*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή  (Αναγνώστηκε 84367 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lena_lar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #434 στις: Ιούλιος 18, 2011, 04:35:28 μμ »
Συγχαρητήρια!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D Ούτε εγώ κατάλαβα αλλά ας κάνουμε αύριο ένα τηλ. να μάθουμε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:07:57 »

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #435 στις: Ιούλιος 18, 2011, 04:37:03 μμ »
ευχαριστώ!!!!!!ναι ένα τηλεφώνημα θα μας διαφωτίσει.....

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #436 στις: Ιούλιος 18, 2011, 05:31:10 μμ »
Πάντως μπράβο Eirinoula που χωρίς εμπειρία μπόρεσες και πέρασες ........φαντάσου να είχες δηλαδή , θα έσκιζες.Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω...υποτίθεται πως κάνεις ένα μεταπτυχιακό για να ειδικευτείς σε εναν συγκεκριμένο τομέα , να βελτιώσεις τις γνώσεις σου και να μάθεις κάτι επιπλέον που θα σε βοηθήσει στη δουλειά σου και να βοηθηθείς γενικότερα, τί τους ενδιαφέρει αν εσύ πριν ήσουν άσχετη με τ αντικείμενο....για να το διαλέξεις σημαίνει ότι το θέλεις και σου χρειάζεται για τους χ, ψ, λόγους .Γιατί να σου κόβουν έτσι τα φτερά?

Ρε παιδιά για τι μιλάμε τώρα:; Για την ανωμαλία που δέρνει το ΑΠΘ και όλα τα πανεπιστημια της Ελλάδας να σε σκίζουν στις εξετάσεις για να περάσεις σε ένα master, να κάνεις 2 χρόνια (το ελάχιστο οι περισσότεροι κάνουν 3 και 4!!!!!!) για να τελειώσεις:; E ¨οχι εγώ δεν παίρνω από αυτή την ανωμαλία. Λυπάμαι πολύ.

Και καλά θα κάνει το ΥΠΕΠΘ και τα πανεπιστήμια ή να ακολουθήσουν τα ευρωπαικά δεδομένα ή πραγματικά να πει το κράτος δεν δέxομαι master από το εξωτερικό, πράγμα που είναι παράνομο.

Το λέω απλά αυτό διότι στο εξωτερικό εισάγεσαι στα master ειδικής αγωγής χωρίς εξετάσεις, πολλά κοιτάνε τα προπτυχιακά μαθήματα, άλλα όχι, στο τέλος διαπιστώνεις ότι σαν μ....ας έτρεχες στην Ελλαδίτσα τόσα χρόνια και ξεσκιζόσουν σε ανούσιες εξετάσεις εισαγωγής, διότι πολλοί συναδελφοί σου έχουν τελειώσει μέσα σε 2 χρόνια 2 master στο εξωτερικό αναγνωρσιμένα από ΔΟΑΤΑΠ κανονικότατα ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΗΓΟΥΝΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΤΡΕΧΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

Για να μην πω και αυτούς που πήραν μαστερ στην ειδική αγωγή με πολύ πιο εύκολες διαδικασίες και αναγνωρισμένα, χωρίς να κουραστούν παρά λίγο και μάλιστα με απολύτως νόμιμες διαδικασίες. Και μην μου πείτε εγώ το κάνωω για τη γνώση, γιατί όλους τους καίει αν η γνώση χρησιμεύσει στο να βρεις δουλειά. Την ίδια γνώση προσφέρει το εξωτερικό και με πολύ περισσότερες ευκολίες.

Ναι και εγώ όταν μπήκα στα master της Ελλάδας χαιρόμουν ότι πέτυχα κάτι, αλλά δυστυχώς μετά είδα την σκληρή πραγματικότητα του εξωτερικού. Συμφοιτητές μου είχαν τελείωσει μέσα σε 4 χρόνια μαστερ και διδακτορικό και ήταν πρώτοι στις λίστες των αναπληρωτών και εγώ σαν μα....ας χαιρόμουν που είχα πετύχει σε ένα master στην Ελλάδα που θα έκανα τουλάχιστον 2,5 χρόνια να το τελειώσω.

Έχω στείλει σας πληροφορώ σε πρύτανη πανεπιστημίου επιστολή ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΩΜΑΛΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΕΡΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΔΕΝ ΑΞΙΩΘΗΚΕ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ανώτατα όντα αυτοί και εμείς οι κατώτεροι τους. Θεωρώ απαράδεκτη τη στάση του εν λόγω πανεπιστημίου που φυσικά δεν θέλω να κατονομάσω!!!

Ή θα συμμορφωθεί επιτέλους η Ελλάδα με τα ευρωπαικά δεδομένα ή πραγματικά σε 1-2 χρόνια δεν θα έχουν κανένα μεταπτυχιακό τα ελληνικά προγράμματα σπουδών μιας και όλοι θα πάνε εξωτερικό (καλά δεν χρειάζεται να πας εξωτερικό πλέον μιας και υπάχρουν τα εξαποστάσεως)

Απλa τα βλέπω όλα αυτά, αυτή η αδικία που κάποιοι θέλουν τα παιδιά στην Ελλάδα, τα δικά τους παιδιά να δυνοπαθούν για το τίποτα και να τους περνάνε και μάλιστα την εντύπωση ότι αξίζει να δυσκολευτείτε για όλα.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΑ MASTER ΤΩΝ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΩΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ, όταν σε όλες τις χώρες είναι 1 χρόνο.

Αλλά φυσικά ο Ελληναράς τα ξέρει όλα καλύτερα από όλους, δεν λένε την αλήθεια ότι τα έκαναν 2 χρονάκια λόγω υπερπληθώρας καθηγητών ΔΕΠ που για να συμπληρώσουν ωράριο πρέπει αν τους βάλουν να διδάσκουν κάτι, φυσικά που άλλου στα master.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2011, 05:40:00 μμ από sotos81 »

Αποσυνδεδεμένος lena_lar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #437 στις: Ιούλιος 18, 2011, 05:53:32 μμ »
soto, καλά όλα αυτά που λες. Μακάρι να μπορούσαμε όλοι να πάμε στο εξωτερικό αλλά για κάποιους από μας δε γίνεται. Το κόστος διαβίωσης στο εξωτερικό είναι πολύ μεγάλο και κάποιοι γονείς δεν έχουν την οικονομική άνεση. Θα μου πεις, βρες δουλεια λοιπόν, αλλά και αυτό ακόμα είναι δύσκολο. Και σου μιλάω από προσωπική εμπειρία. Συγγενής μου αναγκάστηκε να γυρίσει πίσω γιατί παρόλο που έμενε στην εστία(την οποία και πληρώνεισ στο εξωτερικό)και του είχε βρει το πανεπιστήμιο δουλεια , δε μπορούσε τελικά να ανταπεξέλθει. Και ναι, μερικοί από μας δε θέλουμε ντε και καλά να μπούμε στο δημόσιο. Όταν αγαπάς κάτι πολύ και δουλεύεις σκληρά βρίσκεις κι άλλες λύσεις όπως το να ιδιωτεύσεις. Ο καθένας κάνει ότι καλύτερο μπορεί με τα δεδομένα που του δίνονται. Και για μένα που δεν είχα την άνεση να πάω στο εξωτερικό, δε με χαλάει καθόλου που πέρασα σ ενα μεταπτυχιακό στο οποίο δεν υπάρχουν δίδακτρα και οι καθηγητές είναι καταξιωμένοι στο χώρο τους. Παλέυεις με αυτά που έχεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:07:57 »

Αποσυνδεδεμένος βικυ23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #438 στις: Ιούλιος 18, 2011, 07:41:36 μμ »
 

Ρε παιδιά για τι μιλάμε τώρα:; Για την ανωμαλία που δέρνει το ΑΠΘ και όλα τα πανεπιστημια της Ελλάδας να σε σκίζουν στις εξετάσεις για να περάσεις σε ένα master, να κάνεις 2 χρόνια (το ελάχιστο οι περισσότεροι κάνουν 3 και 4!!!!!!) για να τελειώσεις:; E ¨οχι εγώ δεν παίρνω από αυτή την ανωμαλία. Λυπάμαι πολύ.

Και καλά θα κάνει το ΥΠΕΠΘ και τα πανεπιστήμια ή να ακολουθήσουν τα ευρωπαικά δεδομένα ή πραγματικά να πει το κράτος δεν δέxομαι master από το εξωτερικό, πράγμα που είναι παράνομο.

Το λέω απλά αυτό διότι στο εξωτερικό εισάγεσαι στα master ειδικής αγωγής χωρίς εξετάσεις, πολλά κοιτάνε τα προπτυχιακά μαθήματα, άλλα όχι, στο τέλος διαπιστώνεις ότι σαν μ....ας έτρεχες στην Ελλαδίτσα τόσα χρόνια και ξεσκιζόσουν σε ανούσιες εξετάσεις εισαγωγής, διότι πολλοί συναδελφοί σου έχουν τελειώσει μέσα σε 2 χρόνια 2 master στο εξωτερικό αναγνωρσιμένα από ΔΟΑΤΑΠ κανονικότατα ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΗΓΟΥΝΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΤΡΕΧΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

Για να μην πω και αυτούς που πήραν μαστερ στην ειδική αγωγή με πολύ πιο εύκολες διαδικασίες και αναγνωρισμένα, χωρίς να κουραστούν παρά λίγο και μάλιστα με απολύτως νόμιμες διαδικασίες. Και μην μου πείτε εγώ το κάνωω για τη γνώση, γιατί όλους τους καίει αν η γνώση χρησιμεύσει στο να βρεις δουλειά. Την ίδια γνώση προσφέρει το εξωτερικό και με πολύ περισσότερες ευκολίες.

Ναι και εγώ όταν μπήκα στα master της Ελλάδας χαιρόμουν ότι πέτυχα κάτι, αλλά δυστυχώς μετά είδα την σκληρή πραγματικότητα του εξωτερικού. Συμφοιτητές μου είχαν τελείωσει μέσα σε 4 χρόνια μαστερ και διδακτορικό και ήταν πρώτοι στις λίστες των αναπληρωτών και εγώ σαν μα....ας χαιρόμουν που είχα πετύχει σε ένα master στην Ελλάδα που θα έκανα τουλάχιστον 2,5 χρόνια να το τελειώσω.

Έχω στείλει σας πληροφορώ σε πρύτανη πανεπιστημίου επιστολή ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΩΜΑΛΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΕΡΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΔΕΝ ΑΞΙΩΘΗΚΕ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ανώτατα όντα αυτοί και εμείς οι κατώτεροι τους. Θεωρώ απαράδεκτη τη στάση του εν λόγω πανεπιστημίου που φυσικά δεν θέλω να κατονομάσω!!!

Ή θα συμμορφωθεί επιτέλους η Ελλάδα με τα ευρωπαικά δεδομένα ή πραγματικά σε 1-2 χρόνια δεν θα έχουν κανένα μεταπτυχιακό τα ελληνικά προγράμματα σπουδών μιας και όλοι θα πάνε εξωτερικό (καλά δεν χρειάζεται να πας εξωτερικό πλέον μιας και υπάχρουν τα εξαποστάσεως)

Απλa τα βλέπω όλα αυτά, αυτή η αδικία που κάποιοι θέλουν τα παιδιά στην Ελλάδα, τα δικά τους παιδιά να δυνοπαθούν για το τίποτα και να τους περνάνε και μάλιστα την εντύπωση ότι αξίζει να δυσκολευτείτε για όλα.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΑ MASTER ΤΩΝ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΩΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ, όταν σε όλες τις χώρες είναι 1 χρόνο.

Αλλά φυσικά ο Ελληναράς τα ξέρει όλα καλύτερα από όλους, δεν λένε την αλήθεια ότι τα έκαναν 2 χρονάκια λόγω υπερπληθώρας καθηγητών ΔΕΠ που για να συμπληρώσουν ωράριο πρέπει αν τους βάλουν να διδάσκουν κάτι, φυσικά που άλλου στα master.
[/quote]



+ΦΩΝΩ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #439 στις: Ιούλιος 19, 2011, 10:48:18 πμ »
πήρε κανείς τηλ για αυτή την εγγραφή στα σεμινάρια που γράφει στην ανακοίνωση να ρωτήσει?πα'ιρνω και δεν απαντάει κανείς...όποιος βγάλει γραμμη ας ενημερώσει και εδώ......

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #440 στις: Ιούλιος 19, 2011, 11:02:22 πμ »
soto, καλά όλα αυτά που λες. Μακάρι να μπορούσαμε όλοι να πάμε στο εξωτερικό αλλά για κάποιους από μας δε γίνεται. Το κόστος διαβίωσης στο εξωτερικό είναι πολύ μεγάλο και κάποιοι γονείς δεν έχουν την οικονομική άνεση. Θα μου πεις, βρες δουλεια λοιπόν, αλλά και αυτό ακόμα είναι δύσκολο. Και σου μιλάω από προσωπική εμπειρία. Συγγενής μου αναγκάστηκε να γυρίσει πίσω γιατί παρόλο που έμενε στην εστία(την οποία και πληρώνεισ στο εξωτερικό)και του είχε βρει το πανεπιστήμιο δουλεια , δε μπορούσε τελικά να ανταπεξέλθει. Και ναι, μερικοί από μας δε θέλουμε ντε και καλά να μπούμε στο δημόσιο. Όταν αγαπάς κάτι πολύ και δουλεύεις σκληρά βρίσκεις κι άλλες λύσεις όπως το να ιδιωτεύσεις. Ο καθένας κάνει ότι καλύτερο μπορεί με τα δεδομένα που του δίνονται. Και για μένα που δεν είχα την άνεση να πάω στο εξωτερικό, δε με χαλάει καθόλου που πέρασα σ ενα μεταπτυχιακό στο οποίο δεν υπάρχουν δίδακτρα και οι καθηγητές είναι καταξιωμένοι στο χώρο τους. Παλέυεις με αυτά που έχεις.

Eμένα το master με πήρε 2,5 χρόνια. Στο τέλος διαπίστωσα ότι το κόστος διαβίωσης ήταν ακριβώς ή και μεγαλύτερο από αυτό που θα είχα αν πήγαινα Αγγλία για ένα master σε 1 χρόνο. Στην Αγγλία με 10.000 ευρώ το χρόνο (μαζί και τα δίδακτρα του πανεπιστημίου) είσαι Οκ ως φοιτητής. ΣΤην Ελλάδα αν έχεις ενοίκια κ.,τ.λ. θα σου βγουν σε 2 χρονάκια (το ελάχιστο, διότι πολλοί κάνουν περισσότερο από 2 χρόνια να τελειώσουν, διότι πολλά μέλη ΔΕΠ θέλουν δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά να κάνεις και μετά να πάρεις το master) θα σου βγουν 13.000 ευρώ και λίγα λέω.

Επομένως ο καθένας κάνει τις επιλόγες τους. Εγώ μιλάω για τον εαυτό μου. Θεωρώ απλά ασιανόητο καθηγητές μου στο master να θεωρούν κάπως κάποιον που δεν μπορούσε να παρευρίσκεται πρωί γιατί δούλευε. Kάποιοι έβαζαν εσκεμμένα μαθήματα πρωί για να τα χάνουν τα άτομα που δούελευαν, λες και κάτι θα πάθαινε ο κώλος τους αν τα έκανα απόγευμα. Απαράδεκτο, φυσικά δεν το έκαναν όλοι οι καθηγητές.

Απλά νοιώθω μεγάλη αδικία από τα ελληνικά πανεπιστήμια και μια μεγάλη εκμετάλλευση. Ναι όπως το ακούτε τα master στην Ελλάδα είναι μια εκμετάλλευση. Καλά κάνει η Διαμαντοπούλου και θέλει να τους αλλάξει τα φώτα και να κάνει πιο ευέλικτα προγράμματα. Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα μαζί της και καλό θα είναι να μην φοβηθεί τίποτα και να προχωρήσουν γρήγορα οι αλλαγές στο πανεπιστήμιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2011, 11:06:21 πμ από sotos81 »

Αποσυνδεδεμένος modistra

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #441 στις: Ιούλιος 19, 2011, 11:18:16 πμ »
Εμένα μια φίλη φιλόλογος έκανε πριν 3 χρόνια master (1 έτους) στην Ειδική Αγωγή στη Μεγάλη Βρετανία και της είχα ζητήσει να υπολογίσει πόσο της κόστισε συνολικά. Μετά από υπολογισμούς, μου είχε πει γύρω στα 20.000 ευρώ.

Το κέρδος για όσους επιλέγουν εξωτερικό είναι βέβαια το 1 έτος φοίτησης. Όχι μόνο κερδίζεις τα έξοδα διαβίωσης του 2ου έτους, αλλά πιάνεις δουλειά και αποπληρώνεις και το χρέος του προηγούμενου έτους.

Παρ' όλα αυτά, εγώ δεν έχω ασχοληθεί με μεταπτυχιακά στο εξωτερικό. Κι ο λόγος δεν είναι ότι τα σνομπάρω, αλλά ότι έχω υποχρεώσεις εδώ, στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #442 στις: Ιούλιος 19, 2011, 11:35:34 πμ »
Εμένα μια φίλη φιλόλογος έκανε πριν 3 χρόνια master (1 έτους) στην Ειδική Αγωγή στη Μεγάλη Βρετανία και της είχα ζητήσει να υπολογίσει πόσο της κόστισε συνολικά. Μετά από υπολογισμούς, μου είχε πει γύρω στα 20.000 ευρώ.

Το κέρδος για όσους επιλέγουν εξωτερικό είναι βέβαια το 1 έτος φοίτησης. Όχι μόνο κερδίζεις τα έξοδα διαβίωσης του 2ου έτους, αλλά πιάνεις δουλειά και αποπληρώνεις και το χρέος του προηγούμενου έτους.

Παρ' όλα αυτά, εγώ δεν έχω ασχοληθεί με μεταπτυχιακά στο εξωτερικό. Κι ο λόγος δεν είναι ότι τα σνομπάρω, αλλά ότι έχω υποχρεώσεις εδώ, στην Ελλάδα.

Θεωρώ τρελό ποσό να θες 20.000 ευρώ για ένα χρόνο Αγγλία, εξαρτάται βέβαια και από τις ανάγκες που έχεις, δεν τοπ αμφισβητώ το ποσό. Υποτίθεται ότι πας για master, δηλαδή διάβασμα ύπνο, διάβασμα μιας και είναι ταχύρυθμα. Εντάξει θα βγαίνεις εννοείται, αλλά όχι συνέχεια.
Δεν σνομπάρω τους φοιτητές που δίνουν για master στην Ελλάδα, μιας και εγώ εδώ τελείωσα το master.
Απλά θεωρώ ότι πρέπει να αλλάξει 180 μοίρες στροφή το ελληνικό πανεπιστήμιο στη λογική των master, phd και μάλιστα άμεσα. Ο νέος νόμος πλαίσιο δίνει τη δυνατότητα αυτή. Π.χ. τα 3ετή προπτυχιακά που μέσα σε 3 χρόνια παίρνεις πτυχίο, όπως γίνεται σε όλα σχεδόνα τα πανεπιστήμια του κόσμου και φυσικά τα μονοετή προγράμματα master, που υπάρχουν από τα ελληνικά πανεπιστήμια, αλλά όχι από όλες τις σχολές. Θεωρώ απαράδεκτο π.χ. οι παιδαγωγικές σχολές να επιμένουν σε ένα μοντέλο 2ετών μεταπτυχιακών, όταν αυτό το μοντέλο δεν το ακολουθεί καμία σχεδόν χώρα και μάλιστα τα παιδαγωγικά τους είναι και 3 χρόνια σε προπτυχιακό επίπεδο.
Δεν θεωρώ ότι οι ξένοι όλοι είναι οι χαζοί που δεν έχουν γνώσεις και εμείς έχουμε το ατού. Για αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

Αποσυνδεδεμένος lena_lar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #443 στις: Ιούλιος 20, 2011, 01:31:51 μμ »
πήρε κανείς τηλ για αυτή την εγγραφή στα σεμινάρια που γράφει στην ανακοίνωση να ρωτήσει?πα'ιρνω και δεν απαντάει κανείς...όποιος βγάλει γραμμη ας ενημερώσει και εδώ......



Όντως δεν απαντάνε. Μάλλον από Σεπτέμβριο κι αυτά...

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #444 στις: Ιούλιος 21, 2011, 09:42:23 πμ »
Πόσο συμφωνώ sotos!!!!!! Μα πόσο συμφωνώ! Η αρχική χαρά υποσκελίζεται όταν ζήσεις από κοντά τη σαπίλα και τη βρώμα που επικρατεί και όταν δεις πως συμπεριφέρονται οι κατά τα άλλα σπουδαγμένοι στο εξωτερικό που από σένα έχουν μόνο απαιτήσεις και όχι από τον εαυτό τους, το τι προσφέρουν κτλ. Σε ξεσκίζουν και ποιο το όφελος? Άσε γιατί υπάρχουν κι άλλοι που έχουν κωλο-περάσει  >:(

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #445 στις: Ιούλιος 21, 2011, 11:54:46 πμ »
άμα εννοείς ξέσκισμα το αν πάρεις ένα master σε 1 χρόνο στο εξωτερικό, όταν εδώ κάνεις 2 και 3 (και όχι επειδή δεν προσπαθείς, αλλά επειδή ο νόμος είναι παράλογος), καλά για phd δεν το συζητώ, ε ναι συμφωνώ ότι είναι ξέσκισμα. Αλλά ξέσκισμα για το καλό σου, ή να το πω καλύτερα ξέσκισμα γιατί το πανεπιστήμιο του εξωτερικού έχει και άλλους που περιμένουν στη ουρά για να μπουν σε ένα ,μεταπτυχιακό και δεν μπορείς εσύ να τους χρησιμοπιείς επάπειρον τις φοιτητικές εστίες, τους χώρους του πανεπιστημίου κ.τ.λ. Εδώ στην Ελλάδα φυσικά μπορείς άνετα και μάλιστα με τις ευλογίες του πανεπιστημίου.

Αποσυνδεδεμένος tatia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #446 στις: Ιούλιος 22, 2011, 02:33:20 πμ »
Συγνωμη εγω το θεωρω απαραδεκτο να κανεις μεταπτυχιακο σε ενα χρονο η μαλλον να πω καλυτερα σε 8 μηνες. Στο εξωτερικο υπαρχουν χιλιαδες μεταπτυχιακα που τα περισσοτερα δεν ειναι και τρομερου επιπεδου, ειδικα αυτα που γινονται σε 8 μηνες. Μια φιλη μου εκανε μεταπτυχιακο στο City university London  και ηταν δυο χρονια!!!Δεν συγκρινεται αυτα που εμαθε σε σχεση με αλλες φιλες της που εκαναν το ιδιο  μεταπτυχιακο σε αλλο πανεπιστημιο μεσα σε 8 μηνες (λογοθεραπεια). Για αυτο και αυτη βρηκε αμεσως δουλεια ενω οι αλλες..Συγνωμη ρε παιδια, δηλαδη ποτε μαθαινεις θεωρια, ποτε κανεις πρακτικη ,ποτε κανεις ερευνα και ποτε τα αφομιωνεις αυτα μεσα σε 8 μηνες?Ελεος!!
Το θεμα δεν ειναι να παρεις μονο το χαρτι, να διοριστεις και να τελειωνεις οσο ποιο γρηγορα γινεται και να μην μαθαινεις.Ειδικα για την ειδικη αγωγη το θεωρω απαραδεκτο να παιρνουν οι περισσοτεροι ενα χαρτι μεσα σε 8 μηνες και να πανε να ασχολουνται μετα με ατομα με ειδικες αναγκες χωρις να ξερουν την τυφλα τους και να τα εχουν κανει ολα στο αρπα κολλα. Δεν υπερασπιζομαι τα μεταπτυχιακα στην ελλαδα , αλλα εναντιωνομαι στα μεταπτυχιακα του εξωτερικου που ειναι μικρης διαρκειας και εχουν μετατρεψει τη γνωση σε εμποριο και σαν μια βολτα για καφε.
Επιπλεον, ειναι κα ακριβα. Μια φιλη μου που πηγε για ενα χρονο πληρωσε 5900 τα διδακτρα, 410 το σπιτι (που ηταν ελεινο) και αλλα 400 ευρω το μηνα (για μεταφορικα που ναι πανακριβα, για να τρωει κλπ.γιατι δεν θα παιρνεις και ολη )

Αποσυνδεδεμένος tatia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #447 στις: Ιούλιος 22, 2011, 02:39:51 πμ »
τη φτηνια στο φαγητο για να παθεις καρκινο. Βαλε και τα μεταφορικα γαι να ερθει τα χριστουγεννα και πασχα, βαλε και ορισμενα πραγματα που χρειαστηκε για το σπιτι, κοντα στα 15000 γαι 9 μηνες!!δεν ειναι για 9 μηνες.και δεν εκανε καθολου την τρελη ζωη στο Λονδινο.
Οποτε σαφως και πρεπει να εχεις οικονομικη δυνατοτητα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 424
Σύνολο: 433

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.