*

Αποστολέας Θέμα: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά  (Αναγνώστηκε 95023 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #196 στις: Μάιος 08, 2011, 09:28:47 πμ »
Άλλο το να μη θέλεις παραπάνω ώρες. Πάντως στους περισσότερους δίνουν 14 ώρες εκτός αν είσαι σε πολύ μεταγενέστερη φάση και δεν έχουν περισσέψει (και πάλι όλο και κάποιον μόνιμο της κλαδικής ΠΑΣΟΚ θα βγουν να ξαλαφρώσουν από ώρες...)
ΜΕL G τις επιπλέον ώρες της τις έδωσαν πριν υπογράψει σύμβαση; Υπέγραψε σύμβαση μόνο για 6 ώρες δηλαδή και μετά θα την τροποποιούσαν; Γιατί συνήθως ώσπου να υπογραφούν οι συμβάσεις βρίσκουν για όλους 14ωρο...
 aghioma στο minedu. gr λογικά τις δημοσιεύουν, αλλά και στo alfavita. gr κλπ
Ναι, τις επιπλέον ώρες τις έδωσαν αφού υπέγραψε. Όσο γι'αυτό που λες με το 14ωρο, δεν ισχύει εδώ. Στη δική μου διεύθυνση (Θεσσαλονίκη)  υπολόγισαν εξαρχής 12ωρα κι έδωσαν ελάχιστα 14ωρα (3-4). Γενικά έγινε ό,τι να'ναι κι επίσης πολλές αδικίες. Ελπίζουμε ότι του χρόνου δε θα ξαναγίνει, αν καλέσουν βέβαια...γιατί το ενδεχόμενο του να είμαστε άνεργοι είναι εξίσου πιθανό.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:41:04 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #197 στις: Μάιος 08, 2011, 10:23:57 πμ »
Προσωπικά το έχω ήδη κάνει πράξη αυτό και βγήκα πολύ κερδισμένη γιατί δουλεύω ΑΜΩ δίπλα στο σπίτι μου και είμαι μια χαρά με 710ε/μήνα. Ούτε για ΑΚΩ δε θα δηλώσω επαρχία φέτος γιατί δε συμφέρει να παίρνω 400 ευρώ παραπάνω και να τα δίνω για ενοίκια. Ταυτόχρονα έχω και τη συνείδησή μου ήσυχη γιατί δεν διευκολύνω τις πολιτικές της Αννούλας.
Ελπίζω οι συνάδελφοι να συνεχίζουν να δηλώνουν τα πάντα ώστε να βγαίνουν από μπροστά μου στον πίνακα και να μένουν οι θεσούλες τις γειτονιάς μου για μένα έστω και σε μεταγενέστερη φάση διορισμών.
Για μένα πλέον το μόνο που ενδιαφέρει είναι να μένουν ευρώ στην τσέπη μου σα να δούλευα στο οποιοδήποτε φροντιστήριο στη γειτονιά μου, σιγά μην ξεσπιτωθώ για το τίποτα. Ούτε σε άλλη διεύθυνση δε θα δηλώσω φέτος.
Καταρχάς ένας ΑΚΩ μπορεί να παίρνει και 600 ευρώ παραπάνω από εσένα, κατά δεύτερον χάνεις μόρια προυπηρεσίας τα οποία και με το νέο σύστημα θα μετράνε (έστω και λιγότερο, αλλά πόσοι διορισμοί δεν έχουν κριθεί στο μισό μόριο?), κατά τρίτον παίρνει παραπάνω ένσημα, κατά τέταρτον θεμελιώνει δικαίωμα για επίδομα ανεργίας όταν τελειώσει η σύμβαση ενώ ο ΑΜΩ πιθανότατα όχι, και κατά πέμπτον με το να βάζεις μόνο μία συγκεκριμένη επιλογή υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να μην δουλέψεις και καθόλου. Και κάτι που αφορά τον κάθε νέο έλληνας. Ώς πότε κάποιος θα μένει μαζί με την μανούλα πια;;; Ο απογαλακτισμός δεν θα έρθει ποτέ σε αυτή τη γενιά;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2011, 10:28:18 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #198 στις: Μάιος 08, 2011, 10:40:25 πμ »
α. Μιλάω για διαφορά στο ίδιο κλιμάκιο και στην ίδια περίπτωση και με τα ίδια επιδόματα. Μη συγκρίνεις διαφορετικές περιπτώσεις. Μου δίνεις ένα παράδειγμα που η διαφορά είναι 600 ευρώ;
β. Ακόμη και 600 ευρώ να είναι η διαφορά στην ουσία τα ξοδεύεις με το παραπάνω για ενοίκια-τηλέφωνα-μετακινήσεις με την ακρίβεια που επικρατεί και τελικά ξεσπιτώνεσαι για το τίποτα. Δε σου μένει κάτι παραπάνω στην τσέπη
γ. Όταν λέω ξεσπιτώνεσαι δεν εννοώ ότι φεύγεις από τη μαμά σου. Προσωπικά έχω φύγει από καιρό. Εννοώ φεύγεις από τη ζωή σου, τους φίλους, τη σχέση, τον άντρα, τη γυναίκα, τα παιδιά, τις υπόλοιπες δραστηριότητές σου. Δε βρίσκω λόγο να το κάνω αυτό χωρίς σιγουριά διορισμού.
δ. Μιλώντας για διορισμό, τα μόρια μετράνε εαν και εφόσον γίνει ΑΣΕΠ, και σου δίνουν το προβάδισμα ΕΑΝ και εφόσον γράψεις καλά και πάντα συγκριτικά με το τι έγραψαν οι άλλοι, σου εξασφαλίζουν δε διορισμό ΕΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ γίνουν επαρκείς διορισμοί μονίμων, σε μερικούς κλάδους ωστόσο μια χαρά τη βγάζουν με αναπληρωτές και οι διορισμοί μονίμων είναι ελάχιστοι. Δεν το θεωρώ επαρκές κίνητρο για να ξεσπιτωθώ αυτό, πιο εύκολα κερδίζεις το ΛΟΤΤΟ παρά να συντρέξουν όλα αυτά.
ε. Θα πρέπει να αντέχεις ψυχολογικά ενώ εσύ έχεις σταλεί στα πέρατα της Ελλάδας να βλέπεις τον χαμηλότερα από εσένα στον πίνακα να παίρνει τη θεσούλα κοντά στο σπίτι σου.
στ. Πάντα αποφασίζεις με βάση και τη σειρά σου στον πίνακα εννοείται και κρίνεις πιθανότητες. Εξάλλου θέλει αρετή και τόλμη το να βγεις κερδισμένος στις μέρες μας. Μερικές φορές με το να μη δουλέψεις καθόλου βοηθάς περισσότερο την οικογένειά σου οικονομικά από το να πρέπει να σου στέλνουν και χρήματα γιατί δε σε πληρώνει το ΥΠΕΠΘ στην ώρα του και δεν σου φτάνουν κιόλας για τα έξοδα αυτά που παίρνεις.
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #199 στις: Μάιος 08, 2011, 10:46:42 πμ »
Τα πράγματα είναι διαφορετικά όταν κάποιος έχει κάνει ήδη την δική του οικογένεια, αλλά και πάλι θεωρώ ότι εφόσον επιλέξαμε αυτό το επάγγελμα που γνωρίζαμε και τις δυσκολίες στον διορισμό και τις πιθανές συχνές μετακινήσεις μέχρι αυτός να έρθει, είναι προτιμότερο κάποιος να παίρνει παραπάνω χρήματα και ένσημα και να στέλνει ότι μπορεί στο σπίτι του, παρά λιγότερα που δεν θα φτάνουν ούτε για τα προσωπικά του έξοδα και ας είναι στο σπίτι του. Αλλά ο καθένας κρίνει από τις δικές του ανάγκες τι προτιμά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:41:04 »

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #200 στις: Μάιος 08, 2011, 10:59:31 πμ »
Το οικονομικό είναι μεγάλο θέμα, αν πάρεις χαρτί και μολύβι και κάνεις υπολογισμούς βάζοντας τα πραγματικά κόστη και έσοδα μέσα κάνοντας μια ανάλυση κόστους-οφέλους βλέπεις ότι συχνά ο μεγαλύτερος μισθός δεν είναι απαραιτήτως μεγαλύτερο όφελος. Υπάρχουν και κρυφές παράμετροι όπως τα διαφυγόντα κέρδη μερικές φορές από τη δεύτερη δουλειά που κάνεις, από τη γυναίκα που αναγκάζεσαι να πληρώσεις για να κρατάει τα παιδιά όσο είσαι μακριά κλπ. Σίγουρα ο καθένας πρέπει να κάνει τη δική του ανάλυση κόστους οφέλους χωρίς ωστόσο πλέον να δίνει μεγάλη βαρύτητα στην ελπίδα για διορισμό, αφού οι διορισμοί βαίνουν τόσο μειούμενοι που τείνουν στο πλην άπειρο στα προσεχή χρόνια. Η πικρή αλήθεια είναι ότι πλέον μαζεύουμε μόρια για να εξασφαλίσουμε καλή σειρά αναπληρωτή ΑΝ γράψουμε καλά και στο ΑΣΕΠ.
Γιατί μιλάς για λιγότερα ένσημα; Για την περίπτωση που κινδυνεύεις να μην εργαστείς από την αρχή της χρονιάς; Από την άλλη η οικογένεια δεν μπορεί να τραφεί με ένσημα που στις δικές μας περιπτώσεις υποαπασχόλησης πλεον καμία σύνταξη δεν θα εξασφαλίσουν.
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #201 στις: Μάιος 08, 2011, 10:59:43 πμ »
Τα πράγματα είναι διαφορετικά όταν κάποιος έχει κάνει ήδη την δική του οικογένεια, αλλά και πάλι θεωρώ ότι εφόσον επιλέξαμε αυτό το επάγγελμα που γνωρίζαμε και τις δυσκολίες στον διορισμό και τις πιθανές συχνές μετακινήσεις μέχρι αυτός να έρθει, είναι προτιμότερο κάποιος να παίρνει παραπάνω χρήματα και ένσημα και να στέλνει ότι μπορεί στο σπίτι του, παρά λιγότερα που δεν θα φτάνουν ούτε για τα προσωπικά του έξοδα και ας είναι στο σπίτι του. Αλλά ο καθένας κρίνει από τις δικές του ανάγκες τι προτιμά.

Οταν επιλεξαμε αυτο το επαγγελμα η νομοθεσια σε ισχυ ηταν διαφορετικη.
Η  επιλογη ενος επαγγελματος δεν μπορει να αποτελει ενα διαρκες αλλοθι, προκειμενου να αποδεχεται κανεις οτι συντελειται εις βαρος του, πολυ δε περισσοτερο οταν μιλαμε για ανατροπες.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #202 στις: Μάιος 08, 2011, 11:02:36 πμ »
Δύο "παράπλευρες" παρενέργειες - συνέπειες της εφαρμογής της νέας τροπολογίας της αυξημένης "ποινής" σε όσους δεν δέχονται διορισμό αναπληρωτή σε περιοχή τοποθέτησης που έχουν επιλέξει  στην αίτηση τους. 

1. Θα υπάρξουν αρκετοί με αυξημένες υποχρεώσεις (οικογένεια, παιδιά) που για σοβαρούς λόγους  που ενδεχομένως θα προκύψουν -αφού οι τοποθετήσεις γίνονται 3 - 6 μήνες μετά την υποβολή της αίτησης-  δεν θα μπορέσουν να δεχτούν την τοποθέτηση. Δεν θα τους φτάνουν τα προβλήματα που θα έχουν, αλλά θα επωμιστούν και την αυξημένη τιμωρία του υπουργείου. Ο ορισμός της αναλγησίας...

2. Αν όλοι ακολουθήσουν την συμβουλή της spasiklaki και  δεν σημειώσουν το το κουτάκι "ναι σε όλα" στις αιτήσεις πρόσληψης αναπληρωτών, θα έχει μάλλον κάπως  σαν συνέπεια να βρεθούν σχεδόν όλοι οι νεοδιορισθέντες σε "άγονες γραμμές" όχι για 3, αλλά για πολύ  περισσότερα χρόνια...
Αν και αυτό θα συμβεί μάλλον από το '12 - '13, γιατί αποκλείεται να προλάβουν να ενημερωθούν όλοι για τις επιπτώσεις άρνησης αποδοχής διορισμού. Σιγά μη το κάνουν οι Β'θμιες στους αιτούντες και σιγά μη διαβάσουν όλοι τις όποιες λεπτομερείς οδηγίες...
Ωχ, μάλλον θα τη πατήσω εγώ και πάλι... :o

ΥΓ. Πρωινές κυριακάτικες σκέψεις στην χώρα που δεν ξέρεις από που θα "σου 'ρθει"

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #203 στις: Μάιος 08, 2011, 11:03:07 πμ »
Συμφωνώ απόλυτα. Διαρκώς μας παγιδεύουν όλο και περισσότερο με τις αλλαγές που κάνουν. Επίσης ελπίζαμε σε διορισμό στο ΔΗΜΟΣΙΟ με όλα τα καλά του (ασφάλεια δημοσίου κλπ) τα οποία τώρα έχουν καταργηθεί και ο διορισμός ήταν θέμα χρόνου εφόσον έμπαινες στο λούκι της αναπλήρωσης. Τώρα πια τίποτα δεν είναι βέβαιο αφού παγώνουν τους διορισμούς σε πολλούς κλάδους και τους μειώνουν σε όλους.

panos 2 σε λίγο θα αποτελεί τεκμήριο στην εφορία το ότι δουλεύεις καθηγητής γιατί ΄θα σου λένε κύριε που βρίσκεις τα λεφτά και το κάνεις τόσο ακριβό extreme χόμπυ; 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2011, 11:05:44 πμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #204 στις: Μάιος 08, 2011, 02:46:01 μμ »
Ερώτηση μιας και έχω βγάλει τα τεφτέρια μου και υπολογίζω έσοδα-έξοδα..: είναι νόμιμο ως ΑΜΩ να δουλεύεις σε φροντιστήριο; Έχω την εντύπωση ότι ως ΑΚΩ δεν είναι. Τύπικα μιλάω πάντα!

Αποσυνδεδεμένος kostzo10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #205 στις: Μάιος 08, 2011, 02:51:50 μμ »
Ερώτηση μιας και έχω βγάλει τα τεφτέρια μου και υπολογίζω έσοδα-έξοδα..: είναι νόμιμο ως ΑΜΩ να δουλεύεις σε φροντιστήριο; Έχω την εντύπωση ότι ως ΑΚΩ δεν είναι. Τύπικα μιλάω πάντα!
τυπικα ουτε ως ωρομισθιος δεν ειναι νομιμο...

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #206 στις: Μάιος 08, 2011, 02:57:34 μμ »
Τα μαθήματα δεν είναι νόμιμα...ωστόσο είναι νόμιμο να δουλεύεις σε οποιαδήποτε άλλη δουλειά που δεν έχει σχέση με φροντιστήριο-μαθήματα κλπ Στην πραγματικότητα όμως αν κρατάς κάποια προσχήματα και δεν κάνεις φροντιστήριο στους μαθητές σου του σχολείου δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα, μόνο αν σε καταγγείλουν.
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #207 στις: Μάιος 08, 2011, 03:34:10 μμ »
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=76761&catid=13


Πρόσθετα μέτρα βάζει η κυβέρνηση στο τραπέζι των συνομιλιών με την τρόικα καθώς το μηνύματα που φτάνουν από τις Βρυξέλλες είναι ότι θα χρειαστούν περαιτέρω προσπάθειες και ότι αυτή ίσως είναι η τελευταία ευκαιρία για την ελληνική οικονομία, σύμφωνα με τα ΝΕΑ.
Μεταξύ αυτών βρίσκεται και ο περιορισμός κατα το ήμισυ των συμβασιούχων στο δημόσιο, αναφέρει το ρεπορτάζ.

Πληροφορίες της εφημερίδας αναφέρουν ότι τα υπουργεία Εσωτερικών και Οικονομικών έχουν συμφωνήσει να περιορίσουν τον αριθμό των κάθε είδους συμβασιούχων από τις 60.000 που είναι σήμερα στις 30.000.

Η κίνηση αυτή που αναμένεται φυσικά να προκαλέσει κύμα αντιδράσεων από τα συνδικάτα και να επιδεινώσει την ανεργία, εκτιμάται ότι θα εξοικονομήσει περίπου 600 εκατομμύρια ευρώ για το κρατικό ταμείο.

Πληροφορίες αναφέρουν ότι εξετάζεται επίσης επίσπευση του εννιαίου μισθολογίου που θα οδηγήσει σε μειώσεις αποδοχών για κάποιες τουλαχιστον κατηγορίες εργαζομένων στο δημόσιο.

Στο τραπέζι βρίσκεται ακόμη -σύμφωνα με ΤΑ ΝΕΑ- η εξίωση του φόρου στα καύσιμα που θα είναι και αυτό ένα πλήγμα για τα νοικοκυριά, αφού θα αυξήσει την τιμή του πετρελαίου θέρμανσης.

Το οικονομικό επιτελείο θεωρεί ότι υπάρχουν δύο απειλές και για το λόγο αυτό προκρίνει τα πιο σκληρά μέτρα. Αφ΄ενός να μην εγκριθεί η κατ' αρχάς απόφαση για επιμήκυνση του δανείου των 110 δισ. ευρώ και αφ' ετέρου να μην καταβληθεί η επόμενη δόση του Ιουνίου λόγω ενδεχόμενης αρνητικής αξιολόγησης από την τρόικα.

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4629786
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2011, 03:52:41 μμ από joap »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #208 στις: Μάιος 09, 2011, 05:05:52 μμ »
α. Μιλάω για διαφορά στο ίδιο κλιμάκιο και στην ίδια περίπτωση και με τα ίδια επιδόματα. Μη συγκρίνεις διαφορετικές περιπτώσεις. Μου δίνεις ένα παράδειγμα που η διαφορά είναι 600 ευρώ;
β. Ακόμη και 600 ευρώ να είναι η διαφορά στην ουσία τα ξοδεύεις με το παραπάνω για ενοίκια-τηλέφωνα-μετακινήσεις με την ακρίβεια που επικρατεί και τελικά ξεσπιτώνεσαι για το τίποτα. Δε σου μένει κάτι παραπάνω στην τσέπη
γ. Όταν λέω ξεσπιτώνεσαι δεν εννοώ ότι φεύγεις από τη μαμά σου. Προσωπικά έχω φύγει από καιρό. Εννοώ φεύγεις από τη ζωή σου, τους φίλους, τη σχέση, τον άντρα, τη γυναίκα, τα παιδιά, τις υπόλοιπες δραστηριότητές σου. Δε βρίσκω λόγο να το κάνω αυτό χωρίς σιγουριά διορισμού.
δ. Μιλώντας για διορισμό, τα μόρια μετράνε εαν και εφόσον γίνει ΑΣΕΠ, και σου δίνουν το προβάδισμα ΕΑΝ και εφόσον γράψεις καλά και πάντα συγκριτικά με το τι έγραψαν οι άλλοι, σου εξασφαλίζουν δε διορισμό ΕΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ γίνουν επαρκείς διορισμοί μονίμων, σε μερικούς κλάδους ωστόσο μια χαρά τη βγάζουν με αναπληρωτές και οι διορισμοί μονίμων είναι ελάχιστοι. Δεν το θεωρώ επαρκές κίνητρο για να ξεσπιτωθώ αυτό, πιο εύκολα κερδίζεις το ΛΟΤΤΟ παρά να συντρέξουν όλα αυτά.
ε. Θα πρέπει να αντέχεις ψυχολογικά ενώ εσύ έχεις σταλεί στα πέρατα της Ελλάδας να βλέπεις τον χαμηλότερα από εσένα στον πίνακα να παίρνει τη θεσούλα κοντά στο σπίτι σου.
στ. Πάντα αποφασίζεις με βάση και τη σειρά σου στον πίνακα εννοείται και κρίνεις πιθανότητες. Εξάλλου θέλει αρετή και τόλμη το να βγεις κερδισμένος στις μέρες μας. Μερικές φορές με το να μη δουλέψεις καθόλου βοηθάς περισσότερο την οικογένειά σου οικονομικά από το να πρέπει να σου στέλνουν και χρήματα γιατί δε σε πληρώνει το ΥΠΕΠΘ στην ώρα του και δεν σου φτάνουν κιόλας για τα έξοδα αυτά που παίρνεις.

Θα συμφωνήσω και εγώ και θα δώσω ευχή και κατάρα, που λένε, για το κουτάκι. ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑ! Είναι τόσο δυσβάσταχτο το ψυχολογικό, κυρίως, αλλά και το οικονομικό κόστος, που πραγματικά δεν αξίζει τον κόπο.
... Αυτά, βέβαια, τα γράφω κατόπιν εορτής και αφού την πάτησα σαν κορόιδο, εξαπατηθείσα από τη δήλωση της ακατονόμαστης ότι θα διορίσει 70% λιγότερους αναπληρωτές. >:(

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #209 στις: Μάιος 09, 2011, 05:19:21 μμ »
α. Μιλάω για διαφορά στο ίδιο κλιμάκιο και στην ίδια περίπτωση και με τα ίδια επιδόματα. Μη συγκρίνεις διαφορετικές περιπτώσεις. Μου δίνεις ένα παράδειγμα που η διαφορά είναι 600 ευρώ;
β. Ακόμη και 600 ευρώ να είναι η διαφορά στην ουσία τα ξοδεύεις με το παραπάνω για ενοίκια-τηλέφωνα-μετακινήσεις με την ακρίβεια που επικρατεί και τελικά ξεσπιτώνεσαι για το τίποτα. Δε σου μένει κάτι παραπάνω στην τσέπη
γ. Όταν λέω ξεσπιτώνεσαι δεν εννοώ ότι φεύγεις από τη μαμά σου. Προσωπικά έχω φύγει από καιρό. Εννοώ φεύγεις από τη ζωή σου, τους φίλους, τη σχέση, τον άντρα, τη γυναίκα, τα παιδιά, τις υπόλοιπες δραστηριότητές σου. Δε βρίσκω λόγο να το κάνω αυτό χωρίς σιγουριά διορισμού.
δ. Μιλώντας για διορισμό, τα μόρια μετράνε εαν και εφόσον γίνει ΑΣΕΠ, και σου δίνουν το προβάδισμα ΕΑΝ και εφόσον γράψεις καλά και πάντα συγκριτικά με το τι έγραψαν οι άλλοι, σου εξασφαλίζουν δε διορισμό ΕΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ γίνουν επαρκείς διορισμοί μονίμων, σε μερικούς κλάδους ωστόσο μια χαρά τη βγάζουν με αναπληρωτές και οι διορισμοί μονίμων είναι ελάχιστοι. Δεν το θεωρώ επαρκές κίνητρο για να ξεσπιτωθώ αυτό, πιο εύκολα κερδίζεις το ΛΟΤΤΟ παρά να συντρέξουν όλα αυτά.
ε. Θα πρέπει να αντέχεις ψυχολογικά ενώ εσύ έχεις σταλεί στα πέρατα της Ελλάδας να βλέπεις τον χαμηλότερα από εσένα στον πίνακα να παίρνει τη θεσούλα κοντά στο σπίτι σου.
στ. Πάντα αποφασίζεις με βάση και τη σειρά σου στον πίνακα εννοείται και κρίνεις πιθανότητες. Εξάλλου θέλει αρετή και τόλμη το να βγεις κερδισμένος στις μέρες μας. Μερικές φορές με το να μη δουλέψεις καθόλου βοηθάς περισσότερο την οικογένειά σου οικονομικά από το να πρέπει να σου στέλνουν και χρήματα γιατί δε σε πληρώνει το ΥΠΕΠΘ στην ώρα του και δεν σου φτάνουν κιόλας για τα έξοδα αυτά που παίρνεις.

Θα συμφωνήσω και εγώ και θα δώσω ευχή και κατάρα, που λένε, για το κουτάκι. ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑ! Είναι τόσο δυσβάσταχτο το ψυχολογικό, κυρίως, αλλά και το οικονομικό κόστος, που πραγματικά δεν αξίζει τον κόπο.
... Αυτά, βέβαια, τα γράφω κατόπιν εορτής και αφού την πάτησα σαν κορόιδο, εξαπατηθείσα από τη δήλωση της ακατονόμαστης ότι θα διορίσει 70% λιγότερους αναπληρωτές. >:(

εεεε..αμαν πια!  κατσε και σ ενα τοπικ επιτελους!  δε σε προλαβαινουμε απ το ενα στο αλλο...δεν αφησες θεμα για θεμα...

και για να μην ξεχνιομαστε,    τι μετοχη ειναι το "εξαπατηθεισα" ? 8)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160112
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 577
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 432
Σύνολο: 448

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.