να με διαβεβαιώσεις ότι απέκτησες το δικό σου με την αξία σου. Το θέμα όμως είναι ότι δημιουργείται κοινωνική ανισότητα. Αν ήσουν κάποιος που δεν του περίσσευαν 6 χιλιάρικα, πόσα μεταπτυχιακά θα είχες;
Το θέμα είναι οι καθηγητές να έχουν ίδιες πιθανότητες πρόσληψης, όχι να σκάμε 6 χιλιάρικα και μετά να μιλάμε για μάζες. Διότι μεγάλο μέρος της μάζας έχει φτύσει περισσότερο αίμα από εσένα, έχει κάνει περισσότερες χρονιές μακριά από το σπίτι της, έχει πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από σένα στο θέμα της διδασκαλίας. Μέρος της μάζας έχει περάσει ΚΑΙ ΑΣΕΠ.
Anyway, απόλαυσε το ότι το σύστημα σε ευνοεί και πες και ένα ευχαριστώ στους Κύπριους.
Με αγάπη,
η ΜΑΖΑ

Υπάρχουν τόσες πολλές αδικίες σε αυτή τη χώρα, σε τόσους πολλούς τομείς και επαγγέλματα, που ότι και να πω ή να πεις, θα αγνοηθεί στην καλύτερη των περιπτώσεων. Πάντως θα έχει μεγάλο γέλιο αν μετά από 5-10 χρόνια βγει κανένας βολευτής με προεκλογικό σύνθημα την επιστροφή της επετηρίδας.

 Φίλε μου μου φαίνεται, τα έχεις μπερδέψει. Δεν έχω να πω κανένα ευχαριστώ στους Κύπριους. Ότι πήρα, το πήρα με τα λεφτά μου και την αξία μου. Πως έχει στηθεί μία μπίζνα στο ζήτημα δεν είναι μυστικό πια, ειδικά στηνΙταλία. Δεν το θεωρώ απίθανο να σκάσει από στιγμή σε στιγμή, για αυτό οι περισσότεροι μπαίνουμε στη Γενική Εκπαίδευση σιγά σιγά.

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #390 στις: Ιούνιος 09, 2017, 04:31:06 μμ »
Φίλε μου μου φαίνεται, τα έχεις μπερδέψει. Δεν έχω να πω κανένα ευχαριστώ στους Κύπριους. Ότι πήρα, το πήρα με τα λεφτά μου και την αξία μου. Πως έχει στηθεί μία μπίζνα στο ζήτημα δεν είναι μυστικό πια, ειδικά στηνΙταλία. Δεν το θεωρώ απίθανο να σκάσει από στιγμή σε στιγμή, για αυτό οι περισσότεροι μπαίνουμε στη Γενική Εκπαίδευση σιγά σιγά.
Τίποτα δεν έχω μπερδέψει και φαίνεται από αυτά που εσύ γράφεις. Ιδίως αυτό το τελευταίο ποστ τα λέει όλα.
Καλή σου μέρα.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #391 στις: Ιούνιος 09, 2017, 04:45:28 μμ »
Κάπως πάντως κάποιοι πρέπει να ξεχωρίσουν από τη μεγάλη μάζα των εκατοντάδων χιλιάδων πτυχιούχων καθηγητικών σχολών. Με το βασικό πτυχίο πιστεύω ότι δεν θα δούλευα. Δεν είναι πάντως η Κύπρος το πρόβλημα. Υπάρχουν μεταπτυχιακά στην Ιταλία, που όχι μόνο δεν πατάς ποτέ, αλλά ούτε χρειάζεται να ξέρεις Ιταλικά σε Ιταλόφωνο πρόγραμμα.
Τι δουλειά κάνεις, δηλ.; Τι ειδικότητα είσαι;
Κι εμείς έχουμε μεταπτυχιακό και μάλιστα από Κύπρο (που θέλει πολλή δουλειά και ένα σωρό ξενόγλωσση βιβλιογραφία) και πολύς άλλος κόσμος, αλλά εγώ προσωπικά δεν το έκανα για να ξεχωρίζω από τη μάζα (!), αλλά γιατί δεν μου αρέσει η στασιμότητα και ήθελα να "προχωρήσω". Πάντως, δεν εργάζομαι, όποτε και για όσο καιρό τύχει, χάρη στο μεταπτυχιακό. Εγώ προσωπικά, αν δεν είχα δύο πολύ καλές επιτυχίες στον ΑΣΕΠ και αρκετή προυπηρεσία, δεν θα είχα μπει σε τάξη δημόσιου ελληνικού σχολείου!
Και μάθε ότι πάρα πολλοί συνάδελφοι έχουν δύο μεταπτυχιακά ή μεταπτυχιακό και διδακτορικό και πάλι δεν μπορούν να διδάξουν στα ελληνικά σχολεία, γιατί εκεί προηγούνται οι γνωστοί "αλεξιπτωτιστές" και οι βολεμένοι!
Γι' αυτό λέω και υποστηρίζω την αξιοκρατία και μη μου πει κανείς ότι είναι περισσότερο άξιος να διδάξει ένας πολύτεκνος ή ένας τρίτεκνος, που ευνοείται από τις γνωστές διατάξεις, που ποτέ του δεν "πάτησε" σ' έναν γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ, που δεν ενδιαφέρθηκε να πάρει έναν άλλον τίτλο ή ένας απολυθείς ιδιωτικού, που δούλευε κοντά στο σπίτι του 5-6 χρόνια, χάρη σε γνωριμίες και συγγένειες και δεν έχει να επιδείξει τίποτε άλλο, γιατί αυτή δεν είναι λογική!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160662
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 822
Σύνολο: 833

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.