*

Αποστολέας Θέμα: Β΄ Φάση Φυσικών  (Αναγνώστηκε 98004 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Markazone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #252 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 07:17:18 μμ »
θεωρητικα ναι, αλλα αναρωτιεμαι αν ενα σχολειο εχει 17 ωρες κενο θα παρει αναπληρωτη ακω, ή 2 αμω, ή μηπως 1 αμω και ενα ωρομισθιο;
με αυτους ολα ειναι πιθανα >:(

Και γιατί όχι 1 αμω (των 5 ωρών) και 3 ωρομίσθιους; Δεν είναι καιρός για έξοδα...
Και υποτίθεται οι ωρομίσθιοι φέτος θα ήταν μόνο για κάποιες ειδικότητες στα ολοήμερα δημοτικά κλπ. Για να δούμε...

Δεν γίνεται αυτό που λες γιατί το παράδειγμα του physikos13 αναφέρεται στο ίδιο σχολείο οι 17 ώρες κενό.

Χμμ έχεις δίκιο, θεωρητικά θα έπρεπε να πάρουν έναν κανονικό αναπληρωτή. Αλλά εξαρτάται από την ειδικότητα κιόλας. Π.χ. αν ήταν ένας του ΠΕ04 και δίδασκε φυσική, χημεία, βιολογία, μπορούν κάλλιστα να πάρουν έναν από κάθε ειδικότητα, άρα 3 αμω. Φέτος είναι περίεργα τα πράγματα...

Mε αυτή την άποψή σου καταρρέει κάθε έννοια οργανικής θέσης.Just think about it!
Αριστοτέλης - στα Ηθικά Νικομάχεια - χαρακτήριζε τον πράο άνθρωπο ως εξής: "Πράος δεν είναι εκείνος που δεν εκνευρίζεται. Όποιος δεν θυμώνει ποτέ είναι ηλίθιος. Πράος είναι αυτός που θυμώνει όταν πρέπει"..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:30:27 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #253 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 07:20:30 μμ »
θεωρητικα ναι, αλλα αναρωτιεμαι αν ενα σχολειο εχει 17 ωρες κενο θα παρει αναπληρωτη ακω, ή 2 αμω, ή μηπως 1 αμω και ενα ωρομισθιο;
με αυτους ολα ειναι πιθανα >:(

Και γιατί όχι 1 αμω (των 5 ωρών) και 3 ωρομίσθιους; Δεν είναι καιρός για έξοδα...
Και υποτίθεται οι ωρομίσθιοι φέτος θα ήταν μόνο για κάποιες ειδικότητες στα ολοήμερα δημοτικά κλπ. Για να δούμε...

Δεν γίνεται αυτό που λες γιατί το παράδειγμα του physikos13 αναφέρεται στο ίδιο σχολείο οι 17 ώρες κενό.

Χμμ έχεις δίκιο, θεωρητικά θα έπρεπε να πάρουν έναν κανονικό αναπληρωτή. Αλλά εξαρτάται από την ειδικότητα κιόλας. Π.χ. αν ήταν ένας του ΠΕ04 και δίδασκε φυσική, χημεία, βιολογία, μπορούν κάλλιστα να πάρουν έναν από κάθε ειδικότητα, άρα 3 αμω. Φέτος είναι περίεργα τα πράγματα...

Mε αυτή την άποψή σου καταρρέει κάθε έννοια οργανικής θέσης.Just think about it!

Δεν είναι άποψή μου, απλά λέω τι είναι πιθανό να γίνει. Άλλωστε έχω εμπειρία από κάτι παρόμοιο πέρισυ.. κενό 13 ή 14 ωρών σε ένα σχολείο, θα έπρεπε να πάρουν έναν αναπληρωτή, σωστά; Όχι... 11 ώρες ωρομίσθιος, και οι υπόλοιπες ως υπερωρίες σε μόνιμους.

edit: Και επειδή φέτος φαίνεται ότι θέλουν να διορίσουν από όλες τις υποειδικότητες του ΠΕ04, δεν είναι καθόλου απίθανο να συμβεί αυτό που είχα προαναφέρει.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Markazone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #254 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 07:24:35 μμ »
θεωρητικα ναι, αλλα αναρωτιεμαι αν ενα σχολειο εχει 17 ωρες κενο θα παρει αναπληρωτη ακω, ή 2 αμω, ή μηπως 1 αμω και ενα ωρομισθιο;
με αυτους ολα ειναι πιθανα >:(

Και γιατί όχι 1 αμω (των 5 ωρών) και 3 ωρομίσθιους; Δεν είναι καιρός για έξοδα...
Και υποτίθεται οι ωρομίσθιοι φέτος θα ήταν μόνο για κάποιες ειδικότητες στα ολοήμερα δημοτικά κλπ. Για να δούμε...

Δεν γίνεται αυτό που λες γιατί το παράδειγμα του physikos13 αναφέρεται στο ίδιο σχολείο οι 17 ώρες κενό.

Χμμ έχεις δίκιο, θεωρητικά θα έπρεπε να πάρουν έναν κανονικό αναπληρωτή. Αλλά εξαρτάται από την ειδικότητα κιόλας. Π.χ. αν ήταν ένας του ΠΕ04 και δίδασκε φυσική, χημεία, βιολογία, μπορούν κάλλιστα να πάρουν έναν από κάθε ειδικότητα, άρα 3 αμω. Φέτος είναι περίεργα τα πράγματα...

Mε αυτή την άποψή σου καταρρέει κάθε έννοια οργανικής θέσης.Just think about it!

Δεν είναι άποψή μου, απλά λέω τι είναι πιθανό να γίνει. Άλλωστε έχω εμπειρία από κάτι παρόμοιο πέρισυ.. κενό 13 ή 14 ωρών σε ένα σχολείο, θα έπρεπε να πάρουν έναν αναπληρωτή, σωστά; Όχι... 11 ώρες ωρομίσθιος, και οι υπόλοιπες ως υπερωρίες σε μόνιμους.

'Oποιος εντοπίσει έστω και 1 ώρα να έχει πάρει μόνιμος ως υπερωρία να το αναφέρει στην ΕΛΜΕ κι αυτή θα "καθαρίσει". Πρέπει να κυνηγηθούν όσοι μόνιμοι κάνουν υπερωρίες.
Αριστοτέλης - στα Ηθικά Νικομάχεια - χαρακτήριζε τον πράο άνθρωπο ως εξής: "Πράος δεν είναι εκείνος που δεν εκνευρίζεται. Όποιος δεν θυμώνει ποτέ είναι ηλίθιος. Πράος είναι αυτός που θυμώνει όταν πρέπει"..

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #255 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 07:26:51 μμ »
θεωρητικα ναι, αλλα αναρωτιεμαι αν ενα σχολειο εχει 17 ωρες κενο θα παρει αναπληρωτη ακω, ή 2 αμω, ή μηπως 1 αμω και ενα ωρομισθιο;
με αυτους ολα ειναι πιθανα >:(

Και γιατί όχι 1 αμω (των 5 ωρών) και 3 ωρομίσθιους; Δεν είναι καιρός για έξοδα...
Και υποτίθεται οι ωρομίσθιοι φέτος θα ήταν μόνο για κάποιες ειδικότητες στα ολοήμερα δημοτικά κλπ. Για να δούμε...

Δεν γίνεται αυτό που λες γιατί το παράδειγμα του physikos13 αναφέρεται στο ίδιο σχολείο οι 17 ώρες κενό.

Χμμ έχεις δίκιο, θεωρητικά θα έπρεπε να πάρουν έναν κανονικό αναπληρωτή. Αλλά εξαρτάται από την ειδικότητα κιόλας. Π.χ. αν ήταν ένας του ΠΕ04 και δίδασκε φυσική, χημεία, βιολογία, μπορούν κάλλιστα να πάρουν έναν από κάθε ειδικότητα, άρα 3 αμω. Φέτος είναι περίεργα τα πράγματα...

Mε αυτή την άποψή σου καταρρέει κάθε έννοια οργανικής θέσης.Just think about it!

Δεν είναι άποψή μου, απλά λέω τι είναι πιθανό να γίνει. Άλλωστε έχω εμπειρία από κάτι παρόμοιο πέρισυ.. κενό 13 ή 14 ωρών σε ένα σχολείο, θα έπρεπε να πάρουν έναν αναπληρωτή, σωστά; Όχι... 11 ώρες ωρομίσθιος, και οι υπόλοιπες ως υπερωρίες σε μόνιμους.

'Oποιος εντοπίσει έστω και 1 ώρα να έχει πάρει μόννιμος ως υπερωρία να το αναφέρει στην ΕΛΜΕ κι αυτή θα "καθαρίσει". Πρέπει να κυνηγηθούν όσοι μόνιμοι κάνουν υπερωρίες.

Εντάξει, μιλάω για κάτι που έγινε πέρισυ, στα μέσα της χρονιάς σε έκτακτο κενό που δημιουργήθηκε, όπου - φαντάζομαι - δεν υπήρχαν πια πιστώσεις για αναπληρωτές, για αυτό έγινε αυτό με τις 11 ώρες ωρομισθίας και τις υπερωρίες (μη νομίζεις, δεν είχαν όρεξη οι μόνιμοι για υπερωρίες..).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:30:27 »

Αποσυνδεδεμένος koum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΜΕΣΩΣ ΤΩΡΑ
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #256 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 07:52:56 μμ »
κατάλαβα ..της κακομοίρας γίνεται

Αποσυνδεδεμένος ewatt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #257 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 07:55:18 μμ »
Εγώ πέρσι είχα 11ωρο και μαζί με μένα αλλοι 3 το ίδιο... Και οι 4 ωρομίσθιοι ΠΕ0401 στο ίδιο σχολείο από τέλος Οκτωβρίου...
Και στο δεύτερο τετράμηνο πήραν υπερωρία οι μόνιμοι εξαιτίας της Φυσικής Α Λυκείου.
Ποτέ δεν εμφανίστηκαν τα κενα για να πάρει αναπληρωτές και το ίδιο νομίζω ότι θα κάνει και φέτος...

Αποσυνδεδεμένος koum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΜΕΣΩΣ ΤΩΡΑ
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #258 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 08:39:26 μμ »
Εγώ πέρσι είχα 11ωρο και μαζί με μένα αλλοι 3 το ίδιο... Και οι 4 ωρομίσθιοι ΠΕ0401 στο ίδιο σχολείο από τέλος Οκτωβρίου...
Και στο δεύτερο τετράμηνο πήραν υπερωρία οι μόνιμοι εξαιτίας της Φυσικής Α Λυκείου.
Ποτέ δεν εμφανίστηκαν τα κενα για να πάρει αναπληρωτές και το ίδιο νομίζω ότι θα κάνει και φέτος...
σε ποια περιοχη ηταν αυτο το σχολειο;/τελος οκτωβριου ηταν μετα τη τελευταια φαση ΠΕ04;/και δε πηραν αναπληρωτες πιο νωρις αφου ειχαν τα κενα;

Αποσυνδεδεμένος ewatt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #259 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 08:46:19 μμ »
Δ Αθήνας και έγινε και αλλη μια φάση αναπληρωτών ενω ήμουν στο σχολείο. Περίμενα κι εγώ να φύγω αλλά...

Αποσυνδεδεμένος koum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΜΕΣΩΣ ΤΩΡΑ
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #260 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 09:19:29 μμ »
Δ Αθήνας και έγινε και αλλη μια φάση αναπληρωτών ενω ήμουν στο σχολείο. Περίμενα κι εγώ να φύγω αλλά...
τοσο καλα δηλαδη

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #261 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 09:32:25 μμ »
εγω πηγα σε 11ωρο κενο που υπηρχε απο 11 σεπτεμβρη και με φωναξαν 7 νοεμβρη
και φετος εδωσαν 13-14 ωρες κενο πε04-01(14 απο φλεβαρη λογικα)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #262 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 02:23:47 μμ »
από ότι έμαθα σήμερα

στο Ν.Καστοριάς έδωσαν 1 κενό αμω για ΠΕ04.01

και στο Ν. Λάρισας έδωσαν 3-4 κενά φυσικών (δυστυχώς δεν γνωρίζω αν είναι αμω ή ακω και αν είναι όλοι ΠΕ04.01)

μόνο με αυτούς τους νομούς ασχολήθηκα..

δεν γνωρίζουν αν θα πάρουν μόνο ακω ή ανάμεικτα..

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #263 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 05:51:47 μμ »
του κουτρούλη ο γάμος... κατά τα άλλα, πρώτα ο μαθητής.........    >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( :( :( :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #264 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 03:49:22 μμ »
του κουτρούλη ο γάμος... κατά τα άλλα, πρώτα ο μαθητής.........    >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( :( :( :( :( :(

Όλα την τελευταία στιγμή γίνονται σ΄ αυτή τη χώρα..Κανένας προγραμματισμός. Βλέποντας και κάνοντας. Κάθε μέρα παρακολουθώ γίνονται μετακινήαεις εκπαιδευτικών από σχολείο σε σχολείο. Σε λύκειο της Ελλασσόνας δεν υπάρχει ακόμα κανένας φυσικός γενικά ΠΕ04. Την Τρίτη ή Τετάρτη πλέον είναι πολύ πιθανό να καλύψουν τέτοια κενά. Μου έλεγε συνάδελφος της ειδικότητά μας ότι στο δίμηνο Οκτώμβρη-Νοέμβρη θα βγούν στην σύνταξη στο νομό της Λάρισας πολλοί φυσικοί. Αν ισχύει αυτό τότε θα έχουμε και τις μεγάλες φάσεις των αναπληρωτών στον κλάδο μας..

Το πρόβλημα είναι ότι κανένας επίσημος δεν βγαίνει να δώσει μία εικόνα για να ξέρουμε και εμείς ποια είναι η πραγματικότητα ώστε να προγραμματίσουμε ανάλογα...

Αποσυνδεδεμένος air

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Β΄ Φάση Φυσικών
« Απάντηση #265 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 05:10:11 μμ »
Μεγαλες φασεις αναπληρωτων στον κλαδο μας ..Οκτωβριο-Νοεμβριο?  Δωρον-αδωρο, διοτι μαλλον θα πηξουμε στους ΑΜΩ!!

Εχω την υποψια (αν οχι τη βεβαιοτητα), οτι απαξ και καλεσουν ΑΜΩ σε καποια ειδικοτητα, τοτε δε μπορουν να (ξανα)καλεσουν ΑΚΩ (για λογους διαφανειας/αξιοπιστιας). Π.χ. στη Σιβητανιδειο, η μοναδικη ΠΕ05 που καλεσαν, θα επρεπε (και ετσι εγινε) να ηταν ΑΜΩ, καθοτι ειχαν ηδη καλεσει ΑΜΩ στους ΠΕ05.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160785
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 445
Σύνολο: 456

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.